Preikestolen, Pulpit Rock

22 Ekim 2010 · Zehra Arslan

Norveç’e gelirken en çok görmek istediğimiz yer Lyse Fiyordu’nda bulunan Pulpit Rock (Preikestolen) veya Türkçe adı ile Vaaz Kayası idi. Yerel halk buraya Hyvlatonna adını vermiş. Buranın çok eskiden kurban verilen bir adak yeri olduğu düşünülüyor. Ancak buraya Bergen’den gitmek tam bir çılgınlık. Kaldığımız evden sabaha karşı 05:00’da yola çıkıp ertesi gün sabaha karşı 03:00’da geri döndük. Buna değer mi derseniz, yaptığımız en güzel yolculuklardan biriydi derim.

azgezmis-bergen-norvec

Eğer Bergen’de kalıyorsanız Preikestolen için gideceğiniz yol 300 km ve 3 kere aracınızla feribota binmeniz gerekiyor. Bu feribotların toplam maliyeti yaklaşık 390 € tutuyor. Belki Pulpit Rock seyahati gezinin son gününe bırakılarak bir gece orada çadırda ya da yakın bir hostelde konaklanabilir. Böylece daha az yorucu olacaktır.

preikestolen-azgezmis-norvec1

Biz Bergen’den hareketle Preikestolen’e gittiğimizden izlediğimiz yolu yazarsam; Bergen’den rota E39, sonra Olen tarafına doğru 134 ve Ropeid tarafına doğru RV514, RV13 Ryfylkevegen son olarak da Hjelmeland tarafına doğru N4130. Yaklaşık 300 km lik yolu aştıktan sonra Preikestolen’e varıyoruz. Fakat yolculuğumuz bitmiyor. Pulpit Rock denen tepeye ulaşmak için arabayı park ettiğiniz yerden 2 saatlik bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Bazen düz bir yolda orman içinde yürümeniz, bazen de kocaman kayaların üzerinden aşmanız ve son olarak uçurumun kenarında yürümeniz gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra zirveye çıkıyorsunuz.

Preikestolen’e en kolay ulaşım Stavanger üzerinden oluyor. Stavanger’dan yola çıkan feribotlar Tau’da yolcuları indiriyor. Buradan 40 dakika kadar otobüs yolculuğu yaparak tırmanış yapacağınız noktaya ulaşıyorsunuz.

preikestolen-azgezmis-norvec2

Preikestolen, yekpare bir kayadan oluşan, 604 metrelik dik bir uçurumun tepesinde bulunan, 25 x 25 metrelik bir alan. Tüm dünyadan birçok turist çekmesine rağmen yurdumuzda nedense fazla bilinmiyor. Yılda yaklaşık 150.000 insan burayı ziyaret ediyor. Buraya yapılacak bir gezi için Nisan ve Ekim ayları arası en uygun vakit.

Preikestolen etrafında herhangi bir çit ya da korkuluk yok, dolayısıyla ufak çocukla gelmeyi planlayanlar çok dikkatli olamalılar. Bazen yürüyüş, bazen de tırmanış yapacağınızdan dolayı iyi bir ayakkabı seçmeniz önemli. Yaz mevsiminde hava güzel olduğunda yukarısı oldukça kalabalık olabiliyor, bu yüzden mümkün olan en erken saatlerde tırmanışa başlamanız uygun olur.

Zirvedeki manzara herşeye değer. Altınızda uzanıp giden dağların arasından akan deniz, üzerinizde bulutlar ve uçurumun kenarındasınız. Dünyanın bir çok ülkesinden gelen insanlarla bu manzarayı seyrediyorsunuz. Hayatınızda kaç kere bunu yaşarsınız veya yaşadınız, bilmiyorum.

preikestolen-azgezmis-norvec3

Biz Preikestolen’e çıktığımızda çok şiddetli rüzgar vardı; bu yüzden fazla kalamadık ve çok fotoğraf çekemedik. Yaz aylarında bir çok insan burada oturup manzaranın tadını çıkararak yemek yiyor. Tabi yemeğinizi 2 saat boyunca tırmanırken sırtınızda taşımanız gerekiyor. Bu kayalığa en yaşlısından en küçüğüne bir çok insan geliyor, gördüğüm en küçük kişi henüz yürüyemeyen bir kaç aylık bir bebekti. Tırmanış yazdığıma bakmayın yaşlı insanlar bile bu tepeye çıkıyorlar, çok gözünüzde büyüteceğiniz bir yol değil.

preikestolen-azgezmis-norvec4

Pulpit Rock ya da orijinal adıyla Preikestolen Norveç seyahatinde kesinlikle atlanmayacak bir yer. Arabayla Bergen’den bu bölgeye gelirken yolda gördümüz geyikler ve köylerde otlayan bufalolar için bile buraya gelmeye değer. Yol bir türlü bitmeyecek çünkü 10 dakikada bir gördüklerinize dayanamayıp fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

Preikestolen, Pulpit Rock

Norveç’e gelirken en çok görmek istediğimiz yer Lyse Fiyordu’nda bulunan Pulpit Rock (Preikestolen) veya Türkçe adı…

azgezmis.com

Yorumlar

 • merhaba ben norveç e gitmek istiyorum buraya düzenlenen tour lar var mı acaba bilgi verir misiniz

  • Merhaba Ebru Hanım,
   Norveç’e gezi düzenleyen bazı firmalar var. Onlardan biri de biziz. Genelde kış aylarında gidiyoruz. Bizi takip ederseniz gezi detaylarını bir kaç ay içinde görebilirsiniz.

 • Merhaba,

  Pulpit Kayası’na hangi tarih aralığında gitmiştiniz? Ben 3 Kasımda Stavanger’de olacağım ve ziyaret etmeyi çok istiyorum ama guided tour’lar 1 ekimde sona ermiş.. O tarihte hava çok çok kötü olmadığı sürece sizce Preikestolen’i görme şansım var mıdır?

  Yardımınız için şimdiden teşekkürler, sevgiler.

  • Zeynep Hanım merhaba. Biz Eylül ayında gitmiştik; fakat rehber almadan kendimiz çıktık. Zaten yönlendirmeler sizi yukarıya götürüyor. Biz çıktığımızda da hava çok müsait değildi, çok rüzgar vardı. Kasım ayında çıkabileceğinizi sanmıyorum. Çıksanız bile çok riskli, bence denemeyin, hele de kar varsa asla.

 • Fotoğraflar müthiş…..Size bol ışıklı ğünler diliyorum…

  • Handan Hanım teşekkürler, siz de bol bol gezin..

 • bu yazıyı buraya ilk koyduğunuzda okumuştum ama şimdi yorum yapayım dedim:)) resimler müthiş özellikle zirve bana kendimi orda hissettirdi o resme baktığımda tatlı bir rüzgar hissediyorum o kadar yanii:D emeğinize gezmenize sağlık…

  • Burak Bey çok iyi anlatmışsınız, yukarıda aynen o şekilde hissediliyor, hatta rüzgar bazen oldukça kuvvetli oluyor, ayakta durmayı zorlaştırıyor.

 • İnsan, şu son iki fotoğrafı görünce doğaya tekrar aşık olur.

  • Aşık olunacak bir coğrafya, kesinlikle görmelisiniz.

 • gezmek ve görmek hissini uyandıran, yaratıcı ve ilham veren, birbirinden güzel harika fotoğraflar bunlar…

  Baktığını iyi görmesini bilen ve kadrajana dokunan ellerinize sağlık…

  izlerveyansimalar.blogspot.com

  • Beğeniniz için teşekkürler.

Yorumunuz?