Uplistsikhe

12 Ekim 2012 · Zehra Arslan

Gürcistan’a kendi başınıza gitmişseniz bu kenti ziyaret etmeniz için en kısa yol Gori’den taksi ile gelmeniz olacaktır. Ancak bunu yaparken pazarlık etmeyi unutmayın. 2012 yılındaki fiyatlara göre yaklaşık 12 ila 15 dolar arasında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bir başka seçenekte otobüsle ulaşmak otobüsler Kvakhvreli köyüne kadar geliyor oradan yaklaşık 2 km yürüyerek antik kente ulaşmanız mümkün. Bunun bedeli ise tek yön için 1 dolardan az ve yol 20 dakika sürüyor.

Elbette Arkeolojik alanlar ilginizi çekiyorsa buraya gelmelisiniz aksi takdirde gelmeniz sıkıcı olacaktır. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu yerleşim yeri ilk olarak 1833’de Fransız Bilimadamı Dubois de Monpere tarafından fark edilmiş. Kazı çalışmaları 1956’da başlatılmış ancak ödenek bulmakta zorlandıkları için kazı 1990 yılında bitirilebilmiş. Burası bir mağara şehir. Yaklaşık 9,5 dönüm üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri. Eski ve meşhur İpek Yolu üzerinde yer alıyor. Antik şehre girdiğinizde ingilizce konuşan rehber talebinde bulunabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam ücret 10 – 15 dolar civarına denk geliyordu.

Mtkvari nehrinin hemen kenarında kurulmuş olan şehirde o dönemde de şarapçılık yapıldığı tespit edilmiş. Gürcü şaraplarının ünü oldukça eskiye dayanıyor anlaşılan. Şehrin tabanında balık şeklinde içki içmekte kullanılan kaplar bulunmuş. Şarapcılığın yanı sıra burada yaşayanlar balıkçılıklada oldukça ilgililermiş. Balık tutmak için yapılmış sallar kazılarda ortaya çıkmış.

Bugün mağara şehirde ayakta kalmış olan önemli yapılardan biri döneme ait kilise. Bu arada şehrin tarihinin İÖ 4. Yy’a kadar gittiği düşünülüyor. Kilise ise 13. Yy’da inşa edilmiş. Her zaman olduğu gibi ibadet yapısı şehrin en yüksek tepesine kurulmuş. Kilisenin hemen yan kısmında dallarına bir sürü bezlerin bağlandığı dilek ağacı yer alıyor. Kilisenin alt kısmında şehir sakinlerinin yaşadıkları bazı mağara alanlar göze çarpıyor. Bu alanların bir kısmında yaşarken bir kısmını da depo olarak kullanıyorlarmış. Duvarlarda genelde freskler yani duvar resimleri yer alıyormuş ancak zaman içinde kireçle kaatılarak yok edilmişler.

Her zaman olduğu gibi zengin kişilerin evleri şehir yerleşiminin orta kısmında yer alıyormuş. Kenarlarda ise halktan diğer insanlar yaşıyorlarmış. Bir kuralın antik çağda bile değişmediğinin kanıtı bütün bunlar.

Bu şehir UNESCO tarafından Dünya Mirasını Koruma listesine alınmış. Gürcistan’a geldiğinizde yakınlarındaysanız ziyaret edin diyebileceğim bir antik şehir. İçeri giriş ücreti 2012 yılında 5 Lari idi. Yani yaklaşık 3 dolar.

Uplistsikhe

Gürcistan’a kendi başınıza gitmişseniz bu kenti ziyaret etmeniz için en kısa yol Gori’den taksi ile gelmeniz…

azgezmis.com

Yorumlar

  • günleri farklı mı bilmem ama biz 3 GEL ‘e bilet aldık

    • Belki bazı günler daha indirimli olabiliyordur.

  • elinize sağlık…

    • Teşekkürler Korhan Bey

Yorumunuz?