İncesu Köyü

19 Eylül 2009 · Zehra Arslan

Bu köye gelmeden önce Kula peri bacalarını ziyaret edip oradan düz bir hat üzerinde ilerleyerek Gölde Köyüne veya diğer adı ile İncesu Köyüne ulaşabilirsiniz. Buraya gelirken yolunuzun üzerinde fotoğraf çekmek için uğrayacağınız birde Çakırca Köyü var. Siz köye girip arabanızı durdurduğunuz anda köyün güler yüzlü yaşlıları etrafınızı hemen sarıyor. Küçük bir yerleşim olan Çakırca Köyünde fotoğraf çekmeniz Kula’nın içindeki gibi oldukça kolay. Köyün biraz ilerisinde meşhur Kula Maden suyunun şişelendiği yer olan Acısu Mevki yer alıyor. Kula’nın lezzetli yemeklerini fazla kaçırınca Kula maden suyu ile dengeyi sağlayabilirsiniz.

golde-koyu-azgezmis.com

Gölde’ye doğru devam ederken yolunuzun üzerindeki Hocaseyfettin köprüsü üzerinde durup bugünkü köprünün altında Roma döneminden kalan eski köprüyü fotoğraflayabilirsiniz. Yoldan geçerken Roma Köprüsü görünmüyor köprüyü görmek için aracınızdan inip üzerinde bulunduğunuz köprünün alt kısmına baktığınızda kesme taşlardan yapılmış eski zarif köprüyü ve üzerindeki dar yolu görebilirsiniz. Bu köprünün etrafında volkanik oluşumdan dolayı siyah volkanik taşlar göreceksiniz. Fazla olmamak kaydı ile yanınıza 2 veya 3 volkanik taş alırsanız bunları ısıtıp ağrıyan bölgenin üzerine koyduğunuzda iyi geldiğini göreceksiniz.

golde-koyu-azgezmis.com

Gölde köyüne girer girmez değişik atmosferi fark ediyorsunuz. Bu hava en başta yollardaki taşlardan başlıyor. Köy yolları çamur olmak şöyle dursun tertemiz. Yollara düzensiz kesilmiş taşlar kaplanmış. Taşlar kışın yollarda yürümeyi kolaylaştırıdığı gibi yağmurdada çamur olmasını engellemiş.Bu köy savaş yıllarında 5 yıl Yunan işgali altında kalmış bu nedenle birçok Rum evi var. Evlerin büyük çoğunluğu Kula’da olduğu gibi ahşap ve yine girişde bir avlu kısmı ile karşılaşıyorsunuz. Avlularda renk renk kışlık kavunlar asılı, kavunlar asılı durduğunda rutubet almazsa aylarca dayanabiliyormuş. Avlunun içinde yer alan mutfaklarda kavonozların içleri kışlık reçel ve konservelerle renk çümbüşü içinde.

golde-koyu-azgezmis.com

Köyün sokaklarında yürürken Egenin sıcak havasının burada yaşayan insanların ciğerlerine işlediğini göreceksiniz. Herkes son derece güler yüzlü. Otantik görünümlü taş yollarda önünüze aniden ata binmiş bir Ege efesi çıkabiliyor bu yüzden fotoğraf makinanızı her daim açık tutun. Bizim önümüze böyle bir efe çıktı ve bize usanmadan bir sürü poz verdi. Bir başkası bal toplamaktan geliyordu bizi görünce hemen elbiseleri ve bal peteği ile oda objektiflerimize poz verdi. Hemende ekledi kusura bakmayın akşama misafir gelecek onlar için yeni bal topladım yoksa size bal verirdim. Böyle bir güzelliği ve zarifliği şehirlerde görmek pek mümkün değil. Özür dilerken o kadar içtenki canı gönülden size bal vermek istediğini anlıyorsunuz. Bal alamasakda az sonra kapısının önünden geçeceğimiz Gölde’li Zehra teyze bizi avluya davet edip fırından yeni çıkan peynirli, ıspanaklı pidelerinden ikram etti. Burası tam anlamıyla bir köy olduğu için ne yemek yenecek bir yer var nede konaklayacak otel. Kula’da kalıp günübirlik burayı ziyaret edebilirsiniz sanırım araları en fazla 20 km civarında. Burayı fotoğraf çekmeyi sevenlere özellikle tavsiye ediyorum. Sıcak bir günde giderseniz insanları avlularda görüp sohbet edip fotoğraflayabilirsiniz.

İncesu Köyü

Bu köye gelmeden önce Kula peri bacalarını ziyaret edip oradan düz bir hat üzerinde ilerleyerek Gölde…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Tuncay kardeşim, çok uzun yıllar önceki o harika yorum için teşekkürler… Hatta “helal olsun sana!” da demem lazım, çünkü ufkuma açtın… Ben gazeteci Doğan Karabulut o kitap uzun zamandır aradığım bir kitaptı… Senin sayende buldum. Sağol kardeşim… Burayı hazırlayan, burayı ziyaret eden ve buraya yorum yazan herkese de selamlar, sevgiler ve saygılar…

 • koyumun sadece havası ve suyu yeter mımarısını konusmaya gerek bile yok iyiki goldeliyim iyiki incesuluyum bu yondende kendimle gurur duyuyorum

  • Erhan Bey,
   oldukca güzel bir yer haklısınız. Bir kaç ay önce yine geldik köyünüze. Biz de çok sevdik.

 • Slm oncelikle bu siteyi kuranlara tesekur ederim benim koyum her seyin en iyisine laylktlr derken vati zamanlyla koyumuzun onde gelenleri koyu muzun onunu kapatmasaydl 180 200 hane yasayan varken bugun 30 40 hane kalmazdl yinede her seye ragmen koyumu ayakta tutan koyde yqsayan o guzel insanlara tesekur edsrim. Onlar eli opulecek insanlar herkese saygllar

 • Gölde köyünü 2 kez ziyaret ettim ve çok beğendim. Atalarım Kulalı. Gölde’de, dedemin bir zamanlar arazileri de olduğunu duymuştum. İzmir’de yaşıyorum ve Gölde’yi daha sık ziyaret etmek istiyorum. Bu köyün korunarak yaşatılması ve geliştirilmesi için bir şeyler yapmak isterim.

 • bakıyorumda herkes burdaymış benmi gec kaldım yoksa köyümüze bekleriz.

 • Köyümüze GÖLDE’li olarak bizler sahip çıkacağız. Çevremizdeki hükümet ve devlet adamlarını uyaracağız.Köyümüzü kim ayağa kaldıracaksa ona oy vereceğiz.Bütün evlerin aslına uygun olarak restore edilmesini isteyeceğiz.

 • Kula’lıyım, R.M.DAWKINS 1910 yılındaki seyahati sonrası yazdığı
  MODERN GREEK IN ASIA MINOR A STUDY OF THE DIALECTS OF SILLI, CAPPADOCIA AND PHARASA WITH GRAMMAR, TEXTS, TRANSLATIONS AND GLOSSARY
  kitabında Gölde için aşağıdaki notları aktarıyor.
  VI. GYÖLDE
  A Greek dialect was spoken until recently in the village of Gyölde in Lydia, near Kula, in the Katakekaumene district north of Philadelphia. The authority is K. Buresch, who, hearing that “ancient Greek” was spoken there, visited it in 1891. He found the village almost entirely Christian, but Turkish speaking, the use of the Greek dialect being confined to a few very old women. From one of these he recorded fifteen words, which as far as they go look as if they might belong to an Asiatic dialect. If this was the condition of the dialect in 1891, it must by now be entirely extinct. It is much to be regretted that no further record of it exists, but it did not seem to me worth while to visit the place (The passage is in a note in the Wochenschrift für klas. Philol., 1892, p.1387). The words recorded are
  1. Παριππα = horse, 2.αθοσ = ash, 3.παρασαμ = water-jar, 4.θοικος (i.e. τοιχος), 5.νηρο = water, 6.ραβδι, 7.αντηρι = dress, 8.κοξη(-ε) = back, 9.οι νηχοι(?) = shoulders, 10.κουριτςι, 11.νησσια
  gerçekten de köy gezildiğinde hayran olmamak mümkün değil. Gezi sırasında tanıştığım İsmail amca bizi eski çan kulesi ve kilisenin olduğu yere götürüp, oradaki mezarlardan ve bizans artığı rumların ölülerini elbiseleri ile defnettiklerinden bahsetti.
  Kula Belediyesinin çabaları ile restorasyon programına alınan kilisilerden biri yerine Gölde deki kilisenin restorasyonu çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

 • benim güzel köyüm yaaaa:):)

 • evet zeynep cim gerçekten dediğin gibi:)

 • süper bir köy :) gezileçek görülecek bir yer:)

 • Bu düşünceniz için teşekkür ederim.

 • Şuan İNCESU KÖYÜNDE oturuyorum. Köyümüz olanüstü bir yerdir.Ordaki eski evler ve eski okullar o kadar olanüstü ki söylemesi bile çok hoş. Buraya gelmenizi beklerim.

  • Merhaba Şükriye hanım,
   bizler zaten köyünüzü ziyaret ettik. Umarım çağrınız başka insanlara ulaşır ve bu güzel köyü ziyaret ederler.

 • 8 KASIM 2011’DE GÖLDE’DE İDİM. BİR KULALI OLARAK GÖLDE’YE GİTMEKTE ÇOK GEÇ KALDIĞIMI ANLADIM. TAMAMEN MERMER TAŞLARDAN OLUŞAN MİMARİ DOKUSU TEK KELİMEYLE BÜYÜLEYİCİ.

 • İlk bakışta terk edilmiş gibi görünmesine rağmen içinde samimiyetlerinden hiç şüphe etmiyeceğiniz insanların yaşadığı bir köydür benim köyüm.Taşlardan yapılmış yollarında yürürken bir anda yorgunluğunu unutursun,ve burada yaşayan insanların bu güzel köy için ne kadar çok emek verdiklerini anlarsın…….

 • bizim koydede internet var

  • Aziz bey,
   köyünüz adına sevindim. İnterneti iyi yönde kullanıp bir çok bilgiye ulaşmak nerede olursa olsun çok güzel.

 • ne kadar köyümüzde olmasakta yurdumuzun en güzel köyü tarihi evlerini görmek muazzam birşey herkes gitsin görsün

 • muratbey size katılıyorum

 • bana güre incesu hicgüzel degil manzarası dogrudürüst degil

 • bu güzel köyümün evleri hiçbir koruma altına alınmadığından malesef yıkık virane bir görüntü aldı

  • Murat bey,
   haklısınız evlerin bir kısmı yıkılıyor ancak gençlerde köylerini terk ettikten sonra hiç geri dönüp atalarından kalan mala sahip çıkmıyorlar.

 • benim köyüm çok güzeldir ayrıca bu siteyi açanlara teşekür ederim

 • Köyümüz gerçekten gezip görülecek yerlerden biryer tarihi evlerimiz kuyularımız yollarımız mahsenlerimiz gerçekten görülmeye deger.Çogu dizi filmleri köyümüzde çekilmekte olupköy halkımızda çekimlere katılmaktatır.Ayrıca turistler tarafından ilgi çekmektedır.

 • Siteyi tesadüfen gördüm.Çok memnun oldum emeği geçen herkese teşekkür ederim.
  Köyümüz egenin nezih ama bir o kadar da ihmal edilmiş bir yeri aynı zamanda doğa,tarih ve havasıyla mükemmel bir yer.Tarihi çok eski olmakla beraber Dragon harabelerini andırmaktadır.Kültür ve turizm bakanlıklarından ilgi bekleyen bir köy.Eğer daha da ihmal edilirse 3-5 sene sonra kalan tüm güzellikler tamamen yok olacak.
  Kula’da çekimi yapılan bir çok filme ev sahipliği yapan bir yer.İlginize tekrar teşekkür ediyorum.

  • Türkiye’deki bu güzelim yerlerin değeri bilinsin diye elimizden geldiğince bu sayfada tanıtmaya çalışıyoruz. Umarım Gölde Köyüde hak ettiği ilgiyi görür.

 • TEŞEKKÜR EDERİM ZEHRA HANIM

 • ben göldeden gümüşlerdenim

  • Raşit bey,

   Gölde köyünde bu kadar çok internet kullanıcısı olduğunu görmek beni şaşırttı açıkcası. Ziyaretiniz için teşekkürler.

 • işte benım köyüm incesu köyüne ayrı sayfa actığınız için çok teşekkür ederim

  • Emrah,

   Gölde köyü ayrıca anlatılmayı hak eden güzel bir köy.

 • çok güzel köyüme bakın ya.varmı ki böyle bir yer daha.herkesi köyümüze bekleriz.

  • Serdar bey,

   köyünüzle övünmekte haklısınız. Gerçekten hem mimarisi hemde içinde yaşayan insanları ile çok güzel bir köy.

  • Köyde soyadı GÖLDELİ olan var mı?acaba .

Yorumunuz?