İran Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 26 Ekim 2024 - 4 Kasım 2024

İran fotoğraf gezimizde, bu sefer İran’ın pek az gidilen bölgelerine doğru yol alacağız. Bir çok köy, kasaba ve şehir ziyaret edip oradan ateşe tapanların tapınağını göreceğiz. Göçer yaşayan Türklere kadar bir çok bölgeyi ziyaret edeceğiz. İran söz konusu olduğunda bize en çok sorulan soru “başka ülkeye gideceğim pasaportumda sorun olur mu?” sorusu oluyor. İran pasaportlara kesinlikle damga basmıyor. Bu konuda hiç bir endişeniz olmasın. Bir diğer konu baş örtüsü konusu. Turistlerin ve orada yaşayan kadınların başlarını bir şal ile örtmeleri ve  hatta saçların yarım görünmesi normal olmaya yeterli.

 1. Gün: Meşhed havalimanına sabaha karşı ineceğiz ve otele yerleşmeden yol almaya başlayacağız. Bir kahvaltı sonrasında Nişabur’a doğru gideceğiz. Burada hepimizin tanıdığı mutlaka bir kitabını okuduğu Ömer Hayyam’ın mezarını ziyaret edeceğiz. Elbette şehrin içinde de fotoğraflar çekeceğiz. Nişabur, 3. yy’da kurulan oldukça eski bir şehir. Bu şehir ayrıca turkuaz madeni ve turkuaz taşları ile meşhur. Buradan sonra yolumuz bir köye doğru devam edecek. Köydeki evler kerpiçten yapılmışlar. Elbette her seferinde gördüğümüz İran güler yüzünü ve misafirperverliğini yine göreceğiz. Evleri ziyaret edip sohbet edeceğiz, bazen bir çay molası vereceğiz ve fotoğraf çekmeye devam edeceğiz. Akşama doğru bir türbe ziyaretimiz olacak. Burası gelenlerin şifa bulduğuna inanılan çok kutsal görülen bir yer. Türbeden içeri girerken kadınların uzun kıyafet giyip saçları gözükmeyecek şekilde kapatmalarını istiyorlar. Ancak bu türbede sadece cep telefonumuz ile fotoğraf çekebileceğiz. Fotoğraf dolu bu ilk günün ardından akşam yemeğimizi hep birlikte yiyerek otelimizde dinleneceğiz.
 2. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün İran’ın tekstil köyü olarak bilinen bir köye gideceğiz. Horasan’daki kerpiç evlerin içlerinde oldukça geleneksel yöntemlerle dokuma yapan kadınların fotoğraflarını çekeceğiz. Öylesine özel bir köy ki, UNESCO özgünlük ödülünü almış durumdalar. Köyde yaşayan 300 – 400 hanenin neredeyse tamamı dokuma ile uğraşıyor. Ayrıca istersek burada gün batımında bize özel olacak şekilde bir semazen, sema yapabilir. Bugün gün boyu Horasan’da ve köyde olacağız. Akşam olduğunda yemeğimizi hep birlikte yiyip dinlenmek için otelimize gideceğiz.
 3. Gün: Kahvaltı sonrası yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk sonrası bugün fotoğraf çekeceğimiz köye ulaşacağız. Bu köyde safran toplama tarlalarına gideceğiz. Safranın hasadının nasıl yapıldığını ve geçtiği yolları göreceğiz. Günümüz geri kalan kısmı bu köyün içinde, çiftliklerde ve tarlalarda fotoğraf çekerek geçecek. Akşam olduğunda hep birlikte yemek yiyeceğiz.
 4. Gün: Sabah erkenden Yezd’e doğru yola çıkacağız. Akşam üstü Yezd’e ulaşacağız. Yolumuz uzun olacak bugün yaklaşık 7 saat yolda olacağız. Bugünü yolda geçireceğimiz için yolda müzik dinleyebilir, film seyredebilirsiniz.
 5. Gün: Sabah kahvaltısı sonrasında muhteşem Yezd şehrini keşfe çıkacağız. Şehrin ilginç soğutma sistemini oluşturan kuleleri, ve değişik mimarisini göreceğiz. Bu Zerdüşt şehrinde eski dönemlerde ölülerini gömdükleri yer olan sessizlik kulelerini ve ateş gahı ziyaret edeceğiz. Sonrasında şehri yukarıdan göreceğimiz bir kafeteryaya çıkıp yukarıdan fotoğraflayacağız. Elbette şehrin dehlizli sokaklarına inip burada insanların fotoğraflarını da çekeceğiz. Bu şehri çok seveceksiniz. Dolu dolu bir gün geçirip günü akşam yemeği ile sonlandıracağız.
 6. Gün: Kahvaltı sonrası, Şiraz’a doğru giderken, UNESCO dünya mirası listesinde olan Persepolis antik kentini ziyaret edeceğiz. Yezd’den bu antik kente yolumuz yaklaşık 5 saat sürecek. Antik kent ziyaretimiz bittikten sonra Şiraz’a doğru yol alacağız. Günü Şiraz’a ulaşarak bitireceğiz. Bugün toplam yolumuz yaklaşık 6 saat olacak. Akşam olduğunda yemeğimizi hep birlikte yiyerek otelimizde dinlenmeye çekileceğiz.
 7. Gün: Kahvaltı sonrası bugün İran’da yaşayan göçerleri ziyaret edeceğiz. Ayrıca bugün alglerle renk değiştiren pembe tuz gölünü ziyaret edeceğiz çok keyifli fotoğraflar çekeceğiz. Bugün her bakımdan çok farklı ve keyifli bir gün geçireceğiz. Göçerler mevsim koşullarına göre bu bölgede oluyorlar. Eğer mevsimde beklenmedik bir durum olursa göçerleri göremeyebiliriz. Ancak onun yerine gideceğimiz bir köy var, bu köyde alternatif olarak güzel fotoğraflar çekeceğimiz bir yer. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz ve otelimizde dinleneceğiz.
 8. Gün: Bugün son günümüz sabah önce Nasır El Mülk Camisini ziyaret edeceğiz. Renkli camların cami içine vuran ışık yansımaları ile birlikte verdiği güzel fotoğraflar çekeceğiz. Sonrasında derin dehlizleri olan ve fotoğraf için oldukça iyi olduğunu bildiğimiz, Vekil Camini ziyaret edeceğiz. Bugün bir de kapalı çarşı ziyaretimiz olacak. Vekil çarşısını ziyaret edeceğiz. Çarşı oldukça renkli ve fotoğraflık. Burada fotoğraf çekmek için herkesin serbest zamanı olacak. Akşama kadar Şiraz içinde fotoğraf çektikten sonra hep birlikte İran’da son bir akşam yemeği yiyeceğiz ve havalimanına gideceğiz.
 9. Gün: Uçağımız gece yarısını geçtikten sonra kalkacak. İran’da çok farklı yerleri ziyaret edip her zaman olduğu gibi çok güzel fotoğraflar çekerek döneceğiz.

Gezi Tarihi: 26 Ekim 2024 – 4 Kasım 2024

Gezi Fiyatı: iki kişilik odalarda kişi başı 1750 USD , Tek kişi farkı 400 USD + İran gidiş, dönüş uçak bileti.

Fiyata Dahil Olanlar:

 • İran içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar (her gün herkese 1 lt su)
 • Seyahat sigortası (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • Tüm otel konaklamaları (4 yıldızlı ve 1 gece köyde 3 yıldızlı otel)
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul – Meşhed ve Şiraz – İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Bahşişler
 • Kişisel harcamalarınız

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Vedat Şentürk olacaktır.

 

 

İran Fotoğraf Gezisi

İran fotoğraf gezimizde, bu sefer İran’ın pek az gidilen bölgelerine doğru yol alacağız. Bir çok köy,…

azgezmis.com

Yorumunuz?