Seyahat düşkünleri için Android uygulamaları

24 Ekim 2013 · Hakkı Ceylan

Internet nasıl ki gezmeyi sevenlerin işini kolaylaştırdıysa, ikinci büyük devrim de Internet’i cebimize taşıyan akıllı telefonlar sayesinde gerçekleşti. Başta Galaxy S3 ve Galaxy S4 gibi popüler Samsung modelleri olmak üzere ülkemizde de son derece yaygın olan Android telefonlar için her geçen gün sayısı artan uygulamalar arasında, seyahatlerinizde işinize yarayacak birçok ilginç uygulama da bulunuyor. Bunlardan bazılarını sizin için derledik ve test ettik.

Tüm gezginlerin bildiği gibi seyahat planlaması öncelikle ulaşımdan başlıyor. Özellikle yurt dışına gideceksiniz, planları mümkün olduğunca erken yaparak uçak biletlerinizi tedarik etmeniz gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz birçok Android uygulaması bulunuyor. Bunlardan biri Expedia. Son derece basit ve kulanışlı bir arayüzü olan ve dünya çapında birçok havayolu şirketinin uçuşları arasında arama yaparak size en uygun fiyatı sunmaya çalışan Expedia bilet almak için hem güvenilir, hem de pratik bir uygulama. Aynı şekilde Kayak adlı uygulama da uçak bileti rezervasyonu için ideal olan uygulamalardan biri. Araba kiralama ve otel rezervasyonu gibi ekstra hizmetler de veren ve kullanımı hiç de zor olmayan Kayak, uygun fiyatlı uçak bileti arayanların mutlaka denemesi gereken bir uygulama.

Ulaşım işini hallettiğinize göre, sıra konaklamaya geldi. Konaklama için elbette seçenekler sonsuz ve her gezginin bütçesine ya da zevkine göre bir alternatif bulmak mevcut. Ama diyelim ki çok sınırlı bir bütçeyle yola çıkıyorsanız, dünya çapında son derece popüler olan ve gittiğiniz yerde yaşayan insanların evinde ücretsiz kalmanızı sağlayan CouchSurfing bunun için en iyi alternatiflerden biri. CouchSurfing Android uygulamasını bilgisayarınıza indirerek, hem farklı ülkelerden arkadaşlar edinebilir, hem de konaklama sorununu ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Tabii bu kadar maceracı değilseniz ve konaklama işini daha geleneksel yöntemlerle çözmeyi tercih ediyorsanız, dünyaca ünlü otel rezervasyon sitesi Booking.com’un gayet hızlı ve sorunsuz çalışan Android uygulaması aradığınız şey olabilir.

Ulaşım ve konaklama meselesini çözdükten sonra, sıra seyahat edilen yerde hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalara geliyor. Bunun için elbette gidilecek ülkenin haritası ya da orada konuşulan dilin sözlüğünü mutlaka telefona indirmek gerekiyor. Bunun haricinde genel olarak işe yarayabilecek uygulamar da var. Mesela döviz kurlarını güncel olarak size gösterip kazıklanmanızı önleyecek olan XE Currency her gezginin telefonunda olması gereken uygulamalardan biri. Aynı şekilde, dilinizi bilmediğiniz bir ülkede iseniz en iyi dostunuz olarak görebileceğiniz Google Translate Android uygulamasını da cebinizden eksik etmeseiz iyi olur. Google Translate’de çevrilmesini istediğiniz cümleyi yazmanıza bile gerek yok. Telefonunuza söylüyorsunuz yüksek sesle ve çeviriyi ekranda görüyorsunuz.

Yukarıda sözünü ettiğimiz uygulamaların tümünü Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak uygulamalardan bazılarının İngilizce olduğunu ve Türkçe dil desteği bulunmadığınız da hatırlatmak isteriz.

Seyahat düşkünleri için Android uygulamaları

Internet nasıl ki gezmeyi sevenlerin işini kolaylaştırdıysa, ikinci büyük devrim de Internet’i cebimize taşıyan akıllı telefonlar…

azgezmis.com

Yorumunuz?