Akgöl – Karasu

12 Mart 2009 · Zehra Arslan

Adapazarı, Karasu yolunda 25-26 km gittikten sonra Gölkent tabelasından içeri girip 4-5 km daha devam ettiğinizde Akgöl veya Büyük Akgöl’e ulaşacaksınız.

Akgöl oldukça büyük bir göl olmasına rağmen çok bilinen bir göl değil. Sakarya nehri yağmurun çok yağdığı dönemlerde köyün iç kısımlarına kadar ilerliyormuş bu nedenle bu göle Büyük Akgöl adı verilmiş olabilir.

İlk yerleşim başladığında köy çok sık bir bitki örtüsüne sahipken bugün ormanın bir kısmı tarla açılmak için malesef yok edilmiş durumda. Göl kenarındaki yollar asfalt ancak tarla yolları toprak. Aracınızla rahatca gölün yakınına gidebilirsiniz. Göl kenarında yoğun sazlıklar ve aralarında boyanmamış, artık suda kalmaktan siyaha dönmüş çok güzel ahşap kayıklar var. Gölün içinden yükselen ağaçlar, kayıklar ve birde güzel bulutlar varsa keyfinize diyecek yok.

Akgöl - azgezmis.com

Gölün kenarında birkaç tane salaş balık lokantası var. Kışın pek kimse olmadığı için kapalı oluyorlar ama baharda veya yazın tam gölün kenarında, çimenlerin üzerinde öğle yemeği yemek oldukça keyifli olmalı. İçlerinden Sami Baba’nın Yeri olan lokanta kış olmasına rağmen açık oluyor. Orada kış aylarındada bir şeyler yiyebilirsiniz.

Göl balık açısından zengin. En çok bulunan balıklar Kızılkanat, Çapak, Turna, Yayın ve Sazan. Kendinize bunlardan bir veya birkaçı ile güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Göle tepeden bakıp birkaç fotograf çekmek isterseniz kilisenin yanındaki tepeye çıkmanız gerekiyor.

Akgol - azgezmis.com

Göle gitmeden öncede yemek için güzel bir seçenek daha var. Gölkent’e dönmeniz gereken kavşakta Güneşoğlu adında oldukça güzel bir tesis var. Burada bahçe içindeki minik camlı odalarda, zengin çeşitli menüden damak zevkinize uygun birşeyler bulabilirsiniz.

Akgöl – Karasu

Adapazarı, Karasu yolunda 25-26 km gittikten sonra Gölkent tabelasından içeri girip 4-5 km daha devam ettiğinizde…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Süper bir yer. Mutlaka görülmeli bence.

  • ak göl güzel bir göl ama yazın suların çekilmesiyle su seviyesi düşük oluyor ve batak kokuyor ama göl kenarında ki gazino güzel herkeze tavsiye ederim sanatçı çok var eglence süperrrr

Yorumunuz?