Yeni Bir Keşif: İslami Oteller

6 Şubat 2016 · Hakkı Ceylan

İslami Oteller, Antalya’yı ve Akdeniz Bölgesini tatil yapmak için tercih edenlere merhaba diyen, alternatif bir tatil anlayışı ile donatılmış. Antalya, Alanya, Akdeniz bölgesi; Türkiye’nin turizmde can damarı denecek bölgelerin başında geliyor. Turizmde erken rezervasyon dönemi başlamışken, Antalya’da bu seneki durum nedir, kısaca bakalım.

otell1

Antalya Hakkında

Antalya Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. Akdeniz Bölgesinde, Toroslar ile Antalya Körfezinin arasında kurulmuştur. Batısında bulunan Muğla ile birlikte Türkiye’nin turizm lideri şehirlerinin başında gelmektedir. Buna oranla da şehrin ekonomisi, turizm ve ticaret ile gelişerek ülkemizin beşinci büyük ili olmasını sağlamıştır.

Antalya dört mevsim turizm tesislerinin ve olanaklarının olduğu bir ilimizdir. Kültür turizminden kış turizmine, spordan alternatif turizme her türlü seyahat ve tatil imkanına sahip olan şehir tüm dünya halklarının buluşma noktası haline gelmiştir.

Bu yaz yurt dışından ülkemize gelecek turist sayısındaki azalma Antalya’da herkesin dikkatini çeken bir sorun haline gelmiş. Bu nedenle hem fiyatlarda hem de hizmet içeriklerinde yurt içi pazarına yönelik değişiklikler yapılıyor. İşte tam bu noktada bizlerin de bu sene keşfetme şansı bulduğumuz ve özellikle bu yıl kedini çok daha fazla geliştireceğine inanılan İslami tatil yerlerini değerlendireceğiz.

İslami Tatil Nedir?

Antalya’nın ve Akdeniz Bölgesi’nin geniş bir bölümünde bu turizm kolunun yansımalarını görmek mümkündür. İslami tatil adında da anlaşılacağı üzere İslami şartlara uygun bir şekilde emir ve yasaklar göz ardı edilmeden yapılan tatil türüdür. Bu tatil türünde hizmet veren İslami oteller sunumlarında alkolsüz içeceklere, helal yiyeceklere, bay bayan ayrı yüzme ve dinlenme alanlarına özen göstererek hizmet vermektedirler.

İslami otellerde düşünüleceği gibi katı kurallar yoktur. İsteyen istediği tatili gönlünce yapmaktadır. Normal otellerden tek farkı bu otellerin insanların inanç değerlerine saygı duyarak hazırladığı konseptlerdir.

otell0

İçerik Açısından İslami Oteller

Helal tatil anlayışıyla hizmet veren otellerde öncelik muhafazakar kesimin arzu ve istekleri olmuş. Büyük otellerde bay bayan ayrı plajlar mevcutken, daha küçük İslami otellerde hanım ve beylerin havuzları ayrılıyor. Böylece bayanların, denizde yüzerken yabancı erkeklerin çevrelerinde olmalarından rahatsızlık duymaları engellenmiş oluyor. Aynı şey erkekler için de geçerli tabi. Eşlerinin rahatça tatil yapabilmelerini arzulayan beyler tesettür otelleri sayesinde gönülleri rahat bir şekilde dinlenebilmekteler. Spa, hamam, sauna gibi birçok alan da bu şekilde düzenlenmiş durumda.

Dini şartlar dikkate alındığında bazı yiyecek ve içeceklerin haram olması nedeni ile muhafazakar ailelerce birçok otelde rahatsızlığa neden olan bu durum, muhafazakar otellerde mevcut değil. Domuz eti ve köpek eti gibi yiyecekler tüketilmediği gibi, içecekler de alkolsüz olarak servis edilmekte.

Ayrı kullanım alanları olduğu gibi ortak kullanım alanları da mevcut tabii. Ailelerin birlikte vakit geçirebileceği restoranlar, kafeler, bahçeler, açık veya kapalı birçok alan mevcut. Böylece aile bireyleri hem ayrı olduklarında hem de birliktelerken doyasıya eğlenip huzurlu vakit geçirebiliyorlar.

İslami Oteller Nerelerdeler?

İslami oteller daha önce de belirttiğimiz gibi Akdeniz Bölgesinin, özellikle Antalya’nın birçok bölgesinde karşımıza çıkıyor. Siz de dini şartlara değer veriyor ve yaz tatilinizi bu içerikte hizmet veren İslami tatil yerlerinde konaklayarak geçirmek istiyorsanız; buradan tüm İslami otelleri inceleyebilir ve istediğiniz otele istediğiniz tarihte gidebilirsiniz.

Yeni Bir Keşif: İslami Oteller

İslami Oteller, Antalya’yı ve Akdeniz Bölgesini tatil yapmak için tercih edenlere merhaba diyen, alternatif bir tatil…

azgezmis.com

Yorumunuz?