COVID-19 Normalleşme Sürecinde Uçak İle Seyahat

14 Ağustos 2020 · Hakkı Ceylan

Salgın döneminde toplu taşıma, otobüs ve hatta uçak ile seyahatten çekinir olduk. Fakat uçak ile seyahat en güvenli seyahat yöntemi olmakla kalmıyor, aynı zamanda en sağlıklısı da. Pegasus Havayolları’ndan gelen bilgilendirmeyi paylaşıyoruz:

Hava yolu seyahatinin en güvenilir ulaşım yollarından biri olduğunu biliyor musunuz? Sağlıklı bir uçuş yapabilmeniz için gerekli tüm tedbirler büyük bir özen ve dikkatle uygulanıyor.

Öncelikle aldığımız tüm önlemlerin ve kararların Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Airbus, Boeing, bağlı olduğumuz otoriteler ve COVID-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzalayarak standartlarına uyma sözü verdiğimiz Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ile iş birliği çerçevesinde alındığını belirtmek istiyoruz.

En öncelikli konumuz, tüm yolcularımızın sağlıklı olduğundan emin olmak. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı’nın HES kodu aracılığıyla; hastalık taşıyan ve taşıma şüphesi bulunan misafirlerimizin yolculuk etmesinin önüne geçebiliyoruz.

Bu noktada, dünyanın en yetkili sağlık otoritesi olan Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO)’nün konuyla ilgili yaptığı açıklamalara bakalım.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalar sonucunda;

• Uçak içindeki hava temizliğinin ve kalitesinin sürekli kontrol edildiği,
• Uçak içerisindeki havanın 2-3 dakikada bir tamamen yenilendiği,
• HEPA (Yüksek Verimli Partikül Tutucu) filtrelerinin hava yolu ile bulaşan organizmalar ve toz parçacıklarını %99’un üzerinde filtrelediği,
• Kabin içindeki havanın yarısından fazlasının uçağın dışından alınan temiz ve steril havadan, kalanının ise HEPA filtreleri ile temizlenmiş iç havanın karışımından oluştuğu, kabindeki havanın ameliyathanelerdeki hava sterilliğine ulaştığı belirtilmiştir.

Yine de oldukça düşük olan bulaşma riskini tamamen sıfırlamak için; kendilerini iyi hissetmeyen misafirlerimiz, tamamen iyileşinceye dek seyahatlerini ertelemelidir. Bu yüzden sadece pozitif COVID-19 (koronavirüs) olan yolcular değil, ateş ya da benzeri semptomlar gösteren misafirlerimiz de uçuşa kabul edilmemektedir.

Kaynak: WHO (Dünya Sağlık Örgütü)

Pegasus Hava Yolları olarak, yaş ortalaması 5,1 olan toplamda 89 uçağımızla Türkiye’nin en genç filosuna sahibiz. Filomuz Airbus ve Boeing tipi uçaklardan oluştuğu için; sırada uçaklarımızın üreticilerinin konuyla ilgili görüşleri var.

• Uçaklarımızın kabinlerinde, öncelik temiz havadır.
• Uçaklarımız, en yüksek hava kalitesi için “uçuşa elverişlilik” kurallarına uygun şekilde tasarlanmıştır.
• Tüm uçaklarda kabin içerisindeki hava, dışarıdan alınan temiz hava ve havadaki mikroskobik bakteri ve virüsler kadar küçük parçaları tutabilen filtre ile temizlenmiş iç havanın karışımından oluşur.
• Bu bahsedilen HEPA (High-Efficiency Particulate Air – Yüksek Verimli Partikül Tutucu) filtreleri, hastane ameliyathanelerinde kullanılan filtre standartlarındadır.
• HEPA filtresi, virüs ve bakteri gibi hava yoluyla taşınan parçacıkların %99,99’nu filtreleyebilmektedir.

Kaynak: Airbus

Kaynak: Boeing

Sizin de dikkat edeceğiniz gibi uçak üreticilerinin değindiği noktalar da Dünya Sağlık Örgütü’yle paralellik göstermekte.

Şimdi de IATA yani Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin konu ile ilgili araştırmasının sonuçlarına bakalım.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, havacılığın dünyada güvenli olarak icra edilmesinde global standartların uygulanmasının elzem olduğunu belirtir. Önlem amaçlı sınırlamalar ile ilgili bakış açıları, ICAO yani Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ile ortak paydada buluşmaktadır.
IATA uçak içerisinde bulaş riskinin çok düşük olduğunu öne sürer. Çünkü;
• Koltuklar düz baktığı için yolcular arasında etkileşim sınırlıdır.
• Koltuklar bariyer görevindedir.
• Hava akımı, sadece oturulan koltuk üstünden yere doğru olduğundan ön ve arka koltuk arasında akış yoktur.
• Ameliyathanelerde kullanılan kalitedeki HEPA filtreleri, her 2-3 dakikada bir uçak içerisindeki havayı tamamen temizler.

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), küresel ölçekte uygulanan önlemlerle birlikte hava yolu seyahatinin son derece güvenilir olduğunu vurgulamaktadır.

Daha fazlası için linkine tıklayarak IATA videosunu izleyebilirsiniz.

Şimdi sıra European Union Aviation Safety Agency – Avrupa Havacılık Eğitimi Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC)’nin görüşlerinde.

EASA, ECDC ile birlikte bugüne kadar uçak içi hava kalitesi ile ilgili yayımladığı iki çalışmada; kabin ve kokpit hava kalitesinin, ofis, okul, anaokulu ve rezidans gibi herhangi bir kapalı mekandan daha iyi olduğunu açıkladı. Ayrıca diğer yönlendirmelerinde uçak içerisindeki hava ne kadar temiz olursa olsun misafirlerin kendi önlemlerini almalarının önemine de dikkat çekti.

Avrupa’nın havacılık güvenliği otoritesi EASA’nın ECDC ile yayımladığı genelgeye göre yolcular;

• Mümkün olan her zaman sosyal mesafeyi korumalı,
• Yolculuk boyunca mutlaka maske takmalı,
• Yolculuk boyunca el hijyenine çok dikkat etmeli,
• Hava yolu ulaşımında solunan havanın diğer seçeneklere göre çok daha güvenli olduğunun bilincinde olmalı,
• Tüm yolcular, kendi sağlığından sorumlu olduğunu unutmamalı.

İlgili otoritelerin de altını çizdiği gibi pandemi kaygı ve endişelerimizi değil, önlemlerimizi artırmamız gereken bir durum. Pegasus olarak biz, sizleri planlarınıza, hayallerinize, sevdiklerinize ulaştırmak için gerekli tüm önlemlerimizi aldık.

COVID-19 Normalleşme Sürecinde Uçak İle Seyahat

Salgın döneminde toplu taşıma, otobüs ve hatta uçak ile seyahatten çekinir olduk. Fakat uçak ile seyahat…

azgezmis.com

Yorumunuz?