Kazbegi, Gürcistan’da bir mola

19 Eylül 2011 · Hakkı Ceylan

Gürcistan gezimiz oldukça uzun süren araç yolculuklarıyla geçti. Bunun en başlıca sebebi yolların inanılmaz derecede bozuk olmasıydı. Hatta bazen yolun yapımını beklediğimiz uzun süren duraksamalar da oldu. Tiflis‘ten Kazbegi 150 km; fakat yol aracınızın ve kara yolunun durumuna göre 3-4 saat sürebiliyor. Biz Kazbegi’ne (Stepantsminda) vardığımızda çok geç olmuştu ve hava kararmak üzereydi, vardığımızda hemen yemek ve uzanmak dışında bir şey yapamadık.

kazbegi-gurcistan-azgezmis0

Ama gelirken özellikle Kazbegi’ye girişte harika manzaraları izleyerek ve fotoğraflayarak gelmiştik. Kazbeği’nden devam eden yol Kafkaslar üzerinde yer alan en önemli geçitlerden birine, 2380 m yüksekliği bulunan Daryal Geçidine doğru ilerliyor. Osmanlı-Rus savaşı sırasında inşa edilen bu yol (Gürcü Askeri Yolu ya da Georgian Military Road) halen önemini yitirmemiş ve stratejik açıdan kullanılmaya devam ediliyor.

gurcistan-azgezmis0

Tiflis’ten buraya gelirken yol üzerindeki en önemli durağımız Ananuri Kilisesi oldu. Aslında sadece kilise demek yanlış olur, burası kale, kilise ve kulelerden oluşan bir kompleks. Gürcü Mimarisinin en seçkin örneklerinden birisi konumundaki Ananuri 15. yy da inşaa edilmiş. Yapının mimarisi ve konumu göz alıcı güzellikte.

ananuri-gurcistan-azgezmis

Ananuri’de kısa bir duraklama ardından Gürcistan’ın en kuzeyinde Rusya sınırında bulunan Kazbegi kasabasına doğru yolumuza devam ediyoruz. Ama ne yol, varış noktamıza gelene kadar muhteşem dağlar tepeler aşıyoruz ve küçük yerleşim yerlerinden geçiyoruz. Kazbegi genellikle dağ tırmanışı ve kamp yapmak için gelenlerle canlanıyor. Özellikle Kazbek Dağı 5047 metre yüksekliği ile tırmanışçıları ilgisini çekiyor. Kış turizmi için de oldukça elverişli ve de çok güzel bir manzarası var. Yılın neredeyse her anında karlı olabilen yerleşim bölgesi iki bin metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahip.

kazbegi-gurcistan-sameba-azgezmis

Kazbegi de bizim için ilginç olan Kazbek Dağı’ndan önde başka bir tepe üzerinde bulunan Sameba Kilisesi’ydi. Buraya yürüyerek 1 ila 1,5 saatte çıkılabiliyor, orman içerisinden geçen hoş ve kolay bir patikadan hafif tırmanarak çıkılıyor. Dileyenler için 4×4 Lada Niva ile de çıkma imkanı mevcut, bu durumda ise yaklaşık 25 dk. kadar sürüyor. Tepenin yerleşim merkezinden olan yüksekliği ise yaklaşık 400m kadar. Vaktimiz olmadığından, biz sabah erkenden, daha önceden kiraladığımız 4×4 Lada Nivalarımıza binerek hemen Sameba Kilisesi’nin yolunu tuttuk. Ama vakti olanlar için patika yoldan yürüyerek çıkmalarını tavsiye edeceğim.

kazbegi-gurcistan-sameba-azgezmis0

Yukarı çıkmadan da, aşağıdan baktığınızda oldukça harika bir görsellik sunan kilise, yukarıya çıktığınızda çok daha güzel bir atmosfere bürünüyor. Buradaki kilise tüm ziyaretçilere açık olduğu için ve etrafta sessizlik hakim olduğundan sessizce ama bol bol fotoğraf çekiyoruz. Özellikle yüksek dağların hafif karlı eteklerini fon olarak kullanıp ön tarafa Sameba Kilisesi’ni yerleştirince tadından yenmiyor.

Kilisenin içerisine girip fotoğraf çekebileceğiniz gibi etrafında dolaşarak ta değişik açılardan farklı manzaralar yakalamanız mümkün, ben öyle yapmıştım. Etraf o kadar sessiz ki, bazen sadece yırtıcı kuşların çığlığı bu sessizliği delip size ulaşabiliyor. Biraz uzanıp bu manzaranın ve sükunun tadını çıkartmak ta yapılabilecek etkinliklerden biriydi benim için ve öyle de yaptım.

gurcistan-kazbegi-sameba-azgezmis3-

Kazbegi de Gürcistan’da ki diğer yerler gibi tesis konusunda oldukça zayıf. Kalacak yer bulmak, yemek, ihtiyaç, alışveriş vs. konusunda fazla bir şey beklemeyin. Burada yaşayan insanlar yavaş yavaş pansiyonculuk yapmaya başlamış ve bir geçiş döneminde olduğu söylenebilir. Buna rağmen Gürcü Yemekleri her yerde harika. Sebze ağırlıklı yemeklerde eksik olmayan tek şey ise Haçapuri. Haçapuri için kapalı pide diyebiliriz. İçine peynir veya et konularak kapatılıp fırında pişiriliyor. Gürcülerin en çok yediği yemeklerden biri bu. Sabah, öğlen, akşam her öğün önünüze gelebilir.

Kazbegi’nde kalacak yer ve alışveriş için beklentiniz olmasın dedim; ama Gürcistan’daki diğer bölgelere göre tesis konusunda biraz daha iyi aslında. Burada kayak sporu yapıldığı için kalacak düzgün oteller bulmanız mümkün. Ya da biraz daha oradaki insanların içine girip yaşamak isterseniz Guesthouse tarzındaki yerlerde kalabilirsiniz. Ancak halk bu işe yeni başladığı için bazı yerlerde şartlar hiç de iyi değil. Alıveriş için iki üç bakkal dükkanı var; ama raflarda pek fazla bir şey yok maalesef.

Kazbegi, Gürcistan’da bir mola

Gürcistan gezimiz oldukça uzun süren araç yolculuklarıyla geçti. Bunun en başlıca sebebi yolların inanılmaz derecede bozuk…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Gudauri ye gittim 2017 aralik ayinda müthiş bir yer insanları cok iyi biraz geri kalmis rusya ambargosu yüzünden tekrar gidicem.gudauri vladikavkaz aracı off road cilar icin super biryer full viraj daglar ormanlar harika gecitler bulutlarin uzerinde tuneller var

  • Özkan Bey,
   Gürcistan bizim Karadeniz yaylalarının devamı gibi çok güzel bir ülke. Keşfetmek lazım sadece Batum’a gidip dönüyor çoğu kişi. Gürcistan’ı görmemiş oluyorlar.

 • samabt kilisesine kadar 4 arkdaş ren flunce taksi ile çıkabilecekmiyiz.. selamlar

  • Aslında çıkılabilir: ama bu biraz da kullanan kişinin şoförlüğüne bağlı. Selamlar

 • Daryal gecidini gordunuz mu aacaba resmi var mi

  • Kazbek’ten daha kuzeye gitmedik maalesef; Daryal Geçidi o tarafta kalıyor.

 • Heyt be Ananuri Kilisesinin önünde kendi arabamla fotoğrafım var. Duygulandım resmen..

 • Gürcistan’a kapı açılalı beri 23 yıldır gider gezer dönerim.Görmediğim yerleri çok azdır aslında.Ama Kazbegi tarafına şimdi gitmeyi planlarken bu yazıyı gördüm buldum.Aydınlatıcı olmuş.Teşekkür ederim.Gürcüce okur yazar konuşur oldum.Onun için gezmek kolay oluyor.Gürcü halkı ile diyalog kurabilen için halk çok iyidir,sıcak kanlı yardım sever dost ve güvenilir insanlardırlar.

 • Elinize sağlık Zehra hanım. Araçları nereden ve kaça kiraladınız. Bizde 17-21 Kasım arası Tiflis’e gidiyoruz.

  • Korhan bey, Tiflis’e seyahat şirketi ile gittik.

Yorumunuz?