Girne

29 Ekim 2009 · Zehra Arslan

Bana sorarsanız Kıbrıs’ın en güzel iki şehrinden bir tanesi Girne. Girne şehir merkezinde görebileceğiniz çok fazla bir şey yok. Tüm güzellik neredeyse Girne Limanında toplanmış. Akşam üstü gün batımında Girne Limanındaki herhangi bir kafede oturup bir şeyler yemek, içmek, akşam güneşi batarken tarihi Girne Kalesine vuran ışığı ve limandaki birbirinden güzel yatları seyretmek oldukça keyif verici. Bu tabloyu güzel kılan bir başka detay da limandaki eski taş yapıların neredeyse tamamının dimdik ve bakımlı bir şekilde ayakta duruyor olmaları.

Limandaki binalar yarım ay şeklinde dizilmiş, sırtlarını birbirlerine dayamış limanı koruma altına almış gibiler. Binaların büyük çoğunluğu cafe veya lokanta olarak hizmet veriyor bazılarında ise hediyelik eşyalar satılıyor.

girne-kibris-azgezmis-1

Tüm güzelliği ile Girne Limanının önünde yer alan Girne kalesi nerdeyse tamamı ayakta kalmış Kıbrıs’ın en güzel tarihi eserlerinden biri. Kare plana yakın olan kalenin her bir köşesine gözetleme amaçlı bir kule inşa edilmiş. Kalenin bilinen ilk inşa yılına ait bulgular 7. yy işaret etmekte. Daha sonraki dönemlerde Kıbrıs çeşitli uygarlıkların eline geçtikçe kaleye eklemeler yapılmış. Bugün içerisinde Kıbrıs açıklarında bulunan bir batık ile Girne’de bulunan tarihi eserler sergileniyor.

Girne kalesine arkanızı dönüp limanın ardındaki tepelere doğru baktığınızda St. Hilarion Kalesini görüyorsunuz. Beşparmak Dağları üzerindeki iki tepeye inşa edilmiş olan kale bugün Girne Limanını ve Girne’yi tepeden görüyor. Savunma amaçlı yapılan bu kale yapıldığı dönemde oldukça işlevsel olarak kullanılmış. İnşaa yılı tam olarak bilinmeyen kalenin, yapımından bir süre sonra bir manastır ve bir de kilise eklenmiş. Ancak ateşli silahların icadından sonra kale işlevini yitirerek bir süre yazlık olarak kullanılmış. Bugün ise doyumsuz Girne manzarasını görmek için turist akınına uğrayan bir yer haline gelmiş.

girne-kibris-azgezmis-3

Girne’de yer alan bir başka güzel yapı Bellapais Manastırı. Yapı bir uçurumun kenarında inşa edilmiştir. Kaleler gözlem amacıyla tepelere inşa edilirken manastırlarda eski dönemlerdeki inanca göre tanrıya daha yakın olmak için tepelere inşa edilmişler. Bellapais’de, etkileyici Gotik mimarisi ile bunlara bir örnek. Manastır binasının ilk inşa tarihi 1198 ile 1205 yılları arasında. Bilinen ilk yerleşimcileri ise Kudüs’den göç eden rahipler. Daha sonraki yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı alması ile manastır Yunan Ortodoks Kilisesine çevrilmiş.

Bugün Girne’ye gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu tarihten ziyade haftasonları kaçamağı yapıp, kumar oynamaya gelmekte. Girne Limanındaki tüm otellerin alt kısımları kumarhane. Dışarıdaki ışıklar içeride çok büyük şeyler görecekmişsiniz gibi kendilerini gösteriyorlar ancak Las Vegas kumarhanelerinin yanında hepsi birer maket gibi duruyor. Genelde 25-30 tane slot denen para atılan makinalardan var, 3-5 tane de canlı kumarın oynandığı masa mevcut. Elbette içeri girenlere sınırsız açık büfe yiyecek ikramı var. Tüm Kıbrıs’ın neredeyse en büyük kazanç kapısı kumarhaneler.

girne-kibris-azgezmis-2

Konaklama için Girne’de bir çok seçeneğiniz var elbette; ama biz Life Otelde konakladık. Odaların konforundan da personelden de son derece memnun kaldık. Otel Girne limanına 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Sezon sonunda tüm oteller gibi pazarlığa oldukça açıklar, boş kalmaktansa birilerinin kalması daha iyidir. Ada Beach Hotel de kalabileceğiniz temiz ve iyi otellerden başka bir tanesi. Bana sorarsanız Kıbrıs için en güzel vakit sezon sonu kabul edilen Ekim. Hava halen sıcak ve güneşli, denize girme şansınız da devam ediyor.

girne-kibris-azgezmis-4

Araç kiralayarak Kıbrıs’ı gezmek en mantıklı yol. Bu konuda Kıbrıs hem iyi hemde kötü, neden kötü derseniz. Kimse 3 günün altında kiralık araç vermiyor. Biz 2 gün kiralamış olmamıza rağmen 3 gün parası ödedik, ancak günlük kirası oldukça uygun. Tüm araç kiralama firmaları aracı havalimanına getirmek için ekstra ücret talep ediyorlar ki bu da iki günlük araç kirası kadar. Sadece Sun araç kiralama firmasının havalimanında ofisi var oradan araç kiralarsanız havalimanından alıp yine limanda bırakma şansınız var. Biz 2007 model bir fiyat için günlük 55 TL ödemiştik.

Hatırlanması gereken bir noktada trafik akışının ters olduğu ve direksiyonların sağda olması. Alışmak kısa sürüyor hatta 2 gün boyunca orada sürekli araç kullandıktan sonra İstanbul’a döndüğümde ilk gün arabayı sağdan kullanmaya kalktım. Sizi şaşırtacak bir başka noktada tabela sisteminin çok kötü olması. Bir döner kavşağa geldiğinizde veya Kıbrıslı deyişi ile “çembere gelende”, sizi yönlendiren hiçbir tabela yok, ta ki kavşaktan çıkana kadar, çıktığınız anda da yanlış yöne gidiyorsanız bir yerlerden geri dönmeniz bir hayli zaman alıyor. Tabelalar konusunda çok dikkatli olmasınız.

Girne

Bana sorarsanız Kıbrıs’ın en güzel iki şehrinden bir tanesi Girne. Girne şehir merkezinde görebileceğiniz çok fazla…

azgezmis.com

Yorumunuz?