Kazdağı 1. Ekofestivali’ne bekleniyorsunuz

21 Ağustos 2014 · Hakkı Ceylan

Kazdağı, altın madenciliği ve termik santrallardan sonra şimdi de HES tehdidi altında. Bu tehlikelere dikkat çekmek ve ekolojik yaşam deneyimi yaşamanız amacıyla Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinlikle ilgili olarak paylaşılan detayları iletiyoruz:

Bin pınarlı Kazdağı’nın güzelim dereleri, şelaleleri HES’lere ve sözde içme suyu barajlarına kurban edilecek. En güzel vadiler, hatta bazı köyler sular altında kalacak. Kazdağı’nda Zeytinli Çayı’ndan Mıhlıçayı’na kadar bütün akarsular artık özgür akamayacak.

Kazdağı yöresinde yaşayan genç-yaşlı, kadın-erkek, Türkmen-Yörük, tüm halka ve ülkemizin duyarlı doğaseverlerine ve gençlere davetimiz var: Sizleri 3-7 Eylül 2014 tarihleri arasında Fidanlık Mevkii-Adatepe Köyü-Ayvacık, Çanakkale’de gerçekleştireceğimiz 1. Kazdağı Ekofestivaline bekliyoruz. Kazdağı Ekofestivali, ülkemizde doğada gerçekleştirilen ilk Eko festival olacak. Hem bölgedeki HES tehditlerine dikkatleri çekmek, hem de ekolojik yaşam deneyim ve bilgilerini paylaşmak amacıyla düzenlediğimiz ekofestivalde doğa yürüyüşleri, spor etkinlikleri, halk oyunu, sergiler, paneller, söyleşiler, atölyeler, belgesel gösterimleri, konserler yer alıyor:

  • “Türkiye’de HES mücadelesi”, “Kazdağı Ekosistemi ve Akarsuların Önemi”, “Kazdağı’nın Kültürel Değerleri-Antandros Antik Kenti”, Kazdağı’nda Mitoloji, “Türkmen Kültürü ve Sarıkız Söylencesi”, “Kazdağı’nda Ekoturizm, “Aracısız Doğal ürün Ağları”, Zeytin Yasası Değişikliği” panel ve söyleşileri,
  • “Ekomimari”, “Kazdağı Aşları”, “Yaratıcı Drama”, “Çocuklarla Yaratıcı Ekosanat”, “Gerçek Temizlik”, “Doğal Merhem”  atölyeleri,
  •  Çümbüş Cemaat, Etnik Band, Cenk-Ali Fuat, Güz Kumpanyası konserleri,
  • “Anadolu’nun İsyanı”, “Bir Avuç Cesur İnsan” gibi belgesellerle

eşsiz bir doğada birlikte olacağız.
Gündüz derede yüzecek, akşam kamp ateşi eşliğinde müzik dinleyeceğiz. Ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerimizi paylaşacak, kültürel değerlerimize ve doğamıza sahip çıkacağız. Yaşam savunucularını, doğasını, ülkesini sevenleri Kazdağı’na bekliyoruz.

Yer: Fidanlık mevkii-Adatepe Köyü Kazdağı-Çanakkale
Tarih: 3-7 Eylül 2014
İletişim: Özgür Kantarcı
0539 485 2626
ekofest2014@gmail.com
www.ekofestival.com

poster

Kazdağı 1. Ekofestivali’ne bekleniyorsunuz

Kazdağı, altın madenciliği ve termik santrallardan sonra şimdi de HES tehdidi altında. Bu tehlikelere dikkat çekmek…

azgezmis.com

Yorumunuz?