Budapeşte

22 Ekim 2008 · Zehra Arslan

Budapeşte diğer Avrupa şehirlerinden farklı, kendine has bir güzelliğe sahip. Geri döndüğümde fotoğraflara bakarken bunu anladım. Budapeşte’de ilk gittiğimiz yer Buda tarafında yer alan şehrin neredeyse tamamına hakim olan Gellert tepesi oldu. Bu tepeden köprüleri ve neredeyse tüm şehri
seyretmek mümkün. Bu tepede Bishop Gellert’in bir heykeli var. Bu kişi Macar’ların hristiyanlığa geçmelerinde rol oynamış. Başlangıçda Pagan olan Macarlar kendilerine sorulmadan hıristiyanlığı zorla kabul etmek zorunda kalmışlar. M.S 1000 yıllarında Macar kralı St. Stephen bir misyoner olan St. Gellert’i Macaristan’a davet etmiş bu kişi krala Macarların hıristiyanlığı kabul ettiğine dair bir kağıt imzalatmış ve Macarlar istemeden hristiyanlığa geçmişler. Buna kızan Paganistler St. Gellert’i bir fıçının içine koyarak bu tepeden aşağı yuvarlamışlar ve o günden sonra bu tepenin adı Gellert tepesi olarak anılmaya başlamış.

budapeste-azgezmis-2

Bu arada Budapeşte, Buda ve Peşte olarak anılıyor. 1873 yılında Budin ve Peşte şehirlerinin birleşiminden ortaya çıkan bir başkent. Buda tarafı biraz tepelik olduğu için bu bölümden Tuna nehrinin diğer yakasındaki düzlük bir alana kurulmuş olan Peşte şehrinin izlemek mümkün.

budapeste-azgezmis

İkinci olarak “Fisherman’s Bastion” yani balıkçılar burcunu ziyaret ettik. Burasıda Tuna Nehri kıyısında neo gotik ve neo barok tarzında inşa edilmiş bir burç. Burada 7 tane kule mevcut bu kuleler 7 Macar boyunu temsil ediyor. Bu yapının başlangıç yılı 1895 olup yapımı 1902 yılında tamamlanmış. Burçlar oldukça estetik ve akşam güneşi üstlerine vurduğunda da oldukça fotografik oluyorlar. Burada şehri seyrederken birşeyler yiyebileceğiniz ve canlı keman dinleyebileceğiniz  hoş bir kafe var. Burcun içinde ayrıca Matthias kilisesi yer alıyor. 1015 yılına tarihlenen kilisenin çatısı Macar çinileri ile kaplı. Oldukça büyük bir kilise. Kanuni Sultan Süleymen Budapaşte’yi feth ettiğinde bu kilise camiye çevrilip bir süre cami olarak kullanılmış. Bugün bu meydan tüm turistlerin uğrak yeri, aynı zamanda sanatını sergilemek isteyen Macarların’da turistlere sanatlarını sergileyip gelir elde ettikleri oldukça canlı bir yer. Macaristan’da neredeyse her köşe başında keman çalan birini görmeniz mümkün. Sanata olan düşkünlükleri hemen belli oluyor. Burada da Viyana’da olduğu gibi klasik müzik konserlerine gidebilirsiniz. Bu arada dünyanın en pahalı Hilton’u hemen bu tarihi kilise ve burcun yanında tüm modernliği ile sırıtıyor. Böylesine tarih ve sanata önem veren bir ülke nasıl olurda bu kadar güzel bir tarihi eserin yanı başına çirkin bir mimarisi olan bu oteli inşa ettirir. Bunun için çok para ödemiş olmalılar.

budapeste-azgezmis-1

Peşte tarafında görülmesi gereken bir başka yer Gül Baba türbesi. Bu türbe halen Türkiye Cumhuriyeti tarafından onarılıyor. Biz gittiğimizde malesef onarım olduğu için türbeye giremedik. Gül Baba, Macaristan Osmanlı yönetimindeyken buraya gelmiş ve kendini Macarlara sevdirmiş bir Bektaşi dervişidir. Bugün ziyaretine gittiğinizde bir heykel ve küçük bir türbeden başka bir şey görmeyeceksiniz. Türbe Peşte tarafında evlerin arasında kalmış durumda.

Akşam olduğunda Vica caddesine çıktık. Bu cadde bizim İstiklal caddemiz gibi bir yer orada biraz alışveriş yaptık. Ancak size tavsiyem hediyelik birşeyler alacaksanız Szentendre denen şirin kasabadan almanızdır. Burası Budapeşte’ye oranla çok daha ucuz bir yer. Vica caddesinde yemek yiyebilir,döviz bozdurabilir ve keyifli yürüyüşler yapabilirisiniz. Döviz bozdururken döviz ofislerinin ışıklı panolarında döviz kurunun yazılı olmasına dikkat edin, eğer döviz kuru yazılı değilse beklediğiniz parayı alamayabilirsiniz. Parayı vermeden önce son defa yazılı olan rakamın komisyonsuz net fiyat olup olmadığını sormayı ihmal etmeyin.

budapeste-azgezmis-4

Budapeşte yürüyerek rahatça gezebileceginiz bir şehir. Otelden bir harita temin ettikten sonra rahatça dolaşabilirsiniz. Şehirde iyi bir metro sistemi mevcut. Bunu duyduğumda şaşırdım çünkü Avrupa’ki 2 ci metro İngiltere’den sonra Macaristan metrosuymuş. Yine kaldığınız otelden bir metro haritası alarak metroyu kullanmayı çok çabuk öğrenebilirsiniz. Metrodan Ferenc Ter durağında inip Tuna nehri boyunca yürümeye başlarsanız karşınıza önce Great Market Hull çıkacak. Burası oldukça büyük ve tarihi bir bina. Alt katında genelde gıda maddeleri, özelliklede   kırmızı biber satılıyor, üst katında ise değişik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Burayı görmenizi tavsiye ederim binanın hem dışı hemde içi ilginç. Market ziyaretinden sonra Tuna nehri kıyısında yürümeye devam ederseniz nehrin kenarındaki gezinti teknelerini görmemeniz mümkün değil. Tekneler 9 € karşılığında 1 saatlik turu ingilizce,almanca açıklamalar eşliğinde yapıyor. Gittiği en uzak mesafe Margit adası. Bu ada Tuna nehri kenarında bugün birçok sosyal tesisin ve otellerin bulunduğu halka açık bir ada. 2,5 km uzunluğundaki adaya karadan 20 dakika yürüyerek gitmek mümkün.

budapeste-gece-azgezmis

Rivayete göre kral IV. Béla ülkesinin işgal edilmesinden usanmış ve işgal biterse ilk doğan çocuğunu bu adada bir manastır yaptırarak din işlerine adayacağına dair kendine söz vermiş. Ülkesi işgalden kurtulduğunda Margit adlı bir kızı olmuş ve kral söz verdiği gibi manastırı yaptırıp kızını buraya kapatır ancak Margit çok geç yaşta bu manastırda ölür. O günden sonra adanın ismi Margit adası olarak anılmaktadır. Sonraki yıllarda gerçekleşen Osmanlı işgali sırasında buradaki manastır yıkılmıştır. Tekne turunda bu bilgileri aldıktan sonra inip meşhur zincirli köprüye doğru yürümeye devam etmenizi öneririm bu köprüden yaya olarak geçip fotoğraf çekmek çok keyifli. Köprünün Peşte tarafından Buda tarafına geçip kısa mesafe çalışan cable car dedikleri teleferik sistemi ile kraliyet sarayına çıkabilirsiniz. Burası Fisherman’s Bastion’a oldukça yakın. Yürümeyi seviyorsanız teleferik yerine merdivenleri tırmanarakda kraliyet sarayına ulasmanız mümkün. Bugün saray sanat müzesi olarak kullanılıyor. Buradan gün batımında nefis Budapeşte ve zincirli köprü fotoğrafları çekebilirsiniz. Manzaraya kapılıp arkanızdaki müzeyi sakın ihmal etmeyin çünkü binanın gece ışıklandırması oldukça güzel fotoğraflar veriyor.

budapeste-azgezmis-3

Görmeniz gerektiğini düşündüğüm bir başka yerde Kahramanlar meydanı. Buraya gelmek için bulunduğunuz yerden M1 metrosuna ulaşıp Hösök Tere durağında indiğinizde meydanın tam karşısına çıkıyorsunuz. Burası fotoğraf çekenler için oldukça güzel bir meydan, bütün turist grupları bu meydana inip etrafına bir bakınıp fotoğraf çekmeye başlıyor. Burada enteresan görüntüler yakalamak mümkün. Eşim, meydana gelip fotoğraf çekenlerin fotoğraflarını çekip bir seri hazırlamış. Ortaya oldukça komik görüntüler çıkmış. Meydandaki heykelleri ve insanları fotoğraflamak yeter derseniz sizi ziraat müzesine doğru yürümeye davet ediyorum. Girişi eski şatoları andırıyor, zaten eski bir yapı. Yapının etrafında bulunan gölde ördekler ve su yılanları var. Gölün üzerine inşa edilmiş küçük ahşap zeminli seyir terasları üzerindeki banklarda oturup güneşlenebilirsiniz. Yada birşeyler yiyerek gölde ördeklerin yılanları nasıl kovaladıklarına şahit olursunuz. O gün hava oldukça güzeldi, insanlar çoğunlukla köpekleri ile dışardalardı. Macaristan’da köpek besleyenlerin sayısı oldukça yüksek. İlerleyen günlerde evlilik kurumunun iyi işlemediğini ve insanların yanlızlıklarını gidermek için hayvan beslediklerini öğrendik. Bir Avrupa ülkesi ancak diğer ülkeler gibi çok gelişmiş olduğunu söylemem mümkün değil. Emekli olduklarında aldıkları maaşı duyduğumda bizim daha iyi durumda olduğumuzu anladım. Sadece 300 dolar civarında bir maaş alıyorlar. Sanayi yok, ülkede çalışan sadece 1 adet fabrika var. Tek geçim kaynakları turizm ve oldukça fazla turist çekiyorlar. Avrupa topluluğuna girmiş olmaktanda çok memnun değiller. Bu geçiş onlara pahalılık ve işsizlik getirmiş gözüküyor. Topluluğa girdiklerinde ülkenin tek şeker fabrikasını Avrupalı bir baska firma satın almış ancak bir süre sonra imalatın pahalıya mal olduğunu söyleyerek fabrikayı kapatıp Macaristan’a şeker ithalatına başlamışlar.  Böylece bir çok insan işsizler ordusuna katılmış.

budapeste-azgezmis

Macaristan’a bir çok tur programı var, uygun turları Tatil Pusulası Orta Avrupa Turları sayfasından inceleyebilirsiniz. Budapeşte’ye gelenler buradan Estergon ve Szentendre’yi de görmeden gitmiyorlar. Tabiki buraya turlar eşliğinde gidiyorlar. Fakat biz (eşim ve ben) turun iki kişi için 100 € ya mal ettiği geziyi iki kişi için yemek dahil 52 € ya yaptık. Bunun için öncelikle metro ile Arpad Hid’e gittik. Burada Estergon ve Szentendre otobüslerinin kalktığı ilk durak var. Kişi başı 5 € ödedik yolculuk bir saatten biraz fazla sürdü. Bu arada insanların belediye otobüslerine köpekleri ile rahatça bindiklerini gördük. Ayrıca belediye otobüslerinin çok dolaştığını öğrendik, git,git yollar bitmek bilmedi. Estergon küçük bir yer ve Estergon kalesi dışında sevimli bir pazarı ve küçük evleri var. Malesef kaleden geriye kalan çok küçük bir parça. Kalenin içinde Macaristan’ın en büyük kilisesi yer alıyor. İçine girip görmenizi tavsiye ederim. Bu kilisenin yerinde Osmanlı hakimiyeti sırasında bir camii varmış ancak Avusturya’lılar hüküm sürdükleri dönemde camiyi yıkarak yerine kilise inşa etmişler. Yükseklik korkunuz yoksa kilisenin çan kulesine dar yuvarlak merdivenlerden tırmanıp etrafı seyredebilirsiniz. Ayrıca çan kulesinin içinde müthiş bir eko sistemi var. Ben burada bir Türkçe şarkı söyleyip bekçiden iyi bir alkış aldım. Aşağı inip tekrar pazarın içinden geçerek Szentendre otobüsüne binmeden önce hoşuma giden bir çizmeye bakmak istedim fiyatını sorduğumda Türk parası ile sadece 15 ytl olduğunu öğrendim ve almaya karar verdim. Çizme Macar yapımımı diye sordum Türkiye’den aldıklarını söylediler. Buna çok şaşırdım çünkü Türkiye’de böyle bir çizmeyi bu fiyata almak mümkün değil. Çizmeyi satın alıp tekrar ana vatanına geri getirdim.

budapeste-estergon-azgezmis

Estergon’dan, Szentendre’ye günde 3-4 adet otobüs kalkıyor. Bunlardan biriyle öğleden sonra 14:00 civarinda yola çıktık sanırım 30-40 km lik yolu 1,5 saat civarında aldıktan sonra Szentendre’ye ulaştık. Tekrar edeceğim ama Macaristan’da otobüsler tanrı vapuru gibi, her yere girip çıkıyor ve durak araları çok kısa. Bu yüzden 30-40 km lik yollar bile bir saatten fazla sürüyor. Neyse sonunda Szentendre’ye ulaştık.

Burası Tuna nehri kıyısında oldukça sevimli bir yerleşim. El sanatları ile uğraşan küçük atölyeler, küçük restaurantlar ve bir sürü hediyelik eşya satan dükkan var. Burada da Türkiye’de olduğu gibi dantel veya işlemeli masa örtülerinin satılması ve bunlara en çok Türk bayanların rağbet etmesi dikkatimi çekti. Bu sevimli yeri gezmek için sokak aralarına dalmalısınız, küçük bir dükkanın yanında önünüze bir sokak sergisi çıkıyor, birden kendinizi yapıtların arasında buluyorsunuz. Dar bir sokaktan ilerlerken yolun genişleyerek Tuna nehrine açıldığı görüyorsunuz ve yol kenarlarında bakımlı güzel kafeler, güzel kokular eşliğinde sizi birşeyler yemek için kendilerine davet ediyorlar. Yürümek istemezseniz meydanda sizi eski zaman kıyafetleri ile bekleyen faytoncunun, faytonuna binerekde sokakların arasında gezinebilirsiniz. Burası birkaç saatinizi harcayacağınız ve daha öncede dediğim gibi uygun fiyatlı hediyelik eşya alabileceğiniz bir yer. Gece 23:00’e kadar Budapeşte’ye trenle dönebilirsiniz. Her 10 dakikada bir kalkan tren 1 saat içinde Budapeşte’ye ulaşıyor. Kaldığımız 3 gün içinde Budapeşte ve çevresini keşfetmeye çalıştık. Burada 4 gün geçirmeniz şehri ve çevresini sindirerek görmenize yeterli olacaktır.

Budapeşte

Budapeşte diğer Avrupa şehirlerinden farklı, kendine has bir güzelliğe sahip. Geri döndüğümde fotoğraflara bakarken bunu anladım….

azgezmis.com

Yorumlar

 • Merhabalar,
  Bu sene ailece aracımızla ikinci kere avruoa turuna çıkacağız. Budapeşteye tekrar uğrayacağız. Bir önce ki gezide merkezi heryeri gezdik. Yıllar önce çalıştığım firma ile budaya gittiğimde yakın bir kasabada geyik çevirme yapan bir restuaranta gitmiştik. Restaurantta yerel müzik ve dans gosteresi de vardı. Ancak kasabanın adını unuttum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ailece gitmek istiyorum. Teşekkurler

  • Merhaba Sedat Bey,
   tam olarak sorunuza cevap veremeyebilirim ama sanırım bahsettiğiniz küçük kasaba Szentendre. İyi seyahatler dilerim.

 • MERHABA 16-19 KASIMDA BUDAPEŞTE’DE OLACAĞIZ SOĞUKTAN ÇOK ETKİLENİR MİYİZ? YANIMIZDA ÇOCUKLAR DA VAR:(

  • Olcay Bey, Budapeşte biraz soğuk olacaktır. Kalın giysiler almayı ihmal etmeyin.

 • Budapeşte’ den Viyana’ya sabah en erken tren saat kaçta acaba. Mesela sabah 7 de tren var mı? Kaç saatte bir tren kalkıyor. 11 de Viyana havaalanında olmak için Budapeşteden saat kaçta ayrılmamız gerekiyor. Teşekkürler

  • Selma Hanım,
   ilk tren sabah 04:00’de var gözüküyor ve Budapeşte’den Viyana’ya 2 saat 31 dakika sürüyor. Bilet fiyatı tek yön 29 Euro. Ancak saat farklılık gösterebilir. Kaldığınız otelden saatleri sormanız daha iyi olur.

 • Erasmus+ programıyla bizde bir haftalığına Macaristan’a gideceğiz. Ekim ayında olacak bu gezimiz. Ekim ayında hava soğuk mu olur yoksa sıcak mı? İnternetten baktığım kadarıyla 20 ile 15 derece arasında değişiyor ama her ülkenin farklı bir atmosferi olduğu için pek emin olamıyorum. Macaristan’daki hava değişimleri hakkında bilgi verir misiniz?
  Teşekkürler.

  • Hava durumu konusunda hiç kimse emin konuşamaz, özellikle son yıllarda değişen iklim koşullarından sonra ne söylesek yalan olur; ama istatistiklere bakmak en akıllıca yöntem olacaktır. Bu durumda 15-20 santigrat derece arasında olacağını varsayabiliriz.

 • merhabalar öncelikle sitenizi çok beğendim ellerinize sağlık :)
  benim size bi kaç sorum olucak.ben seneye balkan flexi pass alıp 5 günlük bi balkan turu ardındanda (prag-karlovy vary-hallstatt-viyana-bratislava-berlin-krakow-budapeşte) yapıp türkiyeye dönmek istiyorum. avrupada bu ülkeler arası geçişlerde ne önerirsiniz? otobüs daha uygun olur diye düşündüm ama siz ne dersiniz

  • pardon 15 günlük balkan turu yazmak istemiştim

  • Merhaba Sümeyye Hanım,
   Prag için Karlovy Vary’e gidişte otobüs öneririm. Budapeşte’den Bratislava’ya tren veya otobüs ile gidebilirsiniz,otobüs için studentagencybus.com sayfasına bakabilirsiniz. Yaklaşık fiyat 30 TL. Berlin Krakow arasını Bla Bla Car ile gidebilirsiniz. Ya da bunun gibi başka firmalar da var. Aracı ile seyahat eden biri sizi alabilir ve çok çok uygun fiyatlı bu işi halledebilirsiniz. Ülke geçişi için 10-15 Euro gibi bir miktara gidebilirsiniz. Biz Budapeşte, Viyana arasını otobüsle geçmiştik. Fiyatlarını şu anda bilemiyorum ama uygun olmalı. Başka sorunuz olursa cevap vermeye çalışırım. İyi seyahetler.

 • Merhaba, Tatilimize Prag dan başlayıp 4 gün kalacağız. Prag’dan trenle Vİyana ‘ya geçmeyi planlıyoruz. Viyana’da 3 gün kalacağız ama 1 gün de BUdapeşte’ye günü birlik gitmek istiyoruz. Araç kiralayıp geçebilir miyiz ? Bir sorun çıkar mı ? Vİyana-Prag arası en mantıklı ulaşım tren midir ? Fikir alabilir miyiz ? Teşekkürler

  • Merhaba Başak Hanım,
   Prag,Viyana arasını trenle gidebilirsiniz. Ancak otobüs trenden daha hesaplı olacaktır. Avrupa’da tren fiyatları biraz yüksek. Araç kiralayıp başka bir ülkeye geçmek sınırda sorun olabilir, bundan çok emin değilim açıkcası. Biz bir ülkede yapmak istediğimiz de kabul etmemişlerdi. Sigorta ancak kiraladığınız ülke içinde geçerli olabilir. Otobüsle geçebilirsiniz mesafe çok uzak değil.

 • Selamlar, sitenizdeki bilgiler çok isime yaradı, teşekkürler..
  Eylul ortası gideceğimiz budapeste’ de tekne ile estergon, visegrat ve szentendre yapmak istiyoruz. Hiç degilse gidiş estergon a tekne ile olsun, dönüş ise iki durak ile tren ile olsun diyiyoruz. Bu hususta bilgilerinizi almak isteriz, kızımın da teşekkürleri var.

  • Merhaba Pınar Hanım,
   Estergon’a biz otobüsle gitmiştik ancak oraya tekne ile gitmek için bu sayfaya bir bakın isterseniz http://www.mahartpassnave.hu

 • Merhaba, ben booking.com dan Bazar Hostel’e geceliği 7 euro dan konaklamada ödemeli olarak kredi kartsız rezervasyon yaptırdım.Yorumları çok beğendim fiyatıda çok iyiydi. Gezi sonrasında hostel hakkında yazarım:)

 • Budapeşte için hostel önerisi olarak Activty Hostel var.Metroya çok yakın olmakla merkez hemde çok temiz ve ucuz başka yer aramana gerek yok.

 • Merhaba Koray Bey,

  Temmuz sonunda ben de budapeşteye gezi planlıyorum. Hostel bakıyordum. Hangi hosteli ayarladınız acaba veGezi dönüşünüzde kaldığınız hostel hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  Başka hostel tavsiyesi olan varsao önerileride alabilirim. :)

  Teşekkürler

 • Merhaba 27 mayıs’ta arkadaşlarımla Budapeşte’de olacağım .Normal planımıza göre 2 tam gün Budapeşteyi gezeceğiz.Ama ben gerek resimlerden gerek yorumlardan çok etkilendiğim için bir haftaya uzatmayı planlıyorum Kalacağım hostelin geceliği 7 euro.Eğer uzatırsam sizce buna değer mi ? iki günde gezdiklerimden sonra yapacak birşeyler bulabilirmiyim ? Ayrıca hediyelik eşya fiyatları ne durumda? Mesela magnetler ,anahtarlıklar,fincan takımları ?

  • Merhaba Koray Bey,
   Budapeşte çok pahalı bir yer değil. Uygun fiyatlı bir çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Etraflıca gezmek isterseniz 4-5 gün kalmanız gerekli.Yani 7 gün kalırsanız belki son gün yapacak bir şey bulamayabilirsiniz. Biz 3 gün kalmıştık göremediğimiz yerler oldu vakit darlığından.

 • Prag’dan Budapeşte günübirlik çok zor yol uzun ve Budapeşte için tam bir gün dolu dolu gezmek için yetmez. Yol tek yön 6 saat sürer.

  Biz Viyana’dan kiralamış olduğumuz araç ile sabah erken çıkıp gece geç geri dönmüştük.bize yetmemişti sabah saat 10’da Budapeşte’deydik gece 23 de oradan çıktık . Budapeştenin gecesi de çok güzel

 • merhaba,
  mayısta praga gideceğiz pragtan budapeşteye günübirlik gezmek istiyoruz ancak en kısa zamanda ve en uyguna nasıl gidebiliriz bilen varmı ? Ayrıca budapeştede bir günde öncelikle nereleri gezmeliyiz?
  teşekkürler

  • Merhaba Melek Hanım,
   yazımda zaten Budapeşte’de görülecek yerler yer alıyor.

 • Merhabalar,
  Eşimle 2014 yılbaşında 1 haftalığına Prag-Bruno – Bratislava – Viyana turu yaptık. Herhangi bir turla değil, tamamen kendimiz istediğimize göre gezdik.
  Öncelikle atmosfer olarak değerlendirdiğimde sırasıyla Prag- Viyana – Bruno – Bratislava derim. Bana sorarsanız Bratislava boşa harcanan zaman. Prag ve Viyana ise son derece keyifli yerler.Pahalılık olarak değerlendirdiğimde en pahalısı kesinlikle Viyana. Prag ise aynı Türkiye fiyatları.Yılbaşı ve Christmas dönemi gezmek ve renklilik bakımından çok güzel bir dönem. Gidecek olanlara şimdiden keyifli yolculuklar.

  • Bratislava için yazdıklarınıza şaşırdım biz de en çok orayı beğenmiştik. Herşey kişiden kişiye değişiyor elbette. Bratislava bize çok samimi gelmişti, binalar, sokaklar herşey çok küçük ve bir arada olduğu için çok sevdik belki de.

 • Merhaba,
  Bende 4 Kasımda Macaristan’a gidiyorum.10 Kasım’a kadar orada olacağım.Otelim ayarlanmış durumda ama yemekleri beğenmezsem diye düşünelim.Sizce ne kadar türk lirası almalıyım yanıma?Birde alabileceğim hediyelik ne olabilir?

  • Merve Hanım, Macaristan çok pahalı bir yer değil. Sorduğunuz sorulara net bir cevap veremeyeceğim çünkü nasıl harcama yapacağınız size bağlı. Hediyelik eşya ya gelince her insanın hoşlanacağı şeyler farklı oluyor. Ancak size küçük bir ipucu verebilirim. Türk olduğunuzu öğrendiklerinde indirim yapıyorlar. Genel olarak Türkler çok seviliyor.

 • Merhaba ben budapestedeyim ve szentendre ye trenle nadil gidebilirim hangi istasyondan ve ne kadara gidebilirim?

  • Merhaba Candan Hanım,
   sorunuzu sorduğunuzda biz de yurt dışındaydık ve internete çok fazla bağlanamadık. Umarım bir şekilde gitmeyi başarmışsınızdır.

 • Selam Beril Hanım

  Viyana güzel bir kent 1 ay sindire sindire gezin dolaşın ring’i yürüyerk yapın .
  Havanın güzel bir gününde hava kararmasını dikkate alarak Kahlenberg tepesine bir an önce gidin havalar serinliyor.

  Budapeşte’ye gidince
  Matthias Kilisesi, Kraliyet Sarayı ve Balıkçılar Burcu aynı tepedeler buradan Budapeşte’yi seyretmek nefis oluyor.

  Oralara kadar gitmişken Prag’a da gidin derim

  Şimdiden iyi gezmeler

  Okan UZUN

 • Beril Hanım zaten Viyana için yeterince vaktiniz var. Budapeşte ve Prag çok yakın Viyana’ya oralar kesinlikle gidip gezilmeli ben bu yaz gezdim ve en fazla beğendiğim iki şehir bunlardı. Bunun haricinide Bratislava çok yakın yine gezilebilir bir şehir.

 • Merhaba , ben 1ay kadar viyana da kalicam sizler ayrica ne onerebilirsiniz ? Ve ben bydapesteye gitmek istiyorum.. Yazilqr yorumlar oldukcq guzrl ve faydali simdiden tesekkurler (:

 • Bahadır Bey Her yere 2 tam gün ayırmak yeterli eğer sanat tarihi/tarih ile çok ilgilenmiyorsanız . Viyana için 1,5 gün az en az 2 tam gün olmalı Budapeşte’ den kesin olmazsa . İyi gezmeler.
  Okan UZUN

 • Öncelikle yazı için teşekkürler.2 hafta sonra Varşova’dan başlayıp gezi plandık arkadaşımla. Varşova Krakow Budapeşte Viyana Prag Berlin ve Poznan olmak üzere , her yer de 2 tam gün(Sabah 10 Akşam 10 ) Viyana da 1.5 gün dolaşmayı düşünüyoruz. Sizce bu süreler yeterli midir bu şehirler için ? Değilse Sizce kaç gün olmalıdır ?
  Şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba,
   Öncelikle Poznan’a sizi götüren özel bir şey yoksa ben Poznan’da 2 küçük meydandan başka bir şey bulamadığımı belirtmek isterim. Budapeşte için 2 gün yeterli ancak hızlı bir tur yapmanız gerekecek. Viyana’da pek bir şey bulamadığımız için biz trenle Bratislava’ya geçmiştik. Size 1 gün Viyana 1 gün de mutlaka Bratislava’yı gezin derim. Sadece Prag’ı görecekseniz 2 gün yeterlia ncak Karlovy Vary ve Kutna Hora görelesi yerler. Kalacağınız otelden bir gece mutlaka ortaçağ gecesi eğlencesi ayarlayın. Emin olun gittiğinize değecek türde bir atmosferi var bu gecelerin.

  • Merhaba,
   Öncelikle Poznan’a sizi götüren özel bir şey yoksa ben Poznan’da 2 küçük meydandan başka bir şey bulamadığımı belirtmek isterim. Budapeşte için 2 gün yeterli ancak hızlı bir tur yapmanız gerekecek. Viyana’da pek bir şey bulamadığımız için biz trenle Bratislava’ya geçmiştik. Size 1 gün Viyana 1 gün de mutlaka Bratislava’yı gezin derim. Sadece Prag’ı görecekseniz 2 gün yeterlia ancak Karlovy Vary ve Kutna Hora görelesi yerler. Kalacağınız otelden bir gece mutlaka ortaçağ gecesi eğlencesi ayarlayın. Emin olun gittiğinize değecek türde bir atmosferi var bu gecelerin.

 • Öncelikle yaziniz çok güzel bir avrupa turu yapacağım arkadaşımla Budapeşte ve Prag icin 2’şer tam gün Viyana icin 1.5 gün gezmek için yeterli mi sizce ? Estergon ve Szentendre ye gitmeyi düşünmuyoruz.
  Teşekkurler şimdiden.

 • benim kardeşimde budapeşteye gitti ve orda kaç saat gezilebilir? merak ediyorum

  • Budapeşte’de gezmek kişiye göre değişir elbet ama. Üç ila 4 gün yeterli olacaktır.

 • Merhaba Zehra Hanım
  Estergon ve Szentendre sabah erken saatten ogleden sonra saat 6ya kadar gezmek icin vaktim var yeterlidir sizce?

  • Merve hanım verdiğiniz zaman tam bir gün neredeyse. Bu kadar vakit yeterli olacaktır.

 • temmuzda viyana bratislava budapeşte tatili düşünüyorum. bratislavadan budapeşteye tren otobüs vs gidiş ücreti hakkında bilgisi olan var mı? şimdiden teşekkürler…

 • zehra hanım iyi günler,şu an budapestedeyim,saat.11,55 estergona otobüsle gidip tekrar akşam dönmeyi düşünüyorum vakit yeterlimi birde hava yağışlı acil bilgilendirirseniz teşekkürler

  • Kazım Bey,
   bu gününüzün yarısından çoğunu alacak bir program. Çünkü otobüsle gidiş çok uzun sürüyor. Gittiğinizde belki 1,5 saatlik bir vaktiniz olur kale ve etrafı için. Dönüş otobüs saatine mutlaka bakın gittiğinizde.

 • ben de temmuz ayında B.P.V turuna katılacağım. her günde birden fazla ekstra koymuşlar bunların hepsine katılırsam ben şehri tanıyamayacağım o yüzden bazılarını elemek istiyorum. mesela çiğan mı yoksa orta çağ gecesi mi yada tuna nehir turumu yoksa Vlatava Nehri mi? bide Esztergom & Visegrad & Szentendre turu war tam karar veremedim açıkcası ben kendim mi gitsem yoksa turamı katılsam. acaba biraz yardımcı olabilir misiniz?
  şimdiden çok teşekürler

  • Merhaba,
   Macaristan turunda en çok almanız gereken ekstra tur Orta Çağ gecesi. Muhteşem bir görsellik. Nehir turunu yaklaşık 10 Euro’ya nehir kenarından her 20 dakikada ya da yarım saatte bir kalkan tekneler ile yapabilirsiniz. Szentendre turuna gelince bunu kişi başı yaklaşık 10-15 Euro’ya yemek dahil kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için otobüs ana terminaline gitmeniz ve otobüs bileti alıp son durak Estergon’a kadar gitmeniz gerek. Estergon’u gezdikten sonra oradan kalkan belediye otobüsü ile Szentendre’ye ulaşabilirsiniz. Ancak bu yol oldukça uzun sürüyor yaklaşık 2,5 saat kadar. Bu turu yapmak için sabah çok erken kalkıp yola koyulmanız gerekecek.

 • Selam Zehra hanım

  Cevabınız için teşekkür ederim.

  Estergon’dan vaz geçtim zaten Szentendre’yi de sona bırakabilirim.Biz müze gezme detaylarına girmeyeceğimiz için yeterli olur diye düşünüyorum.
  Teşekkürler

 • Selam
  Notlarınızı okudum çok güzel emeğinize sağlık
  Bende eşimle beraber Nisan sonunda Prag Budapeşte ve Viyana turu yapacağım Viyana’dan sabah erken kalkıp Estergon – Szendrei ve sonrada Budapeşte’ye kiraladığımız araç ile gezmeyi planlıyoruz.
  Tam 1 gün ama öğleye doğru Budapeştede olduğumuzu ve havanıda saat 20:00 da karardığını düşünürsek tüm bunları yapmak mümkün olur mu ?
  Budapeşete’de ilk olarak aracı park etmeden önce Gellert tepesinden başlayıp sonra da Matthias kilisesi ve Balıkçılar burcunudaha sonrada Gül babyı ziyaret edip aracı park ettikten sonrada diğer yerleri gezer gece geç vakit Viyana’ya döneriz diye planlıyorum.
  Bu konuda bana onay verirmisiniz? Daha başka tavsiyeleriniz olabilir mi?
  Estergon ve Szentendre’yi görmesek kaybımız büyük olur mu?

  İtalya’da Garda gölüne gidin dediler gittik iyi güzel ama benim memleketimde ona benzer çok yer var benim görüp yaşadığım.gibi.

  Tavsiyelerinizi bekliyorum
  teşekkürler

  Okan UZUN

  • Merhaba Okan bey,
   1 günde tüm bunları yapmanız çok zor. Estergon biz Türkler için biraz önem taşıdığından görmek istiyoruz ancak Osmanlı’ya ait tüm izler silinmiş diyebilirim. Szentendre’yi ise mutlaka görmelisiniz çok güzel bir yer. Budapeşte içinde görmek istediğiniz yerler birbirine yakın ancak sizin buralarda ne kadar zaman harcayacağınıza bağlı olarak her şey değişir.

 • merhabalar bende 07.09.2011-19.09.2011 tarihleri arasında budapeşte-vien-prag da idim. her 3 ü de güzel şehirler fakat prag fazla turistik geldi. Budapeşte çok daha sıcak ve güzel bir şehir. bir ülke tarihini bu kadar güzel koruyabilir. budapeştede açık hava otobüsleri ile şehir turu yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. türkçe anlatım ile şehri gezebilirsiniz. viyanada tur otobüsleri ile şehri gezmenize gerek yok mesafeler birbirine çok yakın yürüyerek şehri çok rahatlıkla gezebilirsiniz. çok daha keyifli olur. viyanada da aynı şekilde 1nci viyana ve 2 nci viyana görülecek yerler arasında,ama canınız türk kebabı ister ve kafanızı çevirdiginiz her yerde türk görmek isterseniz 10 ncu viyanaya gidin derim. bütün bu yerlerede metro ile rahatlıkla gidip gelebilirsiniz. 2 günlük 10 euro ya sınırsız binişli metro kartı alırsanız bütün viyanayı rahatlıkla dolaşabilirsiniz. bunun için her yerde bulabileceginiz şehir haritası ile rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Bir şehri keşfetmenin en güzel yolu sokaklarında kaybolmak biz bunu çok güzel yaptık gidecek olan arkadaslarada tavsiye ederim. Bu arada yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın . biz eylül ayında gitmemize ragmen hava oldukça soguktu. gidecek olanlara keyifli geziler diliyorum.

 • Merhabalar, ben de eşimle 15-16 ve 22 Mayıs 2011 tarihlerinde Budapeştedeydim.ETS’nin Budapeşte-Prag-Viyana turuna katılmıştık, ancak ekstra turlara katılmak yerine kendimiz gezmeyi tercih ettik, daha ekonomik oldu, üstelik dilediğimiz şekilde zaman geçirebildik.Budapeşte gerçekten çok güzel bir şehir, Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan şehri seçilmesi boşuna değil:) Yazınızda çok güzel anlatmışsınız herşeyi, ilave edilebilecek neler olabilir diye düşündüm, gulaş çorbası (gerçi ben Prag’daki Kolkovna restoranında içmenizi tavsiye ederim, etli ve patatesli bir çorba, oldukça doyurucu, fiyatı da çok uygundu), Tokaji şarabı (marketlerde çok çok ucuz:)), palinka içkisi (alkol oranı yüksek, kayısılı olanı tavsiye ederim), kırmızı biberi, iskambil kağıtları çok meşhur..Pahalılık sıralamasında Viyana>Prag>Budapeşte diyebilirim.

  • Katkılarınızdan dolayı teşekkürler.. Viyana’nın pahalı olduğu kesin bir gerçek..

 • slm arkadaslarben neredeyse butun dunyayı gezdım ve bızım turk ınsanları kadar cana yakın bıırını gormedım ve gercekten ben macarıstan da 2 yıl kaldım acayıp bır ülke (kalan bılır gezen degıl) ….

 • bikaç gün sonra bu tura cıkıcagm acaba kalınan otellerin internet cafe gibi bişeleri var mı?

  • Avrupanın neredeyse tamamındaki cafe ve otellerde internet mevcut. etmeyin

 • Zehra Hanım,
  Bilgilendirici yazılarınız için teşekkürler. Bratislava’dan Budapeste’ye nasıl geçebileceğim konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Bratislava’ya iş nedeniyle gittiğimden Budapeşte’ye sabah gidip akşam dönmem gerekiyor. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba Derya hanım,
   Budapeşte, Bratislava arası 250 km. Eğer trene Nyugati istasyonundan binerseniz 2 saat 20 dakika sürüyor. Euro City trenler daha hızlı ancak fiyatları daha yüksek.

 • 23 nisanda prag’a gidiyoruz. Budapeşte ne kadar uzaklıkta, neyle gidebiliriz ve gittiğimize değer mi? Fikrinizi almak istiyorum

  • Nalan hanım,

   Prag, Budapeşte arası pek de yakın değil 528 km bu da yaklaşık 5 saat demek. Trenle gitmek isterseniz 656 km o da 8 saat sürüyor. Ancak Prag’da da çok güzel yerler var. Mutlaka Karl Vary ve Kutna Hora’yı görün derim. İkisi de oldukça güzel. Bir de Prag’da yemekli ortaçağ gecesi var. Kesinlikle verdiğiniz paraya değecek bir organizasyon. Vaktiniz bolsa Budapeşte’de Prag benzeri güzel bir yer.

 • Merhaba,
  Site çok çok dolu ve harika!

  Çok teşekkürler
  BK

 • Gönül hanım,
  siteden faydalanmanıza çok sevindim. Döndüğünüzde, benim gözümden kaçırdığım birşey varsa yazmanızı isterim.İyi tatilller

 • merhaba, birkaç gün sonra ben de Budapeşte Viyana Ve Prag turuna gidiyorum. Yazınızdan çok faydalandım notlarımı aldım, umarım iyi vakit geçiririm, hava biraz soğuk olsa da…teşekkürler…

Yorumunuz?