Fes, Tabakhaneler ve Dar Sokaklar

26 Mayıs 2015 · Hakkı Ceylan

Fes, Kuzey Afrika’da sevimli bir ülke olan Fas’ın üçüncü büyük kenti ve nüfusu bir milyonun üzerinde. Bu şehir ülkenin kuzeyinde yer alıyor ve Fas’a bir şekilde yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Fes, tabakhaneler ve dar sokaklar’ın memleti.

Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bir şehir. Buraya geldiğinizde bunun sebebini zaten hemen farkedeceksiniz. Arabaların girmediği ve bu yüzden araba gürültüsünün yerini insan seslerinin aldığı, kocaman ve labirent gibi sokaklardan oluşan, surlarla çevrili Medina of Fez ya da Fes el Bali adıyla bilinen gezmesi çok keyifli bir kent.

fes-morocco-azgezmis1

Buraya direkt ulaşmanız çok zor; ancak uçakla gelmek isterseniz Kazablanka üzerinden aktarma ile gelebilirsiniz. Karayolu ile gelecekseniz Kazablanka’dan 3,5 saat ve Rabat’tan ise 2,5 saat kadar sürecektir. Marakeş’ten ise 6 saate yakın bir yolculuk yapmanız gerekir. Ayrıca uzun yolculukları seviyorsanız trenle de ulaşabilirsiniz.

fes-morocco-azgezmis4

Kendi başınıza geldiyseniz buralarda karmaşa hüküm sürdüğünden gözünüz açık olmalı, yoksa kaybolmanız, soyulmanız veya alışveriş yaparken kazıklanmanız çok kolay. Ama eski şehrin girişinde bir rehberle anlaşarak yol arkadaşı edinebilirsiniz ya da birkaç kişi birlikte dolaşabilirsiniz. Rehber kişi başı yaklaşık 10 – 20 dirhem civarı alabilir. 1 Türk Lirası 3,5 ile 4 Dirhem (MAD) yapıyor, yani vereceğiniz paraya kesinlikle değecektir.

fes-morocco-azgezmis7

Öncelikle uğrayacağınız yer elbette tabakhane olmalı. Burada halen eski geleneksel yöntemlerle deriler işleniyor ve boyanıyor, sonra da ürün haline getiriliyor. Tabakhaneye girişte elinize taze nane verecekler ve emin olun çok işinize yarayacak. Naneyi burnunuza bantla yapıştırıp gezmek isteyeceksiniz. Muhtemelen sizi bir deri mağazasının üst katına çıkaracaklar, buradan boyama yapılan kısma bakacak ve fotoğraf çekeceksiniz. Eğer aşağıya inip içeriden de fotoğraf çekmek isterseniz sizden para isteyecekler. O yüzden tek bir kişi ile anlaşın ve çıkışta sadece ona para ödeyeceğinizi söyleyin, yoksa aşağıda her çektiğinize para ödemek durumunda kalırsınız. Tüm bunlara rağmen aşağıda fotoğraf çektirmeye pek yanaşmıyorlar, işiniz biraz zor. Ama yukarıdan bol bol çekebilirsiniz. Sonrasında mağazada birbirinden güzel deri ürünleri içerisinde kaybolup gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken şey ise pazarlık yapmak, pazarlık deyince yarı fiyatından başlayın ortada bir yerde buluşursunuz. Yoksa benzer ürünleri aynı fiyatla her yerde bulabilirsiniz.

fes-morocco-azgezmis8

Tabakhane’den çıkıp çarşı içerisinde dolaşmaya başladığınızda karmaşayı çok daha iyi farkedeceksiniz. Açıkta satılan etler, deri dükkanları, yanınızdan geçen ve işlenmeye hazır deri taşıyan bir eşek, birbirini kovalayan çocuklar, kalabalık bir turist kafilesi, yüksek sesle bağıran ve malını satmaya çalışan bir esnaf, size yanaşarak rehbehlik hizmeti vermek isteyen bir başkası ve hemen arkasında ürününü açıkta pişirip satan bir salyangozcu ve bunların hepsinin aynı anda olduğunu hayal edin, buna hazır mısınız?

fes-morocco-azgezmis3

Fas uzun yıllar Fransız himayesinde kaldı. Yerel halk olan Berberilerin Arap, İspanyol ve Fransız etkisiyle değişim geçirmesi sonucu günümüz kültürüne sahip oldu. İslamiyet bizdekinden çok daha farklı yaşanıyor ve genellikle şekle ve dış görünüşe çok önem veriliyor. Fas’ın neredeyse tamamında fotoğraf çekmek zor. Fotoğraf çekerken etraftan sizi farketmelerine fazla izin vermeyin, dikkat çekmeyin, çabuk hareket edin, mümkünse ufak makine ve kısa objektifler kullanın. Aklınızda bulunsun, konuştuğunuz kişilere müslüman olduğunuzu söylemek ve selam vermek size her zaman artı bir puan getirecektir.

fes-morocco-azgezmis2

Eğer temiz olduğunu düşündüğünüz bir yer görürseniz yeme içme için bir mola verebilirsiniz. Buradaki temizlik anlayışı maalesef bizim anladığımız standartlarda değil ona göre kararınızı vermenizde fayda var. Geleneksel nane çayını bir çok yerde bulabilirsiniz; ama klasik siyah çay bulmanız çok zor.

fes-morocco-azgezmis6

Bu çok kültürlülüğün başka bir etkisi de mimari üzerine olmuş. Bu ülkede zaten ilk dikkat çeken, kendine has özelliklerden biri de mimarisi. Fes kenti de bu mimariden büyük ölçüde nasibini almış örneklerle dolu. Benim özellikle beğendiğim köşeli ve bol süslemeli olarak yapılan minareler. Şehirde neredeyse her yerden görülebilen Seyid Ahmed Ticani Camiinin minaresi göz alıcı bir güzelliğe sahip. Buna ek olarak Karouin Karaouine Camii ve Üniversitesi, Bou İnania Medresesi de harika birer işçiliğe sahip.

fes-morocco-azgezmis0

Çarşının ve karmaşanın içerisinden çıkıp biraz daha kenar sokaklara doğru ilerlediğinizde tam bir labirent ile karşılaşıyorsunuz, yönünüzü kaybetmeden dolaşabilirseniz bir çok kemerli sokak geçişleri, dar sokaklar ve burada yürüyen insan silüetlerinden güzel fotoğraflar çıkartmanız mümkün, tabii eğer herhangi bir tartışma yaşamadan ya da küfür yemeden fotoğraf çekebilirseniz.Evet burada fotoğraf çekmek hayli zor ama geçmişte kalmışlığı ile bir o kadar da ilginç bir ülke. Sanki bizden 60-70 yıl daha geriden geliyor gibiler. Hatta biz hiç o kadar geride olmadık bazı durumlarda. Hep anlatırım Marakeş’te ikinci el takma diş satanlar var. Bunları deneyip ağzına uygun olanı alıp gidenleri gördüm. Bunlar bizim ülkemizde hiç yaşanmamış olaylar. Fas sizi bir çok konuda hayretler içerisinde bırakacak sürprizleri bol, güzel bir ülke ve Fes’de bu ülkenin görülmesi gereken güzel şehirlerinden birisi.

Fes, Tabakhaneler ve Dar Sokaklar

Fes, Kuzey Afrika’da sevimli bir ülke olan Fas’ın üçüncü büyük kenti ve nüfusu bir milyonun üzerinde….

azgezmis.com

Yorumlar

  • Harika bir anlatım tşkler hakkı bey

Yorumunuz?