Yenimahalle, Karasu

18 Şubat 2010 · Zehra Arslan

Yenimahalle deyince akla Ankara Yenimahalle geliyor ama bu Yenimahalle Adapazarı Karasu’da. Sakarya Nehrinin tam da denize döküldüğü noktadaki yerleşim yeri. Nehrin ikiye ayırdığı yerleşimin bir tarafı Yenimahalle karşı tarafı ise İhsaniye adı ile anılıyor. Yenimahalle’de yerleşenlerin büyük bir çoğunluğunu Doğu Karadeniz bölgesinden genellikle de Trabzon’dan göç etmiş aileler oluşturuyor. Mahalle’nin girişinde parke taşlarından döşenmiş oldukça güzel bir yol denize kadar uzanıyor.

Karasu Yenimahalle - azgezmis.com

Yolun kara tarafında tek katlı evler yüzlerini Sakarya Nehrine vermişler. Hemen önlerindeki nehirde ise Karadeniz insanın vazgeçilmezi olan balıkçı tekneleri duruyor. Nehir boyunca ahşapdan yapılmış bir kaç küçük balıkçı lokantası size nehrin üzerinde yemek yiyecekmişsiniz hissini verecek şekilde dizilmişler. Burada yiyeceğiniz balıkların her daim taze olduğuna garanti veririm. Çoğu lokanta kendi teknesi ile çıkıp balık tutuyor ve sofraya günlük balık getiriyor. Hal böyle olunca kendi tekneleri ile tuttukları balıkların fiyatları da uygun oluyor. Yemeğinizi yedikten sonra meydandaki çınar ağacının altında bir Türk Kahvesi içerek yerel halkla sohbet edebilirsiniz.

Karasu Yenimahalle - azgezmis.com

Yenimahalle’nin ilk yerleşimcileri olan insanların büyük bir kısmı bugün hayatta değil onların yerine 2. veya 3. nesil artık burada yaşıyor. Yeni nesil, ahşap evleri, bakımı ve içinde yaşaması zor diye tamir etmek yerine yıkarak veya onları kaderine terk ederek yerine çirkin beton binalar dikmişler. Bugün burada yaşayanlar orta yaşta veya emekli olup atalarının topraklarına geri dönüş yapmış olan insanlar. Yenimahalle’de eskiden açık olan ilkokul, öğrenci sayısı yetersiz olduğu için kapanmış. Burada yaşayan az sayıda çocuk en yakın yerleşim yeri olan Karasu’daki okula gidip geliyor. Her şeye rağmen burada hala bir sıcak hava var. Sanırım bu havayı Karadeniz insanın sıcak gülümseyen, olaylara esprili bakan yüzü yaratıyor.

Karasu Yenimahalle - azgezmis.com

Yenimahalle’nin sonlandığı noktada Sakarya genişleyerek denizle buluşuyor. Kış aylarında bu buluşma oldukça dalgalı ve seyretmesi de bir o kadar keyifli oluyor. Sanki deniz gelip sizi bulunduğunuz noktadan alacakmışcasına önünüzde kabarıp tekrar iniyor. Geniş kumsalda sizi bugünden alıp eskilere götürecek betondan yapılmış siperlikler göreceksiniz. Burada yaşamış olan kişiler ile konuşmama rağmen siperliklerin Sakarya Meydan Muharebesinde mi yoksa II. Dünya Savaşında mı yapıldığı konusunda kesin bir bilgi alamadım. Fakat bugün kumsalda hala bir çok siperlik duruyor. Bu korunakları bugün görmek bile insana tarifsiz bir acı veriyor birde o günlerde burada çarpışan askerleri düşününce bir an gel git yaşıyorsunuz. Burada yaşayan insanlar kumsalda bir çok kemik, kafatası ve mermi kovanlarını bulduklarını anlatıyorlar.

Karasu Yenimahalle - azgezmis.com

Yenimahalle’de bir de Kurtuluş Savaşı yıllarında orada yaşayan aslen Rizeli olan meşhur bir İpsiz Recep hikayesi var. Bu ünvanı gözü çok kara olduğu için alan, İpsiz Recep düşmana geçit vermeden Yenimahalle civarında küçük çeteler oluşturarak sürekli savaşmış. Sonunda etrafında büyük bir birlik oluşmuş, bu durum Ankara’da ki komutanların da dikkatini çekmiş ve kendisine Yüzbaşı ünvanı vermişler. İpsiz Recep 1928 yılında son nefesini verene kadar hep Yenimahalle’de yaşamış. Mezarı da hala Karasu şehir mezarlığında. Bugün Yenimahalle’de bir sokağın adı İpsiz Recep ve hala Yenimahalle’de yaşayan yakınları var.

Bir zamanlar kanlı çarpışmalara sahne olmuş bu mekan bugün gözünüzün alabildiğince büyük bir plaj ama öyle müzikli güneşlikli değil. İstediğiniz gibi serilip güneşlenip denize girebileceğiniz bir mekan. Bu nedenle Yenimahalle sahilinden doya doya denize girebilirsiniz. Yaz aylarında gözde tatil mekanlarındaki kalabalığın yerine burada sakin bir hava hakim. Çünkü burada ne bir otel ne de bir pansiyon var. Yani henüz çok bilinen ve keşfedilmiş bir yer değil. Yine de hafta sonlarını burada geçirmek isterseniz konaklamak için 4-5 km mesafedeki Karasu’ya gidebilirsiniz.

Burada otel, pansiyon ve hatta tatil köyü bile var. Yazın gitmek isterseniz Karasu’da birkaç otelin telefonunu verebilirim Aqua Park Otel 0264 418 8880, Turkuaz Apart Otel 0264 718 1325, Hakan Otel 0264 718 1096, Dülger Pansiyon 0264 718 5825, Karasu Otel 0264 718 1863, Vizyon Resort Otel 0264 718 2734.

 

Yenimahalle, Karasu

Yenimahalle deyince akla Ankara Yenimahalle geliyor ama bu Yenimahalle Adapazarı Karasu’da. Sakarya Nehrinin tam da denize…

azgezmis.com

Yorumlar

 • SERAP MUTLU hanım babanızın ismini öğrenebilirmiyim çünkü yazınızı babamla paylaştım yıllar önce dedemin evinde öğretmen bir aile kalmış onlar olabilir die sordu bende KEREM KOŞAN arkadaşım gibi yenimahalle de ikametgah ediyorum işletmeçilik yapıyorum

 • Teşekkür ederim cevabınız için. Nasip artık, deniz olmasa da tabiat güzellikleri ve piknik imkanı olur en azından artık.

 • Ben bu hafta (çarşambadan başlıyarak[5.9.2012]) Kuzuluk kaplıcalarından 4 günlük yer ayırttım. 2 çocuk 4 kişiyiz. 4-5günlük bu süre zarfında gündüzleri gezmeye vakit ayırmayı düşünüyorum. Kırıkkale’de yaşadığım için bu yöreyi pek bilmem, transit İstanbul yolundan geçip gidiyoruz sadece arada bir. Abant ve Sapanca’da kısa molayla kalmıştım.Sizin yazılarınızdan esinlenerek kafamda planlar yapmaya çalışıyorum bu kısacık tatilimizde. Karasu, Yenimahalle, Kefken, Melenağzı, Ağva gibi planlarım var. Bulunduğum yere herbiri tahminim 100 km. civarlarında. Piknik + orman + plaj imkanlarını değerlendireceğim inşallah.
  Tavsiyede bulunmak isteyen arkadaşlarım olursa maillerini beklerim.
  Hepinize saygılar ve iyi tatiller diliyorum.

 • Bu ay (Eylül) deniz nasıldır tüm Karadenizde? Hani soruma bakarsanız yüzeceğiz denizin ortalarına kadar zannetmeyin. Kıyılarda otururuz, en fazla emekleriz 2-3 metreye kadar :)

  • Halim Bey,
   Mailinize cevap yolladım ancak bir kere de buradan yazayım. Eylül ayında Karadeniz’in sezonu biter.

 • Bendeniz mahalle halkımı ve mahallemi çok seviyorum fakat beni üzen durum mahallemize sahip çıkamayışımız. Ben burdan bu güzelim mahalleyi beton yığını haline getiren taşkafa çevre düzenlyici ve bu memleketi idare eden bütün canlıları cevre düzenlemesi altında bu güzel mahallemizi perişan hale getiren taşkafalara sesleniyorum bırakın tabiatı kendiyle başbaşa canlı cansız özgürce yaşasın kıymayın ormanlarımıza serinlenecek bir ağaç bile bulamazsınız. Sağım beton solum beton basdığım yer beton artık yerdeki karıncayı havadaki uçan kuşu bile özler hale gedik yeter artık bırakın bu betonlaşmayı da bu memleketin asıl meselelerine bakın. Yazılacak çok şey var taş kafalara ne yazsan anlamazlar çünkü herşeyi para olarak görüyorlar.

 • walla bizde ailece yaşamayı dusunuyoruz bakalım hayırlısı inşallah zaten daire aldıgımız site 2013 haziranda teslim olacak DREAM PARK ..2013 tatilinde oradayız inşallah ,,yea en kotusu okulun orada olmaması bence ve bide dogalgazın :) evet yasım genc ama istanbuldan cookk sılkıldım hele insan beyoğlunda yaşıyorsa taksimin kalabalıgını bilmeyen yokturr rezil :) allah herkese istedigi bir hayat nasip etsin.

 • anlaşılan 1 yıldır yorum yapan olmamış,hayatımda ilk kez karasuya gittim ve mukemmel bir yer olduğunu gordüm yukarıdaki butun yorumları okudum çarpık kentleşme olması normal ancak yeni bir vizyon getirmişler yapı firmaları sitelerle bu ayrıca guzel,,ben istanbulda buyudum,yazları antalyaya dunya para bayılıyoruz tatil merkezlerine bence karasu antalyadan daha guzel cografya olarak ve bunu göz önünde bulundurarak O sitelerden yeni mahallede bir daire aldım hatta yaşamayı ve yaşlanmayı bile düşünüyorum, istanbul için gençlerin yeri diyorlar bende gencim 27 yasındayım ama istanbulldan cokk sıkıldım,,bence karasu son 5 yılda dahada buyuyecek keşfedilecekk…

  • Salih bey,
   yaşınıza göre verdiğiniz karar inanılmaz güzel. İnsanlar bu kararı ancak ömürlerinin son günlerinde verebiliyorlar. Yeni mahalleye ara sıra eşim ve ben de geliyoruz.

 • benim ablam karasuda devlet memuru bir araştırayım dedim ve muhteşem bir yere benziyor. oraya bu yaz mutlaka gidecem

  • Karasu, henüz keşfedilmemiş çok güzel ve sakin bir yer. Yazınızda belirttiğiniz gibi mutlaka bu yaz gidin.

 • Ben doğma büyüme yenimahalleliyim. yenimahalle bana göre dünyanın en güzel yeri. insan kendini sokaktayken bile evinde hissediyor. ayrıca bende yenimahalle ilköğretim okulunda okudum ama şimdi ne yazıkki kapalı çünkü mahalledeki çocukların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. gelgelelim yapılaşmaya, bundan 15 sene önce balkonumuztan bütün sahil gözüküyordu nitekim şimdi denizin bir parçasını görebilmek için çatıya çıkmam gerekiyor :) bunun nedenide yurtdışından, gemilerden, ordan burdan bi şekilde üç kuruş para bulan vatandaşın hemen beş altı katlı binayı dikmesidir. bu da mahallemizdeki üç beş gözü doymazın eseridir; bundan bir asır önce karadenizin dağlarında boş buldukları her bir parça toprağı sahiplenmeleri, bunlarda alışkanlık yapmıştır. birde yaşadıkları yokluktan dolayı açıkta kalma korkusunun da etkisi vardır tabi.

  • Kerem Bey merhaba, kesinlikle haklısınız, Yenimahalle’nin eski halini hep beraber özlüyoruz..

 • Ayrıca ilk oturduğumuz ahşap evi yıkmışlar bahçesinde büyük bir dut ağacı vardı yaşlı bir ağaçtı ama yinede meyvesini verirdi..onuda kesmişler… :((

  • Serap hanım,
   benim eşiminde çocukluğu Karasu’da geçmiş. Gerçekten çok güzel bir yer, bizde bu hafta sonu bir fotoğraf turu için gideceğiz.

 • 1974 yılında babamın tayini Karasu Yenimahalleye çıktı.. Babam 7 yıl burda öğretmenlik yaptı ve ben bu mahalledeki okulda ilk öğretime başladım..çok anılarım var hala aklımda olan hiç unutmadım .İlk oturduğumuz ev sahile biraz yakın ahşap bir evdi…damı çok akardı yağmurlu havalarda annem çok çekti o evden 2 sene kadar oturduk sonra biraz daha içe doğru camiye ve okula çok yakın bir beton eve taşındık ..orda daha rahattık ve çok güzel günlerimiz geçti..Ben karslıyım ama memleket olarak karasuluyum yenimahalleliyim .. çünki en güzel çocukluk anılarım orda oluştu…Şimdi evliğim ve bir kızım var istanbulda yaşıyoruz..kızım ne toprak gördü oynayacak ne kirpi, ne kaplunbağa ne kurbağa nede yılan..bırakın bunları köpek ve kedi görse asla yaklaştırmam..ama ben bu hayvanları gördüm tanıdım hatta kaplunbağa ve kirpi bahçemizin gülleriydi…kısacası çok özlüyorm o günleri ve 1980 yılında ayrıldık ..istanbula çıktı babmın tayini… yıllardır istanbuldayım ama 7 yıl yaşadığım huzur ve mutluluğu 30 yıldır burda bulamadım..2003- ve 2005 de 2 kere gittim 2-3 arkadaşıma rastladım..evet çevre düzenlemesi belki güzel ama çarpık bir yapılaşma gördüm..hiç göze hoş görünmüyor…çocukluğumdaki hayalim sarsıldı…ama ben yine eskiyi düşünerek seviyorum yenimahalleyi… bu sene kısmet olursa kızımla ve eşimle tekrar gideceğim..:))

 • Teşekkürler, ben de Karasuluyumi bekleriz..

 • Yenimahalle’yle tanismam cok eski tarihlere dayanir. Kocaali’de bir arkadasimin yazlik evine gittigim de cevre turlarindan birinde burada mola vermis ve bahsettiginiz tahtadan yapilmis salas balikcilarda yemegimi yemistim.Fiyatlar gercekten cok ucuzdu hele Istanbul’la hic kiyaslanamazdi.

  Daha sonra ki gidisim 2008 yazinda oldu. O muhtesem cinarin golgesinde kahvelerimizi yudumladik arkadaslarla ama o guzel yerin karmakarisik bir goruntusu vardi. O derme catma beton binalar burasiyla hic uyum saglamamisti.Nedense bir turlu guzel yerlerimizi natural hallerin de birakamiyoruz.

  • Timukan hanım,
   Karasu bizim için özel bir yer, eşimin çocukluğunun bir kısmı orada geçmiş. Eski evlerin güzelliğini yazarken daha çok onun anlattıklarına dayanarak yazdım.

Yorumunuz?