Gazimağusa

12 Kasım 2009 · Zehra Arslan

Girne limanından sonra Kıbrıs’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biride Gazimağusa. Önemli bir liman kenti olan ve yaz aylarında kumsalı güzel olduğu için turist akınına uğrayan bu şehrin bir yanı sessizlik içinde. İşte benide en çok etkileyen bu yanıbaşındaki sessizlik, yaşama kapatılmış olan Maraş bölgesi. Bu bölgede 1974 Kıbrıs savaşından önce Rumlar yaşarken bugün tampon bölge olarak tutuluyor.

Yüksek tellerin üzerlerine atılan brandalar ile ne kadar saklanmaya çalışılsada yanından geçerken yıkık evleri ve otelleri sokaklarda kalmış arabaları görüyorsunuz. İçeriye girebilmiş bazı asker arkadaşlarımdan duyduğum kadarı ile garajlarda o dönemin sıfır kilometre araçları, dolaplarda elbiseler, mutfak masasının üzerinde hala yiyecekler olduğu gibi duruyormuş. Bir dönemin lüks evlerinin bulunduğu Maraş bugün tam bir hayalet şehir.

Lala Mustafa Pasa Cami-azgezmis.com

Mağusa’nın orta yerinde oldukça görkemli ve gotik tarzda inşa edilmiş olan St. Nicholas Katedrali veya bugünkü ismi ile Lala Mustafa Paşa Cami yer alıyor. Bu katedral 1298 yıllarında inşa edilmiş. Kıbrıs, 1571 yılında Osmanlı egemenliğine geçtiğinde camiye çevrilip minare ilave edilmiş. Eskinin kilisesi bugün hala cami olarak kullanımda olduğu için günümüze kadar yıkılmadan gelmeyi başarmış. Caminin etrafında küçük güzel kafeteryalar var. Buradan bu güzel yapıyı seyretmek keyif verici. Fakat fiyatlar konusunda uyarmak isterim, özellikle Mağusa’da birçok fiyat Euro üzerinden veriliyor. Türkiye ile kıyaslandığında yemek fiyatları biraz yukarıda kalıyor.

Caminin hemen 150 metre yakınında Venedik Sarayının avlusunda Namık Kemal zindanını göreceksiniz. Sarayın avlusu içindeki bu zindan oldukça küçük bir odadan ibaret olup her zindan gibi soğuk görüntülü. Namık Kemal Vatan Yahut Silistre adlı oyunu sergilediği için 1873 de buraya sürülüp bu zindanda 38 ay geçirmiş. Kesme taştan inşa edilmiş olan binanın üst katına dar merdivenlerle çıkılıyor, bugün burada Namık Kemal’a ait bazı belgeler sergileniyor. Bu sıkıcı görüntüden hemen sıyrılıp, güzel Mağusa çarşısına gidebilirsiniz.

Burada yan yana küçük dükkanlar ve parke taşı döşeli sokaklarda biraz eskilerde geziniyor gibi hissedeceksiniz. Pazar günleri dışında bu çarşı cıvıl cıvıl.

Carsi-azgezmis.com

Gazimağusa’ya sadece 5 km mesafede görülmeye değer Salamis Antik Kenti yer alıyor. Deniz kenarına inşa edilmiş olan Salamis, o dönemde önemli bir liman kenti iken bugün maalesef üzeri çoğu kumla kapanmış yıkık yapılar topluluğu. Salamis’de en erken yerleşim M.Ö 11ci yüzyıla kadar gitmekte. Liman kenti olmasından dolayı kurulduğu dönemde kent oldukça yüksek bir refah seviyesi yakalamış. Bunu M.Ö 5ci yüzyılda kentin kendi adına sikke bastırmasından anlamaktayız.

Bu görkemli kent M.S. 332 ve 342 yıllarında geçirdiği iki büyük depremle büyük derecede tahrip olmuş. Öyleki Roma İmparatoru II. Constantius şehrin yeniden kurulmasına yardımcı olması için halkdan 4 yıl boyunca vergi almamış. Ortaçağ’da Mağusa kurulurken şehirdeki taşların büyük bir çoğunluğu alınarak Mağusa’nın inşasında devşirme malzeme olarak kullanılmıştır. (Devşirme malzeme, bir binada kullanılan malzemenin yerinden sökülerek başka bir binada aynı işlevde veya farklı bir işlevde kullanılmasıdır) Tüm bunlara rağmen Salamis şehri bugün hala ziyaret edilmeye değecek kadar güzel.

Salamis-azgezmis.com

Girne’yi yazarken de önerdiğim gibi Kıbrıs’da gezmek için en ideal yolun araç kiralamak olduğunu belirtmek istiyorum. Tüm firmalar aracı alanda teslim etmek için fark istiyorlar. Havalimanında ofisi olan tek bir firma var, o da Sun araç kiralama, bu firmadan araç kiralarsanız extra 70 TL ödememiş olursunuz. Tek bir noktada konaklayarak tüm Kıbrıs’ı gezmeniz mümkün, biz Girne Life Otel’de konaklamıştık gönül rahatlığı ile sizede tavsiye edebilirim, biraz daha iyi bir yer düşünürseniz Salamis Bay Conti Resort Hotel & Casino seçenekleriniz arasında yer almalı.

Gazimağusa

Girne limanından sonra Kıbrıs’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biride Gazimağusa. Önemli bir liman kenti olan…

azgezmis.com

Yorumunuz?