Kuzey Kıbrıs’ı Keşfedin – Kültür, Tarih ve Deniz

5 Aralık 2018 · Hakkı Ceylan

Kuzey Kıbrıs’a hoş geldiniz! Adaya olan ilk yolculuğunuza başladığınızda, buranın güzelliğinden etkileneceksiniz. Muhteşem deniz ve dağ manzaraları, muhteşem plajları, hareketli gece hayatı, nefes kesici gün batımları, ilginç sokakları ve köyleri Kuzey Kıbrıs’ı popüler bir tatil destinasyonu haline getiriyor.

Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmayı düşünenler için pek çok şey var. Kıbrıs, birçok uygarlığı bünyesinde barındırıyor ve dokuz bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Burada biraz zaman geçirdiğinizde, kesinlikle daha sonra tekrar gelmeyi arzulayacaksınız. Kıbrıs halkı neşeli, sakin ve misafirperverdir. Üstelik Akdeniz’deki en iyi plajlara da ev sahipliği yapar.

Kuzey Kıbrıs Hakkında Genel Bilgi

Kuzey Kıbrıs, eşsiz tarihi hazinelerle doluş muazzam bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapan cennet adasıdır. Dost canlısı insanları ve el değmemiş güzel doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine misafirperver bir karşılama sunuyor. Yılın hemen her günü güneş ışığı alan kıyı şeridi ve altın sarısı kumsalları, Akdeniz’in masmavi berrak suları ile bütünleşiyor. Dokuz bin yıllık tarihi yansıtacak birçok tarihi yapı bulunuyor. Gotik kiliseler, ihtişamlı kaleler, yemyeşil tepeler ve İngiliz mimarisi evlerle dolu büyüleyici bir tarzın olağanüstü karışımına sahip. Geçmişin her yönüyle hissedildiği Kuzey Kıbrıs’ta tarih, kültür ve deniz turizmi büyüsüne kapılmamak elde değil.

Akdeniz adalarının en doğusunda bulunan Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’de Sicilya ve Sardunya’dan sonra bölgenin en büyük üçüncü adasıdır. Doğu Akdeniz’in berrak mavi suları ile çevrili olan Kuzey Kıbrıs, Türkiye’den 40 mil, Suriye’den 60 mil ve Mısır’dan 250 mil uzaklıkta yer alıyor.

Başkenti Lefkoşa olan Kuzey Kıbrıs’ın en popüler turistik şehri ise Girne. Diğer önemli merkezleri arasında Gazi Mağusa ve Güzelyurt yer alıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Ziyaret Edilecek Yerler

Adanın dört bir yanı birbirinden etkileyici tarihi sit alanlarına ve doğal güzelliklere kapı aralıyor. Geçmişin ve günümüzün karışımı evler, antik harabeler, doğal yürüyüş parkurları ve Akdeniz’in en iyi plajlarının hepsini bir arada bulabilirsiniz. Bol eğlenceli bir tatil için Kıbrıs Sanatçılı Oteller‘e göz atmayı unutmayın.

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Ayasofya Katedrali (Selimiye Camii)

Fransız mimarlar tarafından Fransa’daki Chartres ve Rouen Katedrali gibi aynı tarzda inşa edilen Lusignan kiliselerinden en erken ve belki de en iyisidir. 16. Yüzyılda Osmanlı fethinin ardından katedrale iki minare eklenerek camiye dönüştürülmüştür.

Mevlana Tekkesi

Girne Kapısı’nın hemen içerisinde yer alan Mevlana Tekkesi 18. Yüzyılda inşa edilmiş. Bugün ise bir Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.

Büyük Han

Türkiye Anadolu’sunda da görülen hanlardan biri olan Büyük Han, Osmanlı mimarisinin muhteşem örneklerinden biridir.

Derviş Paşa Konağı

Güzel bir Osmanlı evi olan Derviş Paşa Konağı, eski ihtişamına yakışır bir şekilde restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür.

Milli Mücadele Müzesi

Girne Kapısı yakınlarındaki Mücahitler Bölgesi’nde bulunan Milli Mücadele Müzesi, Kıbrıslı Türk halkının bağımsızlık mücadelesi hakkında size iyi bir fikir verecektir. 1963-1974 yılları arasında kullanılan silahlar ve Yunanlılardan ele geçirilen silah ve teçhizatlar burada görülebilir.

Girne Gezilecek Yerler

Bellapais

Girne’nin doğusunda yer alan Bellapais Köyü bugün adanın en görkemli yerlerinden biri olan Bellapais Manastırı’na ev sahipliği yapıyor! Kuzey Kıbrıs’ın en etkileyici Gotik yapısı olan manastır denize uzanan narenciye bahçelerinin muazzam manzarasına pencere aralıyor. Lusignan döneminde Augustinians tarafından 1205 yılında inşa ettirilen manastır Akdeniz mimarisinin ve Kuzey Kıbrıs’ın güzel bir tanımını verir. Bölgenin en cazibe merkezi olan Bellapais Manastırı, Kuzey Kıbrıs gezilerinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında gelmektedir.

Girne Limanı

Kuşkusuz Akdeniz’in en büyüleyici yerlerinden biridir Girne Limanı. Bölgedeki arkeolojik kazılar sonucunda Girne’yi Arap akınlarına karşı savunmak için M.S. 9. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Daha sonra ise Lüzinyanlar tarafından eklemeler yapılan kale son olarak Venedikliler tarafından da güçlendirilmiştir. Kaleyle ilgili ilginç bir bilgi de, tarih boyunca hiçbir zaman herhangi bir saldırıya maruz kalmayışıdır.

Agia Kyriaki Katolik Kilisesi

18. yüzyıl kilisesi olan Agia Kyriaki Katolik Kilisesi şimdilerde Girne’deki en iyi ikon koleksiyonuna sahip bir yer olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Batık Gemi Müzesi

Müze, denizden kurtarılmış en eski ticaret gemisinin kalıntılarını barındırmaktadır. M.Ö. 300 yıllarında Girne sahillerinde meydana gelen bir fırtınada batmış. Üzerinden geçen asırlar sonrası 1969 yılında bir uzman ekip tarafından denizden çıkarılan gemi müzede sergilenmeden önce bulunan parçaları bir araya getirilerek tekrardan monte edildi.

Üç Muhteşem Kale (Kantara, Buffavento ve St. Hilarion Kalesi)

Haçlı ordusu, Beş Parmak Dağında üç kaleyi arkalarında bırakmışlardı: Kantara, Buffavento ve St. Hilarion Kaleleri. Bu üçü kaleden en iyi korunup günümüze ulaşmayı başaran ise Aziz Hilarion Kalesi’dir.

Bizans döneminde 10. Yüzyılda inşa edilen, Lüzinyanlar tarafından Orta Çağ dönemlerinde kullanılan ve daha sonra Venedikliler tarafından 15. Yüzyılda yıkılan Buffavento Kalesi keyifli bir doğa yürüyüşü yapılarak ulaşılabilir. Kale, muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Karpaz yarımadasının başlangıcında yer alan Kantara Kalesi ise hem kuzey kıyısında hem de Mesaoria ovasında Gazi Mağusa’ya doğru eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Gazi Mağusa Gezilecek Yerler

Antik Salamis Kalıntıları

Gazi Mağusa’nın sadece birkaç kilometre kuzeyinde, antik kent Salamis’in kalıntıları görülebilir. M.Ö. 11. Yüzyılda Achaean ve Anadolu yerleşimcileri tarafından yaptırılmış. Salamis Antik Kenti bugünkü formu itibariyle görülebilecek nadir antik sit alanlarından biridir. En etkileyici kalıntıları arasında tiyatro ve spor salonu bulunuyor. Diğer kalıntılar arasında ise Palaestra (mermer sütunlarla örülü geniş egzersiz alanı), Sutoryum (terleme odası) ve Kalderium’dur.

Othello Kulesi

Bir zamanlar limandaki bekçiyi korunmak amacıyla inşa ettirilen Othello Kulesi aynı zamanda Shakespeare’e de ilham veren tarihi bir yapıdır.

Aziz Nikolaos Katedrali

Fransa’daki Reims Katedrali’nin sarı blok taşları itibariyle bir benzeri olan katedral Kuzey Kıbrıs gezilerinizde görmenizi tavsiye etiğimiz tarihi yapılardan bir diğeridir. 16. yüzyılda Osmanlı fethinden sonra Lala Mustafa Paşa Camii oldu.

Aziz Barnabas Manastırı

1756 yılında inşa edilmiş olan Aziz Barnabas Manastırı bugün bir kilise ve Ulusal Antika Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müze içerisinde Salamis ve Enkomi-Alasia’da bulunan özellikle de çanak-çömlek kalıntıları ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Ayios Philon

Bir mahkeme yeri, piskoposun sarayı, bazilika ve diğer birkaç eklentiden oluşan 4. Yüzyıl kompleksi olan Ayios Philon, Eski Roma ve Hellenistik yapıların temelleri üzerine inşa edilmiştir.

Güzelyurt Gezilecek Yerler

Soli

Güzelyurt’un keyifli sahil yolu sizi göz alıcı mozaikler ve bir tiyatro ile antik Soli şehrinin keşfine götürecektir. Yunan aşk tanrıçası olan Afrodit’in ünlü heykeli burada keşfedilmiştir. Soli, M.Ö. 6. Yüzyılda kurulmuş büyük bir şehirdi. Kıbrıs’ın Roma işgali sırasında en önemli antik kentlerden biriydi. 7. Yüzyılda Arap işgali sırasında yıkılmıştı. Yapılan kazılarda bir Hristiyan Bazilikası ve mozaikler ortaya çıkarılmıştı.

Vouni Sarayı

M.Ö. 5. Yüzyılda, deniz seviyesinden 820 metre yükseklikte inşa edilen saraydan göreceğiniz manzara kesinlikle nefes kesicidir!

Arkeoloji Müzesi

Tarih severler için zengin bir içeriğe sahip olan Arkeoloji Müzesi içerisinde Neolitik dönemden Lüzinyan dönemine kadar eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Tatilinizi Kıbrıs’ta geçirmek için Kıbrıs Erken Rezervasyon Otelleri‘ne bir an önce bakmanız da fayda var, şimdiden iyi tatiller.

Kuzey Kıbrıs’ı Keşfedin – Kültür, Tarih ve Deniz

Kuzey Kıbrıs’a hoş geldiniz! Adaya olan ilk yolculuğunuza başladığınızda, buranın güzelliğinden etkileneceksiniz. Muhteşem deniz ve dağ…

azgezmis.com

Yorumunuz?