Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri: Oktay Çolak

27 Nisan 2018 · Hakkı Ceylan

AFK Etkinliklerimiz sevgili dostumuz Oktay Çolak ile devam ediyor. Bizlere doğal ışıkta portre konusunda bir sunum yapacak ve sonrasında söyleşimiz olacak. Oktay Çolak daha çok portre konusunda uzmanlaşmış olarak bilinse de bunun yanında daha bir çok konuda sergi ve albüm çalışmalarına imza attı.

Yer: Azgezmiş Ofis
Mürver Çiçeği Sk. Karatekin İş Mrk. No: 18, K: 5/3
Kadıköy (Boğa Heykeli karşısı)
Tarih: 2 Mayıs 2018, saat: 19:30

Akademik hayatına Marmara Üniversitesinde devam eden Oktay Çolak’ın özgeçmişi şöyle:

1970 Yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. İşletme ve Sosyoloji lisans eğitimi aldı. Yüksek Lisansını “Fotoğraf Sanatında Renkli Karanlık Oda”, Sanatta Yeterlik eğitimini ise “Portre Fotoğrafı Üzerine” adlı çalışma ile tamamladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik hayatını aynı kurumda, Profesör unvanı ile Enstitü Müdürü olarak sürdürmektedir.

Bir dönem ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak birçok ödül aldı. İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya gibi ülkelerden altın madalyalar kazandı. Fotoğrafları birkaç müze tarafından kabul edildi. Dünyanın değişik yörelerine fotoğraf amaçlı kültürel geziler yaptı. Fotoğrafa ilk başladığı yıllarda doğa, mimari ve manzara ile ilgilenirken sonrasında portre fotoğrafına yöneldi.

Eylül 2003’de ilk kişisel sergisini Taksim Sanat Galerisinde “Doğa”, 2004’ Mayıs ayında Fotografevi Sanat Galerisi’nde ikinci kişisel sergisini “On yılda” başlığı altında fotoğraf severlerle paylaştı. Bu sergileri yurt içi ve yurt dışında birkaç kez sergiledi. 2007 Londra’da, eğitim gördüğü dil okulunda “Callan Okulunda Yaşam”, 2009 yılında, yine Londra’da “50 Ülkeden 50 Yüz” isimli sergisini izleyicilere sundu. 2013 yılında Bursa’da “Cansız Mankenler”, 2016 yılında, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesinde “Zamana Direnen Mekânlar: KAHVEHANELER” isimli kişisel sergilerini açtı. “Doğa”, “On Yılda”, “50 Ülke 50 Yüz” adıyla üç albümünün yanında “Gün Işığında Portre” isimli bir de eğitim kitabı yayımlandı.

Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri: Oktay Çolak

AFK Etkinliklerimiz sevgili dostumuz Oktay Çolak ile devam ediyor. Bizlere doğal ışıkta portre konusunda bir sunum…

azgezmis.com

Yorumunuz?