Meke Gölü artık yok, başımız sağolsun

29 Eylül 2010 · Hakkı Ceylan

Bilinçsizce kullanılan yeraltı su kaynakları ve ilgisizlik Meke Gölü’nün kurumasına yol açtı. Konya’nın Karapınar İlçesi’nde bulunan ve dünyanın nazar boncuğu olarak bilinen Meke Gölü, haritadan silinme noktasına geldi.

Önce Hürriyet gazetesinin Meke Gölü, yok olmak üzere başlıklı haberini okuyun.

Bu ufak ve kimsenin dikkatini çekmeyen haberden sonra da Meke’nin Vasiyeti başlıklı yazıyı okuyun lütfen.

Başımız sağolsun (!)

Meke Gölü artık yok, başımız sağolsun

Bilinçsizce kullanılan yeraltı su kaynakları ve ilgisizlik Meke Gölü’nün kurumasına yol açtı. Konya’nın Karapınar İlçesi’nde bulunan…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Bilgilendirme için teşekkür ederim iyi günler herkese

 • görünen köy kılavuz istemez 4 sene orada kaldım çok iyi biliyorum oraları. . sanki çöle su taşırcasına pompalarla su çekiyorlardı hasılat zamanı paraları alemlerde yiyorlardı yağmur yağmayınca o halleriyle birde Allahın karşısına çıkıp yağmur dilenirlerdi. İster alınsınlar ister gücensinler hiç umurumda değil herkes kendisine dev aynasından bakıyor. Allah akıl fikir versin!

 • Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan, görünümü nedeniyle ”dünyanın nazar boncuğu” olarak adlandırılan ve son yıllarda yok olmaya yüz tutan Meke Gölü’nün, 2015 yılında Hotamış Göleti’nin su tutmaya başlaması ile eski günlerine kavuşacağı belirtildi.

  Volkanik patlama sonucu 5 milyon yıl önce meydana gelen kraterin zamanla suyla dolmasıyla oluşan Meke Gölü, yakın zamana kadar büyüleyici manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyordu.

  Bundan 10 yıl öncesine kadar çok sayıda kuş türünün konakladığı Meke Gölü, son zamanlarda su seviyesinin düşmesiyle sessizliğe büründü. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin kamp yapıp yüzdüğü göl, son yıllarda en yalnız ve çaresiz günlerini yaşıyor.

  Devam eden Mavi Tünel Projesi kapsamında Apa Barajı’ndan getirilecek suyla Hotamış beldesindeki eski sazlık ve göl alanına yapılacak Hotamış Göleti, Meke için umut vadediyor.

  – Bilinçsiz tarımsal sulama

  Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ısınma, yağışların azalması ve bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden gölün her geçen yıl daha kötüye gittiğini söyledi. Kışın yağmur ve kar suyu ile az da olsa canlanan gölün, yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle kuruma noktasına geldiğini vurgulayan Mugayıtoğlu, yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ziyaretlerinde karşılaştıkları manzara nedeniyle üzüntü duyduklarını dile getirdi.

  Meke Gölü’nün en önemli beslenme kaynağının yeraltı suları olduğunu, ancak Karapınar’daki sulu tarım nedeniyle yeraltı sularının düştüğünü aktaran Mugayıtoğlu, şunları kaydetti:

  “Bölgede genellikle çok su isteyen bitkiler yetiştiriliyor. Vatandaşımızgeçim derdinde. Hangisinden verim alınıyorsa onu ekecek. Onlara ‘sulu tarım yapmayın’ diyemeyiz, ancak umutsuz da değiliz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan projelerle Hotamış Göleti’nde 2015 yılında su toplanması planlanıyor. Gölet, yer altı sularını beslerse Meke Gölü tekrar eski halini alabilir.”

  – Meke-İvriz turizm yolu oluşturulmalı

  Mugayıtoğlu, Meke Gölü’nün canlılığını yitirmesiyle birlikte ilçeye gelen turist sayısının azaldığını, bölgenin turizm potansiyelinin canlandırılması için yeni projeler hazırlanması gerektiğini ifade etti bu çok üzücü bir şey

 • Verilen bilgi icin tesekkürler

 • Maalesef Hakkı Bey, şu an Meke Gölündeki su tamamen kurumuş durumda… Daha önce su olan bölgeler ya bataklık ya da tamamen kurudu… Hatta en kötsü ise; su olmasa bile görüntü olarak Meke kendisini bir doğa harikası olarak sunarken, sy çekildiği için bilinçsizce yapılan geziler yüzünden ortadaki tepeciğin yüzeyi aşınmaya ve patika yollar oluşmaya başladı… Bu durum su kuruduğu için bozulan Mekeyi daha da kötü bir duruma düşürüyor…

 • Tamam yok olamsının ana sebebi arazinin su geçirgen malzeme olması diye düşünüyorum ve benim gördügüm kadarıyla derede beslemiyor .Yani yagmur yagarsa yine canlanır umuyorum
  sami

  • Sami, aslına bakarsan bu sene bayaa bi yağmur yağdı acaba şimdiki durumu nedir?

 • Hakkı bey bilgilendirdiğiniz için teşşekkür ederim. Fotolar neredeyse aynı açıdan aynı dakikada çekilmiş bu yüzden bir göz yanılması yaşadım sanırım. Bunun için de kusura bakmayın lütfen insanları yanlış yönlendirmiş olmak istemem. Zaten fotonun gönderdiim linkteki halini de internette görmüş olmama şaşırmıştım. AzGezmiş sıkça uğradığım vakit geçirdiğim bir site gerçekten güzel paylaşımlarınız oluyor ve fotolarınızı keyifle izliyorum. Umarım ben de yakında gezilerinizden birine katılma fırsatı bulup AzGezmiş olabilirim :)

  Saygılarımla,
  Omer CICEK

  • Ömer Bey rica ederim, ben de şaşırdığımı itiraf etmeliyim, özellikle bulutları görünce.. Orjinalini de biryere verdiğimi hatırlamıyorum. Sonra EXIF e bakında Pentax gördüm ve rahatladım. Herzaman bekleriz.. selamlar.

 • Dünyanın nazar boncuğu artık yok olmak üzere! Vaktiniz varken kesinlikle görün! Ayrıca şu fotoyu http://galeri.uludagsozluk.com/r/meke-g%C3%B6l%C3%BC-22012/ görünce dijital müdahalenizin bu fotoya kattığı güzelliği bir kez daha takdir ettim. Elinize sağlık!

  • Ömer Bey, verdiğiniz bağlantıdaki fotoğraf sanırım bizimle aynı zamanlarda (2008.12.08 – 13:45) orada olan biri tarafından çekilmiş (EXIF de Pentax görünüyor), oysaki ben fotoğrafı Nikon D300+Sigma 10-20mm çekmiştim.

 • Malesef kaybedilenlerin degeri daha sonra anlasiliyor. Bu arada foto cok guzel

Yorumunuz?