Hangi Aylarda Nereye Tatile Gidilir?

25 Ağustos 2021 · Hakkı Ceylan

İnsanlar hayatın karmaşasından uzaklaşmak için tatile ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde genellikle tatil denildiğinde yaz ayları aklımıza geliyor. Fakat bu kış aylarında da çok güzel tatil imkanlarının olduğunu söyleyebiliriz. Kış aylarında örneğin, villa kiralama gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Çalışma hayatında yer alan her bireyin hayali, 50 haftalık çalışma sonrasında 2 hafta güzel bir tatil yapma olduğunu söyleyebiliriz. Turizm ülkesi olan Türkiye’de özellikle yılın her döneminde tatil yapma şansına sahipsiniz. Zevkiniz ve bütçeniz doğrultusunda dilediğiniz tatil yörelerinde gönlünüzce tatil yapabilirsiniz. Turizm cenneti ülkemizde; doğa, kayak, kültürel, kaplıca, eğlence, gemi, deniz ve sosyal tatil türlerinden yararlanabilirsiniz. Tatile çıkacağınız dönem belli olduktan sonra ona göre uygun rezervasyonlar yaptırabilirsiniz.

Kış Aylarında Nereye Tatile Gidilir?

Yıllık izniniz kışa denk geldi diye kesinlikle üzülmeyin. Çünkü kış aylarında da gezilip görülecek ülkemizde çok yer var.

Aralık

Senenin son ayı olarak bilinen aralıkta romantik bir tatil yapabilirsiniz. İstanbul, Maşukiye, Erciyes ve Konya’da aralık ayında dilediğiniz gibi bir tatil yapabilirsiniz.

Ocak

Senenin başlangıcı olan bu ayda, karlı kaplı Doğu Anadolu Bölgesi’ne tatile gidebilirsiniz. Özellikle kayak merkezlerinde unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Ilgaz, Kartepe ve Kartalkaya gibi ünlü kayak merkezlerinde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Şubat

Senenin 2. Ayı olan şubatta; Sarıkamış, Palandöken ve Uludağ’da kayak yaparak eğlenceli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yaz Aylarında Nereye Tatile Gidilir?

Ülkemizde tatil yapılacak yerler yukarıda da değindiğimiz üzere çok fazla… Yapmak istediğiniz tatili belirleyip o doğrultuda harekete geçmeniz gerekiyor. Yaz döneminde tatile gitmeyi düşünüyorsanız; deniz, kültür ve doğa tatil türleri sizleri bekliyor.

Aşağıda sıralayacağımız tatil yörelerine giderek; denizde doyasıya yüzüp, muhteşem koylarını keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda tarih kokan yapılarında geçmişe yolculuk yapıp, ormanlarında özgürce yürüyüş yapabilirsiniz. Türkiye’de yaz aylarında tatil yapılacak yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Bodrum

Türkiye’de yaz tatili denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başında Bodrum geliyor. Muğla’ya bağlı olan Bodrum hem eğlence hem de denizi ve koylarıyla dikkat çekiyor. Begonyalarla süslenen sokaklarıyla ve beyaz evleriyle turistlerin Bodrum çok ilgisini çekiyor. Bodrum’da her zevke ve bütçeye uygun tatil seçenekleri mevcuttur.

Çeşme

İzmir’in arka bahçesi olarak Çeşme yıllarca anıldı. Çeşme, İzmirlilerin yaz aylarında en çok vakit geçirdikleri yerdi.  Özellikle hafta sonlarını İzmirliler Çeşme’de geçirirlerdi.  İzmirlilerin ailece bir arabaya dolup gittikleri, muhteşem plajında sarmaların yendiği ve akşamları bahçelerde çekirdek çitledikleri yer olduğunu Çeşme’nin söyleyebiliriz.

Masmavi deniziyle, muhteşem koylarıyla ve plajlarıyla dikkat çeken Çeşme son dönemlerde Alaçatı adlı tatil beldesiyle anılmaya başladı. Tatil denildiğinde son zamanlarda Çeşme kiralık yazlık mekanlar çok akla geliyor. Ülkemizin çoğu yerinde olduğu gibi Çeşme’de de villa tatili popüler oldu. Aynı zamanda Çeşme’de otel bakımından da çok seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz.

Fethiye

Yamaç paraşütüne binip gökyüzünde muhteşem deneyim yaşamak istiyorsanız Fethiye’yi mutlaka tatil için seçmenizi öneriyoruz. Ünlü Ölü Deniz’ine ve muhteşem doğasına Fethiye’nin hayran kalacaksınız.

Alanya

Antalya’nın gözde tatil ilçelerinden olan Alanya hem eğlence dünyasıyla hem de deniziyle ziyaretçileri kendine çekiyor.

Kuşadası

Ülkemizdeki en eski tatil yöreleri içerisinde Kuşadası yer alıyor. Berrak denizinde, Ege’nin muhteşem atmosferinde dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz. Kuşadası denizi ve doğası dışında eğlence yerleriyle de aynı zamanda popüler olmuştur.

Bozcaada

Bozcaada’nın ismini son birkaç yıldır çok fazla duymaya başladık. Ülkemizin gözde tatil beldeleri içerisinde yer alan Bozcaada, Çanakkale ilimize bağlıdır. Bozcaada’nın en önemli özelliği ülkemizin 3. Büyük adası olmasıdır. Akvaryumu andıran deniziyle, dillere destan seyir noktalarıyla ve sokaklarıyla Bozcaada çok ilgi çekiyor.

Kaş

Akvaryumu andıran bir denizde doyasıya yüzmek istiyorsanız Kaş tam size göre diyebiliriz. Antalya’nın batısında yer alan Kaş’ta dalış yapma şansına sahip olabilirsiniz. Kaş ilçesinde hem kültür hem de deniz ile doğa tatili yapma şansına sahip olacaksınız. Her bütçeye ve zevke uygun konaklama yerleri de Kaş’ta kolayca bulabilirsiniz. Otellerden tutunda Kaş villa seçeneklerine kadar tüm konaklama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız yerlere ilave olarak Türkiye’de yazın tatil yapacağınız yerleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Serik
  • Dikili
  • Ortaca
  • Didim
  • Dalaman
  • Ayvalık

İlkbaharda Tatile Nereye Gidilir?

Tatil yaparken farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız bahar ayını da tercih edebilirsiniz.

Mart

Butik turlar daha çok bu ayda tercih ediliyor. Baharın müjdecisi olarak bilinen mart ayında; Amasra, Safranbolu, Mardin, Beypazarı, Kapadokya gibi yerlere gidebilirsiniz.

Nisan

Kış ayına veda edip güneşin kendini göstermeye başladığı bu dönemlerde; nehir ve deniz kıyılarındaki beldeleri tercih edebilirsiniz.

Sapanca, Çanakkale, Edirne ve Pamukkale’yi nisan ayında doyasıya gezebilirsiniz. Aynı zamanda GAP turlarına da katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Mayıs

Yaza ayının yaklaştığı bu dönemde gezilecek yerlerde artıyor. Hasankeyf, Şile, Ayvalık’ın yanı sıra Karadeniz turlarına da mayıs ayında katılabilirsiniz.

Sonbaharda Tatile Nereye Gidilir?

Yaza vedayı temsil eden sonbahar döneminde de dilediğiniz gibi tatil yapma şansına sahip olacaksınız.

Eylül

İlkbahar aylarında olduğu gibi sonbaharda da butik yerleri öneriyoruz. İznik, İğneada gibi yerleri eylül ayında gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Ekim

Türkiye’de ekim ayında pek çok yerde tatil yapma olanağı bulacaksınız. Ekim ayında şu yerleri gezmenizi öneriyoruz: Eskişehir-Odunpazarı, Şanlıurfa, Yedigöller ve Bursa…

Kasım

Kaplıcalara gidilecek en uygun zaman olduğunu kasım ayının söyleyebiliriz. Soğuk havada yürüyüş yapıp kaplıcaların sıcak havuzlarında keyif yapabilirsiniz. Kasım ayında gitmenizi önerdiğimiz şehirler şunlardır: Gönen, Kızılcahamam, Afyonkarahisar ve Yalova…

Türkiye’de Tatil Beldeleri

Ülkemiz en büyük geliri turizmden elde ediyor. Bunun en büyük sebebi; iklim, doğa ve konum açısından elverişli alanda olması diyebiliriz. Türkiye’nin birbirinden güzel tatil beldelerinde keyifli ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Fakat güzel bir tatil için öncelikle planlarınızı çok iyi yapmanız gerekiyor. Tatil planı hazırlarken; ilk olarak listeye çok yer eklememiz gerekiyor. Listeye eklediğimiz yerleri sonradan çok iyi araştırmamız gerekiyor. Türkiye’de genel olarak tatil bölgesi diye anılan yerler; Akdeniz ve Ege’de yer alıyor. Bu bölgelerde konaklama sorunu nerdeyse hiç yaşanmıyor. Otel sayılarının fazla olduğu bu bölgede son dönemlerde kiralık villalarda çok artmıştır. Konaklama bakımından villa kiralama seçenekleri bu bölgede özellikle çok fazladır.

Türkiye’nin gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasının birçok sebebi vardır. Yemek, coğrafya, doğa, kültür ve tarih gibi özellikleri ülke turizmine önemli katkılar sağlıyor. İklim çeşitliliğinden dolayı özellikle tatil beldeleri Türkiye’de çok fazladır. Aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ülkemiz çok dikkat çekiyor. Türkiye’de aynı zamanda tarihi ve kültürel bakımdan gezilecek yerlerde çok fazla diyebiliriz. Tatil beldelerindeki sokakların çoğunluğunda özellikle geçmişe yolculuk yapacaksınız. Eski sokaklarda yürüyerek geçmişi keşfedebileceksiniz. Kış mevsiminde tatile çıkıyorsanız mutlaka kayak deneyimini yaşamanız gerekiyor. Kayak otellerinin yer aldığı beldelere giderek, tatille sporu aynı anda yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda birçok konaklama seçeneği de vardır. İslami villalardan tutunda muhafazakâr otellere, kiralık villalara, evcil hayvan dostu otellere kadar pek çok seçeneği tatil beldelerinde bulabilirsiniz. Şifa dolu termal otellerde de kış aylarında dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz.

Hangi Aylarda Nereye Tatile Gidilir?

İnsanlar hayatın karmaşasından uzaklaşmak için tatile ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde genellikle tatil denildiğinde yaz ayları aklımıza geliyor….

azgezmis.com

Yorumunuz?