Meke Gölü

12 Aralık 2008 · Zehra Arslan

Sabaha karşı saat 04:30 de Sinem’i (yol bilgisayarı) aracımızın camına taktık ve bizi Konya’dan, Meke Gölü’ne götürmesini istedik. Sinem bu sefer biraz yanılma payı ile bizi Meke Gölü’nün 2-3 km yakınındaki Acı Göl’e götürmeye kalktı; ama neyse ki eski usulle yolu sorarak sabahın 05:45 inde Meke Gölü’ne gelmeyi başardık.

meke-golu-azgezmis-1

Gün doğumunda en iyi yerde olup fotoğraf çekmek istiyorduk ama gölün etrafı karanlık olduğu için pek bir şey göremedik. Sabah fotoğraf çekmeye giderseniz düz yolun bitiminden sağa dönmeniz gerekiyor. O yol gölün etrafını neredeyse dolanıyor. Sizi, o meşhur, tüm fotoğraflarda gördüğünüz gölün içindeki küçük adacıkların yanına kadar götürüyor. Biz bunu bilmediğimiz için aracımızı park edip karanlıkta yürüdük.

Kış aylarında giderseniz Meke Gölü’nün etrafı dondurucu soğuk ve rüzgarlı oluyor. Tabi biz güneş doğmadan önce gittiğimizden dolayı daha bir soğuk oldu. Arabanızla gölün en kenarına kadar bile gidebilirsiniz. Biz bunu sabah olup gün doğduğunda fark ettik. Bunun için düz yolun bitiminden sola dönüp sonra yol çatallaşınca sağa girmeniz gerekiyor. Hatta biz Meke Gölü’nün ortasında bulunan sonraki bir patlama ile oluşmuş olan ikinci krater gölünün tepesine tırmandık. Bunun için kraterin tepesine giden patika yolu izlemeniz yeterli. Yol son safhalarında biraz dikleşiyor ama tırmanmak mümkün. Tırmanmayı denemek için ayağınızda bot gibi altı kaymayan sağlam bir ayakkabı olmalı. Kraterin zirvesine çıktığımızda içi su dolu 25 metre derinliği olan ikinci bir göl bekliyorduk ancak içi boş bir çukurla karşılaştık. Anlaşılan kuraklık Meke Gölü’nü de vurmuştu. Yine de oraya tırmanmış olmak heyecan vericiydi. Meke Gölü’ne tepeden bakıyorduk ve ilk defa bir kraterin tepesine çıkmıştık.

meke-golu-azgezmis-2

Meke dünya üzerinde bir başka benzeri olmayan bir krater gölü. Binlerce yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan krater zamanla suyla dolarak göle dönüşmüş. Daha sonra ikinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuş. Zaman içerisinde bu koninin içeriside suyla dolarak ikinci göl oluşmuş. Bunu takiben değişik dönemlerdeki patlamalarla yedi adet daha küçük ada oluşmuş ancak gittiğimde ben 3 adet küçük adacık gördüm. Meke’nin beslendiği bir su kaynağı yok tamamen yağan yağmur sularıyla doluyor. Ancak yapısı gereği yağan yağmur sularını hemen emdiği için binyıllardır şekilsel olarak bir bozulmaya uğramamış. Önceleri buradan tuz elde ediliyormuş ancak bugün hijyen olmadığı için tuz alımı durdurulmuş. Gölün 1-2 km yakınında eşiyle birlikte yaşayan Meke Dervişi ve eşini ziyaret etmek istedik.

Kapılarını çaldık Meke dervişi koyunlarını otlatmaya götürmüş ama eşi Döndü Hanım bizi hiç tanımadığı halde evine aldı. Biraz sohbet ettik, bize bayram şekeri ikram etti veda ederek ayrıldık. Meke’ye gelip te bilenler Meke Dervişine mutlaka uğrarlarmış. Vaktiniz olursa ve tabi fotoğrafçı iseniz hem gün doğumu hemde gün batımı için beklerseniz güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Meke Gölü

Sabaha karşı saat 04:30 de Sinem’i (yol bilgisayarı) aracımızın camına taktık ve bizi Konya’dan, Meke Gölü’ne…

azgezmis.com

Yorumlar

 • merhabalar eski resimleri ne kadarda güzel görünüyor canım mekemizin ama şimdileri gidip görseniz artık bu resimlerin birer hatıra olarak saklamak isteyeceksiniz nedenmi çünkü meke artık kuraklıkla baş edemez oldu etrafı bildiğiniz kuru bir toprak parçası ve kurtarılmayı bekliyor

 • tevfik bey;bu yıl için en uygun zaman dilimi 15-31 mayıs arası olacaktır.haberleşirsek size rehberlik de yapabilirim.ereğli de ekici eczanesine uğrayabilirseniz misafirim olursunuz.muhabbetle

 • Mekeye gitmek için en uygun zaman konusunda bilgilendirir misiniz. Teşekkür ederim.

  • Tevfik bey,
   Meke’ye gitmenin her mevsim bir başka güzelliği var elbette. Ancak en güzel zaman baharda gitmek. O zaman göle kuşlar da gelmiş oluyor.

 • meke ziyaretleriniz için mekeci ereğlide 365×24 saat hizmetinizdedir

 • yeterince bilgi yok :( çok kötü

  • Hayrunnisa hanım,

   nasıl bir bilgi arıyorsunuz acaba, bu sayfalar yurt içi, yurt dışı gezilerime ait yazılardan ibaret.
   Ansiklopedik bilgiler arıyorsanız başka kaynaklara başvurmanızı tavsiye ederim.

 • çok güzel bir yazı ödevim içinde çok iyi bişey oraya çoooookkk gitmek istiyorum ama kısmet olursa artık.

 • meke,mekenin dervişi ve mekeci 365×24 saat gönül kapıları açık dostlarını bekliyor.

  • Memduh abi,

   bu senede Meke dervişi ile tanışmak kısmet olmadı. Seneye kısmetse tanışmak isteriz artık.

 • Mutluluk filminin bazı sahneleri Meke gölü çevresinde geçiyor..

  • Film cevirmek için harika bir plato.

 • Merhaba,
  19 Mayıs 2007 Meke Buluşmasına katılanlardan birisi olarak Meke Gölüne Mayıs ayı ortalarına kadar gimenizi öneririm. Gün doğumundan önce Gölün güneybatı köşesinden lavicert bozkır şafağının da fotoğrafını çekmeyi unutmayın, şebboyların meltem ile gelen kokusunu içinize çekip, gündoığumu ile ortaya çıkacak sürülerin çobanları, köpekleriyle birlikte tozlar içinde fotoğraflarını çekin..

  Bu yıl 16/19 Mayıs 2009 tarihinde Meke Gölü kıyısında buluşmak üzere……

  • Fatih bey,

   Bu yılki Meke buluşmasında bizde olmak istiyoruz. Umarım yazdığınız tüm güzellikleri yaşama şansımız olur.

 • merhaba
  sizi gezginler sizi Mekede’ydiniz demek bayramda :)))
  cok iyi fotograflarını cekmişsiniz sabah sabah da dondurucu soguklada mucadele etmişsinizdir parmaklar deklanşöre basamıyacak kadar donduğunu bizzat yaşadım
  selamlarımla

  • Seher

   bu sene Mayıs’da biz tekrar orada olmak istiyoruz.

Yorumunuz?