Atina’da ve Selanik’te Gezebileceğiniz Yerler

12 Ekim 2016 · Hakkı Ceylan

Yeni keşfedilen yerlerin heyecanını yaşamak, farklı lezzetler tadabilmek ve farklı kültürleri görebilmek isteyenler için yurt dışı seyahatler oldukça ilgi çekiyor. Yunanistan, hem yakın olması hem de yemeklerin lezzetli oluşu ve en önemlisi fiyatların oldukça uygun olması nedeniyle oldukça cazip bir ülke. En çok ziyaret edilen şehirleri ise Atina ve Selanik.

Yurt dışına turlara katılarak gitmek birçok tatilcinin tercihi. Hem daha planlı olması hem de yemek yenecek, konaklanacak yerlerden, gezilecek yerlere kadar düzenli bir program sunması turlara olan ilgiyi artırıyor. Yunanistan turları içerisinde en çok tercih edilen yerler arasında olan Atina ve Selanik’i görmek isteyenler için oldukça cazip seçenekler sunuluyor.

Atina’da ve Selanik’te seyahatiniz sırasında nereleri görebilirsiniz?  Biraz bahsedelim. 

Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina’da gezilecek yerler özellikle tarih ve mitolojiye meraklı olanların oldukça ilgisini çekecektir. Atina seyahati sırasında Akropolis Parthenon ve müze gezisi sonrasında, Syntagma Meydanını (anayasa), Parlemento’yu, Antik Akademi’yi, Antik Kütüphane’yi, Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni, Arkeoloji Müzesi’ni, Omonia Meydanı’nı ve Monastraki meydanı gezebilirsiniz.

Atina’da gezilecek yerlerin en başında gelen yerlerden biri olan Acropolis “Yüksek şehir” anlamına geliyor. Propylaea Akropolis’in giriş kapısı. Akropolis’in en tepe noktasında M.Ö. 5. yüzyılda ünlü Yunan siyasetçi Perikles tarafından yaptırılmış olan Parthenon bulunmakta. Akropolis’in içindeki en büyük ve gösterişli tapınak olan Parthenon tapınağı şehrin koruyucu tanrıçası olarak kabul edilen Athena adına yapılmış. Atina’nın mitolojik kralları Erectheus ve Cecrops için yapılan Erechteion Tapınağı ise Akropolis’in en kutsal bölgesinde bulunuyor.

Akropolis’ten çıkarılan tüm antik eşyalar ile heykeller hemen girişinde yer alan Akropolis müzesinde sergileniyor. Birinci katta Akropolis’in yamaçlarından çıkarılan tarihi eserler bulunan müzenin 2. ile 3. katı arasında bulunan ara katında müze mağazası ve restoranı yer alıyor ve En üst katta ise, çepeçevre Parthenon’un çatısında yer alan heykel ve resimlerden kalanlar sergileniyor.

Syntagma Meydanı, Yunanca’da “Anayasa Meydanı” anlamına gelir ve mermer merdivenlerle Amalias Caddesi’ne uzanır. Meydanın doğusunda Yunan Parlamentosu yer alır. Eskiden kraliyet sarayı olan parlamentonun önündeki meçhul asker anıtı önünde bekleyen Efsun askerlerinin adeta bir şov havasında gerçekleştirdikleri nöbet değişimi buraya gelenlerin oldukça ilgisini çekmekte.

Mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri olan Selanik’te de gezilebilecek yerlerin sayısı oldukça fazla. Selanik ziyareti sırasında ise, Selanik Kalesi, Atatürk Evi, Beyaz Kule, Fuar Meydanı, Kordon, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan’ın en büyük Katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli görülecek yerler arasında yer alabilir.

benkactim

Beyaz Kule, Selanik’te bulunan ve şehrin sembollerinden sayılan bir kule olup, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1571-1575 yılları arasında inşa edilmiş. Aya Dimitri Kilisesi (Kasımıye Camisi), Selanik’te şehrin koruyucusu Selanikli Aziz Dimitri’ye adanmış olan Bizans devrinden kalma bir kilisedir. Gezilmesi gereken en önemli yerler arasında yer alan Atatürk Evi Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği yer olan ve bugün müze olarak kullanılan Selanik’te ki evidir.

Yunanistan turları hakkında daha detaylı bilgi almak için http://www.benkactim.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Kasım, Aralık ve Şubat aylarında düzenlenecek olan Yunanistan turlarından biri sizin de tatil seçenekleriniz arasında yer alabilir.

Atina’da ve Selanik’te Gezebileceğiniz Yerler

Yeni keşfedilen yerlerin heyecanını yaşamak, farklı lezzetler tadabilmek ve farklı kültürleri görebilmek isteyenler için yurt dışı…

azgezmis.com

Yorumunuz?