Yurtdışı Seyahati İçin En Uygun Dönemler

15 Ekim 2016 · Hakkı Ceylan

Yurtdışı seyahatleri artık gelişen iş ilişkileri ve turların ekonomik fiyatları ile birlikte daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Zorunlu bir durum olmadıkça tatil planlamalarında yurtdışı seyahati için en uygun dönemlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde tatil planlamasında yapacağınız yanlışlar ciddi sorunlara yol açabilecektir. Herhangi bir sorun yaşamamak adına bu tür detaylara dikkat ederek, seyahatinizi sorunsuz bir hale getirebilirsiniz. Mevsimlere özel yurtdışı turları da ilginizi çekebilir. Turlar genellikle her dönemde yapılsa da bazen ülkenin en güzel olduğu mevsime özel düzenleniyor. Belirlemiş olduğunuz dönemdeki yurtdışı turlarını incelemek için bu siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

santorini-azgezmis-yunanistan3

Yurtdışı seyahati için en uygun dönemler için kişilerin öncelikli olarak göz önünde bulundurması gereken nokta hangi bölgeye gidileceği ve nasıl bir tatil planının uygulanmak istediğidir. Her yerin özellikle gezilmesi için uygun hava şartlarının olacağı dönemler tercih edilmelidir. Üstelik benzer durum sadece yurtdışı için değil, Türkiye’deki gezileriniz için de geçerli. Temmuz ayında yapılacak bir Güneydoğu Anadolu turu sıcak nedeniyle sağlığınızı dahi etkileyebilir. Ya da İskandinav bölgelerinde kış aylarında gitmeniz sizi zorlayacaktır. Bu nedenle yapılacak etkinlik ve gezilecek bölgelere göre doğru bir dönem tercih edilmelidir.

Festivalleri Es Geçmeyin!

Yurtdışı seyahati için en uygun dönemler noktasında dikkat edilecek diğer bir detay ise mevsim kadar önemli olan festival gibi önemli tarihlerdir. Bu bakımdan özellikle festival gibi etkinliklere katılmak istiyorsanız, özellikle bu festival tarihlerini denk getirmeniz gerekecektir.

Ocak Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Ocak ayı içerisinde tatil seçenekleri genelde Avustralya ve Yeni Zelanda’ya yoğunlaşır. Aspen gibi soğuk bölgelere giderek kış tatili yapabileceğiniz gibi sıcak bir tatil için Phuket bölgesi tercih edilmelidir.

Şubat Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Şubat ayında tatilde sıcak bölgelere gitmek istiyorsanız yine güney küreden bir seçim yapmanız gerekecektir. Bu dönemlerde kuşkusuz tüm ilgi Dubai’de olduğundan dolayı bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Soğuk bölgeler için ise Fransa ya da Bulgaristan gibi bölgelerdeki kayak merkezlerine gidebilirsiniz.  Türkiye’de aynı zamanda eğitimde tatil dönemi olduğu için aile, genelde sıcak bölgelere küçük bir tatil yapmayı tercih eder. Etkinlikleri kaçırmak istemeyenler için ise bu aylarda Venedik’te maske festivali yapılır.

Mart Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Mart ayında mevsim geçişleri görülmeye başlar. Özellikle Avrupa’nın güney bölgelerindeki sıcaklıkların artması ile birlikte bu bölgelerdeki turistik hareketlilik de daha artmaktadır.  Barselona, Roma ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Denizden vazgeçmeyenler ise Goa için bilet alabilir. Etkinlik için ise Hindistan’daki Holi Festivali kesinlikle es geçilmemelidir.

Nisan Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Güney ve Orta Amerika’nın canlandığı bu mevsimlerde kişiler için cazip seçenekler yaratılmıştır. Bu bakımdan sıcak, yazın müjdeleyicisini Amerika’da yakalayabilirsiniz. Sharm El Sheikh gibi bölgeler yine tatil isteyenler için cazip seçenektir.

Fas-_orocco_Merzouga.jpg

Mayıs ayında yurtdışında nereye gidilebilir?

Mayıs aylarında daha çok Avrupa turları tercih edilmektedir ve siz de bu tur seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Mayıs Türkiye’de tatil için erken bir dönemdir. Fakat küçük bir kaçak için Avrupa en ideal yerlerden birisi olacaktır. Cannes (Fransa) Festivali ile de yine festival keyfi yaşanabilir.

Haziran Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Lankawi bölgelerinde kum, güneş ve deniz üçlüsünü yakalayabileceğiniz Haziran ayında Kuzey bölgeler de gezi için idealdir. Singapur alışveriş festivali yine bu aylarda en çok ilgi gören etkinlikler arasında yer almaktadır.

Temmuz Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Rodos, Kos, Symi Temmuz itibari ile Türkiye’den de yoğun bir ilgi görmektedir. Hem tatil ve deniz hem de Yunan lezzetleri için bu bölgeleri tercih edebilirsiniz.  Avrupa’nın pek çok noktasında tatil için cazip teklifler size sunulacaktır. Bu mevsimlerde özellikle Amerika’nın pek çok bölgesinde fırtınalar görülür. Bu bakımdan ziyaret sırasında bu tür detaylara da dikkat edilmelidir.

Ağustos Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

İskandinavya’yı ziyaret etmek istiyorsanız en ideal ay Ağustos’tur. Bu bölge dışında Trans-Sibirya turu, Baltık Fiyortları turu gibi farklı tur seçenekleri de değerlendirilebilir.

Eylül Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Londra Eylül ayında daha az yağış aldığı için gezilecek en iyi dönemlerinden birisidir. Tayland, Amerika, Venezuella gibi bölgeler de yine yurtdışı için tercih edilebilecek yerlerdendir. Venedik Film Festivali ve Almanya Münih Oktober Fest en dikkat çeken etkinliklerdendir.

Ekim Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Uzak Doğu’ya gitmek istiyorsanız, Ekim ayları ideal olacaktır. Hindistan başta olmak üzere civar bölgeleri ziyaret edebilirsiniz.  Avrupa bölgelerinde kış öncesinde son turlar da yapılabilir.

Kasım Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Kasım ayında da Uzak Doğu etkisi sürer. Bu bakımdan yine bu bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgelerin dışında ise Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezuella bölgeleri de yine tercih edilebilecek yerler arasındadır.

Aralık Ayında Yurtdışında Nereye Gidilebilir?

Aralık ayı, Güney Amerika için yazın başlangıcıdır ve en güzel, keyifli tatiller için ideal noktalardan birisi olan Güney Amerika Aralık’ta mutlaka gezilmelidir.

Yurtdışı Seyahati İçin En Uygun Dönemler

Yurtdışı seyahatleri artık gelişen iş ilişkileri ve turların ekonomik fiyatları ile birlikte daha fazla kişi tarafından…

azgezmis.com

Yorumunuz?