Buldan, dokuma ve tekstil cenneti, Denizli

9 Temmuz 2015 · Zehra Arslan

Denizli’ye kadar gidip Buldan’a gitmemek olmaz elbette. İtiraf etmeliyim bu kadar güzel olduğunu hiç tahmin bile edemezdim. Betonlaşmış bir Buldan, asfalt caddeler ve bir kaç dokuma dükkanı bekliyordum; ama karşıma çok güzel eski evler, samimi sokaklar ve insanlar çıktı. Pamukkale’ye gelirseniz buraya mutlaka uğrayın. Aracınız yoksa Denizli’den, Buldan’a gelmek için minibüsleri kullanabilirsiniz. Denizli’ye sadece 44 km mesafede bulunuyor. Sabah erken gelip buraya tam bir gün ayırmanızı tavsiye ederim. Birazı gezip görüp fotoğraf çekmek için, günün diğer yarısı ise sadece alışveriş için harcanabilir.

Buldan.azgezmis.com

Buldan Gezilecek Yerler

Buldan yerleşik yaşamın başlangıcı oldukça eskilere gidiyor. İlk yerleşim MÖ 2000 yılında başlamış. Elbette en son Osmanlı gelmiş ve sonrası malum, bugünler. En güzel bölgesi eski evlerin olduğu Çarşı, Çaybaşı, Yeşildere, Girne ve Helvacılar Mahaleleri. Bu evlerin bir kısmı restore edilmiş bir kısmı da restore edilmeyi bekliyor. Belki gittiğinizde hepsinin restorasyonu tamamlanmış olur. Osmanlı Mimarisinin özelliklerini oldukça güzel yansıtan bu evlerin alt kısımları genelde dokuma işleri yapmak üzere tasarlanmış. Bazılarının içlerinden hala tıkır tıkır sesler geliyor. Bir kaçının içine girip gezme fırsatımız oldu. Mayıs ayında bir kaç gün süren dokuma festivali yapılıyor. Denk gelirseniz dokuma tezgahları meydana kuruluyor, üreticiler satış yapıyorlar ve konserler düzenleniyor.

Buldan.azgezmis.com

Evlerin haricinde bir kaç eski Cami’de görmeniz gerekenler arasında. Buldan Abbas Camii inşa tarihi 18. yüzyılı gösteriyor, görmenizde fayda olan bir cami. Yine çarşı içinde yer alan Evliyazadeler Konağı restore edilmiş ve alt kısmında Buldan dokumaları satılırken üst katındaki odalar bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar olarak değerlendirilmiş. Buldan eski hükümet konağı ve eski cezaevi aynı bahçe içerisinde yer alıyor. Bugün burası bir kültür merkezi haline getirilmiş. Üstteki fotoğrafta içerisini görebilirsiniz.

Buldan.azgezmis.com

Buldan kentine çok yakın olan Tripolis antik kentini de buraya gelmişken mutlaka görün derim. 2015 yılında henüz girişine gişeler konmamış hali ile gördük. Helenistik döneme ait olan bu şehirin kelime anlamı üç şehir demek. Burada kazılacak hayli yer var ve büyük bir antik kent olduğu kesin. Henüz çok küçük bir bölümü gün yüzüne çıkmış, burayı ayrıca yazacağım için burada fazla değinmiyorum.

Buldan.azgezmis.com

Buldan da Alışveriş, ne almalı?

Burası yaklaşık 16.000 nüfuslu bir yerleşim ama dokumlarını neredeyse bütün dünya biliyor. Daha önce Laodikeia’yı anlatırken antik şehirde dokuma parçalarının bulunduğunu ve dolayısı ile dokumacılığın burada hayli eskiye dayandığını yazmıştım. Bugün de dünyaya yayılmış olan bu ünü kalitesiyle hak ediyor. Birbirinden güzel dokumalar var. Size mutlaka alın diye önereceğim şey yatak örtüsü olacak. Biz bir tane aldık, yaz aylarında üzerinize örttüğünüzde serin bir his veriyor. Tamamen pamuklu olduğu için sağlık açısından da oldukca iyi. Bunun dışında bornozlar, peştemallar, mutfak bezleri, havlular gibi hoşunuza gidecek daha bir sürü doğal ürün mevcut. Alışveriş yaparken fiyatları sanki biraz yüksek söylüyorlar gibi geldi. İstanbul ile aynı fiyatları duyunca pazarlık ettik biraz.

Buldan.azgezmis.com

Buldan, ne Yemeli?

Bu konuda ben tam bir hayal kırıklığıyım. Çünkü çok fazla yemek yeme düşkünlüğüm yok. Ancak bol sebze yemekleri yiyebileceğiniz bir bölge. Yemeden dönülmemesi gereken Balcan Soğan, Çağla Dürümü ve Göce yemeğinden bahsettiler. Biz yemeden döndük siz gittiğinizde deneyebilirsiniz. Aslında bu bir dürüm içine közlenmiş patlıcan, soğan, yeşil biber, nar ekşisi, domates ve peynir konularak hazırlanıyor ve afiyetle yeniyor. Yerseniz haber verin nasıl bir şey olduğunu.

Buldan.azgezmis.com

Buldan Kalınacak Yerler

Bir günde gezip bitirebileceğiniz için kalmayı pek tercih etmeyebilirsiniz. Kalmak isterseniz de Buldan girişinde aynı zamanda benzinlik olan Buldan Otel var. Yakın yerlerde kalıp buraya gelme seçeneğiniz de var. Pamukkale 44 km mesafede. Konaklamak için iki kişi kahvaltı dahil 80-90 TL’ye yer bulabilirsiniz. Verdiğim fiyatlar 2015 yılına aitler.

Buldan, dokuma ve tekstil cenneti, Denizli

Denizli’ye kadar gidip Buldan’a gitmemek olmaz elbette. İtiraf etmeliyim bu kadar güzel olduğunu hiç tahmin bile…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Ellerinize saglik bir Denizli’li olarak hatta buldan’a haftada bir kac defa gidip gelen biri icin sanki biraz eksik yazilmis istedim Buldan’in muhtesem bir de Süleymaniye yaylasi var gölü yesilligin icinde muhtesem bir ortam bunun yani sira kestane deresi ve Vakif mesereligi vardir bir daha ki sefere buralari da gezmenizi oneririm bol seyehatler

    • Ben buldan da okuyacam okulun odaya çıktı ve de bölümümde tekstil byle yazmanız çok hoşuma gitti ama korkuyorum sizce nasıl bir yer merak ediyorum

    • Sevgili Safiye,
      oldukca güzel bir yer insanları çok yardımcı oluyor. Güzel bir öğrencilik geçireceğine eminim.

Yorumunuz?