Beypazarı

7 Temmuz 2009 · Zehra Arslan

Son yıllarda yıldızı parlayan Beypazarı Ankara’ya sadece 100 km mesafede. Buraya Istanbul’dan kendi aracınız ile gelmek isterseniz Sincan – Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Ayaş-Beypazarı yoluna çıkmalısınız. Istanbul’a olan uzaklığı 320 km. Ankara’dan gelmek isteyenler için ise geliş daha kolay. Ankara Etlik Otobüs Terminalinden (eski garajlar) her saat başı, Akköprü Migros’tan yarım saat arayla otobüs ve minibüsler hareket etmektedir. Ankara’dan, Beypazarı’na giden bir kaç firmanın isim ve telefonlarını aşağıda göreceksiniz. Beytaş: (312) 341 2223 – 24, Lider Beypazarı: (312) 341 9673 – 74, Lüks Beypazarı Seyahat: (312) 342 1500 – 01, Avrupa Turizm Seyahat: (312) 384 6767.

Öncelikle Beypazarı halkının oldukça medeni ve güler yüzlü olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü Anadolu’nun bir çok yerinde fotoğraf makinasını görünce insanlar kaçarken burada insanlar güleryüzle poz veriyorlar. Son yıllarda en büyük gelirleri turizm ve onlar bunun farkında oldukları için gelen insanlara oldukça güler yüzlü davranıyorlar.

Beypazarı’nın içine girmeden önce her yerde olduğu gibi burada da aynı isimle anılan Hıdırlık tepesine uğrayıp yukarıdan eski ve yeni Beypazarı’nı tepeden görmelisiniz. Fotoğraf çekmek için sabah gün doğumunda burada olmak doğru olur güneş tam karşıdan Beypazarı’nın o güzelim ahşap evlerini aydınlatıyor.

Bundan 7-8 yıl öncesine kadar burada terk edilmiş ve yıkılmak üzere olan evler vardı. Ancak son yıllarda Beypazarı eski belediye başkanı Mansur Yavaş’ın  büyük gayretleri ile bu evler tamir edilmiş ve kullanıma açılmış durumda. Bunun için halkın cebinden para çıkmamış. Mansur bey çok iyi bir iş başarmış. Onarılan konakların bir kısmı bugün restoran ve butik otel olarak kullanılıyor. Genelde Alaattin Sokak üzerinde yer alan bu yerlerde birşeyler yemek gerçekten büyük keyif, hem güzel bir atmosfer, hem de lezzetli yiyecekler buluyorsunuz.

Beypazarı turizmden para kazanırken geleneklerinden de kopmamış. Hala yorgan imalatçılığı, ayakkabı imalatçılığı, dokumacılık gibi geleneksel el işleri ile tarihe sıkı sıkıya bağlı. İmaret meydanındaki dükkanlarda hala bu geleneksel işlerle uğraşan el sanatları üreticilerinin bazılarını göreceksiniz.  Önemli gelir kaynaklarından biride gümüş imalatçılığı. Gümüş atölyelerini dolaşarak telkarinin nasıl yapıldığını görüp kendinize uygun fiyatlı gümüş alabilirsiniz. Buradaki atölyeler genelde Istanbul mağazalarına toptan iş yaptıklarından biraz daha uygun fiyatlı gümüş bulabilirsiniz. Görmeniz gereken yerlerden biride Beypazarı halk evi. Burası müze ev olarak kullanılan, zaman zaman sergilerin açıldığı ve seminerlerin düzenlendiği bir bina.

Beypazarı’nı gezdikten sonra, buradan İnözü vadisine geçebilirsiniz, 4 km lik İnözü vadisi oldukça ilginç. Vadide 100 ün üzerinde kuş türü  ve 60 ın üzerinde değişik kelebek türü yaşamakta. İnözü balık sırtı şeklinde görünen dik kayalardan oluşmuş. Kayaların içine oyulmuş tarihi mağaralar var. Bu mağaraların antik çağda konut olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Ancak bu bölgede maalesef bugüne kadar kapsamlı bir bilimsel çalışma yapılmamış. İnözün’de bölgenin yemeklerini tadabileceğiniz bir kaç restoran mevcut.

Akşam yemeği için size tavsiyem incecik sarılmış ve taş fırında güveç içinde pişirilmiş etli ev dolmaları olacak. Yemeğin üzerine de çok iddialı oldukları, 80 kat ince yufkadan yapılmış Beypazarı baklavasından yemeniz. Burada kaldığınız sürece bu ikisinden vazgeçemeyeceksiniz. Aralarda atıştırmalık olarak ise tüm fırınlarda bulabileceğiniz, Beypazarı Kurusu’nun mutlaka tadına bakmalısınız. Tereyağ ile taş fırında yapılmış bu gevrekler tazeliğini, 1 yıl gibi çok uzun bir süre bozulmadan saklanabiliyor. Ağızda çok güzel bir tat bırakıyor.

Burada sıkça karşınıza çıkacak olan başka bir yiyecek de havuç. Beypazarı Türkiye havuç ihtiyacının %60 ını temin eden bir merkez. Bu yüzden burada havuç suyu, havuç reçeli, havuç lokumu gibi havucun değişik varyasyonlarını tadabilirsiniz. Beypazarı maden suyu da oldukça meşhur. Bölge oldukça kaliteli bir maden suyu rezervine sahip.

Konaklamak için size Akşemseddin Oteli tavsiye edebilirim. Kişi başı fiyatları kahvaltı dahil 35 tl civarında. Temiz rahat edebileceğiniz tam Beypazarı belediyesinin karşısında bir otel. Böyle bir yerde, konaklarda kalmak istiyorum derseniz size Memişzade Konağı, İpekyolu Konağını tavsiye edebilirim. Bu konaklar butik otel oldukları için fiyatları otelden biraz daha yüksek. Fakat her biri ayrı bir güzelliğe sahip otantik yerler. Beypazarı otelleri veya herhangi başka konuda bir sorunuz olursa Belediye Turizm Bürosu size yardımcı olacaktır. Telefonu 0312 762 25 10

Geri dönüş yolunuzda Beypazarı’na 30 km olan Nallıhan’a mutlaka uğramalısınız. Hatta fotoğraf çekiyorsanız buraya mutlaka sabah erken saatte gidip sessizliğin içinde kuş seslerini dinlemenizi ve günün ilk saatlerindeki uyanışını fotoğraflamanızı öneririm. Burası Türkiye’nin sayılı kuş cennetlerinden bir tanesi. Bu cennet farklı zamanlarda konup göçen yaklaşık 168 çeşit değişik kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Nallıhan sulak ve ağaçlık bir bölge aynı zamanda bozkır, kayalık ve çamur düzlüklere sahip olduğundan pek çok canlı türünün burada beslenmesi ve barınması için ideal bir ortam. İlkbaharda ve sonbaharda kuşların göç yolu üzerinde bir bölge olduğu için bu dönemlerde kuş çeşitliliği bir hayli fazladır. Jeolojik olarak da sarı, kahverengi ve kırmızı tabakaların tepelerin üzerinde bir araya gelmiş olması bu manzaraya ayrı bir görsel güzellik katıyor.

Kuş cennetinden başka, Nallıhan, Emrem Sultan Köyü’nde Yunus Emre’nin Hocası olarak bilinen erenlerden Taptuk Emre’nin türbesi yer almakta. Nallıhan Oyaları’nı, Beydili ve Çamalan Köyü el dokumlarını ve Döğmeci Köyü’nde çam ağacından yapılan su fıçılarını da Türkiye çapında tanıtmak istiyor.

Beypazarı

Son yıllarda yıldızı parlayan Beypazarı Ankara’ya sadece 100 km mesafede. Buraya Istanbul’dan kendi aracınız ile gelmek…

azgezmis.com

Yorumlar

 • İyi günler,
  Beypazarı Otobüsleri en son nereye kadar götürüyor ? İnözü vadisine nasıl geçebilirim,kendi arabam yok.

  • Büşra Hanım, biz araçla gittiğimiz için İnözü Vadisine giden araç var mı bilmiyorum. Şehirlerarası otobüsler Beypazarı içinde bırakıyorlar. Ancak İnözü Vadisinde lokantlar var mutlaka oraya giden bir araç bulursunuz. En iyisi gittiğinizde sormanız olur.

 • otobüs seferleri kaçta başlıyor ve nereden binebiliriz

  • Uğur Bey
   Beypazarı’na ulaşım için; Ankara´da bulunan Etlik Otobüs Terminali´nden (Eski Garajlar) saat başı, Akköprü Migros´tan yarım saat arayla otobüs ve minibüsler hareket ediyor. Beypazarı Halk Otobüsleri: 0312 763 2006 – Ankara Ofis : 0312 341 22 23-24

 • Beypazarindan en son saat kacta ankaraya araç var biliyor musunuz ?

  • Tuğba Hanım,malesef son otobüs saati hakkında bilgim yok.

 • beypazar ilçeşi cok güzel bir yerdir yaşam farkı güzel bir yerdir arkadaşlar her kezin gitmesini isterim gezin görün oraları bir taha geri gelmeye bilirsiniz

 • biz güünübirlik gitmek istiyoruz pazar günü.ama nasıl gitceğimizi bilmiyoruz. bilen var mı kızılaydan????

 • bilmez olurmuym hakan kardeş beytaş 1972 yılda kuruldu eskiden cekdiklerimi ben bilirim beypazar halkına ilik yap kötülüyü gör kötülük yap iyiliyi gör

 • öncelikle buradan herkeze slm ben karslıyım taha önce ailem ankara beypazar ilçesine gelmişler daha önceden benim dogduyum yer beypazar ilçesi evet beypazarı cok güzel bir yerdir inanki yaşam bir farkılıdır beypazarında hava suyu insanları cana yakın biridir bir zamnlar dogduyum yer inanki cünkü anenm baban orada vefat etiler aile kabristanımız beypazarında her3 ayda bir giderim beypazarına cünkü dogduyum yerdir unutamıyorum ben beypazarını işlaaalh orada ölmeyi nasip etisinler orada beni gömsünler canım beypazarı seni cok özledim

 • valla beğenmedim desem yalan olur gerçekten muhteşem yerler:)

 • Lüks beypazarına ılk once demek ısdedıklerımm sımdı LÜKs ve Lider beypazarı olmasaydı öbur fırmalar muhakak 10 lıra yapacaktıonların olması beypazara hızmet ıcın faydalarınızı beklemek tedeır ama bunu beypazar halkın yarısı bılmıyoo beytas eskıden su ısteyınce mavınden catladın mı bekle begenmedıklerını atar otobusten ama sımdı gelece baktımızda ısler karıstı we karsısına 4 fırma acıldı sımdı ıse eskıyı duzeltmek we halka hızmet ama nasıl bı hızmetse ucretlerı 5 mılyondayken 8 cıkarmak ıcın elınden gelen hılelerı kulanıyo uzlasmaya mesala kıralık arabların zararına ıyı saatlerın kendısınee kkotu saatler ıse kıralıkların bu hakmı sızce yorumunuzu beklıyorum… ?

 • bu kadar resmi olmanıza gerek yok. heralde çooooooook derken çok beğendiğinden öyle yazmış…. :S

 • bence çok güzel çok uygun da ama ben çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkk beğendim

  • Şeyma hanım,

   çok kelimesini uzatarak yazmanız herhalde çok beğendiğinizi ifade ediyor. Beypazarı gerçekten çok güzel bir yer.

Yorumunuz?