Marmara Adası

19 Temmuz 2009 · Zehra Arslan

Marmara Adası Balıkesir’e bağlı ve Türkiye’nin ikinci büyük adası. Buraya giderken arabanızı almamanızı tavsiye edebilirim. Bu şekilde daha iyi dinlenip adanın tadını çıkarabilirsiniz. Dolmuşlar biraz seyrek ancak her yere gitme şansınız var. Ada’ya Istanbul’dan gitmek için IDO seferlerini kullanmak en ideal yol. Yaz döneminde ve özelliklede hafta sonları her yarım saatte bir deniz otobüsü var. Kalkış yeri ise Bostancı ve Yenikapı. Yolculuk Bostancı’dan yaklaşık 3.5 saat civarında sürüyor. Deniz otobüsü biletleri, uçak biletlerinin bu kadar ucuz olduğu günümüzde biraz pahalı geliyor açıkcası. 2009 yılı fiyatı gidiş, dönüş bir kişi 90 TL.

Marmara Adası’na gitmek için daha uygun bir yol denemek isterseniz otobüsle Tekirdağ’a gidip buradan özel işletmeye ait teknelerle adaya gidebilirsiniz. Tekirdağ- İstanbul bilet fiyatı yaklaşık 20 TL (2009 yılı fiyatı) oradan tekneye vereceğiniz ücret ise 15 TL (2009 yılı fiyatı) . Gidiş, dönüş toplamda 20 TL daha az ödemiş oluyorsunuz. İstanbul Seyahat, feribot saatlerine göre İstanbul – Tekirdağ arası sefer düzenliyor. Tel: (0212) 658 2626

marmara-adasi

Marmara Adası’nın hemen önünde, Hayırsız Ada, Paçanoz adası, Kaşık Adası, Ekinlik Adası ve Avşa adası yer alıyor. Bu adaların bazılarında yerleşim yok. Küçük Bodrum denen Avşa adasına buradan tekne turu ile gitmek mümkün. Marmara adasında 6 adet merkez var, Topağaç Köyü, Gündoğdu Köyü, Saraylar Köyü, Çınarlı Mahallesi, Asmalı Köy, Marmara Beldesi. Eskiden adada bol miktarda geyik mevcutmuş ancak bugün maalesef geyiklerden eser kalmamış. Orman alanlarında ise nadirde olsa dağ tavşanı görmek mümkün.

Adalıların, Marmara dedikleri merkezde kalmaktansa Çınarlı Mahallesi veya Gündoğdu Köyünde kalmanızı tavsiye ederim. Gece en son deniz otobüsünden inmiş bile olsanız ulaşım için dolmuş buluyorsunuz. İskeleden çıkıp sağa döndüğünüzde Marmara çarşı içinden geçip dolmuşları göreceksiniz. İskeleye yaklaşık 300 metre mesafedeler. Taksi ile gitmek isterseniz hemen iskelenin önünde bekliyorlar ancak fiyatları yüksek. Çınarlı ve Gündoğdu merkeze yaklaşık 4-5 km mesafedeler. Dolmuş fiyatları kişi başı 2,5 TL (2009 yılı fiyatı).

marmara-adasi

İstiklal savaşından sonra Marmara Adası’nda yaşayan Rumların yerine Türkler yerleşmiş. Rivayete göre savaş kazanıldıktan sonra komutan çavuşa, köyüne gidip buraya yerleştirmek üzere tanıdık ve akrabalarını getirmesini istemiş. Karadenizli olan çavuş Trabzon ve Rize’den tanıdıklarını adaya getirmiş. Bugün adanın büyük bir çoğunluğunu buralardan gelen insanlar oluşturuyor. Bölgelere göre adada yerleşim değişiyor. Çınarlı mahallesine (burası köyken mahalleye çevrilmiş) çoğunlukla Trabzon ve Rize bölgesinden gelen insanlar yerleşmiş. Çınarlı’da bulunan, Rumlar’dan kalma set set üzüm bağları maalesef yok edilmiş, eski Rum evlerinden de eser kalmamış.

Çınarlı’nın eski muhtarı Ali Yılmaz Aydoğan ile yaptığımız görüşmede kendisi adanın İnebolu evleri gibi çok güzel sundurmalı ahşap evleri olduğunu bildirdi. Evlerin yok edilmiş olması turizm ve tarih açısından büyük kayıp. 4 Ocak 1935 yılındaki büyük Marmara depremide birçok evin hasar görmesine ve yıkılmasına sebep olmuş. Bu depremde hasar gören evlerde daha sonra yıkılmışlar. Bugün maalesef Çınarlı’da tam olarak ayakta kalmış görebileceğiniz bir tarihi eser yok. Ali Yılmaz bey adanın gelişmesini engelleyen bir takım insanlardan dolayı da bazı hizmetlerin önünün kesildiğini belirtti. Herşeye rağmen meydanda büyük çınar ağaçları hala yerinde duruyor. Bir tane devasa gövdeli ve çok kollu çınar ağacının üzerinde dikim yılı 1001 yazısı asılı. Burada çınar ağaçlarının altındaki çay bahçesinde oturup çay içmek gerçekten çok keyifli.

Marmara Adası’nda hiç nem yok bunu hemen fark edebiliyorsunuz. Bunun nedeni Saraylar Köyündeki mermer. Mermer adadaki tüm nemi alıyor. Çınarlı’da küçük bir müze var burada kazılarda bulunan Arkeolojik eserler sergileniyor. Çınarlı mahallesi konaklamak için ideal bir yer kalcağınız tüm otel ve pansiyonlar denize en fazla 100 metre mesafede. Çınarlıya gelirken denize sıfır noktasında Manastır denen bir bölge var. Eskiden deniz kenarında bir manastır varmış maalesef bugün küçük bir parça duvardan başka hiçbir şey kalmamış. Burada küçük sakin bir koy ve güzel bir tesis var. Burada konaklama yapmakta mümkün. Ancak araçsız gelip buradan bir yere gitmek istediğinizde, yaklaşık 500 metrelik yokuş yolu çıkıp dolmuşa binmeniz gerekiyor.

marmara-adasi

Marmara Adası’nda bir başka ideal mekan Gündoğdu Köyü. Bu köyde yerleşenlerde Kastamonu’dan (İnebolu,Cide) gelmişler. Burada nadirde olsa birkaç Rum evi görmeniz mümkün. Sokaklar antik çağlardan görmeye alıştığımız gibi mermer kaplı, oldukça ihtişamlı duruyorlar. Köyün iç kısımlarında yine mermerle kaplı bir meydanda eski bir çeşme var. Bu köyde bir tenis kortu ve voleybol sahası mevcut. Yaz aylarında burada spor turnuvaları düzenleniyor.

Gündoğdu Köyü’nün kendine ait bir web sayfası bile var gundogdukoyu.com, buradan bu turnuvaları takip edip o dönemlerde tatilinizi burada geçirerek eğlenceye dahil olmak isteyebilirsiniz. Gündoğdu Köyü, meşhur Marmara Birlik zeytinlerinin toplandığı köylerden bir tanesi bu köyün yanısıra Topağaç Köyü, Çınarlı Mahallesi ve Asmalı Köyü’nde de zeytin yetiştiriliyor. Halkı oldukça güleryüzlü ve samimi tavırlar sergiliyor. Deniz kenarında oturabileceğiniz bir kaç güzel çay bahçesi mevcut.

Marmara-Adasi

Saraylar Köyü meşhur Marmara mermerlerinin çıktığı ve çıkmaya devam ettiği yer. Röportaj yaptığımız Ali Yılmaz bey günlük ekonomik hasıla olarak Saraylar’ın Türkiye’de birinci sırada olduğunu belirtti. Buradan çıkan mermerler Ayasofya, ve Aya İrini’nin sütun başlıklarında kullanıldığı gibi tarih sayfalarında önemli yerler almış birçok başka yapılarda da kullanılmış. Mermerleri taşıyabilmek için Saraylar Köyünde bir liman bulunuyor.

Eskiden dinamit kullanarak %70 kayıpla alınan mermer bugün kesme tekniği ile kalıp halinde çıkarılarak %30 kayıpla alınmaya başlanmış. Bu %30’luk kesimde çini fayans yapımında değerlendiriliyormuş. Bunu duymak sevindirici. Saraylar Köyünde MÖ 200 yılına ait olduğu tahmin edilen lahit mezarlar var. Bunlar bugün koruma altına alınmış durumda. Saraylar mermer ocakları ve yarım kalmış heykellerin sergilendiği açık hava müzesi ile görülmeye değer ilginç bir köy.

Asmalı Köyü geçimini zeytincilik ve balıkçılıktan sağlıyor. Rumların yaşadığı dönemde bir çok asma bahçesi olan ve şarapçılık yapılan bu köydede maalesef üzüm bağları yok edilmiş. Turizme kısmen açık olan bu köyde bir kaç tarihi Rum evi kalmış. Burada Rum evleri yıkılarak yerlerine çirkin görünüşlü beton evler dikilmiş. Bu köyde genelde Trabzon, Sürmene ve Bulgaristan’dan göç etmiş Türkler yaşıyor. Köyde konaklamak mümkün ancak az sayıda pansiyon olduğu için gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Topağaç köyü sakinleri Selanik göçmenleri ve Karadenizlilerden oluşuyor. Merkeze olan uzaklığı sadece 10 km. Geçim kaynağı yine zeytincilik ve balıkçılık. Topağaç Köyü ayrıca Marmara Adası’nın en uzun sahil şeridine sahip olan köy.

Marmara Adası’nda ne yenir?

Marmara Adası’nda ne yenir derseniz yöresel olarak özel bir yemek yok ancak Çınarlı Mahallesindeki dondurmacıdan mutlaka ama mutlaka dondurma almalısınız. Özelliklede sakızlı dondurmayı denemenizi tavsiye ederim. Adada az kalan üzüm bağlarından çıkan üzümler koruk suyu diye satılıyor. Çınarlı Mahallesinde koruk suyunun en lezzetli olduğu yer Ayşin Cafe. Bu işletmenin sabah kahvaltısıda oldukça zengin ve sadece 5 TL.

Marmara Adası Konaklama

Marmara Adası konaklama için bir çok seçenek sunuyor. Köylere göre konaklanacak birkaç yer tavsiye edebilirim. Çınarlı mahallesinde, Dostlar Pansiyon Tel 0266 895 81 30, burası yeşillikler içinde ve her odada küçük bir mutfak bulunuyor, banyo tuvalet odanın içerisinde. İkinci alternatif Kadıoğlu Pansiyon (tel: 0266 895 8192) burada da ortak kullanımda olan iki mutfak mevcut. Banyo ve tuvalet odanın içinde. Her iki pansiyonda da kahvaltı verilmiyor sadece konaklamak için kullanabilirsiniz, fiyatlarıda bu oranda makul. İki kişi 40 TL (2009 yılı fiyatı).

Biraz daha konfor ararsanız hemen deniz kenarında Viking Motel’i (tel: 0266 895 80 87) tercih edebilirsiniz. Burada 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 80 TL (2009 yılı fiyatı).

Gündoğdu Köyünde konaklama: Bayraktar Pansiyon (tel: 0532 245 6679), Nadide Peker  (tel: 0535 826 0136), Zeliha Hn. (tel: 0266 891 1099).

Marmara merkezde konaklama: Boncuk Motel (tel 0266 885 5057). Zeytin ağaçları içinde denize sıfır motelde 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil konaklama 100 TL (2009 yılı fiyatı).
Ada Palas otel tel 0266 885 50 07, Şato Motel tel 0266 885 5003, Devran Motel (tel 0266 885 5433), Aba Motel (tel: 0266 885 5271).

Marmara Adası

Marmara Adası Balıkesir’e bağlı ve Türkiye’nin ikinci büyük adası. Buraya giderken arabanızı almamanızı tavsiye edebilirim. Bu…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Merhaba arkadaşlar bir şey sormak istiyordum bu yaz Temmuz ayında gideceğiz ve bir ay Marmara adası Topağaç köyünde kalkıcaz evi tuttuk fakat herkes denizine çok yosunlu ve deniz anası olduğunu söylüyor doğru mu acaba?

 • Hep çınarı yorumları, ben topağa köyünde kalmak istiyorum motel pansiyon varmı,yorumlarınızı rica ediyorum.

  • Bahsettiğiniz köyü bilmiyorum. Belki bilen biri cevap verebilir.

  • Dolu, ayrıca Topağaç insani daha samimi.

 • Arkadaşlar sizlere tavsiyem TOPAĞAÇ Mahallesine bir gidin Busene Büyük Değişim oldu marmaranın küçük parisi Adada tek katı atık arıtma tesi olan yerdir tertemiz doğası harika bir cenet Gidenler çok memnun kalıcaklardır

 • Marmara adası ve koyları gerçekten inanılmaz güzellikte. Ailenizle birlikte stresten uzak huzurlu sakin bir tatil yapmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Adaya 3 yıldır her yaz geliyorum geçen yaz Gündoğdu köyünde kaldım. Bence insanları olsun ortamı olsun adada en güzel köy diyebilirim Merkeze çok yakın ulaşım rahat. Ben murat kaptan apart otelde kaldım. Daireleri çok temiz ve geniş. Apartın sahipleride gerçekten çok ilgiliydiler çok memnun kaldık. Istanbul stresinden kaçmak için gerçekten uzağa gitmeye gerek yok. Marmara adası muhteşem.

 • marmara adası ve köyleri harika herkeze tavsiye ederim.

  • Boyle bir cennet. Boyle insanların eline nasil verilmiş inanılır gibi değil.sadece yemişler bir çivi çakıp faydam olsun diyen yok. kaba kavgacı bir salkım üzüm için çocuk dövecek kadar kaba yabancı sevmeyen nemrut insanların olduğu biryer istisnalar genel görüntüyü değiştirmiyor neyazıkki.devletin acil el atması turizme kazandirmak için yerel halkı ekarte etmesi gereken biryer

 • Merhaba,

  Öncelikle yazınız çok aydınlatıcı olmuş, teşekkür ederim.

  Ben de Marmara Adası’nda kamp yapmak gibi bir fikrim var. Bu cumartesi gideceğim hatta. Çadır atıp ateş yakabileceğimiz nereyi önerebilirsiniz bize? Çınarlı Mahallesi biraz mantıklı gözüktü bize, hem sakin hem yeşil gibi, fakat gölgelik çadır alanı bulabilir miyiz emin değiliz? Merkezde de olur tabi.

  Bize hem ateş yakabileceğimiz, hem insanlardan uzak, hem de merkeze yürüyüş mesafesinde konum önerme olasılığınız var mıdır? Markete ve tuvalete ulaşabilmek önemli olabiliyor bilirsiniz.

  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  İyi günler.

  • Merhaba,
   Çadır için size Gündoğdu köyünü öneririm. Çınarlı’dan daha çok alan var. Gündoğdu’da çadır kurarsanız denize daha yakın olursunuz. Çınarlı mahallesinde denize yakın yerlerde genelde dükkanlar var.

  • Merhabalar,

   Bende bayramda adaya kamp için gidiyorum ama hiçbir sitede kamp alanı bulamadım. eger gittiyseniz önere bileceginiz bir yer bulunuyormu. veya bu cınarlı köyü olarak belirtilen yerler herhangi bir işletmeye bağlı olmadan serbest cadır kurabilecegimiz yerler mi ?

 • 20 eylu gıbı avşa adasına gıdılırmı 1 yasında bebegımız var serın olurmu denız ve havası ?

  • Onur Bey,
   Marmara için normalde ılık olur o tarihler ama son dönemde hava durumu çok değişken biliyorsunuz.

 • ercan beye buradan cevap vermek istiyorum. gül pansiyon çınarlı köyünde temizliği ile tanınmış bir aile pansiyonudur. acaba neye göre bu şekilde yorum yapıyorsunuz? senelerdir aynı müsteri potansiyeline sahip bir mekandan bu şekilde bahsetmeniz çok üzücü. çünkü buraya gelen müsterilerin hepsi ciddi anlamda memnun hemde 20 senedir. sevgiler…

 • Merhabalar,
  Geçen yıl ağustos ayının ilk haftasında Marmara Adası’na tatile gitmiştik ancak o haftasonu otelden çıkış yaparken bayağ yağmur vardı. Bu sene 17 ağustos gibi gitme planlarımız var ama denize girilir mi? Yağmurlu olur mu? Kötü ve otel odasına sıkışıp kalmış vaziyette bir tatil geçirmek istemiyoruz. 17-22 ağustos tarihlerinde Marmara Adası doğru bir tercih mi deniz için?

  • Selen Hanım,
   Türkiye genelinde Eylül ayının ortasına kadar hava iyi olur biliyorsunuz. Ancak olası hava değişikliği konusunda bir yorum yapamayız.

  • Geçen sene öyle bir durum yaşadığımız için emin olmak istedim. Yorumunuzu dikkate alarak gideceğiz. Teşekkür ederim

  • Selen hanm gecen seneki yagmura biz de denk gelmistik ve yagmurdan sonra deniz sapsari camura dönmüştu o gün ewe donmek zorunda kalmıştık bu sene yagmurdan ziyade özellikle gündoğdu köyünun sahilleri igrenc durumda benm kuzenler gitti tum sahil yogun yosun ve deniz anasi istilasina ugramis durumda asla tawsiye etmem yuzulecek gibi deil

 • Merhabalar, 17 Temmuz’ da Çınarlı köyünde babaocağı isimli pansiyonda (Pansiyon sahibi Yıldız adındaki hamfendi) 2 aileolarak 1 gece kaldık. Ve 3 günlük paramızı peşin ödedik. Pansiyon 4 oda 2 banyo ve bir mutfaktan oluşmakta. salon ve mutfak müşterek yani. Suna isimli hamfendi bize ilk gün aile dışında kimseyi almayacağını söyledi, hatta 2 kız çocuğu istedi bekar diye vermedim dedi. Bayramın 1. günü denize gittik döndüğmüzde o da ne?? 5 tane genç erkeği yerleştirmiş odaya tabi binbir türlü palavrayla bizi ikna etmeye çalıştı. Anlaşılan çocuklardan iyi para almıştı. Mecburen akşam üstü pansiyondan ayrılmak zorunda kaldık. 1,5 yaşındaki çocuğumla bayramın 1. günü gece 1′ ekadar pansyon aramaya koyulduk. Neyse iğrenç birkaç pansiyon bulduk. Mecburen o gece orada kadık. Gördüğüm pansiyon sahipleri sizi sadece banknot olarak görüyor. Ve misafirperverlikten eser yok. Daha sonra Avşa adasına gittik orada bir pansiyon bulduk. Ve 3 gün oarada kaldık. Avşada herşey güzeldi. Size tavsiyem Avşa dışındaki adalarda zamanınıza öldürmeyin ve tatilinizi berbat etmeyin. İyi tatiller.

 • Bz geçen sezon sonu yani eylül ayında gittik avşa adası yiğitler köyünde kaldık gelişim yok sakin bi yer köy gibi yani deniz harikulâde adaya geldik köye aracımızla 7 dk.gibi mesafede hemen yerleştik şansımız yardımcı oldu birazda 1+1 ev kiraladık günlük 65 TL dört kişi kaldık balkonu var dogayı görüyosun denize 100 mtre
  Evlerden gorunmuyo ama yakın yani mutfak var aynı yerde tek kisilik iki baza var tabak kaşık çatal bardak tencere mvcutyemeğini kendin yapıyorsun tüp, buzdolabı,televizyon,elbise dolabı,tuvalet,duş kabin,iki tek kişilik bir odada iki kişilik yataklı sadece çamaşır mak.basına 5 TL üç katlı altkatında kendileri kalıyo tam aile için uygun konaklama güler yüzlü kendileri…ayşe hanım ilgileniyo zaten ev son derece temiz bide nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak demişler :)) bu sezon marmara adası çınarlı ya gitmek istiyoruz saraylı ve gündoğdu gitmek istediğimiz yerler yalnız benim yazdığım yer gibi bi konaklama yeri bilen varmı 40 ..50 TL kadar bide kendi aracımızla gezmek mümkünmü malum ada olunca acaba sınırlı zaman ve feribot lamı diye düşünüyo insan çünkü kiraladığım yere geri gelicez 22.07.2015 biraz acil yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhabalar ben ailem ile birlikte Saraylar’a 20 temmuzda (2015) de İstanbul’dan-Tekirdağ ve Barbaros iskelesinden (sabah 10:30 ve akşam17:00 feribotları)10:30’da giderek 5 gün kaldık ve 25 temmuz cumartesi döndük 4 kişi 1+1 de kaldık, tüp,su,elk. vs parası almıyorlar, günlük 140TL.ye kaldık. Pansiyonu işleten KARADÜZ ler ile yeni tanıştık, evleri de yeni yapılmış güzel ve tertemiz bir evdi. Seneye yine kalmayı düşünüyorum. Evde fırın ve bulaşık makinesi hariç kap kacak var. İşletmeci arkadaş (Enes) araba ile bizi aldı ve geri feribota da bıraktı sağolsun :) Bilgilerinize…

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   bize mesajı gönderdiğinizde internetin olmadığı bölgelerdeydik size cevap veremedik kusura bakmayın. Umarım aradığınız gibi bir yer bulmuşsunuzdur.

  • Arkadaşlar Saraylar köyünde 23-30 ağustos tarihleri arasında kiralık ev bulabilirmiyim? bulursam 600 tl.ye kurtarabilirmiyim.Bilgisi olanvarsa şimdiden teşekkürler

 • Merhaba bende bugün 19:30 ido ile gidiyorum Marmara Adası Topağaç köyüne bu 4. Gidişim.. Oranın sakinliği içtenliği aksam herkesin gidebileceği sadece iki çay bahcesi oluşu cok güzel herkez sıcak iç içe.. Denizede gayet güzel plajı uzun oldugu için rahatsız olanşar biraz daha yürüyüp sakin olan yerine gidebilir.. Herkeze iyi tatiller..

 • arkadaşlar yorumların çoğunu okudum ama sormam gereken bir şey var bu adaya bi kez gittim doğası denizi güzel yeşili zaten çok seviyorum o konuda sorun yok da nasıl eğlenilir nerelere gidilir istanbuldan geliyoruz ve açıkçası beklentilerimi karşılamadı karaoke var diye duymuştum ama yerini filan da bilmiyoruz ben gelmiştim şimdi kuzenlerimi de alıcam öneriniz varsa yazar mısınız haftaya çarşamba gidiyoruz

  • Maalesef, bilmiyoruz.

  • MARMARA ADASI ÖZELLİKLE ÇINARLI KÖYÜ 5 PARA ETMEZ HELE BİRDE GÜL PANSİYON VARKİ AKILLARA ZARAR REZİL BİR YER YOL PARASI İLE BİRLİKTE PANSİYONA VERDİGİM PARAYIDA YAKIP AYNI GUN FERİBOTLA TEKİRDAGA ZOR KAÇTIM

 • Marmara Adasına Gündoğdu Köyüne Gittim. Orda Yeni Açılmış olan Alibaba Butik otelde Konakladım. Adadaki En lüx ve en temiz otel. aile olarak çok sıcak kanlılar. Gündoğdu Köyüne gitmenizi tavsiye ediyorum. Muhakkak görülmesi gereken sessiz sakin kafa dinlenilebilecek denizi çok temiz olan bir yer

 • Marmara Adası ile ilgili mesajları okudum. Ada çok güzel.
  Saraylar’da (Adil OLcan beyin mesajı ile ilgili) sayfa arkadaşımız Tahsin beyin çalıştığı lokantaya gittik.İlk defa karşılaştık, tanıştık.
  Hem yemeğimizi yedik hem koyu bir sohbete daldık.
  Eşim oğlum kızım kayınbirader ve ben 5 kişi yedik.Hesabı istedik başka yerlere göre çok ucuz bir yer.
  Yemekler, pideler, pizza, kebap, kiremitte kaşarlı tavuk sote enfes ve tatlı.. Lokantanın sahibi hanımefendinin yaptığı bir tatlı yemeğe doyamadık. Kemalpaşa tipinde bir tatlı tadı muhteşem. Yani her şeyden birer parça tattık.
  Tahsin başkanla oradan buradan sohbeti ettik kahvemizi içip kalktık.
  Tavsiye ederim. Marmara Adası Saraylarda Muazzez hanımın lokantası Sahil yemek pide kebap.

 • Oglum kalp hastasiydi ,nefes tam alamiyordu,yalniz Cinarlidayken hic ama hic kriz gecirmedi yavrum,her yaz Cinarli da kaldik.Allaha sukur hastalik gecti.Simdi saglikla ilgili hic bir sorun kalmadi.Ama Cinarlida kalmaktan vazgecemiyoruz.Muhtesem bir yer,cennet!

  • Merhaba bize oğlumuzla ilk defa gidicez ama temmuzda hava nasıl oluo adada bilmiyoruz siz bilirsiniz herseme gidiyosanız

  • Nefize Hanım,
   gitmeden bir kaç gün önce hava durumuna bakmanızda fayda var. Size bir şey yazarsak yanlış yönlendirmiş oluruz. Artık mevsimler eskisi gibi değil.

 • 2014 Haziran ayının 9-17 tarihleri arasında Marmara adası Çınarlıdaydık.sezon başı olabileceğini düşündüğüm için hiçbir pansiyonda yer ayırtmadan gittik.gezip görerek kalacağım yeri seçmek istedim.sonunda dostlar pansiyonda karar kıldık.zaten Çınarlıda kalınabilcek başka bir yer olduğunu da düşünmüyorum.profesyonel olarak hiçbir yer göremedim.sadece evlerini pansiyon olarak açan yerler vardı ve hiç içime sinmedi.ama genel olarak adadan da pansiyondan da memnun kaldık.tarih itibariyle çok sıcak olmasa da keyifli bir tatil geçirdik.bol bol dinlendik.seneye tekrar haziran için rezervasyonumuzu yine dostlarda yaptık çünkü temizliğine hayran kaldım.pansiyona gelince de 3 yataklı oda için 80 lira ödedik.tüp parası istemediler fiyata dahilmiş.kumsalda ise şezlong kiralamadığım için bi para ödemedim.çınarlının havası ise gerçekten çok farklı.astım hastası olduğum için burda çok rahat ettim.bu sene eşmile geldim seneye ise annemlerle daha kalabalık olarak ordayız inşallah.

 • 3 yıl evvel adaya gitmiştim. Tekirdağ Barbarostan Marmara motoru yerine Saraylara giden motora binmişiz…
  Saraylara indiğimde motorun başına gelmiş kişilerden birine Marmara’ya gitmem gerektiğini nasıl gidebileceğimi sordum. Belediyenin minibüsü gidiyor dedi…Ama minibüs dolmuştu biz işi öğrenene kadar.
  Alternatif formül nedir diye sordum , güldü burada kalmak dedi.Gitmem gerek deyince , kendisinin götürebileceğini ama lokanta çalıştırdıklarını biraz geç olabileceğini söyledi.
  BU vesile ile lokantaya gittik.
  Lokantayı Muazzez hanım çalıştırıyor. ÇOk güler yüzlü samimi bir hanım Muazzez hanım.
  Kilisli ülkücü bıyıklı gırgır bir ustaları var.
  Lahmacun, pide ve Adana kebap söyledik ortaya.
  2 çocuğumuzla 5 kişi yedikte yedik.
  Bu arada beyle sohbet ettik. Kendisi 1958 de Adaya gelmiş 63 yaşında…MHP Marmara ilçe başkanıynış.
  Onun da bıyıklarından belli esasında…
  Velhasıl , yediklerimiz harika , sırf bunları yemek için tekrar gidilir.
  Ve fiyatlar piyasaya göre çok uygun.
  Gece 22.00 sularında bizi Marmara’ya bıraktı, kaç para borcumuz dedik ?.
  Sorduğumuza pişman olduk Bir kızdı bize …Para almadı.
  Ve bu yaz tekrar gitmek arzusundayız.
  Sarayların plajının harika görüntüsü vardı.Yeni otel ve apartlar inşaat halindeydi. Herhalde bitmiştir.
  irtibat kurmak isterseniz sahil yemek pidenin telefonunu yazayım 0 266 887 71 05

 • BİRDE yukarıdaki yorumlarda ALİ BEY pansiyondan bahsedilmiş odaları sakız gibi hazırladıkları anlatılmış .. VERİLEN telefonu aradım kimse telefonu açmıyor. başka pansiyonu aradım böyle bir pansiyon duymadığını söyledi …
  ARKADAŞLAR MALUM SEZON AÇILDI GİDENLER , ADA SAKİNLERİ LÜTFEN SİZLERİ YORUMLARA BEKLİYORUM
  doğru tatil için , paramızın boşa gitmemesi için birbirimize yardımcı olalım…

 • DOSTLAR pansiyonu aradım işletme sahibi tüpün, şezlongun ücretli olduğunu belirtti…
  odalarda mutfak , buzdolabı , banyo , tuvalet, ve elbise dolabı varmış ..pansiyon denize 0 yani 50 metre gibi internet sitesinide inceledim….
  MANGAL konusunda yasak olduğunu söyledi… sebep olarak temizlik , tertip ,düzen ve tehlikelerden bahsetti… daha düzenli olması için biz 6 tlye mangalı yakıp mangal yakma alanında yanmış olarak teslim ediyoruz dedi…
  sadece aklıma takılan acaba bu tesis çok kalabalıkmıdır???
  adaya gitmiş veya sürekli giden arkadaşlar varsa
  günlük ev fiyatları hakkında da bilgi ve telefon verirlerse
  sevinirim….

 • arkadaşlar biz 2 ufak çoçuklu muhafazakar bir aileyiz.
  BEN denize haşemamla giriyorum… çınarlı hakkında ve özellikle dostlar pansiyon hakkında yorumlarınızı tekrar bekliyorum şöyle rahat edebileceğimiz
  curcunadan uzak, daha sakin pansiyonlar varmı???
  SAYIN ADMIN SİZ GEZMİŞSİNİZ KADINLAR PLAJI HARİC
  adada en sakin köy hangisi???
  DOSTLAR PANSİYONUN plajı çok kalabalıkmı
  denizde her kulaç attığımda bir insana elimin çarpmasını istemiyorum
  AYRICA YORUMLAR VE ADMININ ADA HAKKINDAKİ YAZISINI ÇOK SAMİMİ BULDUM ÇOK TEŞEKKÜRLER….

  • Saraylar cok rahat pansiyonu da guzel. Ayrica bayanlara özel yuzme alani da var. Ada tur vapurları da var ben altl ylldlr buradaylm

 • 25 yaşımdayım ve 25 yıldır düzenli gittiğim tek yer , denizinin kötü olduğunu düşünmüyorum kumsal olarak Manastır Plajını tercih ediyoruz Sevim teyzenin yerinde muhteşem öğle yemekleri yeriz. Biz konaklarımızı genel olarak günlük ev kiralayarak gerçekleştiriyoruz merkezde kalıyoruz orada kime sorarsanız herkesin bir tanığı vardır evini kiralayan ama kesinlikle önerebileceğim bir ev var kole plajının üst kısmında öğretmen hanımın evi deniz manzarası mükemmel evi tadilatlı tertemiz evin kapasitesi 8 kişiyi ağırlayabilecek durumda 2013 yazında 125 tl ydi günlük rakamı, adaya giden herkese tavsiyem adayı gezin her köyünü görün insanları inanılmaz sıcaktır

 • çınarlı köyünde kalabileceğiniz tek yer alibey pansiyon.çevredeki bütün pansiyonları gezdik.tam bir pislik yuvası ve bazı işletmeciler çok kaba.ama alibey pansiyon harika bir yer ailenizle gönül rahatlığıyla kalabileceğiniz huzurlu bir pansiyon.odalarda bir ailenin konaklayabileceği bütün şartlar sunulmuş .sahipleri çok güler yüzlü,neşeli hoşsohpetli şeker gibi insanlar…çınarlıya gittiğinizde uğrayacağınız tek adres.fiyatıda oldukça cazip.

 • Arkadaşlar merhaba,
  Bu haftasonu Saraylar beldesine kalmaya gideceğim.Küçük bebeğim var.Çevremdekiler araba ile gitmemi (Eşim tatil sonunda gelebilecek) bebeğimin rahat edeceğini söylüyorlar hemde tek bir yere bağlı kalmazsın gezersin diyorlar..Sormak istediğim yolları nasıl dağlık virajlı yada tehlikelimi?Saraylardan Çınarlıya geçeceğim ve yolları kötü ise araba ile gelmek istemiyorum nihayetinde bayanım ve virajlar beni korkutuyor..Bilen varsa yardımlarınızı çok çok çooookkk rica ederim.

 • Bu hafta sonu adaya gitmek istiyorum.Yanımda yaşlı annem ve babam olacağı için direk eve yerleşmek istiyorum.Lütfen merkezde deniz manzaralı evde kalan varsa telefon rica ediyorum.Merkezde apart yok dediler.Şimdiden paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.

 • Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş. Bloğumda link verdim. Sevgiler!

 • filiz hanım kadınlar plajı marmara merkez de olan bir plaj eskiden sadece kadınlar gidiyordu şimdi ise karışık aloyor ama genelde aileler oluyor mesten ağa plajı var birde orasıda ailelerin daha fazla olduğu yerlerden , aba plajının en sonu burunu geçtikten sonra sessiz ve sakindir ve yine genelde tek olanlar ve ailelerin tercih ettiği yerdir aba plajı sonunda tek yaşlı amcalar da olabiliyor ama, manastır plajı var çınarlı ve marmara merkezin arasında kalıyor hemen hemen sakin dir genelde fazla kişi gitmez ama karışıktır aileler daha yoğundur
  gündoğdu köyüne giderken arada bir plaj var genelde hiç kimse olmaz olsada bilenler gider aileler ve tek bayanlar
  topağaç köyünün plajı karışıktır ve dalga lı günlerde tehlikeli olabilir dalgayı direk alır
  asmalı köyü daha çok aile ve tek bayanların kaldığı bir yerdi plajını bilmiyorum hiç gitmedimşuan nasıldır bilemiyorum
  saraylar köyü plajları adanın en iyi plajlarının olduğu yer bana göre büyük kum küçük kum (abruz) diye ikiye ayrılır küçük kum karışı herkeze açık plajı sonlara doğru aileler ve tek kalmak isteyenler gider büyük kum eskiden sadece bayanlara özeldi bu plajın hiç bir yerine erkek girmezdi yasak gibi birşeydi ve herkez uyardı bu kurala şimdilerde bir kısmında sadece bayanlar giriyor tek tük erkekler görüne biliyor ama genelde herkez küçük kuma gittiğinden burası boş kalır 1-2 plaj daha var isimlerini hatırlamıyorum biraz uzak kalıyor saraylara yürüme gidileniliyorsunuz ama kimse olmuyor sadece siz ve iğde ağaçları :)
  aklıma gelen plajlar ve özellikleri bu şekilde :)
  haftaya adamdayım bi aksilik olmassa

 • Merhabalar, ben bu yaz tatilimi çınarlıda geçirdim 5 ile 18 temmuz arasında oradaydım.öncelikle denizi çok güzeldi koyların hemen hemen hepsini gezme şansım oldu. tavsiye edebilirim adaya gidenlere.Ayrıca dostlar pansiyonda konakladım ve çok memnun ayrıldım.lüks bir yer değil mütevazi aile pansiyonlarından.fiyatları da çok uygundu bence.3 yataklı günülüğü 70liralık o bahçeli evlerde kaldık ve kişi başı 23 liralara geldi.onun dışında tabi ki faydalandığımız hizmetlerin parasını ödedik .20 liraya herşey dahil biyer daha görmedim çünkü :) aynı zamanda işletenlerde aile olduğu için sıcak bir ortam vardı.fakat ada çok gelişmiş biryer değil.bakir ve sessiz kalmış.bence herkes hayatnda bir kez marmara adasını görmüş olmalı derim. herkese iyi tatiller.

 • Merhaba; Bildiğim kadarıyla kadınlara özel plaj Saraylar Beldesi Abruz Koyunda mevcut. Ayrıca bu koya yakın konaklama yerleri de var. İyi tatiller..

 • Merhaba bende ailemle birlikte adaya gitmek istiyorum, kadınlar plajının olduğu söyleniyor gerçekten kadınlara özel bir plaj var mı ve tam olarak nerede yani hangi köyde veya merkezde mi, yakınında ailecek konaklayabileceğimiz nereler var? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Marmara adasinda yazlikcilara kiralanan evler varmi bana yardimci olun lutfennnnnnnnnn merkeze yakin olursa daha iyi

 • Arakadaslar bana yardimci olurmusunuz .Adada evlerini kiralayanlar var yazlik olarak Ben internette bulamiiyorum hep otel motel pansiyon .

 • Neden denizinden bir bekletiniz olmasın demişsiniz memleketim için. Manastır koyu, Aba koyu ve Şifalı su koyu kadar temiz bir yer görmedim ben hem söyler misiniz bana hangi denizde üstten baktığınız zaman denizin içinde ki her şeyi görme şansınız oluyor ? Hem İstanbul’un denizinden rahat istatistiksel bakımdan söylüyorum %60 daha temiz. Adaya geldiğiniz zaman insanları sıcak, misafirperver, komşuları her zaman birbirlerine destek çıkar. Her anlamda yerlisiyle yabancısıyla güzeldir memleketim. Adaya gitmek istediğiniz zaman Çınarlı vesaire değilde merkezine gelin adanın oradan bir pansiyonda kalıp yanınıza bir maşrapa alıp Şifalı su koyuna gidin orada denize girdikten sonra akan soğuk şifalı suyu maşrapa doldurup bir başınızdan aşağıya dökün böyle bir ferahlık hissi başka hiçbir yerde yok. Ben 20 yaşındayım ve İstanbul’da yaşıyorum ama her sene adaya giderim. Orayı başkasından değil yerlisinden yani benden dinleyip bana güvenin zararlı değil kârlı çıkacaksınız.

 • Çınarlı Mahallesinde kalınacak yerlere ek olarak Kumsal motel sessiz sakin temiz ve lezzetli üç öğün yemek (Tam pansiyon), odalar çok güzel ağaçların arasında kuş sesleri ve cırcır böcekleri tatilinize eşlik ediyor. Sahibi Sefer Bey, telefonu 0535 022 78 99

 • devletimizin çınarlı köyüne el atması dileğiyle.kural budur sen bu işi yapamıyosan birileri gelir yapar.turizm işi güleryüz işidir.yatırım işidir allah neverdiyse al 40 yıl 50 yıl olduğu gibi kullan .bir kuruş yatırım yapma.sonrada kimse gelmesin buraya olmaz böyleşey.öncelikle genel halk gibi rizeli olan başbakanımızın buraya mutlaka bir el atıp çeki düzen vermesi lazım.bir daire almak istedim kimin tapusu kimin arsasında belli değil.yazık.

 • 20 yıldır gider gelirim.ancak o kadar değişti ki çınarlı.istisnalar vardır mutlaka ama.artık müşteri seçen ideolojik bir halk oluşmuş çınarlıda.yabancı sevmeyen,yüzü asık,ekonomik olarak doymuş,esnaf kimliği eski yetişkinlere göre kaybolmuş. (aslında tüm Türkiye de olan değişim ne yazık ki bu).yani nasıl bir cennet köşesinde olduğunun farkında olmayan bir halk.üzücü.umarım o eski sıcak dost canlısı günlere döner bu cennet.

 • İdil Hanım selamlar,
  Bu soru işaretleri yüzünden planımı ertelemiştim, önerilerinizi, tavsiyelerinizi dikkate alacağım çok teşekkür ederim.
  Herkese şikayetsiz tatiller dilerim:)

 • merhaba,
  Biz çınarlıdan yeni döndük …orda en temiz ,en bakımlı olarak önerebileceğim yer Ali Bey Pansiyon…işletmecisi Beyhan Hanım (pansiyon tel:(0266 895 81 63) …dünya tatlısı bir ev sahibi…odaları sakız gibi hazırlıyorlar,odanın içerisinde kendi banyonuz ve mutfağınız var.odanın önünde de oturabileceğiniz bir büyük balkon var.Denize 1 bina yakınlıkta…ara sokak kalıyor ama öndeki büyük balkon dan ağaçlar ve karşı tepe görünüyor.Biz keyifle oturduk.
  Sahil çok yakın ve sakin… önerim şemsiyeli gitmeniz…çünki sahilde kiralama yapa cağınız şezlong bulunmuyor ve fiyatlarıda 6 tl (günlük) gibi pahalı!!!
  ***Dostlar pansiyon için şunu söyleyebilirim işletmecisi çok çok kaba ,sorulara dövücekmiş gibi cevap veriyor…konuştukça siniriniz kabarıyor.Sanki onlara muhtaçmışsınız gibi bir hareket şekilleri var.Güneş batarken orayı dolaştık…arka kısımda ev ev yan yana yerleri var .ama cümbür cemaat tatile gelmiş gibi hissettim…ızgara dumanından gözgözü görmüyordu…bağrış çığrış içinde çocuklar ve gürültü vardı.ayrıca her şey artı fiyat mesela tüp günlük 4 lira… 5 gün için 20 tl veriyorsunuz.Zaten tüp 15 tl ye doluyor.Bence fiyatları gözden geçirip bu saçma mantığı yapacağına odaları 70 den değil 200 tl den satsınlar…birde orda kalmanıza rağmen şezlong şemsiye paralı ( 6 tl) ızgara yakmak paralı,açıkcası her şey paralı…ben tavsiye etmem…
  Ali bey Pansiyonda daha uygun bir tatili tavsiye ederim.Herşey elinizin altında market,fırın,çeşme…artı para da değil…herkese iyi tatiller.
  yine de kendi tercihiniz!!!

  • tamam bi takım şeyler abartılı olmus gibi hissettim ama toplamda baska bi tatil beldesiyle kıyaslandiğinda ve doru zamanda orda olursanız bi sıkıntı çikacağını zannetmiyorum her şey anlaşmaya baglı bence,

 • Herkese merhaba,
  Hesaplı tatil arayışındayken “Dostlar Pansiyon” fiyatları bana istediğimden de fazlasını sundu fakat şikayetlerine de bir o kadar fazla rastladım. Yarın rezervasyon yaptıracağım ve kaygılarım arttı.
  Önerilerinizi iletirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 • cınarlı da kalabileceğim bir ev var mı?yardımcı olabilirmisiniz…yorumlara baktım 2013 de hiç yorum yok…yakın zaman için ada hakkında bilgi verebilirmisiniz…bazı insanlar evlerin pis olduğunu ve bitlendiklerini bile yazmış…dolayısıyla güven problemim de oluştu!!!Yardımcı olursanız memnun olurum

  • İdil Hanım,
   sanırım biraz abartılı olmuş yazılanlar. Marmara Adası size aktarılan gibi pis yerlerin olduğu bir tatil mekanı değil. Ancak Çınarlı’da konaklama için size malesef bilgi veremiyorum. Belki bilen bir başka kişi sizi buradan bilgilendirebilir.

 • Temmuz ayının ilk haftası Dostlar Pansiyonda kaldım.temizliğinden memnun kaldık..ikiz 2 yaşında bebeklerimle çok rahat ettik.bu fiyatlara alabileceğim en güzel hizmeti aldık.2. tatilimiz için eylül ayının ilk haftasına rezervasyonumu yaptırdım bile.Çocuklu aileler için tavsiye edebileceği bir yer marmara adası ve dostlar pansiyon.

 • çok teşekkür ederim, umarım en yakın zamanda yardımcı olabilecek biri çıkar…

 • sizlerden bir konuda yardım istiyeceğim,bundan iki sena önce bende marmara adası top ağaç köyüne gittim gerçekten sakinlik açısından cok begendim buyüzden tekrar gitmek istiyorum ancak daha önce evini kiraladığım bayana ulaşamıyorum bildiğiniz konaklama yeri varsa bilgilendirmenizi rica ediyorum…

  • Merve Hanım,
   benim bildiğim bir yer yok belki size bu sayfa aracılığı ile başka bir arkadaş yardımcı olabilir.

 • Ben doğduğumdan beri yazları merkezde kalan biri olarak gezme amaçlı çınarlı ve gündoğduya gittiğimde çok sıkılıyorum. Kaldı ki Çınarlı ve Gündoğdu, diğer köylerin içinde en gelişmiş ve merkeze en yakın olanlarıdır. Çünkü çok ufak, plaj çarşı-iskele üçlüsü içiçe. Alışveriş yapacağınız yerler yok. Hiçbir yer bana merkezin tadını veremez. Plaj olarak da Aba, kole ve kolenin biraz ilerisindeki kadınlar plajının denizi harikuladedir.

 • Avşa mı Marmara mı diyenler için de, Avşa’nın kalabalığı, iskele-çarşı-plaj üçlüsünün iç içe olması, sabaha kadar gürültü, yeme-içme ve konaklama ücretlerinin daha yüksek oluşu tercihinizse o zaman Avşa. Daha sakin, huzurlu, plajları merkeze biraz daha mesafeli, bol yeşilliği, gölgesi, insan kalitesi, huzuru, yeme-içme-konaklama fiyatlarının çok daha makul oluşu tatilinizde ön planda olacak ise buyrun Marmara Adası’na.

 • Denizini merak edenlere pazar günü adadan dönmüş hatta cuma günü tekrar gidecek biri olrak söyleceğim tek şey “deniz muhteşem”. Resim isteyenlere gönderebilirim isterseniz. Pırıl pırıl hiç bulanık değil dibi kum ve çok berrak. Nereye gidersem gidiyim hiçbir deniz adadaki keyfi bana vermiyor.

 • ben de 29 ağustos gibi dostlar pansiyona gitmeyi düşünüyorum. Yardım arkadaşlar lütfen. Yılda bir kez tatil yapıyoruz tatilimiz mahfolmasın. nasıl bir yerdir denizi nasıldır?

 • ben 1 eylül gibi marmara adası çınarlı köyü Dostlar Pansiyona gitmeyi düşünüyorum ama yorumlar kafamda soru işareti bıraktı,kısa süre içinde giden olduysa ve bana bilgi verirse çok sevinirim ..Ayrıca kumsalı taşlımı çünkü çocuklarım var..

 • marmara adası harika bi yer fakat çok eksiyi var herkes kendi başına yönetiyor turizim bakanının bir an evvel el atması lazım turist çekmesi gerekiyor turizim bakanı ilgilenirse büyük gelir elde edicene inanıyorum ltfn duyarsız kalmayın ben çınarlı köyüne yıllardır geliyorum ve bi değişiklik görmüyorum bakımsız belli yerlerle ilgileniyorsunuz sanki burası bizim topraklarımız değil zoruma gidiyor sayın turizim bakanımız ltfn rica ediyorum yazıma duyarsız kalmayın tşkrlr

 • merhaba
  ben avşa adası yada marmara adasına gelmek istiyorum bayram tatilinde. denizi nasıl acaba? hangi adayı daha çok tavsiye edersiniz?

  • bence avşaya bi şekilde git kafanıza görede takılın cok rahat edersiniz. kalıcak yer problemi yoktu ağustos sonu cok aşiri sıcak :)

 • mrb. ben asmalı köye gitmek istiyorum. asmalı köyü hakkında ( denizi , insanları ) hakkında bilgisi olan var mı

 • sayın adayı sevenler ben adanın aşığıyım fakat güzel çinarlıya hiç kimse yatırım yapmak istemiyor nedenini ben çözemedim ben bu adadan evliyim istanbuldan coğu arkadaşıma dostuma yatırım yapın dediğimde aldığım cevap sen 30 yıldır buraya gidip geliyorsun deyişikliği bana söyle diyorlar açıkça birileri kalkıp cınarlıya el atması gerek bu ben değilim

 • gitmeden evvel sormuştum tesettürlüler için yer varmı diye,evet gerçektende asmalıköy bizler için harika biryermiş,çok güzel huzurlu bir tatil yaptık evin sahibi Rukiye teyze çok iyi bir insan çok yardımcı oldu,bu sene daha fazla kalmayı düşünüyoruz

 • bencede çok güzel bir yer ben orada yaşıyorum..mazmara adası o kadar güzel bir yer ki hele ağaçları ama eskiden ağaçları yemyeişldi ama artık sadece kökleri duruyor çünkü kestiler ama çok çabuk büyüyüor..umarım eskisinden daha güzel yetişir ve büyür…

 • Zehra hanim, cevabiniz icin tesekkur ederim. Haklisiniz, ben belediye ile bir temasa gecmege calisacagim.

 • Benim cocukken gittigim yerde Mermer cikariyorlardi ve saniyorum adida Palatya idi galiba. Acaba simdiki Saraylar koyunun eksi adi Palatya midir?

  Birde benim Annemin dedesini ve iki turku Rumlar adadan kacarken Mermer fabrikasindan cikartip oldurmusler ve bir yere atip ustunu toprak ile kapatmislar. Annemin soyledigine gore, o sehitleri ordan artik kaldirmamislar ve bulunduklari yer onlarin mezari olmus. Dedemin adi Ali baba imis. Soyadini bilmiyorum. Haseller olabilir. Ben 30 yildan beri Amerika Birlesik devletlerinde yasiyorum ve onmuzdeki yil dedemin mezarini bulmak icin Marmara adasina gelmegi dusunuyorum. Dedemin mezarini bana bulmamda yardimci olursaniz cok sevinirim. Tesekkurler. Ziya Akkor, email adresim: ZIYA_AKKOR@yahoo.com

  • Merhaba Ziya bey,
   malesef size bu konuda biz yardımcı olamayız. Ancak ada belediyesi gibi yetkili makamlarla görüşürseniz size yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

 • Ben de marmara adasının sağlık sistemini ve hekim sayısını çok merak ediyorum. Ayrıca kiralık evleri uygun mudur?.. Hastaneye yakın mümkünse…

 • Marmara Saraylarda 4 tane denize girilecek kumları vardır.Denizi’de mükemmel temizdir.Saraylarda çok güzel 4 otel birde belediye’ye ait evler konaklamak için mutlaka yer ayırmak gerekir sahili çok güzeldir insanları cana yakın, yardım severdir . çok temiz insanlardır birde eyer orda yakınınız varsa tadına doyum olmaz..

 • Çocuklu ailelere tavsiye etmiyoruz. Denizin temiz olmadığından şüphe ettik, çocuğumuz rahatsızlanınca yetkili ağızdan denizin ve yerleşim yerlerinde içme suyu diye bahsedilen suların pis olduğunu duyduk. Kaldığımız pansiyon Kalemi idi, yetersizliklerine rağmen Kemal amca farkı ile memnun kaldık. Aynı dönemde Dostlar Pansiyon da yakınlarımız konakladı, tek kelime ile pişman oldular. Çünkü işletme sahibinin çok ciddi üslup sorunu var, duyduğumuz kadarı ile bu da tatile gelen insanların moralini çok rahat bozar. Adanın yerli halkı turiste karşı _yazlıkçılar farklı olabilir- çok ilgisiz. Alışveriş yapmayacaksanız pek soru sormanızı tavsiye etmem. Turizm bir günlük sezonluk iş değil uzun vadeli yaklaşım gerektirir. Adanın yerleşik halkı dışa çok kapalı, esnafın tek amacı günü kurtarmak gibi. Özellikle merkeze pek uğramayın, çınarlı nispeten daha tatil yöresi gibi. Çok genelleme yaptım mutlaka işini düzgün yapmaya çalışanlar da var, ancak o kadar yer gezdim, bu kadar kabalığı bir arada görmedim. Ege ve Akdenizde insanlar bir şey satmak ve yörelerini tanıtmak için kendilerini parçalıyorlar. Rızkın onda dokuzu ticaret ise, ticaretin onda dokuzu da güleryüzdür…

 • anladım çok teşekkür ederimm.. bişey daha sorucam.. marmara adasında ulaşım nasıl? diğer yerlerini de gezmek istediğimizde.. bisiklet kiralama yerleri var mı?? ona öre burdan bisiklet de götürücem.. birde o diğer plajlara gidebilmek için her istediğimizde minübüs bulabilirmiyiz yoksa diğer adalar gibi taksiyle mi ggitmek durumundayız??

 • rana hanim,
  ben acikcasi pansiyon ya da motel reklami yapilmasindan yana degilim ama iki isim verebilirim.daha once sato motelde kalmis ve manzarasindan cok memnun kalmistim.arkadaslarim ise mola motel’de kalmislar ve cok memnun kalmislar.ove ove bitiremediler.gelecek hafta orda olacagiz.telde fiyat konusunda konusun derim.ramazanda geldigi icin fiyatlar inmis durumda.normal sezonda fiyatlari oda kalhvalti 65 lira ama su an 50lere dusmus durumda.bu arada marmara adasinin denizi icin kirli diyenlerin gozune gozluk oneriyorum.hele bazi plajlarinin berrakligi ve guzelligini,tadindan yenmez…(ipucu: manastir plaji
  ve sifali su plaji).

 • rana hn. kadıoğlu pansiyonu sahıbıyle telefonda konusmustum.sıcak kanlı davrandı ama ben ev tutulmasından yanayım.cunku pansıyonlarda tuvalet mutfak bir…

 • kadıoğlu pansyonu bilen ya da orda kalan yok mu??

 • arkadaşlar marmara adası nasıl dıye merake dıyordum tatıle gıttık ve gerıde donduk…guzel sakin ve tam aılenın gıdebılecegı bır yer.açıkcası soyluyeyım sap yok:-))herkes aıle ortamında.kafamı dınleyecegım dersenız onerırım…merkezde kaldım. guzeldı.ev tuttum.pansıyonu olan yerler guzeldı ama bence banyosu mutfagı sıze aıt olan bır yer bakın…para göz ınsanlar ıllakı cıkacaktır ama hemen ılk gordugunuz yere tamam demeyın gezın bakın…

 • slm…ben marmara adasından dün geldim.adaya geldik ve hemen çınarlı köyü DOSTLAR PANSİYONa geçtik 60tl ye 5m kadar bi oda verdiler banyo tuvalette içinde ve masa bile yoktu odada tavanda bi vantilatör hepsi o sıcaktan durman imkansız…şerafettin abinin güler yüzü ve muhabbeti çok güzeldi onu bu konunun dışında tutuyorum ..bahçeli müstakil odalar hariç hiçbiyerinde kalınmaz buranın…bide tam çıkacakken bi olay yaşadım.o pansiyon sahibi (kafası kel olan) kapıyı açıp odama daldı saygısız herif bide şu cümleyi kurdu,aman gözünüzü seveyim 11:30 u geçmesin vaktinde boşaltın odayı dedi ve o herzamanki yalancı gülümsemesini gösterdi gitti terbiyesiz adam.şok olmuştuk kız arkadaşım ve ben uygunsuz bi durumdada olabilirdik.aklıma geldikçe deli oluyorum neden ters tepki vermedim diye çünkü böle bişey beklemiyodum…bende bunun sık sık paylaşıcam burda herkes nasıl biyere gittiğini bilsin…saygılar

 • bende ramazan bayramı için marmara adasına gelmeyi planlıyorum ama yukardaki yorumları okuyunca denizin temizliği konusunda aklımda soru işaretleri oluştu. daha önceden marmara adasına gidenler hangi köye gitmem gerektiği, hangi pansiyonda yada motelde kalmam gerektiği yada nelere dikkat etmem gerektiği konusunda bana tavsiyelerde bulunabilirlermi acaba? cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum…

 • bu marmara adasında çınarlıdan diğer koylara diğer yerlerini de gezmek için ulaşım nasıl??? dolmuş varmı?? kolayca gezebilir miyim??

 • o nerede?? çınalı da mı? bi de ne kadardı günlüğü??

 • ben sato motel’de kaldim.memnun kaldim,tavsiye ederim…

 • yaa çınarlı köyünü herkes met ediyo.. hevesim kırıldı şuan yahu.. ramazan ayında daha tenha olur gibime geliyo sanki.. bakalım ben de gidicem haftaya.. çınalı köyüne.. kadıoğlu pansyonun iyi olduğunu duydum.. gidip geleyim paylaşırım yorumlarımı..

 • marmara adasi sakin ve huzurli tatil yeri arayanlar icin bicilmis kaftan.kalacak yer olarak cinarli koyunu herkese oneririm.asirlik cinarlar,sirin pansiyonlar ve temiz deniz herkesi memnun edecektir.ama yazida buyuk bir haksizlik yapildigini dusunuyorum.marmara adasi belki bir asos ya da bozcaada kadar kristal berrakliginda bir denize sahip olmasa da son derece temiz bir denize sahiptir.marmara denizi icinde muhteva ettigi plankton yogunlugu ve baska nedenler yuzunden ne kadar temiz olursa olsun asla bir bardak su gibi gorunmez,gorunemez.ki kalanlar bilir marmara adasinda bircok koy ve plaj son derece temizdir.hatta iddia ediyorum akdeniz’deki bircok meshur tatil yoresinden daha berrak denize sahiptir.ama marmara denizinin asiri kirlendigi dogrudur lakin bu marmara adasinin temizligini zedeleyecek duzeyde degildir.lakin asiri kirlenme ve evsel atik problemi alanya’yi tehdit etmektedir ornegin.demem o ki marmara adasini herkese tavsiye ederim.ozellikle manastir ve kole plaji cok guzeldir,sevgiler…

 • Merhabalar…10 gün boyunca Saraylar Beldesi’ndeydim.Abruz Koyu deniziyle kumuyla muhteşem.:)Ayrıca plajın hemen yanında istediğinizi yiyebileceğiniz restoran-cafe tarzı bir mekan da var.Plajda; volaybol oynayabileceğiniz bir alan,dallarına tırmanıp karadut yiyebileceğiniz dev bir ağaç,şezlong ,şemsiye,duş vs.mevcut.Önceden rezervasyon yaptırdığınız sürece de konaklama ile ilgili sıkıntı yaşanmayacaktır.Saraylar Beldesi ile ilgili internetten bilgi toplayabilirsiniz.

 • merhaba bu haftasonu marmara adasına gidicez.Orada merkezi bize tavsiye ettiler ve merkezde kıralık ev bakmayı dusnuyoruz.3-4 yataklı.
  tavsıye edecegınız.görüsebılecegımız bırılerı varsa ırtıbat numarasını yazarmısnız???

 • Marmara adası doğasıyla deniziyle ve sıcak insanlarıyla bir ailenin huzurlu tatil geçirmesi için en güzel adres. Tabi bir yerin güzel olarak hafızalarda kalmasının tek yolu kaldığınız yerin güzelliğidir. Ben bizi bu kadar iyi ağırlayan KADIOĞLU pansiyona teşekküretmek istiyorum. Sabri Kadıoğlunun pansiyonunda ben ve tüm ailem çok rahat ettik bu güzel ada bu babacan pansiyon işletmecisiyle aklımızda hep tatile gidilicek ilk adres olarak kalıcak.

 • Marmara adası çınarlı köyü her açıdan tam bir hayal kırıklığıydı benim için…
  Adaya vardığım ilk andan ayrıldığım son ana kadar… Bu nedenle tavsiye edemeyeceğim gideceklere ama şunu söylemeden geçemeyeceğim havası mükemmel denizi ise sadece sabahları çok temiz. Deniz taşlık olduğundan deniz ayakkabısı almadan gitmeyin sakın, ayrıca deniz soğuk ve yosunlu bilginize… Alışveriş şansı yok denecek kadar az bu nedenle tüm hazırlıklarınızı yapıp gidin orada alırım diye düşünmeyin. Sakin değil aksine kalabalık, sonra aynı hayal kırıklığına uğramayın. Dostlar pansiyona gidecekler ise özellikle telefonda kendilerine iletilen bilgilere çok güvenmesin, sonra daha ilk andan şok olmayın. pansiyon ile ilgili açıklamalarımı kibarlığımdan dolayı kısa tutuyorum. sanırım bu kadar açıklama yeterli olmuştur.

 • merhaba.. ben de çınarlı köyünde bir kaç günlüğüne tatile gitmek istiyorum acaba tavsiye edebilceğiniz bi pansyon var mı??

 • marmara adası her kesime hitab ediyor. Siz yeterki huzur arıyorum deyin.

 • peki bu adada tesettürlülerin denize girebileceği yerler varmı?cevabınızı acele bekliyorum.

 • ben üç senedir çınarlı köyüne geliyorum. şu anda bu mesajı çınarlıdan yazıyorum. burada denize akan lağım suyu yok. deniz anası ve yosun ise yok denecek kadar az. eğer kalabalık ve gürültü sevmiyorsanız burası tam size göre. çınarlıya 2 kilometre mesafede manastır bölgesi var koy olarak. burası hafta sonları yoğun oluyor onun dışında sakin sayılır. zaten çınarlının kendisi de sakin sayılır denize girmek için. çınarlı köyüne 5 km mesafeki marmara merkezde devlet hastanesi var. her türlü sağlık hizmetini veriyorlar acil dahil olmak üzere

 • Merhaba,
  Temmuz’un ilk haftası marmara adasında olacağım, çınarlı mahallesinde rezervasyon bile yaptırdım. Ancak yukarıda okuduklarımdan sonra biraz tedirgin oldum. Denize akan lağım suyu, deniz anaları ve yosunlardan haberim yoktu. Küçük kızım var ve bu şartlar biraz canımı sıktı. Geçen senelerde avşa adsında da tatil yapmıştım ama kalabalık ve gürültü çok hoşuma gitmemişti. Zaten bu adayı tercih etmemin nedenleri içinde İstanbul’a yakınlığının haricinde sakin olması vardı. Konfor, eğlence dert değil zaten aramıyorum bu özellikleri ama kirlilik gerçekten sorun olur mu? Yeni gitmiş biri var ise bilgi verebilir mi? Ayrıca; çınarlı mahallesine yakın ama çok sakin bir koy var mı? Kalabalık ortamda denize girmekten nefret ederim ve varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. Son olarak, çınarlı mahallesinde olası bir hastalık ile karşılaştığımızda baş vurabileceğimiz sağlık merkezi var mı? Çok teşekkürler…

 • Marmara adasına 39 senedir her sene gidiyoruz. Bu arada yaşım 39 :) Yani ben kendimi bildim bileli Marmara adasına giderim. Adanın denizinin temizlik derecesi hiç değişmedi diyebilirim. Kaldığımız süre içerisinde (eskiden 1 ay kadar uzundu şimdi maalesef 15 gün) 1 yada 2 gün denizin kirli olduğununa şahit olursunuz ki bu lodos vs gibi doğal olaylardan kaynaklıdır. Bazen de deniz anası basar :)

  Türkiye denizlerinin kirlendiği konusuna ben de katılıyorum. Ege ve Akdenizin Marmara’ya göre daha temiz olduğu fikrine de. Ben İstanbul’da yada yakın çevresinde denize asla girmem mesela. Ama Marmara adasının denizin sanki girilmeyecek kadar kirli gibi gösterilmesine üzüldüm doğrusu.

  Marmara adasının kumsalı sınırlıdır. Eğlencesi sınırlıdır. Otelleri söylenildiği gibi konforlu değildir. Bu da ada halkının (neden bilmem) gelişmeye kapalı yapısından ileri gelen bir durum. Marmara adası ufak tefek değişiklikler dışında senelerdir hep aynı yapıdadır. Ama denizi söylenildiği gibi kirli değilir. İstanbul ve çevre adaların denizine temizlik açısından fark atar ayrıca havası çok düşük nem oranından dolayı son derece sağlıklı ve temizdir.

  • Merhaba Cem bey,
   biz gittiğimizde biraz rüzgarlı serin bir hava vardı. Denizin dip kısmı pek gözükmüyordu. Küçüklüğümde hatırladığım Marmara dibi pırıl pırıl gözüken bir deniz olduğu için bana biraz kirli geldi açıkcası.

 • biz genelde hersene değişik yerlerde 1 rer hafta tatil yapıyoruz 4 arkadaş geçen sene avşaya gitdik ama bu senede gideceğiz inşallah allah nasip ederse

 • Cocuklugumda bir kac kez gitmistim Maramara adasina. gercekten cok guze bir ada. Tavsiye ederim, gorulmesi gereken yerlerden birisi

 • herkese merhaba…:)
  bn marmarada yasıyorum ve herkese buraya gelmelerini tavsıye edıyorum inanın buurası ck guzel bir yer sessiz ve sakin… kafa dinlemek isteyenlerin tam da istedikleri yer “bnce”

 • mrb ben bu yaz marmara adasına gitmeyı dusunuyorum yorumlarda denızının temız olmadığı yazıyor,gercekten yuzulmeyecek kadar mı kirli mi?

  • Merhaba Kübra hanım,

   denizin temizliği kişiden kişiye değişir. Yüzülmeyecek kadar kirli değil ama tabiki Ege veya Akdeniz’deki tadı vermiyor.

 • Marmara Adası harika bir yer. Avşa’yı tercih edenlerin beğenmemesi çok normal. Eğer Avşa Adasında kesinlikle tatil yapamam diyorsanız Marmara adası tam size göre. Çınarlıyı mutlaka görün. Kalınacak tek yer belediyenin hemen yanında, deniz otobüslerinin karşısında. Adını tam hatırlamıyorum, sunlight olabilir.

 • ada harıka bır yer herkeze tavsı ederım

 • topağaç köyü çok güzel harika bir yer fakat çay bahçelerinin önündeki denize tepedeki ve köy evlerinin lağım pisliği denize akmasa daha iyi olacak yoksa istanbuldaki haliç gibi olacak insanlık adına lütfen ilği ricasıyla

  • Ahmet bey,
   umarım feryadınız ilgili yere ulaşır ve önlem alınır. Şehirler planlanırken malesef atıklar pek düşünülmüyor.

 • ada harika bir yer tam kafa dinleme yeri

 • Ben orda memurum ama şu an askerim öyle özledim ki ikinci vatanım denizini sahilde ziyafetleri yürüyüş yapmayı dostalrımı az kaldı şafak 74 :):) herkese öneririm özellikle yazın yardımcı olabileceğim konu olursa maliyede bulabilirsiniz beni

 • marmara adası görülmeye değer bir yer ve çınarlı köyü mutlaka görmeniz gereken bir yerdir,marmara adasını anlatmak sözcüklerle yetmez doğallığı güzelliği değişmeyen manzaralarıyla muhteşem bir yer sakin olmasının yanında eğnelmek isteyenlerin eğlebileceği disco bar gibi mekanlarda mevcuttur,ama ben adanın doğasına sakinliğine hayranım denizi içme suyu koyları pilajları herşeyiyle görülmeye değer bir yer türkiye de?çok fark göremezsiniz yıllar geçsede bu adada belki böyle doğal ve temiz kalması bizi çeken özelliği insanları cana yakın kendinizi onlarla birlikte aile gibi hissedip güzel bir tatil geçirebilirsiniz*burada gözünüz arkada kalmaz hırsızlık olayı yoktur ,çınaraltı asırlık ağaçları ,pilajları tarihi eserleri cafeleri koruk suyu ve ada ve avşa turlarıyla çok güzel günler geçirebilirsiniz.bir gelirseniz asla ayrılamazsınız hep böyle olmuştur…

 • bende geçen sene marmara dasına gittim ama hiç tavsiye etmem çünkü çok sıkıcı gidilicek fazla bir yeri çok sakin bide genelde hep yaşlılar var ama avşa adasını tercih ediyorum

 • zaten türkiye güzel ama marmara adasının belediyesi ooooooooo çok sıfırlı ne yol ne hizmet limanda resmen haraç alıyorlar bir belediye buna ityaçi varza ben çe hizmet versin ben kinıyorum

 • ben geçen sene gittim müthiş bir yerrr.

 • Yazılarınızı ve yorumlarınızı okudum.evet bende geçen sene marmara adasında tatilimi geçirdim. Bu senede tailimi orada geçirecegim fakat denizindeki o yosunlar beni delirtiyor bir imkan olsada o denizdeki yosunlar ortadan kalkmış olsa birde deniz anaları tabikii.Aslında antalyada böyle deniz yok yani yosunlu olarak.Ben aslen antalyalıyım.Ama tercihim marmara adası tatil için.Marmaraadasında denize girmiyorum bu yosunlar yüzünden ancak avşa adasında giriyorum.Hergün adadan deniz otobüsüyle avşa adasına geçebiliyorsunuzgünü birlik olarak ben öyle yapıyorum .benim önerimmm mutlaka herkesin marmara adasında tatillerini geçirmeleri sessiz sakin huzurlu ve SÜPERRRR.Sevgilerimleee…

 • Adanın yaşam seviyesinde 35 yıl oncesine göre pek fark goremedim. Ancak yollar yapılmış, adaya arabalar girmiş. Ulaşım denizden karaya donmus ve deniz kirlenmisti. Cok karışık duygular yaşadım. Tanıdıgım insanların yarıdan fazlası ölmüştü. Gene de günümüz Türkiyesindeki tatil yerleri ile kıyaslandıgında herhalde öne çıkacak bir yerdir. Gitmemiş olanların bir ziyaret etmesini öneririm.

  Ergin Ergut

  • Ergin bey,

   35 yıl öncesine göre en büyük fark denizin aşırı kirlenmesi herhalde. 35 yıl önce biz Marmara Denizinde yüzerdik, malesef bugünkü gençlik bunu yakalayamadı.

 • Türkiyede gezilip görülecek yerler arasında kesinlikle marmara adası vardır marmara adası insanları tatil yapması için muhteşem bir yer … tatil için herkezi marmara adasını öneririm marmara adasını daha iyi tanımak için http://www.marmaraadasi.ayancikspor.com/ Girebilirsiniz..

 • bende orda askerligimi yapmistim :d her yerini bilirim çok güzel yer tatil için herkese tavsiye ederim…

 • ben 20 yıldır gidiyorum topağac köyünfe ev bile yaptım gercekten harika bir yer

  • Marmara denizi biraz daha temiz olsa adanın tadı bir başka güzel olacak.

 • Bu sene tesadüfen gittik Marmara adasına ada güzel sakin kafa dinlemek için tam biçilmiş kaftan güzel bir ada ancak Turizm sektörüne biraz daha yatırım yapmak lazım hotellerin çoğunda 2 metrekarelik tuvaletlerde duş alıyorsunuz bazılarında odada tv ve mini bar yok.Hadi Tv yi geçtik ama buzdolabı olmadığı için sıcak su içmek zorundasınız.Adada 2-3 ciddi hotel var 3/1 büyüklüğündeki Avşa adasının Turizm konusunda çok gelişmiş olması ancak Marmara adasının geri kalması ilginç doğrusu halbuki Marmarada daha büyük potensiyel var.

 • tesadüfen 1995 te yolum düşmüştü o zamanlar cok begenmiştim simdi okuduklarımdan sonra 2010 yaz tatili planım yavas yavas netleşiyor

  • Cemal bey,

   size şimdiden iyi tatiller dilerim ancak deniz, bir Ege veya Akdeniz kadar temiz değil gittiğinizde çok tertemiz bir deniz beklentiniz olmasın.

 • Sayın Zehra Arslan,
  Her şeyi pek güzel anlatmışsınız. Çok iyi bildiğim Marmara adasına 35 sene aradan sonra ilk kez yarın gidacağim ama yazınızı okuyunca gitmiş kadar oldum. Ağzınıza sağlık.

  Ergin Ergut

  • Ergin bey,

   atladığım yerler varsa siz gidip gelince ekleme yaparsınız.

Yorumunuz?