Manyas Kuş Cenneti

12 Nisan 2011 · Zehra Arslan

Bölge sadece bugün değil eskiden de kuş cenneti ya da cennet diye anılan bir yer. Tahminlere göre buradaki yerleşim MÖ. 4000’lere kadar gidiyor. Doğu Yunanlılar o zaman da bölgeyi cennet olarak adlandırmışlar. Bugün kuş cenneti yakınında bu uygarlığın yaşamış olduğu Daskyleion Antik Şehri’nin malesef çok az bir kalıntısı mevcut. O dönemde yazılmış olan kaynaklarda bile bölgenin güzelliğinden ve kuş çeşitlerinden bahsedildiği görülüyor.

Pelikan, Manyas Kuş Cenneti - azgezmis.com

Antikçağdan sonra Manyas’ın tekrar önem kazanması ve yeniden keşfi 1939 yıllarında olmuş. Başlangıçta 64 hektarlık bir alan iken 2005 yılında 24.047 hektarlık bir alana çıkarılmış. Avrupa konseyinin tabiatın en iyi korunan yerlerine verdiği A Sınıfı Avrupa Diploması, Türkiye’de Manyas’a verilmiş durumda. Burası da tıpkı Sultansazlığı’nda olduğu gibi sulak alanların korunması sözleşmesi kapsamında Ramsar Alanı ilan edilmiş.

Manyas Kuş Cenneti - azgezmis.com

Manyas Kuş Cenneti Bandırma merkezden 18 km uzaklıkda. Buraya Istanbul’dan gelmek için Bostancı ve Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsünü veya arabalı vapuru kullanabilirsiniz. Yolculuk hava durumuna bağlı olarak 2,5 veya 3 saat sürüyor. Bandırma’ya indiğinizde kuş cennetine ulaşmanız sadece 10-15 dakikanızı alıyor. Kuş Cenneti tabelasından içeri girdiğiniz anda sanki gerçek cennetin kapıları açılıyor. Tabi doğayı seviyorsanız; ama kim sevmezki.

Kaşıkçı, Manyas Kuş Cenneti - azgezmis.com

Arabayla sağlı sollu tarlaların içinden ilerlemeye başladığınızda etrafınızda bir çok değişik kuş ta uçmaya başlıyor. Her birini gördüğünüzde ayrı bir güzellik, ayrı bir estetik görüp mest oluyorsunuz. Kiminin boynunda gerdanlık gibi yuvarlak bir halka oluşturan farklı bir renk var, kiminin uzun aşağı doğru dönen gagası ki bu kuşa kaşıkcı denmiş görüntüsünden ötürü. Her gün etrafımızda belkide bazılarını görüp serçe diye geçip gittiğimiz kuşların bile bazılarının başka türden olduğunu buraya gelince fark ediyor insan. Belkide bunu fark etmemizi sağlayan, şehirde dikkatimizi dağıtan bir çok gürültünün yerini burada sadece kuş seslerinin almasıdır. Bir kaç dakika sessiz kaldığınızda etrafınızda cıvıl cıvıl seslerden başka hiç bir şey olmadığını fark ediyorsunuz. Fotoğrafçı olmasanız bile biraz dinlenmek hatta sadece kuşları seyretmek için bile buraya gelinir.

Manyas Kuş Cenneti - azgezmis.com

Kuş cennetini daha yakından görmek için içinde bir gözetleme kulesinin de olduğu alana girebilirsiniz. Giriş için küçük bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor sonrasında kendinizi tamamen kuş seslerinin hakim olduğu bir dünyanın içinde bulacaksınız. Gözetleme kulesine gitmeden önce kuş cenneti merkez binasına giderek müzede kuş çeşitlerini görebilirsiniz. Bu müzede kuşlar doldurup sergilemiş, gezerken kuşların ölü bulunmuş olmalarını diledim. Müzede ayrıca 5 farklı yere konmuş kameralardan canlı olarak kuşları seyredebilirsiniz. Daha sonra size verecekleri dürbünleri alarak her ziyaretçi gibi gözlem kulesinin yolunu tutacaksınız. Gözetleme kulesinin en üst katına çıktığınızda, siz nasıl hissedersiniz bilemem ama ben kendimi insanların olmadığı başka bir dünyada hissetttim. Suyun içindeki ağaçların her taraflarından uçan yüzlerce kuş ve tabi kuşların sesleri etrafı dolduruyor. Kule kuşlara biraz uzak bu başlangıçda biraz rahatsızlık yaratıyor ama herşeyin onların daha rahat edebilmesi için düzenlendiğini düşününce bu rahatsızlık kayboluyor.

Küçük ak balıkçıl, Manyas Kuş Cenneti - azgezmis.com

Buraya geldiğinizde her mevsim bir çok kuş çeşidi görmeniz mümkün elbette; ancak en zengin dönemler, Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim ayları. Mevsim geçişlerinde kuşların göç yolu üzerinde kaldığı için Manyas’ın bir hayli misafiri oluyor. Kuş çeşitleri saymakla bitmiyor ancak buraya bir kaçını yazmak istiyorum. Göç sırasında uğrayan kuşlar; Flamingo, Ak Pelikan, Yalıçapkını, Turna, Kara Leylek, Arıkuşu, Kaşıkçı, Erguvani Balıkçıl, Gece Balıkçılı. Kuluçka yapan kuşların bazıları ise; Gri Balıkçıl, Atmaca, Bahri, Kukumav, Peçeli Baykuş, Saz Delicesi, Suna. Liste oldukça uzun ve buradaki doğa güzellikleri sadece kuşlardan oluşmuyor elbette gölde bir çok balık çeşidi ve etrafta bir çok değişik bitki de mevcut.

Pelikanlar, Manyas Kuş Cenneti - azgezmis.com

Konaklamaya gelirsek kuş cennetinde konaklama imkanı yok iyiki de yok çünkü kuşların konforu bozulurdu. Bandırma merkezde konaklayabilirsiniz veya Kuş Cenneti’ne 1 km mesafede olan Kuş Cenneti Köyü’nde. Bandırma merkezde size Eken oteli tavsiye edebilirim.

Manyas Kuş Cenneti

Bölge sadece bugün değil eskiden de kuş cenneti ya da cennet diye anılan bir yer. Tahminlere…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Süper bir yer <3

  • Kuş Cenneti’ne gidilecek aylar ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları harika olur.

  • kuşcenneti harika bir yer dünyada çok ender güzellikte olan bu yerler gidip görmenizi tavsiye ederiz binlerce kuş çeşitleri olan doğayla iç içe cıvıl cıvıl kuş sesleri kendi vasıtanız yoksa bile bandırmadan her saat başı vasıta gider ve gelir ulaşımı da çok kolay gidip kuş cennetini görmenizi tavsiye ederiz.

  • Süpermiişş Siteyi kurana sevgileeeeer ! Benim oraya gitmeme vesile oldu Gercekten gıdın cık guzel bır yer !

  • Çok iyi fotoğraflar çekebileceğiniz Müthiş bir yer ilk fırsatta yeniden gidip görmek çok istiyorum hele baharda gitmek varya

Yorumunuz?