Mutlaka Görmeniz Gereken Bir Cennet: Balıkesir

21 Nisan 2016 · Hakkı Ceylan

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören şehirlerimizden biri olan Balıkesir, gezip görmeniz gereken yerleri ile cenneti andırıyor. Bir kez gittiğinizde hayranı olacağınız bu şehirde tatil yaparken şehrin karmaşasına ve gürültüsüne geri dönmek istemeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Muhteşem doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile şehrin sizi adeta kendine bağladığını görebilirsiniz.

Ülkemizde tatil yapmak isteyenlerin pek çoğu güney kıyılarını tercih ediyor olsa da hem Ege hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan şehirlerimizden biri olan Balıkesir, huzur dolu bir tatil yapabileceğiniz cennetten bir köşe olarak karşınıza çıkıyor. Üstelik güney kıyılarda bulunan otellere nazaran daha düşük otel fiyatları ile konaklama olanağı bulabileceğiniz bu şehirde de yaz mevsiminde güneşin, kumun ve denizin keyfini rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Konumu nedeniyle de asırlardır pek çok medeniyetin ilgisini çekmeyi başarabilmiş olan bu şehirde tarihi ve kültürel gezilere çıkabileceğiniz pek çok yapı da sizi bekliyor.

otel-fiyatlari

Balıkesir’in kıyı şeridindeki tatil yöreleri

Özellikle yaz aylarında daha hareketli hale gelen Balıkesir’in kıyı şeridindeki tatil yöreleri sadece yerli turistler tarafından değil yabancı turistlerden de ilgi gören yerler arasında yer alıyor. Sadece deniziyle değil uzun kumsalları ile de büyük beğeni toplayan şehirde konaklama imkânlarının da oldukça geniş olması sayesinde uygun otel fiyat seçenekleri ile otellerde ve tatil köylerinde kalma olanağına sahip olabilirsiniz.

Her yıl binlerce kişinin geldiği Balıkesir’de kıyı şeridinde bulunan tatil yörelerine bakacak olduğumuz zaman ilk olarak karşımıza Ayvalık – Cunda – Sarımsaklı üçlüsü çıkıyor. Cunda’nın tarih ile doğanın iç içe geçtiği bir yapıya sahip olduğunu görebilirken, Midilli Adası’nın karşı komşusu olan Ayvalık’ın kıvrımlı taş sokaklarıyla geçmişi günümüze taşıdığını görebiliyoruz. Sarımsaklı ise tertemiz denizi ve uzun kumsallarıyla huzur dolu bir tatil yapmanızı sağlıyor.

Balıkesir’de daha sakin ve huzurlu bir tatil yapabilmek için gidebileceğiniz diğer yerlere bakacak olduğumuz zaman ise Burhaniye ve bu ilçeye bağlı olan Ören beldesi karşımıza çıkıyor. Yazlıkçılar tarafından sıklıkla tercih edilen Burhaniye ve Ören’de bulunan uzun plaj ve masmavi deniz Ayvalık’a gidecek olan yolcuların da uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Sırtını Kaz Dağları’na yaslamış olan Edremit Körfezi’ndeki Akçay, Altınoluk, Güre ve Kazdağı gibi sevimli tatil beldeleri de şehrin gürültüsünden kaçıp doğayla baş başa kalmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri yerlerdendir. Kaşif ruhlu gezginler için ideal bir seçim olan Kazdağı’nda ruhunuzu dinlendirip Edremit Körfezi hattında bulunan diğer beldelerde denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak burada uygun otel fiyatları ile konaklayabileceğiniz tatil beldeleri arasında yer alan Marmara ve Avşa Adalarını da mutlaka görmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle çevre illerden çok fazla ziyaretçi alan bu adalar sadece uzun yaz tatilleriniz için değil, aynı zamanda bayram tatili ve hafta sonu gibi kısa tatilleriniz için de doğru bir seçim olarak karşınıza çıkıyor.

Kapidag Yarimadasi Ocaklar Koyu

Balıkesir’deki görülmeye değer tarihi ve doğal güzellikler

Romantik bir tatile çıkmak istiyorsanız Balıkesir Cunda Adası, Fahrisin Tepesi ile size bu imkânı sağlıyor. Adanın merkezinden başlayıp tabiat parkına doğru ilerlediğiniz zaman şato görünümlü bir binanın yanında bulunan tepede, Cunda ve Ayvalık’ın güneş battıktan sonraki muhteşem görüntüsünü mutlaka seyretmelisiniz. Ala Dağları arasında bulunan bir tepedeki Alacaoluk Kalesi de muhteşem doğa manzarası ile sizi büyüleyecek yerler arasında yer alıyor.

Yapılaşmaya izin verilmeyen, koruma altındaki bölgeler arasında yer alan Patricia Koyu da Cunda Adasında size şehrin karmaşasından uzak ve huzurlu zaman geçirme olanağı sunan yerler arasında yer alıyor. İlk başta sahilinde taşların olması sebebi ile aklınızda soru işaretleri oluştursa da sığ denizinde ilerledikçe kendinizi bu koya tamamıyla bağlanmış hissedebilirsiniz. Bölgede gitmeniz gereken bir diğer koy ise Ayvalık’ın pek bilinmeyen köşelerinden biri olan Mosko Adası Koyudur. Doğal güzellikleri ilgi çeken koyda açılan pansiyon ve oteller sayesinde oldukça uygun otel fiyatları ile burada birkaç huzurlu gün geçirebilirsiniz. Ortunç Koyu ve Paflima Koyu da bu olanağa sahip olabileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Balıkesir’in tarihi değere sahip yapılardan biri olarak karşımıza çıkan Erdek’teki Palata Çeşmesi de mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında yer alıyor. Çevresinde eski dönemlere ait kalıntılar da bulunan bu çeşme yapılan yenileme çalışmalarıyla turizme kazandırılması düşünülen yapılar arasındadır. Palata Çeşmesi dışında Daskyleion Antik Kenti, Kyzikos Antik Kenti, Agia Paraskevi Manastırı, Balıkesir Saat Kulesi ve Antandros Antik Kenti gibi pek çok tarihi yapı da gezintileriniz arasında görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Balıkesir’de konaklama olanakları

Balıkesir’in turizm açısından gelişmiş olması sebebi ile hemen her yerinde oteller, tatil köyleri, pansiyonlar ve çeşitli konaklama olanakları ile karşılaşabilirsiniz. Sadece yaz sezonuna uygun otelleri ile değil aynı zamanda bölgenin kaplıca bakımından da oldukça zengin olması sebebi ile bölgede termal otellerin de oldukça fazla olduğunu görebiliyoruz. Üstelik sadece karma yapılı oteller bakımından değil aynı zamanda İslami termal oteller bakımından da Balıkesir’in zengin seçenekler sunduğunu söyleyebiliriz.

Konaklama olanaklarının bu kadar çeşitli ve zengin olması burada otel fiyat seçeneklerinin de oldukça geniş bir aralığa sahip olmasını sağlıyor. Bu sayede çok düşük bütçelerle muhteşem bir tatil yapma olanağına sahip olabiliyorsunuz. Seçimlerinizi daha bilinçli ve daha hızlı hale getirmek için www.otelfiyat.com online rezervasyon portalı, oteller hakkında verdiği detaylı bilgilerden ve sunduğu kampanyalı fiyat seçeneklerinden faydalanarak online ve çağrı merkezleri aracılığıyla rezervasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Mutlaka Görmeniz Gereken Bir Cennet: Balıkesir

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören şehirlerimizden biri olan Balıkesir, gezip görmeniz gereken…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Sevgili azgezmis ailesi
    Her yeri o kadar guzel anlatiyorsunuzki gormus gibi oluyorum.Gitme istegim artiyor.Yureginize saglik.Sevgiyle kalin

    • Şefika Hanım güzel yorumlarınız için çok teşekkürler

Yorumunuz?