Narman Peribacaları, gizli kalmış doğa harikası

1 Eylül 2016 · Hakkı Ceylan

Peribacaları dendiğinde aklımıza gelen bir kaç yer var, ilk akla gelen yer ise Kapadokya. Fakat Narman Peribacaları, gizli kalmış doğa harikası pek kimsenin aklına gelmez. Narman Erzurum’un küçük bir ilçesi. Erzurum seyahatimizin belki de en keyifli zamanlarını burada peribacalarının fotoğraflarını çekerken geçirdik.

narman-erzurum-azgezmis4

Narman Peribacaları’na nasıl gidilir?

Narman’a ulaşım için Erzurum’a uçakla gelmek ve sonrasında havalimanından kiralayacağınız bir araçla yola devam etmek en iyi seçenek. Erzurum’a geldikten sonra Narman’a yaklaşık 1,5 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Bunun için Erzurum-Tortum yolunu kullanabilirsiniz. Erzurum – Narman ilçe merkezine 90 km mesafede. Narman’dan Pasinler tarafına 7 km kadar yol alırsanız Yanıktaş Köyü yakınlarında Narman Peribacaları’na ulaşırsınız.

narman-erzurum-azgezmis6

Narman Peribacaları

Türkiye’de Kapadokya haricinde de bir çok yerde peribacalarına rastlanıyor. Kula‘daki peribacalarını görme şansımız olmuştu. Narman Peribacaları da diğerlerleri gibi aynı doğal yollarla oluşmuş.

narman-erzurum-azgezmis5

Sel suları dik yamaçlardan kendine yol bulup akarken, kayaları çatlatır ve aşındırır. Bu su yollarının alt kısımlarında bulunan yumuşak malzeme çabuk ve derin bir şekilde oyulur. Üst kısımda daha sert olan malzeme ise kolay aşınmaz ve korunur. Bu aşınma sadece su ile değil rüzgarın etkisiyle de milyonlarca yıl sürer.

narman-erzurum-azgezmis2

Peri bacalarının oluşumunda en önemli etken üst kısımdaki malzemenin daha sert alt kısımdaki malzemenin ise daha yumuşak olmasıdır.

narman-erzurum-azgezmis3

Narman peribacaları fotoğraflarda da gördüğünüz gibi diğer bölgelerde olanlardan daha kırmızı. Bunun sebebi kayalarda bulunan demir elementinin oksijenle tepkimeye girmesi, yani herkesin bildiği adıyla “pas”.

narman-erzurum-azgezmis7

Narman Peribacaları’nın fotoğraflarını çekmek çok keyifli, sadece gündüz değil, gece olduğunda da fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz. Özellikle samanyolu ve yıldız pozlama için ideal bir otam sunuyor. Özellikle ay olmadığı gecelerde ve hava açıksa güzel fotoğraflar çekeceğinize eminim. Narman peribacalarına giderken yol üzerinde de çok güzel manzaralarla karşılaşacaksınız. Yol durmak için müsait, durup bunların fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmeyin.

narman-erzurum-azgezmis0

Erzurum’da vakit geçirecekseniz Erzurum, Dadaşlar Diyarı yazımıza da göz atmanızda fayda var.

Narman Peribacaları, gizli kalmış doğa harikası

Peribacaları dendiğinde aklımıza gelen bir kaç yer var, ilk akla gelen yer ise Kapadokya. Fakat Narman…

azgezmis.com

Yorumunuz?