Gezgin dostu Android uygulamaları

10 Nisan 2013 · Hakkı Ceylan

Teknolojiyle arası iyi olan gezginlerin hayatını kolaylaştıran mobil uygulama sayısı her geçen gün artıyor.

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte, özellikle sürekli yollarda olan ve teknolojiye yabancı olmayan gezginlerin işi bir hayli kolaylaştı. Pratik harita uygulamalarından uçak ve otel rezervasyonunu kolaylaştıran uygulamalara dek geniş bir skalada gezginleri memnun edecek birçok uygulamas bulunuyor.

Android cihaz kullanan okuyucularımız için bu ücretsiz uygulamalardan bazılarını ve popüler uygulamaların alternatiflerini tanıtmak istedik.

Mesajlaşma alternatifi: Viber

Akıllı telefon sahipleri arasında ücretsiz mesajlaşmayı kolaylaştıran Whatsapp Messenger adlı uygulamanın inanılmaz bir populariteye kavuştuğu ve tüm dünyada indirilme rekorları kırdığı herkesin malumu. Ancak WhatsApp bu alanda tek değil. Bu uygulamanın alternatifini arayanlar için aynı hizmeti veren ve yine ücretsiz olan bir başka uygulama da Viber.

Mesaj alışverişi ve telefon görüşmesine imkan veren uygulama, başta Android, iOS, BlackBerry ve Windows Phone olmak üzere tüm mobil işletim sistemlerinde çalışacak şekilde tasarlanmış ve tıpkı rakibi WhatsApp gibi Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir uygulama.

GPS Essentials

Gerek Google Maps, gerekse de ülkemize özel bir önem veren ve Google’dan fazla olarak sokak görünümüzü özelliğini de barındıran Yandex Haritalar, gezginler tarafından sık kullanılan iki uygulama. Ancak bu bilinen uygulamaların bir adım ötesine geçmek isteyenler için GPS Essentials ilginç özellikler sunuyor.

Google Maps’le birlikte çalışan bu Android uygulaması, haritanın yanısıra, dijital pusula, yol kaydedici ve Gps mantığı ile çalışan kamera gibi enteresan ekstralar sunuyor ve en ilginci de hareket halindeyken rotanızı kaydedip, bunu Google Earth programında açabileceğiniz bir dosya olarak kaydetmesi. Böylece, seyahat bittikten sonra yıllar sonra bile o hissiyatı size yeniden yaşatacak nefis bir hatıra oluyor elinizde.

Kalacak yer için Hostelworld

Özellikle yurt dışında gidecek olan ve şehir gezmesi planlayan gezginler için en kullanışlı uygulamalarından biri de Hostelworld. Konaklama sorununu ucuz yoldan çözmek isteyenlere hitap eden Hostelworld Android uygulaması, hem kullanışlı arayüzüyle, hem de 6000’i aşkın istikamette toplam 30 bin civarında hostel içinde tarama yapma imkanıyla benzerlerinden ayrılıyor.

Ayrıca popüler bir uygulama olmasının gezginler için bir faydası da, hosteller hakkında kullanıcılara ait çok sayıda yorum barındırması ve bu yorumların seçim yapma şansını kolaylaştırması. Hostelworld uygulamasını Google Play üzerinden ücretsiz indirmek mümkün.

Gezgin dostu Android uygulamaları

Teknolojiyle arası iyi olan gezginlerin hayatını kolaylaştıran mobil uygulama sayısı her geçen gün artıyor. Akıllı telefon…

azgezmis.com

Yorumunuz?