Göbeklitepe ziyarete açılıyor, Temmuz ayını bekleyin

23 Mayıs 2017 · Hakkı Ceylan

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Göbeklitepe’deki çalışmaların 15 Temmuz 2017 tarihinde tamamlanması planlanmış. Bu tarihten sonra da Göbeklitepe ziyarete açılıyor.

Yapılan çalışmaların tamamen Göbeklitepe’nin korunmasın yönelik olduğu ve yapılan üst yapı korumasının yaklaşık 600 bin euroluk bir bütçe ile, hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Avrupa Birliği’nin fon destekleri ile tamamlanacağı belirtildi. Sonuç olarak Göbeklitepe’nin geleceğe miras kalması hususunda en az zarar göreceği bir koruma ve kullanılması noktasında da iyi bir çalışma olacağını düşünüyoruz”. dendi.

Çatı çalışmaları bittikten sonra alanda hızla kazılara başlanacağı ve bu kazıların uzun yıllar daha sürebileceği bildirildi. Şu ana kadar bölgede 7 tapınak ortaya çıkarıldı. Birçok tapınak daha gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. İlk kez 1963’te İstanbul ve Chicago Üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen eserler için Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları o zamandan beri aralıksız sürüyor.

Göbeklitepe devam eden çalışmalar kapsamında korunarak, bir turizm merkezi haline getirilecek. Göbeklitepe, 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilmişti. Halen sürmekte olan çalışmalar neticesinde kalıcı listeye girmesi bekleniyor.

Göbeklitepe ziyarete açılıyor, Temmuz ayını bekleyin

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Göbeklitepe’deki çalışmaların 15 Temmuz 2017 tarihinde tamamlanması planlanmış….

azgezmis.com

Yorumlar

  • Nihayet ziyaret edebilecekmiyiz, güzel bir haber fakat üzerine koydukları çatı neden o kadar büyük yağmurdan mı koruyacak

    • Nihat Bey,
      henüz Göbeklitepe’nin tamamı kazılmış değil. Büyük ihtimalle kazıya devam edip alanın tamamını açacaklar. Çatıyı bu nedenle geniş tutmuş olabilirler.

Yorumunuz?