Tarihi Hasankeyf Kararı: Ilısu Barajı’nın Yürütmesi Durduruldu

11 Ocak 2013 · Hakkı Ceylan

Azgezmiş olarak destek verdiğimiz bu mücadelede sevindirici bir haberi iletmek istiyoruz. Doğa Derneğinden gelen mesajı aşağıda paylaşıyorum, herkese hayırlı olsun temennilerimizle.

Merhaba,

2013 yılının bu ilk günlerini müjdeli bir haberle karşılıyoruz. Dicle Vadisi’ni ve onun içinde yer alan Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Baraj Projesi’nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan yapılamayacağını belirten Danıştay, Ilısu baraj projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bildiğiniz gibi yapılması halinde Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olacak olan Ilısu Baraj Projesi ÇED sürecinden muaf tutulmuş, birçok canlıyı ve onlarla birlikte yeryüzünde benzeri olmayan Hasankeyf’i sonsuza kadar yok edeceği göz önünde bulundurulmadan hayata geçirilmeye çalışılmıştı. Çünkü 1950’lerin projesi olan Ilısu Baraj projesinin çevreye olan etkileri göz önüne alındığı takdirde bu projenin doğa, kültür ve insan hayatı üzerindeki yıkıcılığı anlaşılacak ve rant sağlamaktan başka bir amacı olmayan bu projeyi hayata geçirmek mümkün olmayacaktı.

TMMOB ve Peyzaj Mühendisleri Odasının başlattığı süreç sonunda alınan bu hukuki karar ile yeni bir sürece giriyoruz. Elbette doğa adına elde edilen tüm hukuki kazanımlarda olduğu gibi bir takım yasa ve yönetmelik değişikleri ya da hukukun arkasından dolanma yöntemleri ile bu karar yok sayılmak istenecektir. Ancak bu karar, Hasankeyf için başka hukuki mücadelelerin de yolunu açacak ve birçok yıkıcı proje için de emsal teşkil edecek.

Doğa Derneği bu kararın uygulanması, savunuculuğunun yapılması ve bu durumun Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin kurtulması yönünde geliştirilmesi için mücadelesine devam edecek. En büyük arzumuz bu mücadelede yanımızda yer almanız ve desteğinizi esirgememeniz.

Doğa Derneği

Tarihi Hasankeyf Kararı: Ilısu Barajı’nın Yürütmesi Durduruldu

Azgezmiş olarak destek verdiğimiz bu mücadelede sevindirici bir haberi iletmek istiyoruz. Doğa Derneğinden gelen mesajı aşağıda…

azgezmis.com

Yorumunuz?