Yurtdışı seyahatlerinizde karşınıza çıkabilecek beklenmedik harcamalar

3 Şubat 2015 · Hakkı Ceylan

Yurt dışına seyahat etmek her insana heyecan ve mutluluk verir. İş ya da tatil için  yapılan seyahatlerden önce herkes tüm hazırlıklarını tam olarak yerine getirmeye ve seyahat süresince karşılarına çıkabilecek beklenmedik durumlara karşı  önlemlerini almaya çalışır. Fakat tedbirli de olsanız, daha önce bildiğiniz bir ülkeye gidiyor da olsanız bazen olaylar kontrolünüz dışında gelişebilir ve karşınıza ummadığınız giderler çıkabilir.

Örneğin havaalanından otelinize ya da kalacağınız yere varmak için ulaşım giderinin düşündüğünüzden fazla olması, bir dolandırıcılık sonucu nakit paranızı kaybetmek, kiralamış olduğunuz mekanın daha önceden bilmediğiniz depozito gibi giderlerinin bulunması ve buna benzer başka beklenmedik giderler karşınıza çıkabilir. Bu tip durumlarda yanınızdaki nakit parayı ya da banka hesabınızdaki miktarı harcadığınızda seyahatinizin geri kalan kısmında maddi olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz. Elbette sorunu halletmek için hemen çözüm düşünmeye başlarsınız. Bu çözümleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kredi kartları yurt dışına çıkıldığında her yerde kabul edilen bir tür para işlevi görürler.  Yurt dışı seyahatlerde kullanım açısından pratik olabilirler ve beklenmedik masraflarla başetmenizi sağlayabilirler. Cüzdanınızın çalınması durumunda özel kredi kartlarının sunduğu acil nakit ihtiyacı ve acil kart yenileme hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Acil sağlık harcamaları da seyahatinizde başınıza gelebilecek kötü durumlardan biri olabilir. Bunun için seyahat sigortası yaptırabilirsiniz, veya seyahat ödemelerinizi kredi kartınızla yaptıysanız, kartınızın sunduğu sigorta özelliğini kullanabilirsiniz. Beklenmedik durumlar için kredi kartı uygun bir çözümdür ve seyahate çıkmadan mutlaka hazırlık aşamasında düşünülmesi gerekir.
  • Öncelikle ailenizden ya da arkadaşlarınızdan borç para almak aklınıza gelebilir. Fakat banka havalesi ile yapılacak bu gönderinin birkaç günü bulması kaçınılmazdır. Bu süre zarfında tatilinizin ya da iş seyahatinizin nasıl ilerleyeceği bir problemdir.
  • Online para havale eden şirketler ise paranın anında elinize geçmesini sağlarlar. Bu oldukça  pratik bir yöntemdir. Bu sistemle aile üyelerinizden ya da arkadaşlarınızdan birinin adresi ile, fazla detaya gerek kalmadan isime para havale yapabilirsiniz. Aynı şekilde arkadaşlarınız ya da aileniz de sizin adınıza birkaç dakika içerisinde para gönderebilirler ve bu şirketlerin anlaşmalı olduğu her hangi bir bankadan paranızı alabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için bir adres göstermeniz gereklidir.
  • Birlikte  seyahat etiğiniz arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Böylece ondan borç para alarak sorunuzu halledebilirsiniz. Arkadaşınız size yardımcı olmak isteyip  borç para verdiğinde bu kez geziniz sırasında ikinizin de maddi zorluğa girmesi riski doğacaktır. Ama arkadaşınız yeterince hazırlıklıysa ya da yanında yetecek kadar nakit parası varsa sorun ortadan kalkabilir.
  • Yurt dışındayken erişebildiğiniz bir birikim hesabınız varsa bunu da kullanabilirsiniz. Bu hesap için kullandığınız banka kartınızla dilediğiniz bir ATM’den hesabınızdaki parayı çekebilirsiniz. Böyle bir hesabınız var ama hesabınızda yeterli paranız yoksa bu durumda eğer varsa kredi kartınızı da kullanabilirsiniz.
Yurtdışı seyahatlerinizde karşınıza çıkabilecek beklenmedik harcamalar

Yurt dışına seyahat etmek her insana heyecan ve mutluluk verir. İş ya da tatil için  yapılan…

azgezmis.com

Yorumunuz?