Bademli ve Saklı Plajları

27 Temmuz 2015 · Zehra Arslan

Bu yazıyı çok okuyan olacak sanırım. Sosyal medyada bir fotoğraf paylaşmıştım ve çok beğenilmişti. Özlediğimiz o eski ahşap masaların, sandalyelerin olması ve kocaman bir bahçede kahvaltı ediyor olmamız gerçekten çok güzeldi. Bademli çok bilinen popüler bir yer değil, turizm az da olsa var. Son günlerde adı “emekli olunca yerleşebileceğiniz yerler” listesinde bolca çıkar oldu. Belki bundan sonra kaderi farklı olur. Sanırım en büyük talihsizliği köyün yerleşiminin denize yakın değil biraz içerde olması. Plaja gitmek isterseniz mutlaka arabanızın olması gerek.

Bademli.azgezmis.com

Nerede Bu Bademli, Nasıl Gidilir?

Bademli, İzmir’in kuzeyinde, İzmir’e 112 km mesafede, hemen üstünde Dikili yer alıyor. İstanbul’a ise 454 km mesafede. Ege’de şirin mi şirin bir köy anladığınız üzere. İzmir’e uçakla gelip araba kiralarsanız trafiksiz bir yolda 1,5 saat sonra Bademli Köyündesiniz. Buraya gelmek için iki farklı yol var. Birisi Çandarlı’ya gelip sahil tarafından devam ederek gelmek diğeri ise içerdeki yoldan gelmek. Sahil tarafı biraz bozuk ama manzarası güzel. Diğer yolu kullanmadık ama daha düzgün olduğunu söylediler, tercih sizin.

Bademli.azgezmis.com

Bademli’de Gezilecek Yerler

Köy yeri olduğu için bir günde bitiriyorsunuz Bademli’yi. Girişinde küçük bir limanı ve burada balıkçı tekneleri var. Limanın hemen karşısında Kalem Adası ve ada üzerinde bir otel mevcut. Adanın mülkiyeti bir kişiye ait. Tekne ile gidebiliyorsunuz ama adaya adım atmak için para ödemeniz gerekiyor. Otelin fiyatları da hayli yüksek. Buradaki balıkçı tekneleri ile konuşup Bademli’de küçük bir sahil turu yapabilirsiniz.

Bademli.azgezmis.com

Köyün küçük bir meydanı var, burada 2 tane kahvesi, bir restoranı, marketi, bakkalı var. Burada yerli tursitler ile köy halkı birlikte oturup çay içiyor. Bademli’ye 4 km mesafede kaplıca olduğunu öğrendik gitmek istedik ama yolunun çok bozuk olduğu söylediklerinde vazgeçtik. Bir de Karagöl’ü var onun da yolu dağlara doğru uzanıp gidiyor ve hayli bozukmuş. Altı yüksek araçla giderseniz siz buraları görmeyi denersiniz belki. Akşamları tek aktivite köy meydanındaki kahveler başka da hiç bir şey yok, ses seda yok. Sanki 1970’lerde kalmış tatil mekanları gibi nostaljik bir yer köy meydanı. Eskiden zeytinyağı fabrikaları varmış şimdilerde kapanmışlar. Köyün içinde yüksek bacası hala yıkılmamış duran, terk edilmiş çok güzel bir fabrika gördük. İçindeki eşyalar satın alınıp Koç Müzesine götürülmüş; ama bina kocaman bir arazinin içinde duruyor. Burası harabeye dönmeden restore edilmesi çok iyi olur.

Arabanız varsa Dikili’ye gidip gelebilirsiniz. Orası akşamları oldukça hareketli ve keyifli bir yer. Sahilde herkes yürüyüş yapıyor abartılı, gürültülü bir ortam yok. Baktınız çok kalabalık geldi hemen dönün köyünüze. Araba ile sadece 10 dakika sürüyor.

Bademli.azgezmis.com

Bademli Plajları

Bademli konum olarak deniz kenarında; ama giriş kısmındaki liman dışında denizle birleştiği bir nokta yok. Denize girmek isterseniz en yakın plaj Fame Beach adında bir yer. Köy meydanında tabelası var. Meydandan zeytinliklere doğru gidiyorsunuz ve toprak bir yola giriyorsunuz, herhalde yanlış gidiyorum diye düşünmeyin, devam edin. Bir süre zeytin ağaçlarının arasından toprak yoldan gittikten sonra Fame Beach tabelası çıkıyor ve plaja ulaşıyorsunuz. Şezlong ve şemsiye kirası 2 kişi için 2015 yılında 20 TL ödedik. Sakin bir yer, yemek yiyebileceğiniz bir mekanı da var. Denizi ise pırıl pırıl.

Bademli.azgezmis.com

Bir diğer plaj yine araba ile gidebileceğiniz Kayra Beach. Bu plaj Dikili’ye giderken yol kenarında. Yine zeytinliklerin içinden kısa bir mesafe aşağı sahile iniyorsunuz ve plajdasınız. Dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasak. Girişte parasını ödeyerek marka alıyorsunuz bunlarla harcama yapıyorsunuz. İki kişi şenglong ve şemsiye için 10 TL ödedik. Bu plaj biraz daha büyük bir sahile sahip.

Bir başka plaj yine Dikili’ye giderken yol üzerinde olan Ayazma Beach Club. Burayı denemedik ama deniz şüphesiz temizdir fiyatları konusunda bir fikrim yok. Bir başka denize girebileceğiniz yer ise Denizköy. Burası da oldukça sakin; ama biraz rüzgarlı, denizi ise harika. Özellikle yüzme ile arası olmayanlar için ideal çünkü metrelerce gitseniz dahi derinliği boyu geçmiyor. Ailecek gidilebilecek harika bir mekan, giriş için para ödemiyorsunuz; ama şezlong kiralamak isterseniz ödemeniz gerekir.

Bademli.azgezmis.com

Bademli’de Ne Yenir?

Yine yazacağım, ben bu konuda pek başarılı değilim. Gittiğim yerde çoğunlukla yörenin meşhur yemeğini yemeden dönerim. Burası Ege olduğu için elbette bol bol zeytinyağlı yiyebilirsiniz, balık yiyebilirsiniz. Köyün hemen girişinde bir balık lokantası var. Akşamları kahvede doğal karadut ve koruk (üzüm suyu) suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Yemek fiyatlarının köye göre çok ucuz olduğunu söyleyemem. Çok az gelen olduğu için fiyatları biraz yüksek tutuyorlar anlaşılan.

Bademli.azgezmis.com

Bademli’de Nerede Kalınır?

Gelelim kaldığımız o güzel mekana. Bademli Pansiyon köyün hemen girişinde ağaçların içinde kocaman bir bahçesi olan keyifli bir pansiyon. Bu yıl tesisde mobilya olarak biraz eksiklik vardı; ama yapılıyormuş. Onun dışında kuş sesleri ile uyanıp, bahçesinde keyifle kahvaltı edeceğiniz güzel bir yer. Bana yine köy yerine göre fiyatı biraz yüksek geldi. İki kişilik oda kahvaltı fiyatı ise gecelik 150 TL. Ancak sabah kahvaltılarını, eskiden çoğumuzun oturduğu bahçeli evlerdeki gibi yapmak keyifli.

Bademli’de ev kiralama şansınız da var. Genelde gecelik kiraları 100 ile 150 TL arasında. Bu evlerde 4-5 kişi kalabiliyorsunuz. Bakkalda, markette kiralık ev diye yazıyor zaten. Biraz değişik bir tatil olsun derseniz bu yıl Bademli’yi deneyebilirsiniz.

Bademli ve Saklı Plajları

Bu yazıyı çok okuyan olacak sanırım. Sosyal medyada bir fotoğraf paylaşmıştım ve çok beğenilmişti. Özlediğimiz o…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Biz bu sene bademliye temmuz ayında tesadüfen hiç bilmeden çadırımızı alıp gittik sahilde deniz çadır kamp deniz kenarı temiz güzel bir yer çok memnun kaldık önümüzdeki hafta inşallah tekrar gitmeyi düşünüyoruz emekliliğin güzel tarafı ne zaman isterseniz gidebilmek galiba😊 bayramda çok kalabalık olduğu söylendi o yüzden tercih etmedik gidin görün derim güzel deniz kenarı kuş sesleri orda kurulu çadırlardada kalabilirsiniz 4 kişiye kadar temmuz ayında 100 tl idi kendi çadırınızla giderseniz kişi başı 30 tl sayfanız çok güzel okumaya fikir almaya devam 😊

 • Plajı kalabalık mı ben sakin bir plaj istiyorum fazla kalabalık olmasın mümkünmüdür acaba bulabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  • Haftasonları ve bayramlarda her yer gibi kalabalık, fakat hafta içi diğer bilindik yerlere göre daha sakin.

 • Bademli plajına gittik gerçekten de dediğiniz gibi pırıl pırıl bir plaja sahip. Şehir dışına çıkacağım zaman uğradığım yerlerin başında geliyor, arkadaşlarımla buraya 2 gün gittiğimizde ne yorgunluk kalıyor ne stres. O kadar güzel bir yerki. Tabi bazen de çıkamıyoruz maalesef şehirden bu yüzden kadinlarplajiservisi.com servisini çağırıp şehir içindeki plajlara gidiyoruz. Yazınız için gerçekten çok teşekkürler, içten ve samimi olmuş yeterince lütfen devamı gelsin :)

 • Burcu hanim verdeginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Acaba kaldiginiz yerin irtibat numarasini alabilirmiyim? Birde ben biri uc biri bes yasinda iki kizimla gitmek istiyorum; cocuklar icin uygun bir secimmi sizce? Simdiden tesekkur ederim ilginize.

 • Merhaba Zehra Hanım,
  Bademliyi çok güzel anlatmışsınız ben geçen yıl gitmiştim sanki bir kez daha oraya gitmiş gibi oldum. Gidecek kişilere bilgi vermek açısından bademlinin koyları çok fazladır ve çok güzeldir. Köy merkezi denize yakın olmadığı için tutacağınız evler köy merkezinde olacaktır. Benim önerim bizim geçen yıl kaldığımız postacı Metin bey ve Havva hanımın yerleri. Burası hem köy merkezine hemde deniz tarafına yakın olduğu için ulaşımıda kolay. Burası köyün denize doğru çıkışında yer aldığı içinde yürüyerek denize 10-15 dakikada gidebilirsiniz. Ben buradan çok memnun kaldığım için tavsiye ederim herkese. Bademli güzel bir köydür denizi insanları iyidir. Herkesin mutlaka en az bir kere buraya gitmesini öneririm.

  • Burcu Hanım, evet oldukça güzel bir köy, umarım o şekilde de kalır. Yoksa Adatepe ya da Yeşilyurt Köyü gibi gereksiz pahalı bir yer olması iyi olmaz.

 • 2017 Ocak’dan itibaren Foça civarlarında yaz- kış kalınabilecek denize yakın bir yer kiralamayı planlıyordum. Bademli de olabilir diye düşündüm ama sanırım Bademli’de denize yakın kiralanacak evler yok. Olsa da yaz hariç ıssız oluyor galiba… Yanılıyor muyum?

  • Özge Hanım,
   Bademli Köyü deniz kenarında ancak evler denizden uzakta yapılmış. Deniz kenarında zeytin bahçeleri yer alıyor. Dikili veya Foça daha uygun olur ev kiralamanız için. Kışın Bademli çok sessiz olacaktır.

 • Çok güzel snlatmışsınız
  Yakın da gıdecektım
  Benı iyi aydınlatınız

  • Teşekkürler, umarım iyi vakit geçirirsiniz.

Yorumunuz?