İstanbul’da turist olmak

6 Mart 2015 · Hakkı Ceylan

istanbul-azgezmis

Yıl içerisinde tatil için birçok yurt içi ve yurt dışı plan yaparken, Türkiye’nin en büyük şehrini çoğumuz unutuyoruz. Evet, İstanbul’dan bahsediyoruz. Uğruna birçok şarkı yazılmış, sayısız filmlere konu ve dekor olmuş İstanbul her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. İstanbul’dan uzak yaşayanlar her fırsatta Ucuz İstanbul Uçak Bileti alarak tarihi yarımadaya gelmek için plan yapıyor fakat ya İstanbul’da yaşayanlar?

İstanbul’da hayatlarını sürdürenler her gün iş, yol ve okula giderken onlarca sıkıntıya tanık oluyor. Tüm bu yetişme çabası, İstanbul’un güzelliklerinin fark edilememesine yol açıyor. Her gün işe gitmek için geçilen tarihi boğaz ya da dünyaca ünlü İstiklal Caddesi’nden geçerken etrafa bile bakınmadan yürüyen yüzler görmek, artık bizim için son derece doğal bir olay haline gelmiş gibi. Hiçbir yere yetişmeye çalışmadan, tüm streslerden uzak ve sanki İstanbul’u ilk defa görüyormuşsunuz hissi uyandıracak bir tur yapmak sizin için de ilginç bir deneyim olmaz mı?

İstanbul’da turist olmak fikri, bir de turist gözünden tarihi yarımadayı gözlemlemenizi sağlayacak. Amsterdam, Roma, Barcelona gibi dünyaca ünlü turizm şehirleriyle yarışan İstanbul’da sizin de ilk defa göreceğiniz tarihi güzellikleri şaşkınlıkla karşılayacaksınız. Tüm gününüzü Sultanahmet Camisi’ne, Kız Kulesi’ne, Ayasofya Müzesi’ne, Dolmabahçe Sarayı’na, Topkapı Sarayı’na, boğaz turuna ve daha çok sayıda turistik mekana ayırabilirsiniz. Bunca tarihi mekanın her gün iş hayatı stresiyle nasıl fark edilmez bir hal aldığını üzülerek düşüneceksiniz.

Ayrıca tarihimizin de ince ayrıntılarına kadar araştırmanız, günümüzde de düşünce yapınızı fazlasıyla etkileyecek ve bilgi birikiminizi geliştirecek. Hemen hemen herkesin ilkokul yıllarında okul gezisi ile ziyaret ettiği tarihi müze ve saraylar, şimdiki düşünce yapınız ile size bambaşka görünecek.

Ayrıca İstanbul’u çevreleyen ve doğa ile iç içe olacağınız mekanlara da gitmeniz mümkün. Yeşilliği ile göz kamaştırıcı Polonezköy, Riva, Şile gibi yarı tatil bölgeleri de keyifli bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz yerlerden. Central Park, Voldenpark gibi yerleri konsept olarak andırmasa da yeşilin daha yeşil, mavinin daha mavi olduğunu görebilirsiniz.

Haydi! Bu hafta sonu kendinize bir iyilik yapın uçak biletinizi kapın ve, İstanbul’da turist olun! Her gün geçtiğiniz sokak ve caddelerin artık gözünüze bir başka güzel ve özel görüneceğini hemen fark edeceksiniz.

İstanbul’da turist olmak

Yıl içerisinde tatil için birçok yurt içi ve yurt dışı plan yaparken, Türkiye’nin en büyük şehrini…

azgezmis.com

Yorumunuz?