Bir Şehirler Arası Otobüs Yolculuğu Hikayesi

21 Mayıs 2015 · Zehra Arslan

Yolculuk yapmak, yeni yerler keşfetmek ve bu sırada tabii ki yeni insanlarla tanışmak, yeni lezzetler tatmak, yapılacak en güzel şey olmalı. Özellikle kendi memleketini karış karış gezen bir gezgin olarak sıklıkla otobüs yolculuğu yapıyor ve bu sırada gördüklerimi, yediklerimi, keşfettiklerimi, kısacası her şeyi ama her şeyi not alıyorum, yazıyorum ve kendime küçük çaplı da olsa bir anı defteri hazırlıyorum.

yol

Yolculuklarımda en çok kullandığım araç bisiklet olmasına rağmen, çok uzun mesafeleri kat ederken tabii ki bisikletime veda edip, şehirlerarası otobüslerin yolcusu olmak zorunda kalıyorum. Kimi zaman keyifli olsa da bu durum, bazen gerçekten “bitse de gitsek” tadında sürdürülebiliyor. Bunun üzerine otobüs yolculuklarımla ilgili yaşadığım durumları da bir bir yazmaya karar verdim.

İlk online otobüs biletimi nasıl aldım?

Bu kadar çok yolculuk yapınca haliyle en ucuz otobüs biletini nerden bulurum telaşı başlayabiliyor. Ve bu durum sizi internette kampanyadan kampanyaya koşan bir duruma sokabiliyor. İlk başlarda evimin yakınında bulunun Metro Turizm satış bayisinden aldığım biletlerle başlayan yolculuklarım, “Yahu şu internetten bilet alma olayına bir göz atayım..” derken tamamen boyut değiştirdi.

Online bilet satışı yapan onlarca site var ve aralarında firmaların satış fiyatlarından daha ucuza bilet satan siteler bile olduğunu gördüm. İnsan gerek görünüm gerekse kullanım açısından ilk baktığından güvenilir gibi gelen siteleri göz önünde bulunduruyor tabii doğal olarak kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz ve güvenmek istiyorsunuz. Bunun üzerine şansımı denedim ve arama motoruna otobüs bileti yazdığımda ilk sayfada karşıma çıkan siteleri inceleyerek bir tanesinde karar kıldım. Evet bahsettiğim site GOVEGO adındaki bir online seyahat bileti satış sitesi. Sloganları da “tıkla ve git!”

govego

Aslında bu site biraz da televizyondan tanıdık geldi çünkü özellikle Acun Ilıcalı’nın programlarını izlerken arada Alp Kırşan tüm sempatikliğiyle sunduğu reklamlarını hala hatırlıyordum. Buradan da gelen bir güvenle Doğu Anadolu yolculuğum için İstanbul’dan Diyarbakır’a direkt olarak gidebileceğim biletimi www.govego.com’dan almaya karar verdim. Öncelikle arama motoruna İstanbul – Diyarbakır seçimlerini ve tarihi girdim ve işte karşıma bir sürü firma birbirinden uygun fiyatlar ve çok pratik bir filtreleme sistemi çıktı. Yani eğer gece yolculuk yapmak istiyorsam saat aralığını 20.00 – 00.00 sorgulamayı ona göre değiştirebiliyor ve ya 2+1 koltuk sistemine sahip otobüsle yolculuk yapmak ve tek kişilik koltukta rahatça gitmek istiyorsam yine bunu da filtre sisteminde işaretleyip sadece o koltuk sistemine sahip firmaların sonuçlarını görebiliyordum. Bu gerçekten harika ve çok pratik bir uygulama olarak hoşuma gitti diyebilirim.

Otobüs Bileti Kampanyası ile İlk Tanışmam Nasıl Oldu?

Govego’nun beni benden alan diğer bir özelliği de bilet sorgulaması yaptığımda Metro Turizm biletlerinde %30 indirim olduğunu görmemdi. Yani daha önce satış bayinden aldığım biletlerde zarara uğradığımı düşünmek her ne kadar beni üzse de bundan sonraki biletlerimi indirimli alacak olmak gerçekten mutlu olmama sebep oldu; çünkü önümde beni bekleyen kocaman bir Doğu Anadolu gezisi ve alacağım daha çok otobüs bileti vardı. Sözün kısası biletimi seçtim, indirim otomatik olarak ödemeye yansıdı ve kredi kartı bilgilerimi, yolcu bilgilerimi girerek biletimi kolayca aldım. Güvenli ödeme sistemleri ile de içim rahat bir şekilde yolculuk tarihim geldiğinde biletimi elden almaya gittim, otobüsüme bindim ve yolculuğumun keyfini çıkardım.

Son olarak Diyarbakır’a gitmeden önce neler yapabileceğime dair zaten bir rota çıkarmıştım kendime ama yine de govego’nun blog sayfası da bana yol boyunca eşlik etti diyebilirim. Sadece bilet satmakla kalmayıp böyle hoş bir gezi rehberi hazırlamaları çok kullanıcı dostu geldi bana.

Sözün kısası Govego ile tıkladım ve gittim diyelim.

Bir Şehirler Arası Otobüs Yolculuğu Hikayesi

Yolculuk yapmak, yeni yerler keşfetmek ve bu sırada tabii ki yeni insanlarla tanışmak, yeni lezzetler tatmak,…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Bilgilendirme için teşekkürler…GOVEGO sitesini bende daha önce Acun ILICALI programlarinda verilen reklamlardan duymuştum ama siteye girip inceleme firsatim olmamişti..sayenizde siteyi az önce ziyaret ettim, inceledim, beğendim..

Yorumunuz?