Karagöl – Taraklı

27 Nisan 2009 · Zehra Arslan

Türkiye’nin değişik yerlerinde bir kaç tane Karagöl var. Benim anlatacağım Karagöl, Sakarya’nın, Taraklı ilçesine bağlı olup ilçeye olan uzaklığı 21 km. Burası Karagöl Yaylası’nda yapay olarak oluşturulan bir gölet olmasına rağmen çok güzel bir ormanlık alan içinde olduğundan yapay durmuyor. Karagöl’e gelmek için Taraklı’dan Mahdumlar Köyü tarafına gidip bir kaç yol ayrımını atlattıktan sonra göle ulaşabilirsiniz. Geçtiğiniz köylere yolları sormanızı tavsiye ederim.

Karagöl’de karşılaştığımız Taraklı belediye başkanı Tacettin Özkaraman, gölete hala su aktarımının devam ettiğini açıkladı. Göletin içine tatlı su balıkları atma planlarını anlattı. Hatta balık alımı yapılmış ancak hastalıklı çıktıkları için şu anda balıkların iyileştirilmesi için çalışıyorlarmış. Buraya bir süre sonra hafta sonları balık avlamaya gidilebilir. Baharın gelmesiyle gölün etrafı papatyalar tarafından adeta dantel gibi örülmüş. Burada çimenlerin üzerine yatıp doğanın uyanışını seyretmek çok keyif verici.

Karagöl - azgezmis.com

Karagöl’e geliş yolu genel olarak düzgün bazı yerler toprak ama normal bir binek araç rahatça çıkabilir. Ancak tamda Karagöl’e bir kaç yüz metre kala bir yer varki küçük araçla gelenlerin burada araçlarını bırakmalarını ve son 200-300 metreyi yürümelerini tavsiye ederim. Yolun içinden geçen su yolun bir tarafını alıp götürmüş ve derin bir çukur oluşmuş. Biz oradayken önümüzde İTÜ “Şehir ve Bölge Planlama Bölümü” öğrencilerinin bulunduğu otobüs yan yatmaktan zor kurtuldu. Geri dönerken de saplanıp kaldı ancak jandarma ve belediye başkanının çabaları ile kurtulmayı başarabildi.

Karagöl-azgezmis.com

Gölün etrafını yürüyerek dolaşmanız mümkün ancak zaman zaman orman sıklaşarak bazı yerlerden geçmenizi zorlaştırabilir. Bir yerde de su geçişi engelliyordu ancak biz gittiğimizde buraya kurumuş bir ağaç koyduk yani sizin köprünüz hazır. Hafta sonu İstanbul’dan kaçıp doğanın içinde olmak isterseniz gidebileceğiniz bir mekan. Ancak yanınıza mutlak yiyeceğinizi alın aksi takdirde yemek için Taraklı’ya 21 km geri dönmeniz gerekir.

Karagöl – Taraklı

Türkiye’nin değişik yerlerinde bir kaç tane Karagöl var. Benim anlatacağım Karagöl, Sakarya’nın, Taraklı ilçesine bağlı olup…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Mükemmel bir yer gezmek ve görmek için gidilecek güzel bir yayla havası

  • ya burası allahın bize cennetin bir köşesini sunduğu bir mekan diye nitelendirmek doğru olsa gerek bence gidip görmenizi tavsiye ederim ben her yaz ordayım şimşir ağaçlarının altında yatmak tüm yorgunluğunuzu alıyor.

    • Cennet gibi olduğu konusunda haklısınız. Bir gören kesinlikle bir daha görmek ister. Bizde bir daha görmek için 15 gün sonra orada olacağız.

  • yürüyüş ve piknik için çok güzel bir alan, umarım diğer alanlar gibi deforme olmaz

Yorumunuz?