İstanbul’u Bir de Bizim Gözümüzden Görün

23 Nisan 2018 · Hakkı Ceylan

Dünyanın kültür mozaiği şehirlerinden biri olarak bilinen İstanbul, tarihiyle, kültürel mirasıyla, camileriyle, türbeleriyle, müzeleriyle ve eşsiz manzarası ile kendisine hayran bırakır. Gezmeye doyamayıp daha uzun süre kalmak isteyebileceğiniz eşsiz bir şehirdir İstanbul. Tüm güzellikleriyle, İstanbul’da gezilecek yerler arasında binlerce yer bulunuyor. Tabi normal bir İstanbul seyahati için seçilmiş en güzel yerlerden olan 101 eşsiz yeri, İstanbul’da gezilecek yerler listesi, tam 101 yer adlı yazımızda bulabilir, seyahatinize anlamlı bir şekilde yön verebilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler listesi adlı yazımızda şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden, şehirde mutlaka yapılması gerekenlere hemen hemen dilediğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Gezilecek yerler sıralaması ise, daha çok tercih edilen yerlerden başlamakta. Bunun yanında tam 101 yer hakkında da kısa açıklamaları ve fotoğrafları bulabilirsiniz.

İstanbul, gerek gezilecek yerleri gerekse konaklama birimleri ile biraz pahalı olabilmekte. Özellikle yaz aylarında otel fiyatları şehirde bir hayli artmaktadır. İstanbul’u karış karış gezmeyi planlıyor veya Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı ve diğer birçok müzeye girmeyi planlıyorsanız mutlaka müzekart almanızda yarar var.

Müzekartlar ile şehirdeki birçok müzeye ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Müzekart ücretleri de ortalama 40-60 tl arasında olduğunu varsayarsak tek bir Ayasofya Müzesi bileti ile ödemiş olduğunuz ücreti geri alabiliyorsunuz.

Bunun yanında İstanbul’daki her camiye girişler ücretsiz. Tabi camilerin bazı bölümlerine giriş için ek ücret de talep edilebilmekte. Bu da cüzi bir miktarda olduğu için tüm camilere elinizden geldiğince uğramaya çalışın. Bunun yanında, İstanbul’da kahvaltı için muhteşem mekanlar bulunmakta. Bunların en popüler olanları kasırlarda bulunuyor olsa da, boğaza karşı kahvaltı yapabileceğiniz mekanları da fazlasıyla bulabilirsiniz. İstanbul’da kahvaltı mekanlarının birçoğu genel olarak uygundur. Boğaza nazır mekanlar bile oldukça uygun. Bu yüzden gönül rahatlığıyla kahvaltı mekanlarına göz atabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar listesinin başlıcaları ise;

 • Balat’ı keşfedin.
 • Sultan Ahmet Camii’ni görün.
 • Ayasofya Müzesi’ne göz atın.
 • Moda İskelesinde kahvenizi yudumlayın.
 • Galata Kulesi’ne çıkın.
 • Kız Kulesi’nde tarihi hissedin.
 • Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret edin.
 • Galata Köprüsü’nde balık yiyin.
 • Eminönü’nde manzaranın keyfini çıkarın.
 • Gülhane Parkı’nda nefes alın.
 • İstiklal Caddesi’nden bir şeyler alın.
 • Yerebatan Sarnıcı’nı da görün.
 • Kapalı ve Mısır Çarşı adlı çarşılara göz atın.
 • Kasırları ziyaret edin.
 • Ve en önemlisi adalarda fayton keyfi yapın.

Bu listeye daha birçok yer ve yapılacak şeyler eklemek pekala mümkün. Fakat 3-4 tam günlük İstanbul’u tam anlamıyla gezmek istiyorsanız da, en azında 4-5 gününüzü bu şehir için ayırın. Hatta fırsatınız varsa 1 hafta 10 gün kalın. Bu şehir sizi sıkmayacak, sizi bambaşka diyarlara götürecektir.

İstanbul hakkında daha birçok bilgiyi, fotoğrafları ve hikayeleri öğrenmek için Gezi Rehberi adlı sayfamızdan tüm İstanbul yazılarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da konaklama için de seçim yapmak oldukça önemli. Özellikle yaz sezonunda konaklama ücretleri bir hayli pahalı olabilmekte. Bu yüzden de İstanbul’da konaklama için de bir hayli araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle İstanbul’da gezilecek yerlerin toplandığı Eminönü ve Sultanahmet çevresinde konaklamayı planlıyorsanız biraz daha erken rezervasyon yapmanız gerekiyor.

İstanbul’u tam anlamıyla gezmeyi planlıyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yukarıdaki belirttiğimiz linkten direkt olarak İstanbul’da gezilecek yerler listesine gidebilir ve şehirde bulunan en önemli yerleri sırasıyla gezebilirsiniz.

İstanbul’u Bir de Bizim Gözümüzden Görün

Dünyanın kültür mozaiği şehirlerinden biri olarak bilinen İstanbul, tarihiyle, kültürel mirasıyla, camileriyle, türbeleriyle, müzeleriyle ve eşsiz…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Zehra hanım ve Hakkı bey. Sizlerle Kıbrıs’ta tanışmıştık. Yeniden görüşmek ümidi ile güzel günler dilerim. Gezileriniz çok güzel. İstanbul ve Kapadokya gezilerinizin tarihlerini öğrenebilir miyim?

Yorumunuz?