Macaristan Uçak Bileti Fiyatı Kampanyaları ve Gezi Rehberi

25 Mayıs 2021 · Hakkı Ceylan

Orta Avrupa’nın en güzide ülkelerinden biri olan Macaristan, tarihi ve kültürel güzellikleriyle görenleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da turistik olarak gözdesi olmayı başaran ülke yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

Macaristan; Tuna Nehri’nin göz kamaştıran güzelliği, eğlenceli gece hayatı, termal kaplıcaları ve tarihi dokusuyla tüm gezginlerin mutlaka görmesi gereken adreslerden biri. Peki, Macaristan’a nasıl gidilir? Macaristan uçak bileti fiyatları nedir? Macaristan’da ulaşım imkanları nasıl? Macaristan’a gidecek olanların bilmesi gerekenler nelerdir? Macaristan’da gezilmesi gereken yerler nerelerdir? İşte, gezi tutkunlarının Macaristan hakkında merak ettikleri sorular ve cevapları…

Macaristan’a Nasıl Gidilir?

Macaristan’a, İstanbul’dan düzenlenen direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunur. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Budapeşte Liszt Ferenc Uluslararası Havalimanı’na düzenlenen direkt uçuşlarla ulaşmak mümkün. Aktarmalı uçuşlar sayesinde de 55 farklı güzergâh üzerinden şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Budapeşte Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık 16 kilometredir. Merkeze ulaşabilmek için belediye otobüsleri, taksi, tren, Shuttle servisleri gibi birçok seçenekten faydalanılabilir.

Merkeze ulaşım için 100E ve 200E numaralı otobüsler kullanılabilir. 200E, Nagyvárad metro istasyonu ve Terminal 2 arasında hizmet verir. Buradan M3 metro hattıyla merkeze daha kısa sürede ulaşılır. 100E hattı ise havalimanından direkt merkezde bulunan Deák Ferenc noktasına gider. Otobüsle ulaşım yaklaşık 40-45 dakika sürer ve otobüsler 05.00-01.20 saatleri arasında hizmet verir.MiniBUD firması tarafından işletilen havalimanın resmi shuttle servisi, ortalama 35 dakika içinde merkeze ulaşım sağlar. Daha konforlu ve hızlı ulaşım imkanlarından faydalanmak isteyenler Pegasus’un araç kiralama hizmetinden yararlanabilir. Bunun için de gezginlerin uçuş öncesi rezervasyon yaptırmaları gerekir. Güncel Macaristan uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye Pegasus’un internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden ulaşmak mümkün.

Macaristan’da Ulaşım İmkanları Nasıl?

Macaristan seyahati planlayan gezginlerin merak ettiği bir diğer konu da, Macaristan’daki ulaşım seçenekleridir. Macaristan’da metro, otobüs ve tramvaylar sayesinde ulaşım sağlanır. En yaygın olarak kullanılan ulaşım seçeneği trendir. Ülkenin geniş bir demir yolu hattı bulunur. Magvar Allamvasutak tarafından işletilen demir yolu hattında merkez nokta başkent Budapeşte’dir. Buradan Viyana ve Bratislava’ya geçmek isteyenler için feribot seferleri de mevcuttur. Macaristan’da otobüs hatları da trenler kadar hızlıdır ve 28 devlet şirketi tarafından yönetilir. Ekonomik bir şekilde seyahat etmek isteyenler ulaşımda metro ve otobüsleri tercih edebilir.

Macaristan’da Gezilmesi Gereken Yerler

Macaristan’da gidip de gezginlerin mutlaka görmesi gereken belli başlı yerler bulunur. İşte, Macaristan’da mutlaka gezilmesi gereken yerler…

– Budapeşte: Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde kalan Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Her gezginin görmesi gereken tarihi dokusuyla ilgi odağı olmayı başarır. Şehrin temsilcisi olmayı başaran Buda Kalesi, Tuna Nehri’nin üzerinde bulunur. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu kale, şehri yakından tanımak isteyenler için harika bir seçimdir. Andrassy Bulvarı, Opera Binası ve 235 metre yüksekliğe sahip olan Gellert Tepesi şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer alır. Termal havuzlarıyla da meşhur olan Budapeşte, hamamlar şehri olarak da bilinir. Budapeşte, 1873 yılında Buda, Pest ve Eski Buda şehirlerinin birleşmesiyle günümüzdeki haline kavuşmuştur.

– Debrecan: Budapeşte’den sonra Macaristan’ın en büyük ikinci şehri olan Debrecan, gezginlerin mutlaka gezmesi gereken adreslerden biridir. Şehir merkezinde bulunan ve Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Debrecan Üniversitesi şehir merkezinde yer alır. Müzeleriyle, tarihi yapılarıyla, gölleri ve parklarıyla görenleri büyüleyen şehir, unutulmaz anılar biriktirmek isteyenler için harika bir seçim. Şehir merkezinde yer alan Hortobagy Ulusal Parkı ve Büyük Protestan Kilisesi, Debrecan’ın görülmesi gereken adresleri arasında yer alır.

– Pecs: 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Pecs, 2010 yılında kültür başkenti seçilmiştir. Tarihe meraklı olanların mutlaka görmesi gereken şehirlerden biri olan Pecs, tarihi dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakır. Pecs’e gelen gezginler; İdris Baba Türbesi, Neo-Romaneks Katedrali, Yakovali Hasan Paşa Camii gibi görülmeye değer adresleri mutlaka ziyaret etmelidir. Osmanlı, Roma ve Avusturya tarihinin temsilcisi olan Pecs, kültür çeşitliliğiyle dikkat çeker.
Macaristan’ın resmi dili Macarca olsa da, Budapeşte gibi büyük şehirlerde İngilizce konuşanların sayısı da oldukça fazladır. Bunun yanı sıra, Almanca’da en sık konuşulan diller arasında yer alır. Bu nedenle Macaristan’a giden gezginlerin Almanca ya da İngilizce bilmeleri yeterli olacaktır.

Macaristan Uçak Bileti Fiyatı Kampanyaları ve Gezi Rehberi

Orta Avrupa’nın en güzide ülkelerinden biri olan Macaristan, tarihi ve kültürel güzellikleriyle görenleri kendisine hayran bırakmayı…

azgezmis.com

Yorumunuz?