Enez

14 Temmuz 2009 · Zehra Arslan

Enez Edirne’nin güzel bir ilçesidir. Istanbul’a 285 km, Edirne’ye ise 170 km mesafede bulunuyor. Ayrıca Yunanistan’a sınır olan İpsala ile arası 21 km. Istanbul’dan gitmek isteyenler Keşan’dan Enez’e dönüp 60 km lik dar; ama asfalt bir yoldan Enez’e ulaşabilirler. Yine Istanbul’dan Keşan Birlik Otobüs firmasının her gün Enez’e düzenli seferleri de var.

Yaz tatili için 4 km lik Altınkum sahili hem temiz hem de yakın çevresindeki görülecek yerleri olması bakımından tercih edilebilecek bir tatil mekanı. Bozulmamış üst üste tesislerin olmadığı bir bölge. Sahil alabildiğine uzanıyor ve tamamen halka açık, gürültülü süslü plajlar yerine sakinlik hakim. Kendi güneşlik ve şilteleriniz ile kendi sessiz plajınızı kurabileceğiniz bir sahil.

Buraya tatile gelmişken Enez merkezde 15 dakikanızı ayırıp gezebileceğiniz kale içinde bir antik şehir kalıntısı var. Enez’in ilk inşa tarihi günümüzden 7500 yıl öncesine dayanıyor. Bu dönemlerde bir Trak kenti olarak ün yapmış. Milattan önce 7. yüzyılda yeniden inşa edilerek Ainos adını almış. 1456 yılında ise kent Osmanlı topraklarına bağlanmıştır.

Enez’in en büyük özelliği bir tarafında deniz diğer yanında göllerin olmasıdır. Buradaki göl ve deniz sularının birbirine karışıyor olması tatlı su balığı ile tuzlu su balığının bir arada görülmesi gibi güzel bir sonuç doğuruyor. Meriç Nehrinde ve Gala Gölü’nde yılan balığı bolca yakalanıyor ve bu balıklar Italya’ya satılıyor. Enez balıkçıları, balıklarını dünyaya satabilmek için bir de kooperatif kurmuş.

Gala Gölü yaz veya kış kesinlikle görülmesi gereken Enez’e yaklaşık 10 km mesafede bir doğal cennet. Doğa aşığı iseniz mutlak surette buradaki kuşların güzelliğini görüp seslerini dinlemeye gitmelisiniz. Kuş çeşitlerinin büyük çoğunluğunu bir arada görmek için en ideal aylar ilkbaharda nisan, mayıs ve sonbaharda eylül ekim. Kuşların göç zamanı olan bu mevsimlerde tam bir görsel şölene şahit olabilirsiniz. Temmuz, ağustos aylarında gidildiğinde bile yirminin üzerinde değişik tür kuş görmek mümkün.

Bazı yerlerde gölün üzerini kaplayan sazlıkların arasındaki sarı çiçeklerin içinden, aniden havalanan bir ak balıkçıl veya karabatak güzelliği ile sizi bu dünyanın tüm tasalarından uzaklaştırıp özgürlüğe kanat açtırıyor. Gölün içinde kuşlara eşlik eden bir başka güzellikte inekler. Daha önce çok sık görmediğim krem renkli inekler, arkalarında uzanıp giden büyük sazlıkların önünde pelikan ve kuğular ile birlikte suyun içinde yan yana duruyorlar. Bu güzel görüntüde tam bir tablo tadında. Burada yaz aylarında görebileceğiniz bazı kuş türleri; Küçük Ak Balıkçıl, Büyük Ak Balıkçıl, Erguvani Balıkçıl, Kız Kuşu, Pelikan, Kuğu, Tepeli Toygar, Çeltikçi, Saz Delicesi, Leylek, Kaşıkcı, bu liste uzayıp gidiyor.

Konaklamak için uygun fiyat ararsanız öğretmen evinde kalabilirsiniz. Ancak Enez öğretmen evi diğer öğretmen evlerinden biraz farklı. Bir misafirhane görünümünde. Maalesef odalarda tuvalet ve banyo yok. Odalar ve yataklar temiz ancak ortak kullanımdaki tuvaletleri yok sayabilirsiniz. Oldukça pis durumdalar. Bir gece için sadece yatıp gideyim derseniz belki burada kalabilirsiniz. İlgili kişi Haluk bey telefonu 0542 593 99 71 veya 0284 811 64 24. Bu arada en cazip yanıda kişi başı fiyatın sadece 11 tl olması. Alternatif olarak Balcı Motel veya 14 odalı hemen merkezde bulunan  Ege Otel’i ( Tel :0 284 811 60 86) tavsiye edebilirim. Yalnız Ege Otel’i tavsiye ederim dediğime bakmayın beklentinizi çok aşağılarda tutarak gidin. Maalesef Enez’in içinde pek de iyi durumda kalınacak bir yer göremedim.

Yemek için Enez meydanına geldiğinizde etrafınızı kuşatan küçük ve temiz, genellikle köfte yiyebileceğiniz restoranlar göreceksiniz. Burada kıyılmış etten köfte (yağlı et), kasap etinden köfte (az yağlı) veya bildiğimiz Tekirdağ Köftesi’ni yiyebilirsiniz. Enez meydanı çok küçük olduğu için tüm seçenekleri bir bakışta göreceksiniz.

Enez

Enez Edirne’nin güzel bir ilçesidir. Istanbul’a 285 km, Edirne’ye ise 170 km mesafede bulunuyor. Ayrıca Yunanistan’a…

azgezmis.com

Yorumlar

 • merhabalar dostlar,
  ben romanya bükreşte yaşıyorum.
  ailemle birlikte, bükreş’e yakın olması sebebi ile Enez’e gitmeyi düşünüyorum.
  oğlumuz 9 yaşında.
  sizce yazın gidilir mı Enez’e?
  konaklama nasıl?
  denizi, suyu temizmidir?
  lokantalar yemekler nasıl?

  orayi görmüş hatta sürekli oraya giden bir arkadaş biraz bilgi verirse çok memnum olurum.
  sağolun

 • Ailemle beraber eneze gitmyi dşünüyorum sizce gitmeliyim yoksa başka bir yermi bakmalıyız

 • slm.. ben eşimle enez öğretmenevinde bayramda 3 gece konaklamayı düşünüyoruz.genel durum hakkında biligi almak istiyorum.odalar temiz mi? gece kalanlar var mı? görevlilerden ( 5 odalı imiş.) sahile ne kadar uzaklıkta temizlik konusu da önemli . bilgi verecek olanlara şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Sevgi hanım,
   Enez öğretmen evi düşündüğünüz diğer öğretmen evleri gibi değil malesef. Burası öğretmen evi değil misafirhane diye geçiyor. Oldukça pis tuvaleti ve banyosu olmayan bir yer. En son geçen yıl gittiğimizde aynı şeklini koruyordu bu yıl temizlendimi bilemem. Açıkcası size pek tavsiye etmem.

 • bende eneze gittim muhteşem biyer denizi temiz kumsalı güzel evlere bakarsın fiyatlar aşağı yukarı 60-70 veya 100-130 arası değişiyor öğretmenevi ücreti 10 tldir bahsedilen kadar kötü değil oda 1 de 4 yatak var oda 2 de iki yatak var oda 1 de ise 2 yatak var tualetler idare eder mutfak yok altta lokal var hemen bira yukarı çıktığınızda lokanta var hemen düz gittiğinizde ege otel karşısında ferah çay bahçesi irternet cafe gibi alanlar var enezde oldukça sivrisinek var enezde hastanenin karşısında hükümet konağı var

 • ben eneze gittim görülmesi gerekenyerlerden biri filomingolar var denizi çok temiz yazlıkta kalmak kiralamak isteyenler evler çok güzel bahçeli ferah denize sıfır ama arkada kalan evlerde var öndede hangisini beğeniyorsanız onu alırsınız enezde kaleler var bu muhteşem kalelerden yunanistan gözüküyor güzel denizimizde müthiş gözüküyor enezde görülmesi gereken yerlerdendir enezde çok enezde soros körfezi muhteşem biyer herkesin gitmesi gerek

 • Evet Serkan teşekkürler, 300mm f2.8 ile 300mm f4 arasındaki hız farkını görmek bile yeterliydi, ama 26 kuş türü görebileceğimi hiç düşünmezdim..

 • Merhabalar Zehra , güzel Enez”i çok güzel özetlemişsin Türkiyede görülmesi gereken ve çok fazla bilinmeyen bir yere değinip sitende yer vermen çok güzel .
  Başarılarınızın devami dileğiyle.

  • Serkan,

   Enez’i ve Gala Gölünü bizimle birlikte arşınladığın için teşekkürler.

Yorumunuz?