Hırvatistan için hususi pasaporta vize yok

11 Ağustos 2014 · Hakkı Ceylan

Seyahatlerimiz kolaylaştıracak, belki de seyahat tercihlerinizi etkileyecek konulardan biri de vizesiz girişi kabul eden ülkeler. Bu ülkelere yeni bir tane daha katıldı. Hırvatistan ve Türkiye arasında 16 Mayıs 2014 te Zagreb’de imzalanan anlaşmaya göre, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri her 180 günde 90 güne kadarki ziyaretlerinde vize yükümlülüklerinden muaf tutulacak. Bir hafta kadar önce de bu anlaşma resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Umumi pasaport sahipleri ise halen vize almak zorunda.

Buna göre, iki ülke arasındaki dostane ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmek ve iki ülkenin diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarının seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla şu konularda mutabakata varıldı:

“Her bir akit tarafın, geçerli diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşları diğer akit tarafın ülkesine girmek, ülkesinden transit geçmek , ülkesinde kalmak ve ülkesinden çıkmak için her 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayan süre zarfında vize zorunluluğundan muaf tutulurlar.”

Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeleri güncel listesini burada bulabilirsiniz: Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Hırvatistan için hususi pasaporta vize yok

Seyahatlerimiz kolaylaştıracak, belki de seyahat tercihlerinizi etkileyecek konulardan biri de vizesiz girişi kabul eden ülkeler. Bu…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Haberin algılanması dezanformasyona yol açıyor. Vize sadece yesil pasaport sahipleri icin kaldirilmis dolayısıyla zaten yesil pasaporta sahip olanlar schengen ulkelerinede vizesiz seyahat edebiliyor.Eger umumi bordo renkli pasaport sahibi isen o zaman vize almak gerekiyor. Şimdilik hırvatisyan kendine özgu giriş vizesi veriyor schengen vizesi vermiyor ama schengen vizesine sahip iseniz hirvatistana seyahat edebilirsiniz.

    • Konuyla ilgili düzeltme yapılmıştır, teşekkürler.

  • Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlarına zaten vize yoktu. Haberden normal pasaportlara da kaldırılmış gibi algılanıyor.

    • Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar için anlaşma yapılmıştı fakat resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girmemişti.25/07/2014 tarihinde resmi gazetede yayımlandı.

Yorumunuz?