Kuzey Kıbrıs’ın Sakin ve Huzurlu Köşesi: Esentepe

6 Haziran 2015 · Zehra Arslan

Kuzey Kıbrıs denince akla ilk gelenler deniz, güneş, eğlenceli bir tatil ve neredeyse tüm yıl süren bir yaz havası. Kuzey Kıbrıs’ı iyi bilenler için bu özellikler çok tanıdık olsa da, Kuzey Kıbrıs herkesin çok bilmediği gizli güzellikleri de barındırıyor. Girne şehrinin doğusunda, Alagadi bölgesinde bulunan Esentepe kasabası da bu gizli kalmış güzelliklerden bir tanesi.

Dağlar ve Akdeniz’in mavi sularının buluştuğu eşsiz bir manzaraya sahip Esentepe’ye baktığınızda neden eski Grek savaşçılarının Truva savaşı sonrası gelip buraya yerleştiklerini anlamanız hiç te zor değil. Görkemli Beş Parmak dağlarının arasından pırıl pırıl parlayan Akdeniz’in sonsuz mavisinin sizi büyülemesine izin verirken, Esentepe’de kendinizi evinizde olduğu kadar rahat hissedebileceğiniz çeşitli kiralık evlerde tatil yapabileceğinizi bilmek de Kıbrıs’ta tatil konusundaki tüm fikirlerinizi değiştirecek. Esentepe kasabasında eski halleri ile korunmuş olan geleneksel evler de yine ilginizi çekebilecek ve tatilinizi geçirebileceğiniz yapılar bulabilirsiniz.

kibris-esentepe1

Peki Esentepe neden bu kadar ayrıcalıklı ve neden Kıbrıs’ta mutlaka görmeniz gereken bir yer? Geçmişi antilk çağlara kadar uzanan kasabada, şu anda yerel camii olarak kullanılan eski Hıristiyan kilisesinden muhteşem plajlara, huzurlu ve sessiz halinin yanı sıra eğlenebileceğiz pek çok mekana kadar geniş bir yelpazeye sahip Esentepe. Kuzey Kıbrıs halkının size göstereceği içten, sevecen ve kucaklayıcı ilgi de yine Esentepe’yi vazgeçilmez yapan unsurlardan bir tanesi. İşte bu sebeple ki, Esentepe’de çok tercih edilen bir seçenek olan villa kiralama tarzı tatillerle buraya pek çok İngiliz vatandaşı gelmekte ve neredeyse senenin tamamını burada geçirmekte. Bu sevimli bölgede tatil yapacaklar ve uzun süre kalacaklar için aynı zamanda doktordan, polise, ilk okuldan liseye kadar büyük bir şehirde bulabileceğiniz tüm olanaklar mevcut.

Tüm bu imkanların yanı sıra, Esentepe Korineum Golf Kursu sahasına da son derece yakın. Her sene dünyanın dört bir yanından yüzlerce golfsevere ev sahipliği yapan tesis, sadece size bir araba mesafesinde bulunuyor. Esentepe’nin aynı zamanda yerel futbol takımı için düşünülmüş büyük bir stadyumu, gezme ve piknik yapabilmek için pek çok alanı, çam ormanları arasında gezebilme yolları, yaşlı veya genç herkese hitap edebilecek geniş bir aktivite olanaklarına da sahip.

Kuzey Kıbrıs’ın doğal ve tarihi güzelliğinin yanı sıra, en çok konuşulması gereken özelliklerinden biri de kuşkusuz plajları. Esentepe’ye en yakın plaj olan sessiz, huzurlu ve muhteşem denizli Alagadi plajı size tam anlamıyla gerçek bir Akdeniz deneyimi yaşatacaktır. Sakinliğini kaybetmemesi adına Alagadi’de su sporlarına izin verilmemektedir. Esentepe’ye sadece 5 dakikalık bir mesafede olan plaj aynı zamanda altın sarısı ince kumları yüzünden Haziran ve Temmuz aylarında deniz kaplumbağalarının da tercihi olarak doğal yumurtlama alanlarıdır. Kaplumbağaları korumak, bebek kaplumbağaların yumurtalarından rahatça çıkabilmelerini sağlamak ve rahatça kendilerini Akdeniz’in kollarına atabilmeleri için plaj özel olarak koruma altındadır. Her daim gözetim altında tutulan plaj çok geç saatlere kadar açık kalmamaktadır ve kaplumbağaların doğal yaşam alanlarını korumak adına özel bir proje yürütülmektedir.

kibris-esentepe3

Saydığımız tüm bu özellikleri sayesinde Esentepe son yıllarda Kıbrıs’ta ev kiralayarak tatil yapma konseptini tercih eden tatilciler için de en cazip yer haline gelmiştir. Güneşten zorlandığınız zamanlarda bu birbirinden güzel villaların terasının birinde kendinizi gerçekten de her daim esen Esentepe’ye bıraktığınızda, Akdeniz’in huzurunu ve güzelliğini hissetmemeniz mümkün değil. Her bütçeye uygun evlerin bulunduğu Esentepe, klasik otel tatili konseptinden sıkılmış olanlar için de birebir.

Kıbrıs’ta villa kiralama tarzı yeni oturmakta ama bu işi iyi yapan çok güvenilir şirketleri internetten bulmanız mümkün. Sanırım bunun için en kapsamlı ve güvenilir web sitesi Villakolik. Otellerden daha uygun fiyata kendi evinizde en samimi arkadaşlarınızla birlikte tatil yapmanın keyfi sanırım hiçbir şeye değişilmez.

Kuzey Kıbrıs’ın Sakin ve Huzurlu Köşesi: Esentepe

Kuzey Kıbrıs denince akla ilk gelenler deniz, güneş, eğlenceli bir tatil ve neredeyse tüm yıl süren…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Gittim, gördüm çokgüzel. Ekimde tekrar ordayım.

Yorumunuz?