ICES Sizi Değişime Hazırlıyor

6 Kasım 2017 · Hakkı Ceylan

Günümüzde yurt dışı eğitimine olabildiğince erken yaşlarda başlanıyor. Öğrenciler, akademik kariyerlerine iyi bir referans eklemek, dil öğrenmek; ya da farklı kültürleri yerinde tanıyıp öğrenmek için bu yola başvuruyor. Öğrenci ve ebeveynlerin yurt dışında eğitime gösterdikleri yoğun ve haklı ilgi, farklı uluslararası eğitim programlarının yaygın bir biçimde kullanılması sonucunu doğuruyor. Bu anlamda lise değişim programları her sene pek çok kişinin başvuruda bulunduğu, bu sayede farklı ülkelerde yaşamayı ve eğitim almayı deneyimlediği aracı programlar arasında yer alıyor.

ICES Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, öğrencilerin eğitim hayatlarına çok önemli katkı sağlayacak olan lise değişim programlarının her aşamasında öğrencilere ve ailelerine kılavuzluk etme görevini üstleniyor.

Yeni Bir Dünya, Farklı Kültürler

Lise öğrencileri için aktif olan değişim programları birçok farklı ülkeyi kapsasa da bu ülkelerin başında Amerika geliyor. Amerika lise değişim programı, hali hazırda okumakta olan lise öğrencilerinin olduğu kadar ebeveynlerin de hayalleri arasında yer alıyor. Öğrenci bir yandan Amerikan eğitim sistemine dahil olarak orada lise eğitimi alıyor, diğer yandan da ülkeye ait yaşam biçimlerini daha yakından gözlemleyerek tanıyabiliyor. Ayrıca kendi kültürünü de dış dünyaya tanıtma şansı elde ediyor. Hayatının geri kalanında temasta kalabileceği kalıcı arkadaşlıklar ediniyor. Kısa süreliğine de olsa Amerikan eğitim sisteminin ve Amerikan toplumunun bir parçası olarak yaşıyor. Böylece gerek akademik birikimi, gerek toplum bilgisi gerekse de dünyaya bakış açısı genişliyor.

Amerika’dan Dünyaya

Öğrencilerin kısa ya da uzun dönem olarak katılım sağlayabilecekleri Amerika lise değişim programı, farklı okul alternatifleri sunuyor. Değişim programına dahil olan Amerika liseleri arasında; aile konaklamalı devlet okulları, aile konaklamalı özel okullar ile yatılı okullar yer alıyor. 15-18 yaş aralığında 9.-10.-11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılabileceği söz konusu eğitimi başarıyla tamamlayanlar ülkemize döndüklerinde dönem kaybetmeden eğitimlerine devam edebiliyor. Bunun yanında kazanılan tecrübe, üniversiteye Amerika’da ya da dünyanın başka bir ülkesinde devam etmek isteyen öğrenciler için iyi bir hazırlık ve doğru bir referans haline dönüşebilir.

Değişim Programı ile Kişisel Gelişim

Öz güveni gözle görülür bir biçimde artan adaylar; sorumluluk alma, kendi ayaklarının üzerinde durabilme, insanlarla iletişim kurma, farklı kültürlere karşı hoşgörüyle yaklaşma gibi niteliklerini pekiştirme şansı elde ediyor. Bu sayede kendilerini akademik anlamda olduğu kadar karakter bakımından da eğitme imkanı buluyorlar. Neticede sosyal açıdan gelişkin, donanımlı ve vizyon sahibi bireyler hem bireysel gelecekleri hem de toplumsal gelecek açısından umut vadediyor.

Öğrencinin ve genç bir insanın geleceğine bu denli katkı sağlayacak olan bir eğitim programından yararlanmasına imkan tanımak onun hayatı açısından önemli bir karar. Bu kararı alırken size en uygun yolu göstermek üzere ICES her zaman yanınızda yer alıyor. Siz de vakit kaybetmeden ICES’in rehberliğinde Amerika lise değişim programının ayrıntılarını incelemeye başlayın.​​​​​​

ICES Sizi Değişime Hazırlıyor

Günümüzde yurt dışı eğitimine olabildiğince erken yaşlarda başlanıyor. Öğrenciler, akademik kariyerlerine iyi bir referans eklemek, dil…

azgezmis.com

Yorumunuz?