Fotoğraf Sergisi: Bilimsel Bakış, Evren Goralı

16 Nisan 2015 · Hakkı Ceylan

“Bilimsel bakış” bir mühendislik ölçüm cihazı olan termal kameranın bir fotoğraf makinesi olarak kullanımıyla gerçekleşmiştir.

evren-gorali

Termal Kamera nedir?
Doğada bulunan her cisim bir enerji yayar. Görünür ışık en iyi bilinen elektromanyetik enerji biçimidir. Cisimlere bakıldığında, kırmızıdan mora değişen renk tayfı görülür. Bu renkler arasındaki temel fark dalga boyudur. Doğada bulunan tüm varlıklar sahip oldukları sıcaklığa bağlı olarak farklı dalga boylarında yoğunluk değişimi gösteren termal radyasyon olarak da adlandırılan elektromanyetik enerji yayarlar. Kırmızı rengin hemen üzerinde başlayan kızılötesi band içinde termal görüntüleme yapılan iki dalga boyu aralığı mevcuttur. Bunlar sırası ile “Orta Kızılötesi (3-5µm)” ve “Uzak Kızılötesi (8-12µm)” bantlarıdır. Termal kameralar gözle görülemeyen infrared radyasyonu elektrik sinyallerine çevirerek görülebilir hale getirirler. Termal görüntülerin kenarlarında sıcaklık skalası yardımıyla ısı farklılıkları da ölçülmüş, maksimum ve minimum değerler tespit edilmiş olur. Fotoğraftaki cisimlerdeki renkler aracılığıyla bu skaladan değerler okunabilir.

Tarih: 18 Nisan 2015, Cumartesi
Saat: 16:30
Yer: İFSAK – İstiklal Cd. Ayhan Işık Sk. No:32/2 Beyoğlu

Fotoğraf Sergisi: Bilimsel Bakış, Evren Goralı

“Bilimsel bakış” bir mühendislik ölçüm cihazı olan termal kameranın bir fotoğraf makinesi olarak kullanımıyla gerçekleşmiştir. Termal…

azgezmis.com

Yorumunuz?