Yalvaç

30 Kasım 2009 · Zehra Arslan

Isparta iline bağlı 1415 km² lik bir alan üzerine kurulmuş bir ilçe. Yalvaç antik çağda önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Bugün hala bir kısmı ayakta olan Pisidia Antik Kenti buna iyi bir kanıt. Pisidia kentinin surları yaklaşık 3000 metre civarında. Bu ihtişamlı surlar Roma ve Bizans dönemlerinde genişletilerek onarılmış. Kentin içinde süslü ve görkemli Augustus Tapınağı yer almakta. Bu tapınak benzerleri arasında mimari yapısı ve süsleme unsurları ile ilk ve tek olma özelliğini korumakta. Kentte, antik tiyatro, hamam, kilise, anıtsal çeşme gibi yapıların azda olsa bir kısmı hala ayakta kalmayı başarmış. Antik çağda inşa edilmiş bir şehir olmasına rağmen dünyanın ilk işçi grevinin M.S 16.yy da buradaki Tiberius Meydanında yapılmış olması o dönemdeki sosyal hayatın işleyişini anlamamız için iyi bir kanıt olsa gerek.

Yalvac-azgezmis.com

Yalvaç ismini Selçuklular döneminde buraya yerleşen Oğuz oymaklarından ilki olan Yalvaçlar’dan almıştır. Antik çağdan Türk dönemine geldiğimizde en önemli eserlerden bir tanesi merkezde bulunan Devlethan Camidir. Bu camide başka yapılardan alınmış ve burada kullanılmış bazı devşirme malzemeler göze çarpar. Yalvaç’ın 25 km dışında Hoyran Gölü içinde Hoyran Adası (Limenia Adası) yer almakta. Bu adanın etrafı surlarla çevrili ve içinde tanrıça Artemis’e adanmış bir tapınak bulunmakta. Elbette günümüze sadece bu tapınağın yıkıntıları gelmeyi başarabilmiştir. Adanın hemen karşısında kaya mezarları görülüyor. Buradan çıkarılan bazı eserleri Yalvaç müzesinde görebilirsiniz.

Mağara merakınız varsa burada görebileceğiniz üç ayrı mağara mevcut. Akar Donar Mağarası, Dedeçam Köyünün 3 km güney doğusunda yer alıyor. Dikey ve kuru bir mağaradır. Ayı İni Mağarası, Sultan dağlarının güney eteklerinde. Bu da yatay ve kuru bir mağaradır. Bizans döneminde kullanıldığı düşülmektedir. İçerisinde su sarnıçları mevcut. Değirmen Önü Mağarası, Kozluçay kasabasının 1 km kuzey doğusunda yer alan, yatay ve kuru bir mağaradır.

Yalvac-Carsi-azgezmis.com

Yalvaç’da yaşlıları fotoğraflamak için merkezdeki çınaraltı kahvehanesine gitmek gerekir. Havada güneşliyse bir çok kişiyi koyu bir sohbet anında yakalayabilirsiniz. Tükenmeye yüz tutmuş değerleri fotoğraflamak için hemen kahvenin yakınındaki pasajın içinde Isparta halısı dokuyan son bir kaç kişiyi fotoğraflayabilirsiniz. Ancak fotoğrafçılar için Yalvaç’daki en ilginç yer hiç şüphesiz tabakhanelerdir. Adeta antik çağdan kalmış bir görüntü sergileyen bu sokaklarda fotoğraf çekmeye doyum olmuyor. Hala eski üsülde imalat yapan tabakhanelerdeki görüntüler hem iç hem de dış mekanda muhteşem. Tabi biraz kokuya dayanmanız gerekiyor. Çoğu kerpiçden yapılmış araya ahşap direkler atılmış sarımtırak binalar, üzerlerine güneş vurduğunda fotoğraf için çok yumuşak bir mekan haline bürünüyorlar. İç mekandada bu renk hafif sarımsı bir şekilde ortama yayılıyor. Fotoğraf çekerken, 1000 kişinin para kazandığı bu tabakhanelerin Aralık 2009 sonuna kadar devlet tarafından buradan kaldırılacağını öğrendik. Galiba biz burayı ziyaret eden son fotoğrafçılardandık. Yalvaç’ın içinde semer yapan yine son kalan bir kaç yerden ikisi olan, biri genç diğeri yaşlı, yanyana dükkanlarda imalat yapan semercileri fotoğraflayabilirsiniz. Çarşı içinde kime sorsanız size yerlerini gösterecektir.

Yalvac-Tabakhane-azgezmis.com

Yalvaç, Isparta’ya 105 km mesafede bu nedenle Isparta’da konaklayarak günübirlik gidip dönmeniz mümkün. Yemek için küçük bir pasaj içinde olmasına rağmen oldukça temiz ve güzel bir yer olan Selin Lokantasını (Tel:0246 441 26 97) tavsiye ederim. Isparta’ya gelmek için biz Antalya’ya uçmayı ve oradan araç kiralamayı tercih ettik. Araç için bağlantı kurduğum firmalar içinde ciddi bulup araç kiraladığım First araç kiralama ( Kadir Mazıcı:0532-721 04 65 veya 0555 617 30 44) firmasını tavsiye dedrim. Ancak THY Isparta’ya uçmaya başladı bilet fiyatları biraz daha yüksek bunu göze alırsanız Isparta’ya gidip oradan da araç kiralayabilirsiniz.

Yalvaç

Isparta iline bağlı 1415 km² lik bir alan üzerine kurulmuş bir ilçe. Yalvaç antik çağda önemli…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Elinize ve dilinize sağlık, güzel olmuş. Biraz daha Yalvacımızın tarihi ve görsel güzelliklerinede ağırlık vererek yayına devam edilmeli diye düşünüyorum. Selâm ve sevgiler.

  • bu yazıyı ısparta otobüsünden yazıyorum. siteniz mükemmel ve sade. bilgiye hiç oyalanmasan ulaşabiliyoruz..
    ısparta yı gezerken sizin yazılarınınz işimize çok yarayacak.
    çok teşekkürler

    • Umarım bilgiler işinize yarar. Size iyi tatiller diliyorum.

  • çok güzel bir memletim var onunla gurur duyuyorum yalvacım çok yakında oradayım

Yorumunuz?