Vik Köyü, İzlanda

18 Ağustos 2014 · Zehra Arslan

İzlanda başlı başına masal diyarı gibi bir ülke. Bugüne kadar gördüğüm yerler arasında, Norveç’den sonra beni en çok etkileyen yer oldu. Görüntüler insana sanki bu dünyanın dışında bir yerde gibi hissettiriyor. Bir anda karlar içinde bir buzul gölünün kenarındasınız bir anda buzlarla kaplı deniz kenarındasınız ve önünüzde foklar yüzüyor, 50 kilometre gittikden sonra birden önünüze sıcak sular fışkırtan bir gayzer çıkıyor. Tam bir tezatlar ülkesi ve böyle olması da son derece keyif verici.

izlanda-vik-koyu

Vik Köyü bazı dizilerin ve filmlerin çekildiği oldukça meşhur bir yerleşim yeri en son Game Of Thrones dizisinde ve Noah filminde gördüm bu köyü. Vik’e gelmeden önce uğramanız gereken bir başka yer var. Köye tepeden bakıp fotoğraf çekebileceğiniz ve Vik’e giderken yol kenarında tabelasını göreceğiniz Dyrholaey. Buradaki kayalıkların üzerinde tam bir gün geçirebilirsiniz. Çünkü hava şartları sürekli olarak değişiklik gösteriyor. Bulut geliyor, o gidiyor yerine sis geliyor, kar yağmaya başlıyor, sonra birden güneş açıyor. Her anını çekmek isterseniz tam bir gününüzü hemde hiç farkına varmadan burada harcayabilirsiniz. Burada yemek yiyecek bir yer yok yanınıza birşeyler almayı ihmal etmeyin.

izlanda-vik-koyu

Vik Köyü İzlanda’nın güneyinde ve Reykjavik’e 180 km civarında. Buraya 1 nolu yoldan gelebilirsiniz. Zaten İzlanda’da çok fazla yol yok. 1 nolu yol ana yol ve bütün İzlanda’nın etrafını dolaşıyor. İç kısımlarda girilemeyen bölgeler var volkanik olduğu için tehlike arz ediyor, bu bölgelere giriş yasak. Hatta çoğunlukla anayoldan biraz saptığınızda yollar hemen toprak oluyor ve macera başlıyor. Arabanız saplanabilir ki bizim aracımız saplanıp kaldı. Etrafda insan görmek oldukça nadir bir durum olduğundan yardım almanız zor olabilir. Bu nedenle 1 nolu yoldan çıktığınızda gittiğiniz yollarda dikkatli olmanızı öneririm. Hele de bizim gibi kış ayında gittiyseniz, birden tipi başlayabilir ve yolda bir başınıza kalabilirsiniz.

izlanda-vik.koyu

Vik köyündeki kayaları fotoğraflamak için plajına inmeniz gerekiyor. Yaz mevsimi çok kısa olduğu için bu plajı çok uzun süreli kullanamıyorlar. Zaten kullanacak insan sayısı da oldukça az. Vik’de yaklaşık 3000 kişi yaşıyor. Tüm İzlanda’da kilometre kareye düşen insan sayısı çok az zaten. 2014 nüfusu yaklaşık 325.000 kişiden ibaret. Bu güzel köyde yaşayan insanları tehdit eden bir yanardağ var. Ancak Katla yanardağı, İzlanda’da sık rastlandığı gibi Myrdals buzulunun altında yer alıyor. Yanardağ en son 1918 yılında faaliyet göstermiş. Buzulların altında yanardağ olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Çok sıcak ve çok soğuk bir aradalar.

izlanda-vik-koyu

Köyde görebileceğiniz yerler arasında Vik kilisesi var. Kilise tepeden köye bakıyor. Ben size oradan fotoğraf gösteremeyeceğim. Gittiğimizde tipi olduğu için oraya ulaşamadık malesef. Vik Köyünü bir göz görüp döndük ama güzel bir havada Dyrholaey’de saatlerce fotoğraf çektik. Burada gördüğünüz tüm fotoğraflar oradan. Bu güzel ülkeye umarım bir kaç kere daha yolum düşer ve Vik Köyünün fotoğraflarını sizlerle paylaşırım. Son bir not İzlanda’nın muhteşem kuşları hakkında, kış aylarında Vik’de bir çok kuş göreceksiniz ancak yaz aylarında giderseniz Puffinleri görme şansınız var. Ben size onların fotoğraflarını da gösteremeyeceğim malesef. Çünkü kış aylarında orada olmuyorlar kıyıdan açıkda yaşadıklarını öğrendik. Portakal renkli kocaman gagaları ve dosthane yaklaşımları ile muhteşemler. Listede bir kere de yaz ayında gidip Puffinleri fotoğraflamak var.

Vik Köyü, İzlanda

İzlanda başlı başına masal diyarı gibi bir ülke. Bugüne kadar gördüğüm yerler arasında, Norveç’den sonra beni…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Selam, İzlanda ve Norveç ile ilgili yazılarınızı çok keyifle okuduk. Gerçekten çok açıklayıcı yazılar olmuş teşekkür ederiz:) Bizim şu anda 6-11 Şubat Oslo uçak biletimiz var. Kendimize tam bir rota hazırlayamadık. İki ülkeyide görmüş birisi olarak size bir şey sormak istiyorum. Hem kuzey ışıklarını görmek istiyoruz hem de gündüz gezip görebileceğimiz yerler olsun istiyoruz. Baktığımda İzlanda’da gideceğimiz aylar için gündüz gezebileceğimiz yerlerin araba kiralayarak daha fazla olduğunu görüyorum. Ama kuzey ışıkları için çok fazla bir rota göremiyorum. Tromso’ ya gidersek de gündüz yapılacak aktivitelerin çok fazla olmadığını gözlemledim. Ama kuzey ışığı rotaları çok daha fazla. Siz nereyi önerirsiniz? Teşekkürler şimdiden:)

    • Merhaba Yasemin Hanım, Tromso’ya giderseniz neredeyse kuzey ışıklarını görmeniz garanti diyebilirim. İzlanda’ya giderseniz her gün gördüğünüz her şeye şaşırabilirsiniz ama kuzey ışıklarını belki görürsünüz. İzlanda için evet mutlaka araç kiralamanız gerekir.

Yorumunuz?