Uçak içinde uygulanan elektronik yasağı tamamen kalktı

21 Temmuz 2017 · Hakkı Ceylan

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD uçak içinde uygulanan elektronik yasağını tamamen kaldırdığını ve Riyad’da bulunan Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nın yasak uygulamasından çıkarılan en son havalimanı olduğu belirtildi.

ABD mart ayında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki havalimanılarının bazılarından yapılan uçuşlarda cep telefonundan büyük elektronik cihazların kabin içine alınmasını yasaklamıştır. Kararın gerekçesi olarak kabine alınan elektronik cihazlara bomba yerleştirilmiş olabileceği gösteriliyordu.

Yaklaşık dört ay kadar süren bu yasak kararından Türk Hava Yolları da etkilenmişti. Diğer etkilenen havayolları ise Emirates, Etihad, Katar Hava Yolları, Suudi Arabistan Hava Yolları, Ürdün Kraliyet Hava Yolları, Kuveyt Hava Yolları, Mısır Hava Yolları Fas Kraliyet Hava Yolları şeklinde.

Yeni önlemler, yabancı havalimanlarında yolcuların daha etkin güvenlik taramasından geçirilmesi, uçakların çevresinde ve yolcu alanlarında arttırılmış güvenlik protokolleri ve eğitimli köpeklerle denetlemeyi de kapsıyor.

Uçak içinde uygulanan elektronik yasağı tamamen kalktı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD uçak içinde uygulanan elektronik yasağını tamamen kaldırdığını ve…

azgezmis.com

Yorumunuz?