Temel Reis Köyü ya da Popeye Village

9 Ekim 2015 · Hakkı Ceylan

Fotoğraflara baktığınızda, “Gerçekten böyle bir yer var mı?” sorusu aklınıza gelebilir. Cevabı evet, böyle bir yer var. Burası Malta’da bulunan Popeye Village ya da Temel Reis Köyü. Popeye Village tam bir masal köyü, 1980 de Robin Williams’ın başrolde olduğu “Popeye” adlı müzikal film için inşaa edilmiş. Film işi bitince de Malta halkı buraya sahip çıkıp yok olmasına izin vermemiş ve şu anda bir müze ve eğlence merkezi olarak hizmet görüyor.

popeye-village-malta-azgezmis-3

Temel Reis Köyü Hikayesi

Popeye Village ya da Temel Reis Köyü film çekimleri başlamadan önce, 1979 yılında 7 aylık bir çalışma sonucu inşaa edilmiş. İnşaat için tüm ağaçlar Hollanda’dan ve özel çatı kaplamaları da Kanada’dan getirtilmiş. Bu rengarenk evler için toplamda sekiz ton çivi ve yaklaşık 7500 litre boya kullanılmış. Film sonrasında bir süre atıl kalmış; fakat sonrasında özellikle genç yaştaki turistleri çekebileceği düşüncesiyle bir eğlence parkına dönüştürülmüş.

Temel Reis Köyü, Nasıl Gidilir?

Temel Reis Köyü Malta’da Mellieha şehrinde bulunuyor. Malta Avrupa Topluluğu ülkesi olduğundan Schengen Vizesi ile ya da yeşil pasaportunuz varsa vizesiz olarak ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Malta küçük bir yer bu nedenle konakladığınız şehir neresi olursa olsun Temel Reis Köyü’ne ulaşmanız kolay. Eğer araba kiralamış iseniz zaten kısa olan yolları kullanarak Mellieha şehrine doğru gelin, yaklaşık yarım saat sonra tabelalar sizi yönlendirecek ve köyü bulacaksınız. Otobüsle gelmek isterseniz Valletta’dan 37, 41, 42 numaralı otobüslere binerek Ghadira’ya ulaşın buradan saatte bir (Geliş saatiniz nedeniyle bir miktar beklemek zorunda kalabilirsiniz. ) kalkan 237 numaralı otobüsle (9.20-17.20 arası) ulaşabilirsiniz; ama yürümek isterseniz de Skrajda durağında inerek daha kısa bir yol tercih edebilirsiniz, en fazla yarım saat sürecektir.

popeye-village-malta-azgezmis-4

Temel Reis Köy’ünde Neler var?

Öncelikle köye girmek için bir ücret ödemeniz gerekiyor. 2015 yılında ücretler yetişkin için 6,5 euro ve 12 yaş altı için de 5,5 euro şeklindeydi. Bu ücrete kendi seçeceğiniz bir adet kartpostal hediye ediliyor ve ayrıca da bir bardak şarap içebiliyorsunuz. Burayı görmek ama içeriye girmek istemezseniz ücret ödemeden yukarıdan görebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. İçeri girerseniz birbirinden renkli ve sevimli evlerde fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca Temel Reis, Safinaz ve Kabasakal kılığındaki animatörlerle de fotoğraf çektirip eylenebilirsiniz.

popeye-village-malta-azgezmis-1

Yeme içme konusunda sıkıntı yok, köyde restoran, kafe ve bar bulunuyor. Eğer zamanınız varsa burada denize girerek güneşlenebilirsiniz. Bunların haricinde tekne turu yapabilir ve çeşitli su oyunlarıyla vakit geçirebilirsiniz. Evlerin içerisine de girebiliyorsunuz ve evlerin içerisindeki dekorlar da olduğu gibi korunmuş, doyasıya fotoğraf çekebilirsiniz, dilerseniz animatörleri de model olarak kullanabilirsiniz.

popeye-village-malta-azgezmis-2

Bunların haricinde Popeye Village ya da Temel Reis Köyü çeşitli organizasyonlar için tamamıyla kiralanabiliyor, özellikle düğün merasimlerinde tercih ediliyor. Kim bilir belki böyle bir yerde evlenmek isteyen gelin adayları olabilir.Bazen küçük çocukların yaşgünü kutlamalarında da tercih edilen bir yer. İster çocuklarınızla beraber, isterseniz arkadaşlarınızla birlikte keyifli zaman geçirebileceğiniz masal gibi bir köy, Malta’ya gelmişken mutlaka uğramalısınız. Köyün kendine ait web sitesi ve iletişim bilgileri mevcut: popeyemalta.com

Temel Reis Köyü ya da Popeye Village

Fotoğraflara baktığınızda, “Gerçekten böyle bir yer var mı?” sorusu aklınıza gelebilir. Cevabı evet, böyle bir yer…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Merhabalar 2019 yılında gittim gerçekten görülmeye değer mükemmel bir ada ülkesi ayrıca temel reis filminin çekildiği köyde gittim orası bir başka harika çok beğendim herkese tavsiye ederim

    • Necati bey,
      Popeye Köyü gerçekten tam da bir masal dünyası gibi. Özellikle çocuklar için çok keyifli bir yer.

  • Gerçekten harika bir yer.2016 yılında gitmiştim.Eğlence,deniz,macera ve fotoğraf
    ben fotoğrafla geçen tam 1 gün geçirdim

Yorumunuz?