Jokulsarlon Gölü ve Vatnajökull Buzulu, İzlanda

20 Mart 2014 · Zehra Arslan

Jokulsarlon Gölü ve Vatnajökull Buzulu İzlanda’da birbirinin içine girmiş mekanlar diyebiliriz. Jokulsarlon bir göl ve Vatnajökull’da eridikce bu göle katılan bir buzul. Gölün yaklaşık 1 km kenarında ise hemen Atlas Okyanusu başlıyor. Göl başlangıçta 8 km² lik bir alanı kaplarken bugün 18 km² lik bir alanı kaplıyor. Buzul Atlas Okyanusuna daha yakın bir mesafedeyken biraz geri çekilmiş ve böylece de göl genişlemiş. Elbette buzulun geri çekilmesi demek, erimesi demek böylece gölün kapladığı alan büyümüş.

izlanda-jokulsarlon-vatnajokull-azgezmis-3

Vatnajökull buzulu 2008 yılından itibaren milli park ilan edilmiş. Milli parkın kapladığı alan 13200 km² bunun 8100 km²’si buzul. Vatnajökull avrupanın en büyük buzulu ve İzlanda’nın sekizde birini kaplıyor. İzlanda haritasına bakarsanız haritanın güney doğusunda bu buzulun büyüklüğünü görürsünüz. En ilginç yanı da bu buzulun altında yanardağ olması. Evet inanılır gibi değil ama altında yanardağ ve vadiler yer alıyor ama üst kısmı buzlarla kaplı. Bazı filmlerin bir kısmı burada çekilmiş Batman Begins, Tomb Raider ve Die Another Day bunlardan bir kaçı.

izlanda-jokulsarlon-vatnajokull-azgezmis-4

Göl deniz seviyesinde, zaten hemen yanında yer alan Atlas Okyanusu ile aynı seviyede olduğu rahatca görülüyor. Oldukça etkileyici bir yer. Büyük buz parçaları buzuldan ayrılmışlar ve akşam saatlerine kadar pek hareket etmiyorlar ancak akşam olduğunda rüzgarla birlikte bir hareketlenme başlıyor ve buzullarda hareket ederek birbirlerine çarpmaya başlıyorlar. Bazıları denize doğru yol alıyor. Gölden denize doğru gittiğinizde kumsalın tamamen buz parçaları ile kaplı olduğunu görüyorsunuz.

izlanda-jokulsarlon-vatnajokull-azgezmis-1

Bizim gibi dört mevsim yaşayan ve ülkesinde buzul olmayan insanlar için bu görüntüler gerçekten çok ama çok etkileyici. Buzun sahilde çıkardığı sesler, kuşlar, dalgalar bir de gölün içinde sürekli sağa sola gidip gelen foklar tabloyu tamamlıyor. Foklar buranın ayrı bir güzellik katıyorlar. İnsanlara yavaş yavaş yaklaşıyorlar ve siz hiç kıpırdamazsanız hayli yakınınıza geliyorlar küçük bir hareketinizle zarar vereceğinizden çekinip kaçıp gidiyorlar.

izlanda-jokulsarlon-vatnajokull-azgezmis-2

Buzulun üzerinde yürümek isterseniz veya uygun bölümlerinde kar motosikleti kullanmak isterseniz bunlar olanak dahilinde. Ancak o bölgelere normal araçlarla ulaşmak mümkün değil. Modifiye edilmiş çok yüksek tekerlek takılmış 4×4’lerle bu bölgelere ulaşabiliyorsunuz. Bu tip turların fiyatları bir hayli yüksek. İzlanda genelde oldukça pahlı bir ülke zaten, bir de böyle özel turlar isterseniz bir haftalık İzlanda tatili için uçak hariç 3000 usd civarında ödemeniz gerekir.

Jokulsarlon Gölü ve Vatnajökull Buzulu, İzlanda

Jokulsarlon Gölü ve Vatnajökull Buzulu İzlanda’da birbirinin içine girmiş mekanlar diyebiliriz. Jokulsarlon bir göl ve Vatnajökull’da…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Paylaşımlar Güzel kardeşim Devamını bekliyorum

Yorumunuz?