İğneada

8 Nisan 2009 · Zehra Arslan

Istanbul’a yaklaşık 250 km olan, İğneada’ya gitmek için TEM den Demirköy tarafına gitmeniz gerekiyor. Geçeceğiniz yerler Saray, Vize, Poyralı, Demirköy ve son durak İğneada. İğneada’ya giderken Poyralı mevkinde yol kenarında Manyetik Alan Ormanı diye bir tabela göreceksiniz, biraz ileride önünüze manyetik alan alabalık tesisleri çıkacak. Manyetik alanda yokuş yukarı çıkarken aracınızı boşa atarsanız araç kısa bir süre de olsa kendi, kendine yokuş yukarı çıkıyor ve yokuşta geri gitmeden duruyor. Tam yerini oradaki tesise sorup bunu deneyebilirsiniz.

dupnisa-azgezmis-2

İğneada’ya yaklaşırken Demirköy’de, Dupnisa Mağarası’nın tabelasını göreceksiniz. Asfalt yoldan sonra 30 km’lik bir toprak yoldan devam edip Dupnisa Mağarası’na ulaşacaksınız. Burada altlı, üstlü iki tane mağara var. Alt mağara sulu mağara diye adlandırılıyor çünkü içinden Velika Nehri geçiyor. Üst mağaraya kuru mağara deniyor, bu mağarayı görmek için 5 dakikalık biraz dik bir yoldan yukarı çıkmanız gerekiyor. Kuru mağara 900 m uzunluğunda olup alt kısımdaki sulu mağara ile 136 basamaklı bir merdivenle birleşmekte. Alt mağaranın uzunluğu ise 1700 m. Kuru mağara sarkıt ve dikitler açısından sulu mağaradan çok daha zengin.

dupnisa-azgezmis-1

Alt mağarada oldukça fazla sayıda yarasa yaşıyor. Yarasaların üreme mevsimlerinde yani 15 Kasım – 15 Mayıs arası sulu mağara ziyarete kapatılıyor. Gelişimini tamamlamış olan kuru mağara, daha az sayıda yarasaya ev sahipliği yaptığından yaz, kış açık. Kuru mağara sıcaklığı 17 derece, sulu mağara sıcaklığı ise 10 derece. Dupnisa mağarası adını eskiden yanı başında kurulu olan Dupnisa köyünden almış ancak mübadele zamanında burada yaşayan azınlıklar gidince köy boş kalmış. O dönemden bugüne mağara civardaki köylüler tarafından biliniyormuş ama ziyarete ancak 2003 yılında açılmış.

igneada-azgezmis-5

İğneada’ya buradan devam etmek için gelişteki toprak yoldan geri dönmenize gerek yok, buradan 25 km lik asfalt ve iki yanı longoz ormanları ile kaplı bir yol ile İğneada’ya ulaşabilirsiniz. Buradaki longoz ormanı Avrupa’nın en büyüğüdür. Ağaçların kökleri suyun içindedir, gerek barındırdığı değişik bitkiler ve gerekse ev sahipliği yaptığı kuşlar açısındanda ayrı bir zenginlik sergilemektedir. İğneada’da tepedeki köy kahvehanesine girip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kahvehaneden çıkıp düz devam ettiğinizde bir çapa göreceksiniz oradan içeri girdiğinizde 136 yıldır orada duran ve nöbeti babadan oğula geçmiş olan deniz fenerini tüm güzelliği ile sizi selamlayacak. Yemyeşil çimenler ile kaplı arazinin en ucunda yani uçurumun kenarındaki minik beyaz boyalı fener insana olabildiğince özgürlük hissi veriyor.

igneada-azgezmis-65

İğneada’ya 15 km mesafede Beğendik sınır köyü var. Köyün en son noktası askeri bölgeyle sonlanıyor. Buradaki askerler ile konuşursanız size sınırı açabilirler. Sınırdan içeri geçildiğinde denizin içeri doğru girdiği küçük bir koyda, bir tarafta Türk, diğer tarafta Bulgar teknelerini görmek bir hayli ilginç. Bir tarafta kocaman Türk bayrağı, hemen 20 metre yanında Bulgar bayrağı ve bir kilise yer alıyor. Karşı taraftadaki Bulgar köyünün adı Rezova.

Kıyıda yürüyüş yapan insanlar ve balıkçılar sizi selamlıyorlar. Burada fotoğraf çekmenin yasak olduğu hatırlatmak isterim. Akşam üstü yemek vakti geldiğinde tekrar İğneada’ya dönüp tepedeki nefis manzarasıyla ve güler yüzlü işletmecileriyle sizi bekleyen Liman Restaurant’da lezzetli balıklar yiyerek güzel geçen tatil gününüzü değerlendirebilirsiniz.

İğneada

Istanbul’a yaklaşık 250 km olan, İğneada’ya gitmek için TEM den Demirköy tarafına gitmeniz gerekiyor. Geçeceğiniz yerler…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Tetkiklerim neticesinde ister İğneada, isterse başka bir yer, bizim halkımızın yoğunlukta bulunduğu hiçbir beldeye ayak atmamaya karar vermiş bulunuyorum. Haaa, İğneada… Mahut halkımız tarafından içine edilmiş bir belde… Bu mahut ahalinin oturduğu, durduğu, yürüdüğü ve kaçtığı her yerde şiddetin izleri var. Zavallı İğneada artık bakımsız ve her gün biraz daha bu bakımsızlıktan üstüne koya koya yok olmaya doğru yüz tutmakta. Halk zevksiz ve hassasiyetsiz. Kumsalda kaba görüntülerin hemen arkasında adım başı çöpler…Kamp alanı içinde aynı şey… Tatil ıstıraba dönüşüyor burada… Her yerde sadece para geçer akçe… Bir milyarlık maneviyata kibrit bile alamazsınız. Tabiat elbette intikamını alacaktır. Bizden sonraki nesillere selam olsun.

 • önceki dün ve önceki gün iğneada da idim. iğne ada resortte konakladık. otel oldukça mütevazi. yemekler ve sunum antalya otelleri gibi değil. yatak iki tek yatağı birleştirip çift kişilik yatak diye yutturmayı düşünmüşler. yatak sertti belkide altı yıl önce yenileme yapılmış ondan olabilir. çarşaflar temiz klozet kapağı yenileme yapıldığından beri değişmemiş gibi. ilk verilen odayı yoğun sigara kokusu nedeniyle değiştirdik. otel fiziki olarak denize sıfır. bahçesi bakımsız. belkide sezon başlamadığı için. ancak oldukça çok sayıda müşteri vardı. personelle muhattap olmadık ama trakyalılar sakin mizaçlı insanlar. iğneada terk edilmiş bir kasaba görüntüsünde, sokaklar bakımsız. deniz kenarında etrafı tel örgüyle sarılı bir futbol sahası. telleri demirleri paslanmış. rüzgardan mı yoksa bir cismin çarpması ile mi olduğu belli olmayan bir tahribatla yamulmuş. diğer yorumlarda olduğu gibi gelecek turistler için bir alt yapı düzenlemesi görülmüyor. coğrafi olarak ne varsa ortada görülen o. bizim yaşadığımız şehirdeki gibi rekreasyon alanı oluşturacağız diye denizi doldurmamışlar. bu da bir şeydir. yolu güzel. osmanlının top ürettiği dökümhaneyi gezdik restorasyon yapılıyor güzel olacağını umuyorum. hamdi köyünde bir kaç eski evi restore etmişler, keşke dokunmasalardı yazık etmişler. yazın bende ailemle tekrar gelmeyi düşünüyordum ancak burada ki yorumlar ve duyduklarım nedeniyle ancak ilk bahar ve sonbahar gezi takvimime alabilirim, teşekkürler.

 • Çocuklar için lunapark var mı

  • Ahmet Bey biz gittiğimizde lunapark yoktu ancak sonradan yapıldıysa bir bilgim yok.

 • Merhaba. Biz 3 arkadaş iğneadaya gidiyoruz ancak arabamız yok. Bu dediğiniz yerleri gezerken çok sıkıntı çeker miyiz alternatif bir ulaşım aracı var mı?

  • Akif Bey,
   araçsız gittiğinizde gezmeniz biraz zor olabilir. Longoz ormanları yürüyerek gitmek için merkezden biraz uzakta. Plaj kısmını araçsız gezebilirsiniz.

  • iğneadaya araçsız gitmek o kadar da sıkntı değil bence yürüsen bile yürüdüğüne değer harika biryer biz ailemle her yıl gideriz kimi zaman günübirlik kimi zaman pansiyon

 • Bende ayin 15ine yer ayirttirdim insallah denizi kumsali guzeldir 4 yaşında oglum icin özellikle denizde gececek butun günü by yaz gidenlerden yorum istiyorum

  • Muhteşem bir yer. Çok lüks beklentiniz olmasın ama büyük ve lüks tatil yerlerini gezmiş biri olarak buradaki temiz ve harika denizi baska hiçbir yerde görmedim. Çok sakin. Suyu çok güzel. Karmaşa yok. Bende 4.5 yaşında çocuğumla gittim. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum

  • Bol oksijen başka birşey yok

  • Büyükşehirlerde onu arayıp da bulamayanlar var.

 • Ben temmuz ayinda gitmek istiyorum ama yorumlari okudu
  bazilari denizi kotuluuo bazilari ise begeniyo ilk defa gidecegim ailemle ve guzel olsun istiyorum ve yuzmeyi seven bi aileyiz o yuzden şu deniz konusunda biraz daha bilgi verebilmisiniz bide guzel deize yakin pansiyon biliyorsaniz numaralarini atabilormisiniz acaba.

  • Merhaba Melike Hanım,
   biz gittimizde deniz mevsimi değildi ve deniz çok temiz gözüküyordu. Yaz aylarında nasıl olur çok net bilmiyorum. Plajı kum ve sahil şeridi var. Hiç konaklama yapmadım kalacak yer bilgisi veremeyeceğim. Ancak konaklama konusunda çok yüksek beklentiniz olmasın.

  • Merhaba , şu an iğne adadayim. Aşağıdaki olumsuz yorumların hepsi doğruymus inanin gelmeden önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Ege bölgesindeki vasat yerler bile buradan kaliteli herseyi ile.

 • Geçen haftasonu İğneada’da Karaca Pansiyon’da kaldık. Rezervasyon yaptırdığımız halde pansiyon sahibinin bizi karşılamasındaki şaşkınlıktan rezervasyon yapılmadığı gayet net bir şekilde anlaşılıyordu. Oda içinde dayanılmaz bir tuvalet gideri kokusu vardı. Yemeği odanızda yemeyi düşünüyorsanız siparişi dışarıdan vermeniz gerekecek. Çünkü yemek yapacak nitelikte kap kacak yok. Tüm zeminler (banyo dahil) çok pis. Güneş panelleri ile sıcak su sağlandığı için bulutlu bir günde suyun sıcaklığından pek birşey beklememek gerekiyor. Bunu da bizzat yaşadık. Oda oldukça havadar. Çünkü pencere ve perde yok. Sadece panjur var. Geceleyin panjurdan gelen havayla çocuklarım üşüdü. Yatak odasında ise anlam veremediğimiz tavanda bulunan bir pencere ile karşılaştık. İşin garibi pencerenin kenarlarının yalıtımı olmadığı için üzerimize çatıdan bilimum böceklerin gelmesini engellemek için tavandaki açıklığı kağıtla yapıştırdık. Kendimizi gene de şanslı hissediyoruz. Çünkü bir gece konakladık. Buradan direkt sizlere pansiyon önerisi yapmam yakışık almayabilir ancak referans aldığınız bir yerlere gitmenizi öneririm. Bir dahaki sefere nerede kalacağımızın araştırmasını İğneada’dan ayrılmadan önce biz yaptık.

 • istanbul k.çekmecede oturuyorum iğne adaya gittim bilseydim k.çekmece menekşe florya sahiline giderdim::) o güzelim yer bu kadar berbat pislik içinde sahipsiz mi bırakılır.

 • Dün gittim bugün kaçtım çünkü denizin üzerinde kocaman dışkıları gözümle gördüm kilometrelerce uzunlukta plajda ne bir tuvalet ne bir duş yeri var küçücük çocuklar denizde dışkıların yanında yüzüyordu iğrenerek uzaklaştılar sokaklar çöplükten beter böyle pislik mikrop görülmemiş belediyedeki herkes sanırım ölmüş gidip bi bakmak lazım çünkü bu kadar olamaz görülmemiş rezalet

 • Bir arkadasımızın tavsiyesi ile iğneadanın 5 yıldızlı oteline geldik aman allahım bu kadar güzel bir deniz kasabası bu kadar kötü bu kadar pis olabilir büyük bir şok yaşadık neyse otel en azından derli topludur dedik aman nerede otel 5 yıldızı nasıl almış şaştık :(( bakanlık yıldızları nasıl veriyor acaba … Yemekler rezalet otel hizmeti kalitesiz inanılacak gibi degil tabii su bir gercek bu güzel kasabanın en iyi oteli burası diğer pansiyon ve oteller korkunç buraya gelmeden önce çok çok iyi. araştırmanızı öneririm

 • iğne ada saklı cennet imiş ama liman köydeki nurayın pansiyonu ve balıkçı hasan kardeşin sayesinde b..lu cennet olmuş insanları bu şekilde kandırarak ve bu şekilde davranarak nasıl vicdanınız rahat uyuyorsunuz .Aldığınız parayı size kesinlikle helal etmiyoruz. Bizler sizler gibi parayı kolay kazanmıyoruz senede bir kaç gün dinlenmeye hakkımız yokmuydu hiçmi vicdanınız sızlamadı.

 • Merhabalar,İğneada’yı ben de çok merak ediyorum özellikle Longoz ormanlarını…Bunun için Antalya’dan 940 km yolu göze alıyoruz…Yorumlar çok can sıkıcı..şahsen çok üzüldüm…Karavanımızla gezeceğimiz için konaklama yeme içme problem olmayacak..Dilerim kamping alanı buluruz..Yöreyi bilen arkadaşalara bir sorum olacak:İstanbul’dan karadeniz sahilini izleyerek İğneadaya gitmemiz mümkün mü?

  • Biz Tekirdağ tarafından gittik. Karadeniz tarafından gitmek için yolu bilen arkadaşlar varsa size yazacaklardır.

 • Ulkemiz cok guzel ama degeri bilinmiyor:-(((

 • Ben bundan 3 sene once Igneada’ya cennet bir yer olarak okudugum icin gittim… fakat gittigimde cehenneme cevrilmis bir yer buldum. Her yer cop icinde denizde bira siseleriyle doluydu… Insanlar aksamdan kalmis gibi cok durgundu. Ayni durumu Amasra da da yasadim. Orasi da cok pis ve daginikti… Igneada cok bakimsiz bir yerdi… Yazik degerlendirilse cok guzel bir yer olurdu. Dedigim gibi cennet cehenneme donusturulmus…

 • Merhaba, Igneada hakkinda hem olumlu hem olumsuz pek cok sey yazilmiz. Biz Izmir’den 22 kisilik bir dagcilik grubu olarak 2013 Temmuz basinda orada olacagiz. Longoz ormanlarinda yuruyus yapmak istiyoruz. Iki gece kamp kuracagimiz kalabalik olmayan uygun yer ariyoruz. Dupnisa magarasini gormek ve Mahya dagi zirvesine cikmak istiyoruz. Igneada’daki Dallas Bufeye ait kamp yeri hakkinda iyi seyler okumadim. Kalabalik kampcilar, copler ve basibos kopekler hakkinda anlatilanlar pek hosumuza gitmedi. Demirkoy ile Igneada arasinda nerede kamp yapabiliriz? Ormandaki yuruyus yollarinda isaretler var mi?

  • Merhaba Neşe Hanım,
   Yürüyüş ile ilgili sorunuza ben cevap veremeyeceğim. Ancak bilen bir arkadaş varsa size buradan bir cevap verecektir.

 • Merhaba,

  Ben de Demirköy’e yerleşenlerdenim. 4 yıldır bu ilçeye her hafta gidiyorum ve sürekli olarak da gelişimi takip ediyorum.
  İğneada ve Demirköy gelişimde olan bir yer, şu sıralar yolları yapılıyor ve bitmek üzere, yani ulaşımını çözdü diyebiliriz. Yol İğneada’ya kadar yapılıyor.
  Demirköy’de mevcut bir otel vardı, hemen yanına bir büyük yeni otel daha yapıldı, 2013 yazında hizmette olacak.
  İğneada’da ise bir büyük Resort otel var, ufak tefek oteller de var. İkinci büyük otel de inşaat aşamasında ama sanırım o da 2013 yazında açacak.
  Doğası bence kelimelerle anlatılacak kadar basit değil, muhteşem, adeta bir cennet.

 • Doğal güzelliklerine diyecek yok. Ormanı, denizi… Ama arada kalan birçok şey çok kötü. Turizm gelişmemiş, oteller, moteller, pansiyonlar dökülüyor ve çok pis. Apartlar nispeten daha temiz ve yeni. Ama tabii yemekle uğraşmak istemiyorum diyorsanız da pis ve pahalı otellere razı geleceksiniz demektir. Denize girmek dışında yapacak şey çok kısıtlı. Genel yerleşim görüntüsü çirkin ve karmaşık. Belediye hizmeti sıfır. Parklar dökülüyor adeta. Bir düzenleme gerekli. Bu doğal güzellikler hakkıyla değerlendirilmeli. Otobüs firmaları köy otobüsü gibi işliyor. Köylere kadar giriyor, yolcular aynı anda iki kişiye satılan koltuk numaraları yüzünden kavga ediyor. Bunları görmeden tatil yapmak istiyorum diyorsanız özel aracınızı alacaksınız, sabah ve akşam denize gireceksiniz, arada da atlayıp ormanı gezeceksiniz. O kadar işte… Turizm anlayışı gelişmeden olmayacak.

 • biz arkadaş grubu olarak haziran ayı sonunda bu güzel yöremizi ziyaret ettik iğneada otel de kaldık otelden çok memnun kaldık ayrıca otelin bize temin ettiği hüseyin isimli rehber arkadaş ormanı dolaştırdı , fenere gittik arkadaşın davranışları ve bilgisi bizi çok memnun etti.deniz ise çok güzeldi. ilçe zamanla daha güzelleşecektir eminim.
  çok teşekkür ederiz.

 • gittiğim en kotu tatılımdı sahili güzel ona lafım yok ama belediye hizmeti sıfır tatılcilerden gecınıyorlar cocuklara oynatmaya parkın her tarafı kırık dökuk dusakabin koyar insan oda yok varsa bile leş gibi çadırlar kurmuşlar kamp yeri tam bir rezalet sahilde gölet uzantısı iki taraftada berbat buyuk balık leşleri dolu göl tam bir bataklık olmus hele pansiyonlar 1+1 daireyi 2+1 diye yutturuyorlar tamamen kendi halkın elinden çıkmış dışardan birileri sömuruyor yerlısı insanlar sefalet içinde boşuna gitmeyin ordan daha güzel yerler var ucuz diye gidersiniz bir yerine iki verirsiniz sağlık hizmetleri hiç yok

  • İğneada da tıpkı Kıyıköy gibi ilkbahar da ve sonbahar da gidelecek güzel yerlerden. Yaz aylarında denize girmek için son derece kalabalık ve tesis yetersizliği var sizin de belirttiğiniz gibi.

 • istanbuldan büyük bir hevesle çıktık yollar berbattı kalıcak doğru düzgün bir yer yok otel normele göre çok pahalı medeniyet dersen uğramamış hayatım boyunca birdahada gidiceğimi sanmam

 • iğneadaya gideceğim kalınabilecek tavsiye edeceğininiz biryer varmı

  • Malesef İğneada’da konaklama yapmadığımız için size tavsiye edebileceğim bir yer yok. Belki yorumunuzu gören bir arkadaşımız size tavsiyede bulunabilir.

 • iğneada benim ikinci memleketim oldu her pazar kışın bile Bayrampaşa yildirim lunaparkin yanindan sabah saat 6:30da otobüsler kalkiyor 7:30daoto gardan demir köy otobüsleri kalkiyor 4 saat de ordasin deniz orman göl içice yazin pansiyonlar 1+1 daireler 50tl parasi olmayan gelip bende kalabilir saygilar

 • merhaba.iğneadaya kendi aracı olmayan kişiler nasıl ulaşım sağlayabilirler peki? aslında biz arkadaşlarla günü birlik konaklamak istiyoruz istanbulun yoğunluğundan uzak kalmak istiyoruz.bu şekilde çok masraf etmeden bütçemizi zorlamadan hem huzur bulacağımız hemde rahatlığa kavuşacağımız biryer var mıdır arkadaşlar?

  • İğneada için Tekirdağ tarafına çalışan otobüs firmaları ile görüşebilirsiniz. Konaklama için malesef seçenek bilmiyorum. Belki yorumunuzu okuyan biri size cevap verebilir.

 • 06.09.2011 tarihinde iğneadaya gittik aman allahım bu kadarmı çarpık yapılaşma çirkin inşaatlar ucube evler çöplük kumsal petşişemi ararsın çocuk bezimi ararsın herşey var yaşayan insanlardan daha çok köpek sahile yakın koskoca bir otel otelin ismini vermiyorum o güzelim sahilin görüntüsünü bozuyor Allah bütün güzellikleri adaya vermiş ama kulları değerini bilememiş yazık yazık yazık diyorum ve bugüne kadar oraya belediye başkanlığı yapmış şahısların oranın günahını çekmesi için Allaha havale ediyorum.

 • tavsiye ediyorum pişman olmazsınız herşeyiyle mukemmel sadece 24 saat kaldım ama tadına doyamadım sahiliyle ormanıyla super ötesi…

 • 24 saat kaldım doyamöadım herkeze tavsiye ederim gidip görün yaşayın pişman olmazsınız.bi laf vardırya anlatılmaz yaşanır..aynen öyle

 • arkadaşlar benim acil biir sorum olacak iğneadaya gitmryi düşünüyorumda konaklama fiyatları fazla geldi oranın yerli halkı felan evlerini kiraya veriyorlarmı benim istediğim günlük 30 dan felan ev bulmak bu şekil evler varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim

 • herkese selam gercekten igneada yi tanimak isterim o yuzden bu yaz temmuz da oradayim ama su sicakligindan korkuyorum bazi kisiler su cokk soguk diyorlar bana yardimci olabilirmisiniz..su sicakligi kac derece temmuz da ..herkese tesekur ediyorum guzel yorumlariniz icin….

 • Bir arsa alıp yerleşeyim dedim .
  arsalar tapu devirli deyip .tapu vermeden para istiyorlar .
  Aradığım arsa 150-200 m” dünyanın parasını istiyorlar.
  Bu gidişle İğneadayı unutup, kıyıköye yerleşecem
  bayramda son kez gideceğim iğneadaya….

 • iğne ada burnumda tütüyor. Havası,denizi, ormanı insana huzur veriyor. Benim cennetim, İğneadam. Bekle beni İnallah bayramda ordayım. SEni Seviyorum.

 • Neslihan Hanım, 1 Temmuzda yaptığım yorum aslında sizin bu düş kırıklığınızı da içine alıyor. dediğim gibi turizm merkezi olacağız diye bırakın cafeyi ahırları bile pansiyon yapabilirler. Bir daha da kimse gitmez oralara.

 • bizde geçen hafta iğneadaya gittik .Giderken orman bir harikaydı ama iğneadaya varıp yer ayıttığımız pansiyona gittiğimizde resmen şok olduk.Pansiyonun adı karaca pansiyon kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum.İnternet sitesindeki resimleri kandırmaca.Bize kalmamız için gösterdikleri yer eskiden cafe imiş 2 yatak koyunca pansiyon olmuş.İşletmecisi suratsızın teki.Kalınacak bir yer değil arkadaşlar kesinlikle o pansiyonu kimseye tavsiye etmiyorum.Karaca pansiyondan uzak durun.

 • Deniz gerçeçten çok güzel ve kilometrelerce uzunluğunda bir kumsala sahip, deniz ısısı mükemmel. geçen hafta sonu oradaydık. denizze girmeye doyamadık diyebilirim.

 • biz de memleketten yeni geldik ama evde sıkılıyoruz bu yüzden bir yerlere gidelim dedik ve gidiceğimiz yer iğne ada olucak olumlu yorumları görünce gitme isteğimiz bir kat daha arttı ama denizi gerçekten temiz mi cevabını alabilirsem sevinirim kalacak yer bakıyoruz bildiğiniz ucuz pansiyonlar varsa fiyatlarıyla yazarsanız sevinirim ama 50 liradan fazla olmasın ve fiyat oda fiyatı olsun teşekkürler

  • Merhaba Serap hanım,

   size denize yakın ve hesaplı olacağını düşündüğüm bir kaç pansiyon tavsiye edebilirim. Yakamoz Pansiyon Tel: 0 537 611 62 85 – 0 537 293 85 49 Karaca Pansiyon Tel : 0 288 6922175 Cep : 0 532 6916131 – 0 554 4285718 Gül Pansiyon Tel:0 288 6922686 – 0 288 6922688
   CEP : 0 532 4319130. Denizine gelince biz kışın gittiğimizde oldukça temizdi yaz aylarında da umarım öyledir.

 • İğneada gerçeten çok güzel bir yer. aracımız olmadığı için yalnızca mert gölünü gezebildil. burada manzara da eşsiz. deniz ve gölü aynı anda görüp, doğanın cömertliğinin tadını çıkarabiliyorsunuz. Aracı olmayanlar için tek alterif 1 otobüs firması. çok erkenden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

 • Tabiatın tüm cömertliği ile donattığı İğneada, maalesef beşerin tüm nobranlığı ile pisliğini kusmuş vaziyette. İnsanoğlu vandal yönünü bu cennet köşede de sergilemiş. Sahilde uçuşan naylonlar, kağıtlar, denizin istemeyip insanoğluna iade ettiği petler, şişeler ve en kötüsü de para için köylerini abuk subuk, biçimsiz, sıvasız, ucube taş yığınlarıyla donatan İğneadalılar. Sahi, İğneada Belediyesi ne iş yapar? Tüm bunlar onlardan gizli gerçekleşmiyordur herhalde! Turizm kenti yapacağız diye cennet köylerini göz göre göre harcıyorlar. Ancak yine de İğneada gidilip görülesi bir yer hala!

 • Yukarıdaki İğneada ile ilgili guzel yazıya birkac kucuk ilave;İğneada Resort ; İğneadayı cok daha gidilesi bir yer yapmış.Sayın Zehra Arslanın yazısındaki liman restaurantdaki guleryuzlu hizmet ise herhalde Mart aylarında tatile cıkıyor….Gayet sevimsiz bir işletmeciye ait bir mekan.(fiyatları makul)neyazıkki başka alternatifi yokmuş.

  • Melih bey,

   acaba lokanta el mi değiştirdi diye düşündüm yazdıklarınızı okuyunca. Belkide biz gittiğimiz gün patronları orada yoktu.

 • BEN İĞNEADALIYIM AMA SİZ İĞNEADAYI ANLATIRKEN HİÇ KIRKLARELİDE OLDUĞUNU SÖYLEMİYORSUNUZ HEP DEMİRKÖY FALAN İĞNEADA KIRKLARELİNDE

  • Minel hanım,

   bazen detayları atlayabiliyorum, haklısınız bu bilgiyi vermem gerekiyordu. Teşekkürler.

 • Gerçekten çok güzel bir yer. Gezmeye değer.

 • Yabancı turistler tabiki daha iyi bilmekte ve güzelim Türkiyemizi bizden daha rahat gezmekte bizler ekmek peşinde insanlarız belki çoğumuz geçim derdinde inanın gitmeyi görmeyi herkesden önce ben istiyorum ama malum geçim şartları … Aldığın 800 lira maaş ile ancak anıtkabiri ziyaret edebiliyorum buda bize şimdilik yetiyor . İnşallah eğer bu sene artırabilirsem Çanakkale şehitliğine gidip dua etmeyi düşünüyorum. İnşallah Allah nasip eder. Bir kaç gidilcek yer daha var onlardan sonra inşallah bu cennet mekanlarınıda gidip görebilcem . Tabiki ömrüm yeterse. Selametle .

  • Umarım dilekleriniz birgün gerçek olur ve görmek istediğiniz her yeri görebilirsiniz. Bu dünyadaki en büyük zenginlik kültürleri ve insanları tanımak.

 • İğneada görülmesi gereken gizli bir cennet.Orhan UYANIK harika bir belgesel hazırlamış.Sanırım İğneada yı en güzel tarif bu belgeselde gizli.İnanın bizim keşfedemediğimiz bu güzel yerleri yabancı turistler bizden daha iyi bilmekte.

 • Dupnisa gerçekten etkileyici bir mağara kaldıki biz yarasaların yaşadığı alt kısmını üreme dönemleri olduğu için göremedik eminim o kısım daha etkileyicidir.

 • Dupnise mağraasını görmeden gidersem gözüm acık giderim mutlaka oraya gitmem lazım. Teşekkürler

 • İğneada ile yapılan bu güzel sayfa sayesinde iğneadayı daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Bu fırsatı veren tüm site sahibi ve emeği geçmiş herkese teşekkür ederim.
  Saygılarla.

 • İğneada daha öncede adını duymuştum ama gitmek nasip olmamıştı gayet güzel şeyler söyleniyor önümüzdeki yaz kesinlikle gitmeyi düşünüyorum. Teşekkürler azgezmiş.

 • Bayram beyi okuyamadık ki alınalım :) Sağlık olsun şifreli yazılmış sanırım.
  İğneada ya bu anlatılanlardan sonra gitmek ve görmek farz oldu diyebilirim. Herşey için teşekkürler.

 • Bayram bey,
  yorumunuzu Kıyıköy sayfası yerine İğneada’ya yazmışsınız. Buradaki insanlar alınmazlar umarım. Kıyıköy’de yaşadığınız olaylar nedir bilemiyorum keske olmasaymış. Umarım buradan sesinizi duyurursunuz.

 • keşke kıyı köyün halkı gelenturistlere saygil olsalar gelen döviz bırakiyor vebakiste almadik köyü döndük yuvamıza bu sizin zararınızaolmaz siz bir keredaha düşünün isterse

 • kıyı köy daha dün geldim tattiliden ama seni yine özledim sen bir hayal sin sen insanı kendine getirisin sahilinde denzingellikleriyle doğğaharikalsıyla kıyı köylülerinbize aşağılayıcı bakşları bilemoralimizibozamadi en çok yaşa kıyı köyü belki birdahagörüşemayiz

 • Rica ederim.
  Yardımcı olabileceğimiz konular varsa yazabilirsiniz.
  İyi çalışmalar

 • İğneada, 22 km,lik kumsalı, Uçsuz bucaksız ormanları ve gölleri ili gerçek bir doğa harikası. Yılların unutulmuşluğunu yeni yeni üzerinden atmaya çalışan bir cennet. Sizlerinde katkıları ile hakettiği değeri mutlaka bulacaktır. Herşey için Teşekkürler..

  • Haklısınız gerçekten çok güzel bir yer ve farklı bir havası var.

 • Cennet İğneada,mıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz..

  • Rıfat bey,

   bende sayfaya gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim.

 • Geçen yaz İğneada’ya ilk defa gittim. Fırsat buldukça da gitmek isterim. İğneada’ya gidip de sahilinden bahsetmemek olmaz. Çok güzel, uzun ve kumlu bir sahile sahip İğneada. Ayrıca kamp yapanların uğrak yeri, Biskletleri ile gelip, kamp kuranların olduğu bir yer…Gezilip görülecek, İstanbul’a yakın sayılabilecek yerlerden biri…Siteniz çok güzel, fotoğraflarınız profesyonel. Tebrikler…

  • Mustafa bey,

   haklısınız oldukça güzel bir sahili var. Sanırım biz kışın gittiğimiz için sahili anlatmayı atladım. Sizin tamamlamanız deniz tatilcileri için iyi bir bilgi oldu.

 • Yapmış olduğunuz site gerçekten güzel,tebrik ederim.İnsanları doğa ve güzel fotoğraflarınız ile buluşturmanız daha da güzel…

  • Murat bey,
   çok tesekkur ederim.

Yorumunuz?