Göbeklitepe nihayet UNESCO Listesinde yerini aldı

2 Temmuz 2018 · Hakkı Ceylan

Dünyanın bilinen en eski tapınak kompleksi olan Göbeklitepe, Bahreyn’de gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda kalıcı listeye alındı. Geçmişi 12 bin yıl önceye dayanan ve ilk keşfedildiğinde oldukça yankı uyandıran Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunuyordu. Kalıcı listeye alınmasının ardından  bakanlıktan da bir açıklama yapıldı:

“Dışişleri Bakanlığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe arkeolojik alanının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne girmesiyle Türkiye’nin söz konusu listeye kayıtlı alanlarının sayısının 18’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin “Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adaylık başvurusunun, halen Bahreyn’in başkenti Manama’da devam eden Dünya Miras Komitesi 42. toplantısında kabul edildiği ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildiği belirtildi.”

Göbeklitepe ile ilgili yazımız: Göbeklitepe, Dünyanın Bilinen İlk Tapınağı

Göbeklitepe nihayet UNESCO Listesinde yerini aldı

Dünyanın bilinen en eski tapınak kompleksi olan Göbeklitepe, Bahreyn’de gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda kalıcı…

azgezmis.com

Yorumunuz?